Jump to content

Ράγισμα στον πάτο του ενυδρείο-TV


Recommended Posts

Σήμερα το μεσημεράκι κατά τις 01¨΄00 ήμουνα στο μαγαζί και ακούω ένα κρακ . καθόμουν δίπλα στο ενυδρείο. Δεν έδωσα σημασία. Μετά από 5 λεπτάκια ακούω μια φωνή…(η γυναικα μου)… γιαννηηηηη το ενυδρείο. Τρέχω και εγώ …και τη να δω!!!! Όλο το γραφείο γεμάτο νερά. περνώ κουβάδες-λάστιχα κτλ και ξεκινάω την εκκενώσει του ενυδρείο από το υπόλοιπο νερό που έμεινε .και το έτερο ήμισεις με κουβάδες και σφουγκαριστρες για τα νερά του πατώματος. . Το χειρότερο είναι που θα έβαζα τα ψαράκια μου . τελικά η λύση ήτανε να αγοράσω ένα 100 λίτρα. Πήγα να πάρω δανικό και κατέληξα με δικό μου 100σταρη. Άρα ξεκινάμε μια καινούρια ιστορία στον υπέροχο και αξιαγάπητο κόσμο πίσω από το γυαλί. Την tv θα την ξανοστίσω… είναι κάτι το ξεχωριστώ και πανέμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για την TV ήταν υπέροχη...Κράτα μας ενήμερους για την εξέλιξη του καινούργιου!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ,

Σου συνέβη αυτό που λεει το λαϊκό άσμα «Ούτε στον εχθρό μου να μη τύχει να’ χει τέτοια τύχη ......» και ο φόβος των περισσοτέρων :busted_cop::busted_cop: .

Ελπίζω να είναι καλά τα ψάρια σου. Τσέκαρε τις συνθήκες του νερού στο νέο ενυδρείο που πείρες. Υποψιάζομαι θα χρησιμοποιήσεις τα στρωμένα υλικά από το παλιό. Δεν εγγυώνται απόλυτα στρωμένο νερό στο καινούργιο μόνο με τη μεταφορά τους. Έχε τα μάτι σου ανοιχτά για νιτρώδη (Νο2) .Όποιος καεί στο χυλό....... :thumbup::lmao:

Όσον αφορά στο παλιό ΤV ενυδρείο ξαναφτιάχτο. Ήταν πραγματικά ωραία ιδέα :lmao: .

Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα γιατί το ενυδρείο ήταν πολύ προτώτυπο. Πάντως να ξέρεις ότι πρέπει πάντα η επιφάνεια που πατάει το ενυδρείο να είναι ευθεία και να καλύπτει όλο τον πάτο του ενυδρείου. Καλό θα είναι επίσης να μπαίνει πάντα από κάτω κάποιο φελιζόλ ή λάστιχο έτσι ώστε να αποροφάει τυχόν κραδασμούς και να μην καταπονείτε το τζάμι του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

και που είσαι όταν την ξαναφτιάξεις την tv κρέμασε και κανένα ματάκι και μάλιστα ανάποδα όπως λέει και ένας γνωστός (ετσι πρέπει κατά το feng sui)

Θα σου πρότεινα να κρεμάσεις κανένα σκόρδο αλλά μάλλον θα βρωμίσει ο τόπος.

Ελπίζω τα ψαράκια σου να είναι όλα καλά!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λιπών. :busted_cop: Ευχαριστώ σε όλους για τα καλά σας λόγια και για την συμπαράσταση του προβλήματος μου. Απαντήσατε λες και είναι δικό σας. :busted_cop: Σας ευχαριστώ. Να σας πω με λίγα λόγια τη έγινε. Την ρουφιάνα :thumbup: …..μπήκε μια πελάτισσα μέσα στο μαγαζί και κοιτούσε επίμονα το ενυδρείο. Μου έλεγε τη πράγματα είχε να πάρει αλλά τα μάτια κολλημένα εκεί(στο ενυδρείο) και έλεγε συνεχεία τη ωραίο και τη ωραίο είναι αυτό ..εεεε μόλις έφυγε άκουσα το κρακ…αλλά που θα πάει θα έρθει πάλι. Να δεις τη θα την κάνω. Από κάτω είχα βάλει ξύλο. Αλλά τώρα που το ξαναφτιάχνω θα βάλω μονωτικό φελιζολ . η προτείνετε κάτι άλλο??? :lmao:

Λιπών το νέο ενυδρείο είναι 100 λίτρα.( Περισσότερα θα σας πω μαζί με της Φώτο που θα βάλω). Έβαλα τα στρωμένα υλικά. Τα ψαράκια μου είναι όλα οκ εκτός από 2 θανάτους που είχα. Και το κακό είναι πως έχασα το 1 πανέμορφο αρσενικό ραμιρεζι (το αγαπημένο μου) και το fire moyth 1 από τα 3 που είχα

Έγινε επεξεργασία - LARISEOS
Link to comment
Share on other sites

Και το κακό είναι πως έχασα  το 1 πανέμορφο αρσενικό  ραμιρεζι (το αγαπημένο μου) και  το fire moyth  1 από τα 3 που είχα

7682[/snapback]

:busted_cop: Κριμα τα ψαρακια ... :busted_cop: Αλλα ρε παιδια, τοχετε προσεξει οτι παντα κατι τετοιο συμβαινει? Αν ειναι να χαθει ψαρι, χανεται παντα το αγαπημενο σου...

Παντως - προληπτικη δεν ειμαι - αλλα στο ματι πιστευω - τοχω δει και γω αυτο που ειπες. Αλατακι στην κυρια οταν ξαναρθει ... και με το καλο το καινουργιο ενυδρειο.

