Jump to content

ΛΑΜΠΕΣ


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

έχω δύο λάμπες tropical plant στο ενυδρείο μου, εδώ και ένα έτος..αληθεύει ότι πρέπει να τις αλλάζω κάθε 6 μήνες-1 έτος..????!! :):)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

έχω δύο λάμπες tropical plant στο ενυδρείο μου, εδώ και ένα έτος..αληθεύει ότι πρέπει να τις αλλάζω κάθε 6 μήνες-1 έτος..????!! :):)

Kαλησπέρα Σάκη.

Μεγάλο ρόλο στις αλλαγές λαμπτήρων παίζουν τα ballast που χρησιμοποιούνται...

Για τα συμβατικά σε ένα χρόνο μαξ, για τα ηλεκτρονικά το διπλάσιο...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα Σάκη.

Μεγάλο ρόλο στις αλλαγές λαμπτήρων παίζουν τα ballast που χρησιμοποιούνται...

Για τα συμβατικά σε ένα χρόνο μαξ, για τα ηλεκτρονικά το διπλάσιο...

ακου τον δασκαλο στον φωτισμο :) Dr.Genirous'

τ8 με συμβατικο ballast και 8-9 ωρες ημερησιως

την θελει την αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και εγώ εκτός από τα παραπάνω η αλλαγή των λαμπτήρων εξαρτάται και από τα φυτά που φιλοξενούμαι και από την μάρκα της λάμπας.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο δεν έχω φυτά αληθινά αλλά μόνο πλαστικά......!!! Οι λάμπες είναι sera tropical......

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο δεν έχω φυτά αληθινά αλλά μόνο πλαστικά......!!! Οι λάμπες είναι sera tropical......

Τότε ποιος ο λόγος να αλλάξεις λάμπες κρατατες ώσπου να καούν από μόνες τους. Τα ψάρια δεν θα σου παραπονεθούν καθόλου που θα πέσει η απόδοση της λάμπας.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο,

δε θα έχει πρόβλημα όταν θα αλλάξει τις ''εξαντλημένες'' λάμπες με καινούργιες, όπου η διαφορά στην ένταση θα είναι πάρα πολύ μεγάλη και απότομη...?

Το μόνο που με προβληματίζει η πιθανή ανάπτυξη άλγης σε τέτοια περίπτωση...τι λες...? :)

Έγινε επεξεργασία - Genirous
Link to comment
Share on other sites

Το ρίσκο αυτό θα το έχει ούτος η άλλος είτε της αλλάξει σε 6 μήνες ή σε ένα χρόνο ή όταν καούν. Η καινούργια λάμπα επειδή έχει ευνοϊκό φάσμα και πολλά lux θα προωθήσει την ανάπτυξη της αλγης ούτος ή άλλος. Δεν πιστεύω να υπάρχει μεγάλη διαφορά λόγο του έντονα αυξημένου φωτισμού. Και αν υπάρχει θεωρώ ότι τα προτερήματα είναι περισσότερα από τα μειονεκτήματα. Εκτός το κόστος αγοράς ή πολύ παλιά λάμπα δεν ευνοεί την άλγη (εννοείτε ούτε τα φυτά) επειδή το φάσμα θα έχει μετατοπιστεί πλήρες και τα lux θα είναι πολύ πεσμένα, η πιθανότητα να έχει αλγής θα είναι μειωμένη για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά να το αποκλίσεις τελείως ότι δεν θα υπάρχει άλγη δεν μπορείς διότι η αλγης έχουν τεράστια προσαρμοστικότητα και είναι μαέστροι στην επιβίωση.

Δεν μένει τίποτε άλλο από το να πειραματιστή ο φίλος μας και να μας αναφέρει τα αποτελέσματα. Ας μάθουμε και εμείς η υποτίθεται πιο έμπυροι κάτι από έναν υποτιθέμενο αρχάριο. :)

Link to comment
Share on other sites

Απλώς σε ένα μικρό χρονικό διάστημα αλλαγής της λάμπας,

η φωτιστική απόκλιση θα είναι μικρή και οι ισσοροπίες (πιστεύω) ότι δε θα αλλάξουν ιδιαίτερα... :)

Σίγουρα πάντως, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν αληθινά φυτά, θα μπορούσε να βάλει απλές λάμπες κοινής χρήσης, μιας και δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος προσοχής σε φάσματα, λούμεν κτλ... :)

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι guys...??? Να αλλάξω μόνο την μία???? Βασικά θέλω να αλλάξω για να δώσω λίγο ξεχωριστό χρώμα στο ενυδρείο μου.....!! :)

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι guys...??? Να αλλάξω μόνο την μία???? Βασικά θέλω να αλλάξω για να δώσω λίγο ξεχωριστό χρώμα στο ενυδρείο μου.....!! :)

καντο....ετσι κι αλλιως ειναι μαλλον απιθανο να μην σου ερθει λιγη αλγη....

οπως προειπαν και οι φιλοι παραπανω πειραματισου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...