Jump to content

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ


LOOKOUT

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ :busted_cop:

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΜΕ ΤΟ ΧΟΜΠΥ ΑΥΤΟ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΟ ΕΡΧΟΜΕΝΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ. ΑΥΤΟ ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΛΟΓΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ. ΠΡΟ ΣΤΟ ΠΑΡΩΝ ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΕΟΣ.......... :thumbup: ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ :busted_cop: .......................................

ΝΑ ΠΟΙΠΟΝ Η ΠΡΩΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ:

ΕΙΜΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ JUVEL KAI ΤΗΣ CAYMAN.

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ;

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΦΙΛΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΤΑ ΠΑΡΕΧΕΙ (ΕΔΩ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΕΣ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΕΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΙΘΑΝΟΥΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ); :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες στο φόρουμ.... :busted_cop:

Οι δύο μάρκες που αναφέρεις είναι αξιόπιστες και αρκετά ποιοτικές.Προσωπικά δέν έχω χρησιμοποιήσει τα Cayman αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα.

Για τα Juwel έχω την καλύτερη άποψη μιάς και τα χρησιμοποιώ αρκετά.

Κατά την γνώμη μου θα χρειαστείς ένα εξωτερικό φίλτρο επιπλέον και αυτό βέβαια θα εξαρτηθεί και από τα είδη των ψαριών που θα βάλεις... :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες στην παρέα μας. :busted_cop:

Πραγματικά και οι δυο εταιρίες έχουν να επιδείξουν πολύ όμορφα και αξιόπιστα ενυδρεία. Τον τελικό λόγω τον έχεις εσύ μιας και μετράει και το οικονομικό. Από ότι θυμάμαι τα cayman βγαίνουν λίγο πιο ακριβά από τα juwel.

Link to comment
Share on other sites

:busted_cop: κι από μένα.

Όποια εταιρεία κι αν πάρεις, γνώμη μου είναι να πας και σε ένα εξωτερικό φιλτράκι που θα σου μείνει για πάντα όπως είπε και ο Δημήτρης :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

:busted_cop: και απο μένα καλως όρισες

Εγώ έχω το cayman-ferplast που είναι της SERA και είμαι ευχαριστημένη. Τώρα για το JUVEL θα έχεις πρόβλημα με το φίλτρο γιατί δεν είναι πολύ εύχρηστο. ΓΙατί δεν κοιτάς και για MP που είναι θυγατρική της EHEIM; Πάντως μεταξύ αυτόν των 3 θα διάλεγα το ΜΡ χωρίς δεύτερη σκέψη, το έχω και για αυτό στο προτείνω, σκέψου το και κάνε ακόμη μια έρευνα αγοράς :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

καλώς μας όρισες και ευελπιστώ να μην μείνεις μόνο στο ένα ενυδρείο που ήδη σκέφτεσαι αλλά να φτιάξεις πολλά ακόμα :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

:busted_cop: και απο μένα καλως όρισες

Εγώ έχω το cayman-ferplast που είναι της SERA και είμαι ευχαριστημένη. Τώρα για το JUVEL θα έχεις πρόβλημα με το φίλτρο γιατί δεν είναι πολύ εύχρηστο. ΓΙατί δεν κοιτάς και για MP που είναι θυγατρική της EHEIM; Πάντως μεταξύ αυτόν των 3 θα διάλεγα το ΜΡ χωρίς δεύτερη σκέψη, το έχω και για αυτό στο προτείνω, σκέψου το και κάνε ακόμη μια έρευνα αγοράς  :busted_cop:

7659[/snapback]

Αρκετα :thumbup: εντυπωσιακό (όμορφα σε εμφάνιση ενυδρεία) το site της εν λόγω εταιρείας αλλά διαπιστώνω :lmao: πως δεν έχει κάποιο αντιπρόσωπο στην Ελλάδα.

Εσύ από που έκανες την αγορά για να παω να ρίξω και εγώ μια ματιά;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες :busted_cop:

Άποψή μου είναι να διαλέξεις το πιο οικονομικό από τα παραπάνω (και τα 3 είναι εξαιρετικά ενυδρεία) και να ρίξεις τα περισσότερα χρήματα στον εξοπλισμό, ανάλογα με το ενυδρείο που θέλεις να φτιάξεις.

Εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες  :busted_cop:

Άποψή μου είναι να διαλέξεις το πιο οικονομικό από τα παραπάνω (και τα 3 είναι εξαιρετικά ενυδρεία) και να ρίξεις τα περισσότερα χρήματα στον εξοπλισμό, ανάλογα με το ενυδρείο που θέλεις να φτιάξεις.

Εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

7701[/snapback]

ΓΙΑ ΚΑΝΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΨΙΛΟΕΙΣΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΦΙΛΤΡΑ.

ΑΡΧΙΚΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ (ΕΙΔΕΣ ....ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΚΑΙ ΟΡΟΛΟΓΙΕΣ).

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ Lt 100-120 (ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΛΟΓΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΧΩΡΟΥ).

Link to comment
Share on other sites

Tα απαιτούμενα φίλτρα ουσιαστικά είναι ένα. Μπορείς να πάρεις ένα εξωτερικό και να ξεμπερδέψεις μια κι έξω. Φίλτρο βυθού ή κάτι άλλο (από φίλτρα) δεν χρειάζεσαι. Μπορείς με ένα Eheim 2213 να κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Ακόμα καλύτερα μπορείς να πας σε ένα 2215 αν σε παίρνουν τα οικονομικά σου, να ρυθμίσεις τη ροή του με μία βάνα και να το ξεχάσεις για πάντα.

