Jump to content

Διατήρηση Ph


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!! Έχω το εξής πρόβλημα..Σε κάθε αλλαγή νερού του ενυδρείου μου το Ph ανεβαίνει στα ύψη με αποτέλεσμα τα δισκάκια που έχω μέσα να στρεσάρονται υπερβολικά..Τι μπορώ να κάνω ώστε σε κάθε αλλαγή να διατηρώ το Ph σε κανονικά επίπεδα?? Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

το πεχα σου μπορεις να το κρατας σταθερο με τη χρηση μπουκαλας co2,η με λιγοτερη ακριβεια με χρηση τυρφης(αν και εγω προσωπικα προτιμω την χρηση φυαλης με πεχα κοντρολλερ για μεγαλυτερη αξιοπιστια...).

οι υπολοιποι παραμετροι του νερου σου ειναι καλοι..??δωσε μας και περισσοτερα στοιχεια για το ενυδρειο σου...

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις που έχω κάνει είναι:

ph 6,4

kh 8

gh 5

Ρίχνω τύρφη σε υγρή μορφή αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα..Το ενυδρείο είναι Juwel Lido 120 lt με 3 δίσκους. Aαα..Και κάποια πρόταση για φυτό?? :)

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις που έχω κάνει είναι:

ph 6,4

kh 8

gh 5

Ρίχνω τύρφη σε υγρή μορφή αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα..Το ενυδρείο είναι Juwel Lido 120 lt με 3 δίσκους. Aαα..Και κάποια πρόταση για φυτό?? :)

τα λιτρα σου ειναι λιγο αβολα για δισκους :) οι συνθηκες ομως ειναι καλες ...αν μπορεσεις καποια στιγμη να συνδυασεις λιτρα περισσοτερα και αυτες τις συνθηκες εισαι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι να αγορασεις μια μπουκαλα διοξειδιου,να σταματησεις την τυρφη,και αν γινεται να βαλεις και εναν πεχα κοντρολλερ...

απο εκει και μετα,μπορεις να βαλεις καποιον εχονοδωρο,να κανεις καποια συνθεση με ανουμπιες...εχεις επιλογες..

νομιζω ομως οτι 3 δισκοι σε τοσα λιγα λιτρα,δεν ειναι και το καλυτερο....

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν παει καλά με τις μετρησεις σου....

Με ph 6,4 και kh 8 έχεις CO2 περιπου 96 που είναι κατι παραπάνω απο πολύ...

Πως κατεβαζεις το ph σου?

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρείο είναι καινούργιο και έχω κανει μόνο 2 αλλαγές νερού μετά το στρώσιμο όπου και τισ 2 έριξα φάρμακα που μου έδωσαν από το pet shop όταν είδα ότι το ph ειχε ανέβει στα ύψη..

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρείο είναι καινούργιο και έχω κανει μόνο 2 αλλαγές νερού μετά το στρώσιμο όπου και τισ 2 έριξα φάρμακα που μου έδωσαν από το pet shop όταν είδα ότι το ph ειχε ανέβει στα ύψη..

συγνωμη φιλε μου,αλλα σε καινουργιο ενυδρειο,και φρεσκοστρωμενο εβαλες δισκους....????επιεικως απαραδεκτο. :)
Link to comment
Share on other sites

Mε συνεχή παρακολούθηση και μετρήσεις δεν είδα να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στουσ δίσκους πλην αυτού με το Ph που ανέφερα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Mε συνεχή παρακολούθηση και μετρήσεις δεν είδα να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στουσ δίσκους πλην αυτού με το Ph που ανέφερα παραπάνω.

ο δισκος ειναι ενα ψαρι που το βασικο για να το διατηρεις σωστα ειναι να κρατας ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ...ακομη δηλαδη και αν εχεις πχ 15 γενικη σκληροτητα,εαν δεν μεταβαλλεται,τοτε δεν εχεις προβλημα.

το θεμα με το πεχα που μας αναφερες ειναι απο τα πλεον σοβαρα,και μπορει να οδηγησει σε προβληματα ,αρρωστειες ,ακομη και απωλεια ζωου,και μαλιστα εντελως ξαφνικα,ενω στα ματια σου απλα το ψαρι ''δειχνει'' και κολυμπαει μια χαρα....

ολα αυτα σου τα λεω,γιατι απλα την φημη του ''δυσκολου ψαριου'' δεν την εχει τυχαια ο δισκος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...