Jump to content

τη υληκα και με ποια σειρα


Recommended Posts

να ρωτησω κατι αλο στα δυο φιλτρα που εχω με 4 καλαθακια το καθενα {εξωτερικα} μηπωσ γνωριζει καποιοσ τη υληκα και με ποια σειρα πρεπει να τα βαλω επισεισ οταν καθαριζουμε τον βηθο τα χαλικια πρεπει να τα ανασεικονουμε μεχρη τον πατο και να γηνουνε τζαμι η μονο επηφανιακα και χωρησ ανακοινησεισ τουσ :):):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στό φίλτρο βάζουμε πρώτα τα μηχανικά φίλτρα (υαλοβάμβακας σφουγγάρια και αλλα) και μετά τα βιολογικά (μακαρόνι σφαίρες και άλλα)!

Για την σκούπα καλό είναι να γίνεται επιφανειακά και συχνά!

Φυτά έχεις;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την ανταποκρηση :) θα ηθελα αν μπορουσεσ να μου πεισ απο κατω προσ τα πανω με ποια σειρα πρεπει να μπουνε???? φυτα φοβηθεικα να βαλω στην αρχη και το εχω μετανιοσει γιατι τα υποστροματα μου ειναι ακαταληλα για φυτεμα και ετσι αρκουμε δυστηχωσ στα ψευτηκα φτυνα διακοσμιτηκα λουλουδακια

Link to comment
Share on other sites

Στό φίλτρο βάζουμε κάτω τα μηχανικά φίλτρα (υαλοβάμβακας σφουγγάρια και αλλα) και πάνω τα βιολογικά (μακαρόνι σφαίρες και άλλα)!

Ανάλογα πάντα που είναι η έξοδος του νερού!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να δεις και τι προτείνεται για το φίλτρο που έχεις...

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη τα ειχα οπωσ λεγανε οι προδιαγραφεσ τησ eheim και ειχα προβλημα οσο αναφορα το νερο τη μια ητανε θολο την αλη πρασινο τωρα καφετιζει αστα να πανε το ψαχνω βεβαια αμα βγαλω ακρη καποια στηγμη θα σασ το πω :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τα φιλτρα μου ειναι τρια eheim 2026 eheim2234 (eheim 2329 το οποιο το εχω εξωπλησει οπωσ λεει ο κατασκευαστεισ στα αλλα τη να βαλω??????? :)

Link to comment
Share on other sites

η εταιρια λεει φουλ substrad και τερμα πανω ενα γιαλοβαμβακα

Link to comment
Share on other sites

η εταιρια λεει φουλ substrad και τερμα πανω ενα γιαλοβαμβακα

πας δηλαδη για φουλ βιολογια... :D
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα :D μα και τα αλλα δυο τη νομιζεισ οτι εχουν........... μακαρονι,ενα βοτσαλακι ιδικο για τα νιτρικα σφουγγαρι μπλε 2 κοματια γιαλοβαμβακα επισησ 2 αυτα το ενα εκ τον δυο το μεν δευτερο μακαρονι τερμα κατο substrat απο πανο επισησ 2 μπλε σφουγγαρια και τελοσ 2 γιαλοβαμβακεσ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια παρακληση.

Επειδη μπορει να διαβαζουν το θεμα και αρχαριοι, τον "υαλοβαμβακα" να τον λεμε με τον πραγματικο του ονομα

fliter wool ή δεν ξερω πως αλλιως στα ελληνικα.

(ενας τυπος διαβασε σια υαλοβαμβακα και για οικονομια πηγε να βαλει υαλοβαμβακα απο περισεμα του αποροφητηρα). :D

Τα υλικα στο 2026, τα εχω ως εξης (απο κατω προς τα πανω οπως και η ροη του νερου) :

1ο καλαθι : 2 λιτρα EHFIMECH (μακαρονι) - 1 Coarse filter pad (μπλε σφουγγαρι) - και εχω και "καλτσα" με τυρφη

2ο καλαθι : 2 λιτρα SUBSTRATpro

και απο πανω το Filter fleece ή Filter wool

Link to comment
Share on other sites

κα εχω κανει τα γελια με αυτο που εγραψεσ το κοριφαιο θα ητανε και τον αποροφιτηρα μεσα να του κανει μπουρπουλιθρεσ καλα χριστουγενα φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...