Μάζεψε βέβαια απόψεις κι από άλλους και ό,τι θες κάνεις...

:busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τα CAYMAN είναι πως όταν θα χρειαστείς ανταλλακτικά για τα φίλτρα δεν θα βρεις, την πάτησα και τώρα πρέπει να κάνω πατέντα. Εγώ είμαι της απόψεις πως ότι πληρώνεις παίρνεις, τουλάχιστον τις περισσότερες φορές. Τις αγορές των ενυδρείων μου τις έχω κάνει με βάση το πιο σωστό, στο μεγάλο έχω πάρει φίλτρο της EHEIM, εκτός απ το εσωτερικό που είναι και αυτό της EHEIM, το 2217 και τα έχω σε λειτουργία και τα δύο έτσι είμαι σίγουρη αν γίνει καμία στραβή να είμαι καλυμμένη. Τώρα φυσικά αν θες κάτι οικονομικό θα πρέπει να το ψάξεις το θέμα. Όσο για ΄φυτά θα σου έλεγα να βάλεις αληθινά χαμηλών απαιτήσεων και όχι ψεύτικα. Φυτά όλο και κάποιος θα μπορέσει να σου δώσει από δω :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Τα παιδιά έχουν δίκιο. Επένδυσε σε ενα καλό εξωτερικό φίλτρο για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Μην πετάς λεφτά σε πλαστηκά φυτά, που αργότερα θα τα βγάλεις απο το ενυδρείο. Βάλε υπόστρωμα για φυτά, τώρα κατά το στήσημο,πάρε κανά φυτάκι εύκολο, για αρχή (υγρό λίπασμα σιδύρου)και θα είσαι οκ.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΦΥΤΑ ΔΙΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΝΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΣΤΡΩΜΑ ΣΑΝ ΜΟΥΧΛΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΥΠΟΘΕΤΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΠΙΠΟΝΟ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΑΙ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΑ ΧΑΝΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΚΑΛΑΙΣΘΗΣΙΑ....Ή ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ;

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΦΥΤΑ ΔΙΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΝΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΣΤΡΩΜΑ ΣΑΝ ΜΟΥΧΛΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΥΠΟΘΕΤΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΠΙΠΟΝΟ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΑΙ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΑ ΧΑΝΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΚΑΛΑΙΣΘΗΣΙΑ....Ή ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ;

7778[/snapback]

Αυτό που λές είναι η άλγη, η οποιία εμφανίζεται πολύ πιο γρήγορα στα πλαστικά φυτά. Τα αληθινά φυτά ανταγωνίζονται την άλγη παίρνοντάς της το φαγητό και έτσι την κρατάς υπό έλεγχο. Υπάρχουν πολλά έυκολα και ανθεκτικά φυτά που μπορείς να βάλεις από την αρχή στο ενυδρείο σου, τα οποία δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε φως και λιπάσματα, οπότε μπορείς να ξεκινήσεις από την αρχή με το καλύτερο δυνατόν αισθητικά στήσιμο του ενυδρείου σου. Τα πλαστικά φυτά λίγο αργότερα θα τα πετάξεις, είτε γιατί θα καλύπτονται συνεχώς από την άλγη και θα πρέπει συνέχεια να τα βγάζεις και να τα καθαρίζεις, είτε γιατί θα δεις ενυδρεία με αληθινά φυτά και θα θέλεις και συ.

Το εξωτερικό φίλτρο δουλεύει καλύτερα από το εσωτερικό και ταυτόχρονα δεν σου πιάνει το χώρο που καταλαμβάνει το εσωτερικό φίλτρο. Η αντιμετώπιση της άλγης δεν έχει να κάνει με τον τύπο του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ :lmao: ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ.

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΑΝΤΛΙΑΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ.......(ΔΕΝ ΥΠΟΘΕΤΩ ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΑΚΟΜΑ :wub: )

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΗ .....ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΧΩΡΟ ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΑ;

ΑΡΑΓΕ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙO ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΑΤΟΣ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙΞΕΙ ΝΑ ΜΕ ΕΝΤΑΞΕΤΕ ΣΤΟ ΧΟΜΠΥ ΑΥΤΟ :busted_cop::busted_cop::thumbup::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Το εξωτερικό φίλτρο το παίρνεις κομπλέ χωρίς να χρειάζεται κάτι άλλο για την λειτουργία του εκτός από τα υλικά που θα αποικήσουν τα βακτηρίδια (βιολογικό) και τα υλικά μηχανικού φιλτραρίσματος που θα επιλέξεις. Πολλά φίλτρα είναι έτοιμα και σε αυτά.

Το φίλτρο αποτελείται συνήθως από ένα κάνιστρο στο οποίο τοποθετούνται τα παραπάνω υλικά, την αντλία του που βρίσκεται συνήθως στο καπάκι και τους σωλήνες νερού που πάνε στο ενυδρείο. Μπορείς να το τοποθετήσεις κάτω ή πίσω ή πλάι στο ενυδρείο, δεν υπάρχουν περιορισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...