Jump to content

Πρόβλημα με ρίζα


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Έχω προβλημα με μια ρίζα που πήρα σήμερα. Την έβαλα δοκιμαστικά στο ενυδρείο και τρελάθηκα. Είναι τεράστια. Αυτό που με τρομάζει περισσότερο είναι ότι το ενυδρείο φιλοξενεί γκάπυ και η ρίζα είναιτ όσο τεράστια σε συνδυασμό με τα λίγα λίτρα μου (ούτε 50 καθαρά). Πιστεύετε πως αν την κρατήσω θα μου δημιουργήσει πρόβλημα με pH και σκληρότητες; :D

Δείτε την

post-5035-1198862767_thumb.jpgpost-5035-1198862803_thumb.jpgpost-5035-1198862839_thumb.jpg

Δε την είχα υπολογίσει τόσο μεγάλη στο μαγαζί. :blink:

Σας παρακαλώ. Βοήθειαααααα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σημαντικο προβλημα που θα εχεις θα ειναι ο χρωματισμος του νερου,το Ph ισως κατεβει λιγο αλλα οχι μεγαλη διαφορα,για μενα αν σου αρεσει μπορεις να την αφησεις,αληθεια ποσο την πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Η ρίζα είναι σαβάννα και είχε 6 ευρώ το κιλό. Αυτή είναι γύρω στα 1,800kg οπότε την πήρα γύρω στα 11 ευρώ.

Από άποψη αισθητικής δε με χαλάει, εξάλλου θα κρυφτεί κάπως απ' τα φυτά που θα βάλω. Φοβάμαι περισσότερο μήπως μου ρίξει κατακόρυφα το pH και τις σκληρότητες, γιατί είναι τεράστια και να υπενθυμίσω πως έχω γκάπυ. :D

Έχει και κάποιος άλλος κάποια άποψη επί του θέματος;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το pH μου είναι 7.2-7.5 σταθερό εδώ και μήνες. Η ρίζα φυσικά δεν έμεινε για πολύ στο ενυδρείο. Απλά την έβαλα για να δω πόσο μεγάλη είναι, γιατί είχα αρχίσει να έχω την εντύπωση ότι δε θα χωρέσει. Την έχω ήδη βράσει (όσο μπορούσα, γιατί έχει άχαρο σχήμα και δε χωρούσε σε καμία κατσαρόλα) και την έχω ξεπλύνει καλά. Τώρα την έχω σε κουβά με νερό για να βγάλει όσο περισσότερη κιτρινίλα γίνεται. Θα μείνει εκεί τουλάχιστον για δύο μέρες.

Link to comment
Share on other sites

καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο με τελειως διαφορετικες συνθηκες,υλικα ,λιτρα ,κατοικους κλπ...οποτε δεν μπορουμε να συγκρινουμε...τα ασυγκριτα....!!

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που μου ρίξει αρκετά τις παραπάνω παραμέτρους, μπορώ να κάνω κάτι για να το αντισταθμίσω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να σου ρίξει τόσο πολύ της τιμές που να χρειαστείς να κάνεις κάτι.

Μην ξεχνάς ότι θα κάμνεις και αλλαγές νερού οπότε θα αφαιρείς κάθε φορά της ουσίες που κατεβάζουν το Ph και το Κη.

Link to comment
Share on other sites

πάντως γενικά βαση aquascaping

"δεν ειναι ωραιο" να βάζουμε τεράστια πράματα σε μικρούς χώρους είναι θέμα αναλογιών

και επειδή τα ενυδρεία ειναι μικρογραφία της φύσης

μικροτέρα ξύλα και περισσότερα φυτά θα έδιναν ποιο ρελεαστικη εικόνα του βιότοπου που θέλεις να παραστάσεις

γνώμη μου πάντα βέβαια σε κάθε ενα του αρέσουν και διαφορετικά πραματα

Link to comment
Share on other sites

πάντως γενικά βαση aquascaping

"δεν ειναι ωραιο" να βάζουμε τεράστια πράματα σε μικρούς χώρους είναι θέμα αναλογιών

και επειδή τα ενυδρεία ειναι μικρογραφία της φύσης

μικροτέρα ξύλα και περισσότερα φυτά θα έδιναν ποιο ρελεαστικη εικόνα του βιότοπου που θέλεις να παραστάσεις

γνώμη μου πάντα βέβαια σε κάθε ενα του αρέσουν και διαφορετικά πραματα

Σκοπεύω να το φυτέψω οπότε θα κρυφτεί κάπως η ρίζα. Αλλά ίσως και πάλι να είναι υπερβολική. Οι υπόλοιποι τί πιστεύετε; Πέρα απο τις παραμέτρους, σαν εικόνα πώς σας φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικα μου αρεσει...

Αν οπως λες του βαλεις και λιγα φυτα θα δειξει πολυ καλο το αποτελεσμα...

Προσπαθησε να κρατησεις μια ασυμετρια στο ενυδρειο σου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε tsagod. Τότε θα περιμένω να το φυτέψω και βλέπουμε. Μέχρι τότε θα την αφήσω στη λεκάνη να βγάζει κιτρινίλα και όταν τελειώσω θα βάλω φοτό να μου πείτε αν είναι καλό τελικά ή όχι.

Υ.Γ. Αν τελικά είναι άσχημο, μπορώ να την κόψω με τσεκούρι; Στο μαγαζί που την πήρα μου είπαν πως οι ρίζες μανγκρούβ κόβονται με τσεκούρι αλλά γι' αυτή δε μου είπαν τίποτα. Είναι ρίζα σαβάννα.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου αρεσει... :D

να την βρασεις καλα 2-3 φορες αλλαζωντας το νερο πρωτα και μετα να την αφησεις στην λεκανη να βγαζει κιτρινιλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ομορφη μην την κοψεις,γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ. Τώρα ηρέμησα. Φοβόμουν μήπως έδειχνε πολύ άσχημα, αλλά κι εγώ πιστεύω θα δείξει ωραία στο τέλος. Μ' άρεσε πολύ όταν την είδα στο μαγαζί.

Εκείνο που μοιάζει σαν κέρατο σας άρεσε; :D

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που μοιάζει σαν κέρατο σας άρεσε; :D

Μα εκεινο το κερατο ειναι ολη η ομορφια ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα εκεινο το κερατο ειναι ολη η ομορφια :D

Σοβαρά μιλάς; Και 'γω που σκεφτόμουν να το κόψω.....!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...