ΥΓ οταν το ενυδρειο ειναι γυαλι παντα χρειαζεσαι φελιζολ απο κατω, εκτος αν ειναι μαρκας οποτε εχει διπλο πατο απο κατασκευη. Φροντισε επισης η επιφανεια που θα το βαλεις να ειναι τελειως επιπεδη.

Link to comment
Share on other sites

Λιπών. Αυτήν την κύρια :busted_cop: θα τις το βγάλω εγώ το ματάκι. Θα ξαναδεί την tv να παίζει το ίδιο έργο…..(ψαριά και φυτά) και θα το κάνω ακόμα καλύτερο…όσο πάω και μαθαίνω . χάρη σε σας. Το καινούριο έγινε πόλη όμορφο. :thumbup: Θα το διττέ και σε Φώτο.

Αλλά σε αυτό πρόβλεψα και έβαλα ματάκια και σκόρδα…δεν θα βρομάει το μαγαζί σκορδίλα γιατί είναι μεταλλικά. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Αλλά σε αυτό πρόβλεψα και έβαλα ματάκια και σκόρδα…δεν θα βρομάει το μαγαζί σκορδίλα  γιατί είναι μεταλλικά.  :busted_cop:

7787[/snapback]

Μεταλικά Σκόρδα :busted_cop::thumbup:

Ποιός τα τρώει ;;

Ο Σαγόνιας ;;

post-249-1135088703_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά αγχώθηκα!

Δεν φοβάμαι βέβαια ''κάποια καλή κυρία" που θα το ματιάξει, αλλά οτι δεν έχω βάλει κάτι (φελιζόλ) στον πάτο του ενυδρείου.(και ήταν ευκαιρία να το κάνω πρίν κανα μήνα που μετακόμησα).

Να ανυσηχώ δηλαδή?

(Φίλε larisee μάλλον σε καλό σου βγήκε γιατί το έστησες καλύτερα το καινούργιο ενυδρείο! Δέστω κι έτσι. Προτείνω Αγιασμό, αν ξανάρθει η ...κυρία...)

Έγινε επεξεργασία - basilis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν το πάρω έτσι οπός λες …..ναι το 2 ενυδρείο μπορεί να είναι κλασικό αλλά έγινε τέλειο. Την στεναχώρια που μου έδωσε ωμός η tv δεν ξεπερνιέται. αλλά και αυτήν θα την κάνω τέλεια και θα την βάλω μπροστά στο ταμείο….αλλά θα είναι με φελιζολ από κάτω και δεν θα την πιάνει το μάτι.

Ααα δεν σας είπα. Σήμερα ήρθε αυτήν η κύρια που λέγαμε…και μετά την καλησπέρα που είπε….ρωτάει… αχ το ωραίο το ενυδρείο που είναι??? (από μέσα εγώ αμεσος είπα….ουστττττ. και λέει και το άλλο. Αχ και αυτό το μεγάλο είναι πανέμορφο. Και μόλις έφυγε η κακία κύρια πήγα στο ενυδρείο και το σταυροκόπισα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν το πάρω έτσι  οπός λες …..ναι το 2 ενυδρείο μπορεί να είναι κλασικό αλλά έγινε τέλειο. Την στεναχώρια που μου έδωσε ωμός η tv δεν ξεπερνιέται.  αλλά  και αυτήν θα την κάνω τέλεια και θα την βάλω μπροστά στο ταμείο….αλλά θα είναι με φελιζολ από κάτω και δεν θα την πιάνει το μάτι.

Ααα δεν σας είπα. Σήμερα ήρθε αυτήν η κύρια που λέγαμε…και μετά την καλησπέρα που είπε….ρωτάει… αχ το ωραίο το ενυδρείο που είναι???  (από μέσα εγώ αμεσος είπα….ουστττττ. και λέει και το άλλο. Αχ και αυτό το μεγάλο είναι πανέμορφο. Και μόλις έφυγε η κακία κύρια πήγα στο ενυδρείο και το σταυροκόπισα.

7817[/snapback]

Nα μας τη γνωρίσεις την κυρία για να τη φωνάξουμε για ποδαρικό για το νέο χρόνο! :busted_cop::busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν το πάρω έτσι  οπός λες …..ναι το 2 ενυδρείο μπορεί να είναι κλασικό αλλά έγινε τέλειο. Την στεναχώρια που μου έδωσε ωμός η tv δεν ξεπερνιέται.  αλλά  και αυτήν θα την κάνω τέλεια και θα την βάλω μπροστά στο ταμείο….αλλά θα είναι με φελιζολ από κάτω και δεν θα την πιάνει το μάτι.

Ααα δεν σας είπα. Σήμερα ήρθε αυτήν η κύρια που λέγαμε…και μετά την καλησπέρα που είπε….ρωτάει… αχ το ωραίο το ενυδρείο που είναι???  (από μέσα εγώ αμεσος είπα….ουστττττ. και λέει και το άλλο. Αχ και αυτό το μεγάλο είναι πανέμορφο. Και μόλις έφυγε η κακία κύρια πήγα στο ενυδρείο και το σταυροκόπισα.

7817[/snapback]

Φίλε LARISEO.

Το ενυδρείο πρώτα και πάνω απ΄ όλα το φτιάχνεις για να το χαίρεσαι εσύ και μετά όλοι οι υπόλοιποι. Αφού λες ότι θα το βάλεις μπροστά στο ταμείο σημαίνει ότι θες να το βλέπουν και άλλοι και να το θαυμάζουν.. :busted_cop:

Οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να δεχθείς και το μάτιασμα. Αν και πιστεύω στο μάτι θα έλεγα ότι πιο πολύ έφτιαγες εσύ για το ράγισμα και όχι το μάτι της κυρίας. :busted_cop::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...