Jump to content

900lt


Recommended Posts

Θα ηθελα την βοηθεια σας:σε λιγες μερες μετακομιζω,και στο καινουριο σπιτι φτιαχνω ενα ενυδρειο

900lt 2,5m.Το ενυδρειο που εχω τωρα ειναι 480lt αν βαλω το φιλτρο που εχω τωρα EHEIM professionel 3

στο καινουριο συν αλλο ενα εξωτερικο που γυριζει περιπου 1000lt/h στρωμενο και αυτο το φιλτρο,θα πρεπει να κουβαλησω 480lt νερο σε μπιτονια;

Υπαρχει αλλη λυση,για να μην μου φυγει η μεση; :D

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια όχι φίλε, τα ωφέλιμα βακτηρίδια βρίσκονται κατά 90% στο φίλτρο στον βυθό και στα διακοσμητικά. Οπότε το νερό δεν είναι απαραίτητο να το μεταφέρεις. Το μόνο που θα χρειαστείς να κάνεις είναι το νέο νερό να έχει της ίδιες παραμέτρους με το παλιό και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια όχι φίλε, τα ωφέλιμα βακτηρίδια βρίσκονται κατά 90% στο φίλτρο στον βυθό και στα διακοσμητικά. Οπότε το νερό δεν είναι απαραίτητο να το μεταφέρεις. Το μόνο που θα χρειαστείς να κάνεις είναι το νέο νερό να έχει της ίδιες παραμέτρους με το παλιό και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Ευχαριστω Χρηστο για την απαντηση,δηλαδη βαζω τα φιλτρα που εχω, γεμιζω καινουριο νερο που να εχει τις ιδιες παραμετρους,αντηχλωριο και βακτυρηδεια και ειμαι οκ να βαλω τα ψαρια μου χωρις κανενα προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα λίτρα είναι πολλά φρόντισε να βάλεις νερό και να δουλέψει μερικές ώρες με αντιχλώριο και ότι άλλο βάζεις (αλάτια κλπ) και μετά να βάλεις φίλτρο. Δηλαδή να έχει αποχλωριωθεί καλά. :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα λίτρα είναι πολλά φρόντισε να βάλεις νερό και να δουλέψει μερικές ώρες με αντιχλώριο και ότι άλλο βάζεις (αλάτια κλπ) και μετά να βάλεις φίλτρο. Δηλαδή να έχει αποχλωριωθεί καλά. ;)

ok φιλε'viciouscircle'αυτο θα κανω,θα το αφησω οχι μερικες ωρες αλλα κανα δυο μερες με νερο και κυκλοφοριτη για να δω και τι εφτιαξα,και να δω αν θα μετακομησω η θα με διωξουν πριν καν παω στο

καινουριο σπιτι! :D

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω διαβάσει από εδώ μέσα..

καλό είναι να κάνεις αυτά που είπες..

και πριν προχωρήσεις...να συγκρίνεις μετρήσεις.

Πιστεύω ότι έτσι μόνο θα είσαι σίγουρος :D

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω διαβάσει από εδώ μέσα..

καλό είναι να κάνεις αυτά που είπες..

και πριν προχωρήσεις...να συγκρίνεις μετρήσεις.

Πιστεύω ότι έτσι μόνο θα είσαι σίγουρος :D

Το ενα σπιτι απο το αλλο φιλε 'poseidon11' ευτηχως τα χωριζουν μονο 1000m και παιρνουν νερο απ το ιδιο δυκτιο αρα το νερο θα ειναι το ιδιο.Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι απο τα πραγματα που εχει τωρα το ενυδρειο μου δεν θα μπει απολητως τιποτα στο καινουριο ουτε καν οι πετρες,και ετσι θα ειναι 900lt καινουριο νερο αστρωτο με μονο 2 στρωμενα φιλτρα.πως το ακους δεν ειναι λιγο υπερβολη? ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι υπερβολικό δε νομίζω πως είναι.

Τα στρωμένα φίλτρα είναι ότι καλύτερο για ένα νέο ενυδρείο.

Είσαι δλδ από την αρχή...έτοιμος! :D

Άχρηστη πληροφορία : Το άλλο ενυδρείο τι θα το κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Όχι υπερβολικό δε νομίζω πως είναι.

Τα στρωμένα φίλτρα είναι ότι καλύτερο για ένα νέο ενυδρείο.

Είσαι δλδ από την αρχή...έτοιμος! ;)

Άχρηστη πληροφορία : Το άλλο ενυδρείο τι θα το κάνεις?

Το εχω ειδη πουλησει σε ενα φιλο που ηθελε ενα ποιο μεγαλο.Αν θελεις να φτιαξεις ενυδρειο στειλε Π/Μ

να σου πω αν θελεις.Δεν ειναι κατι δυσκολο.Ευχαριστω για τις πληροφοριες φιλε 'poseidon11' :D

Link to comment
Share on other sites

γιατι σε προβληματιζει τοσο πολυ που το νερο και ο διακοσμος θα ειναι καινουργιος;

αν κανεις αυτα που σου ειπαν (καλη αποχλωριωση του νερου και χρηση των ηδη στρωμενων φιλτρων) θα εισαι ΟΚ

το φιλτρο στρωνει οχι το νερο σου

η μοναδικη υπερβολη θα ηταν αν το γεμισεις απο την αρχη με πολλα ψαρια, θα προτεινα να βαζεις σιγα-σιγα τα ψαρια σου μεχρι να φτασεις στον αριθμο που θελεις

Link to comment
Share on other sites

γιατι σε προβληματιζει τοσο πολυ που το νερο και ο διακοσμος θα ειναι καινουργιος;

αν κανεις αυτα που σου ειπαν (καλη αποχλωριωση του νερου και χρηση των ηδη στρωμενων φιλτρων) θα εισαι ΟΚ

το φιλτρο στρωνει οχι το νερο σου

η μοναδικη υπερβολη θα ηταν αν το γεμισεις απο την αρχη με πολλα ψαρια, θα προτεινα να βαζεις σιγα-σιγα τα ψαρια σου μεχρι να φτασεις στον αριθμο που θελεις

Γιατι δεν θα εχω την πολυτελεια φιλε 'orck'να φιλοξενησω καπου αλλου τα ψαρια μου και θα πρεπει να τα ριξω κατευθειαν μεσα στο καινουριο ολα.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις στρωμενο φιλτρο εισαι οκ

απλα προσεξε να κανεις την μεταφορα των φιλτρων απο το παλιο στο καινουργιο αμεσα

μη τα βγαλεις και την επομενη τα τοποθετησεις, τα βακτηρια θελουν οξυγονο για να ζησουν και αν τα αφησεις καποιες ωρες χωρις να δουλευει η αντλια θα μειωθουν οι πληθυσμοι τους

Γιατι δεν θα εχω την πολυτελεια φιλε 'orck'να φιλοξενησω καπου αλλου τα ψαρια μου και θα πρεπει να τα ριξω κατευθειαν μεσα στο καινουριο ολα.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις στρωμενο φιλτρο εισαι οκ

απλα προσεξε να κανεις την μεταφορα των φιλτρων απο το παλιο στο καινουργιο αμεσα

μη τα βγαλεις και την επομενη τα τοποθετησεις, τα βακτηρια θελουν οξυγονο για να ζησουν και αν τα αφησεις καποιες ωρες χωρις να δουλευει η αντλια θα μειωθουν οι πληθυσμοι τους

οk'orck'ετσι θα γινει αφου τεσταρω το ενυδρειο κανα δυο μερες γαι να δω οτι δεν χανει απο πουθενα θα το

βγαλω το φιλτρο απο το παλιο και θα το συνδεσω στο καινουριο και στο "καπακι"θα ριξω τα ψαρια μου.σε ευχαριστω πολυ. :D

Link to comment
Share on other sites

;)

οk'orck'ετσι θα γινει αφου τεσταρω το ενυδρειο κανα δυο μερες γαι να δω οτι δεν χανει απο πουθενα θα το

βγαλω το φιλτρο απο το παλιο και θα το συνδεσω στο καινουριο και στο "καπακι"θα ριξω τα ψαρια μου.σε ευχαριστω πολυ. :D

και θα βγαλεις φωτογραφιες ...μην ξεχνιομαστε :blink:

Link to comment
Share on other sites

και θα βγαλεις φωτογραφιες ...μην ξεχνιομαστε :D

Οπωσδηποτε και θα βγαλω foto.Σημερα ηρθαν και τα τζαμια και μολις τα ειδα επαθα πλακα! :blink:

Ηξερα οτι ηταν 2,5 μετρα αλλα δεν ειχα συνειδητοπιησει ποσο μεγαλα ηταν!Θα ριξω το σπιτι ετσι οπως παω

ειναι και σε οροφο ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...