Jump to content

Guppy αναπαραγωγή


Recommended Posts

Χρόνια πολλά, καλή χρονιά.

Θέλω τα φώτα και την εμπειρία σας ..

'Εχω , δύο θηλυκά guppy στην τετάρτη εβδομάδα της κύησης, τα έχω απομονώσει και περιμένω τι στιγμή.

Η κοιλίας τους είναι μαύρη, αλλά η στιγμή ακόμα δεν έρχεται (υπάρχει ακριβής αριθμός ημερών μέχρι την ημέρα της γέννας ) ; - (πρώτη φορά πατέρας και έχω άγχος )!!!

Τα νεογέννητα θα είναι εμφανή, θα προλάβω να τα ξεχωρίσω από τις μητέρες τους ;

και τέλος γεννούνται με χρονική απόκλιση το ένα από το άλλο, δηλαδή μπορεί να χρειαστεί να περιμένω μια μέρα μέχρι την ολοκλήρωση της γέννας ;

Ευχαριστώ πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι φιλε μου και ασε τη φυση να κανει το θεαρεστο της εργο....!!

η γεννα κραταει καποια λιγη ωρα,και σιγουρα δεν θα χρειαστει να περιμενεις τοσο.

επισης να ξερεις και κατι αλλο.\1 συλληψη δεν σημαινει απαραιτητα και μια γεννα.....αυτο σημαινει οτι τουλαχιστον θα γεννησει για 2 η 3 φορες ακομη τουλαχιστον..!!

προσπαθησε να βαλεις κερατοφυλλο να επιπλεει,ειναι η καλυτερη κυψωνα για τα μωρα,ιδιαιτερα τις πρωτες τους ωρες...

καλη τυχη φιλε μου....

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ !!!

Δεν έχω ιδέα όμως για το κερατόφυλλου, τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ !!!

Δεν έχω ιδέα όμως για το κερατόφυλλου, τι είναι;

μα ειναι αληθινο υδροβιο φυτο φιλε μου....

περισσοτερα ΕΔΩ... :D

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ klaz, δεν ήξερα ότι έτσι λέγετε, όντως είναι πολύ καλή κρυψώνα για τα νεογνά !

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, γέννησαν τα 2 guppakia μου, σχεδόν ταυτόχρονα ...

Τρελάθηκα από την χαρά μου !

Έχουμε μέχρι στιγμής περίπου 16 και συνεχίζουμε .........!

Τους έχω θρυμματίσει τροφή ( sera vipagran ) και τα βλέπω τρώνε ...

Διάβασα για το κρόκο του αυγού ότι είναι μια πλούσια τροφή για νεογνά και σκέφτομαι να την δοκιμάσω αύριο.

Klaz, τι λες ;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, γέννησαν τα 2 guppakia μου, σχεδόν ταυτόχρονα ...

Τρελάθηκα από την χαρά μου !

Έχουμε μέχρι στιγμής περίπου 16 και συνεχίζουμε .........!

Συγχαρητήρια για τα μωρά σου και να σου ζήσουν!!!!!!!!!!!! :bowdown:

Διάβασα για το κρόκο του αυγού ότι είναι μια πλούσια τροφή για νεογνά και σκέφτομαι να την δοκιμάσω αύριο.

Klaz, τι λες ;

Ελπίζω να μου επιτρέψει ο κύριος klaz να απαντήσω γι' αυτόν. :):helpjim: Ο κρόκος αυγού είναι μια τροφή πολύ πλούσια σε πρωτεϊνες, γι' αυτό πολύ καλή για τα μωρά.(και θα έλεγα πως της έχουν ιδιαίτερη συμπάθεια). Αυτό που πρέπει να προσέχουμε όταν ταϊζουμε με τον κρόκο είναι να ρίχνουμε μικρές ποσότητες μια στο τόσο, διότι θολώνει αρκετά το νερό. Αυτό που θα κάνεις είναι να βράσεις το αυγό μέχρι να γίνει σφιχτό και θα πάρεις μόνο τον κρόκο του. Θα πάρεις λίγο νερό απ' το ενυδρείο σου και θα το βάλεις μαζί με τον κρόκο σ' ένα άδειο κουτάκι τροφής που σου ξέμεινε. Θα τα ανακατέψεις μέχρι να γίνει ένας πυχτός πολτός. Σ' αυτό το σημείο θα το αραιώσεις όσο χρειάζεται, ανάλογα με το μέγεθος των ψαριών που θέλεις να ταϊσεις. Αν είναι για μωρά θα το κάνεις λίγο πιό νερουλό, ενώ αν είναι για μεγάλα θα βάλεις πιό λίγο νερό και θα το ανακατέψεις τόσο ώστε να γίνει σε κομμάτια.(όχι πολύ νερουλό). Απο κει και πέρα μπορείς σ' αυτό το μίγμα να προσθέσεις βιταμίνες, όπως επίσης και φυλλαράκια τροφής που θα τρίψεις λίγο με το χέρι σου. Έτσι μπορείς να φτιάξεις μια πολύ θρεπτική και νόστιμη τροφή για τα γκάπυ σου. Κάτι τελευταίο. Όταν βράσεις το αυγό είναι καλύτερο να μη κάνεις όλο τον κρόκο τροφή, γιατί θα παρατηρήσεις ότι μέσα σε μία-δύο μέρες θα αρχίσει να μυρίζει, αν δε καταναλωθεί γρήγορα. Είναι καλύτερα να βάλεις ένα μικρό μέρος του κρόκου(ίσα-ίσα για ένα με δύο ταϊσματα, ανάλογα με το πόσα ψάρια έχεις).

Ελπίζω να σε βοήθησα. :D

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για τα μωρά σου και να σου ζήσουν!!!!!!!!!!!! :D

Ελπίζω να μου επιτρέψει ο κύριος klaz να απαντήσω γι' αυτόν. :helpjim::bowdown: Ο κρόκος αυγού είναι μια τροφή πολύ πλούσια σε πρωτεϊνες, γι' αυτό πολύ καλή για τα μωρά.(και θα έλεγα πως της έχουν ιδιαίτερη συμπάθεια). Αυτό που πρέπει να προσέχουμε όταν ταϊζουμε με τον κρόκο είναι να ρίχνουμε μικρές ποσότητες μια στο τόσο, διότι θολώνει αρκετά το νερό. Αυτό που θα κάνεις είναι να βράσεις το αυγό μέχρι να γίνει σφιχτό και θα πάρεις μόνο τον κρόκο του. Θα πάρεις λίγο νερό απ' το ενυδρείο σου και θα το βάλεις μαζί με τον κρόκο σ' ένα άδειο κουτάκι τροφής που σου ξέμεινε. Θα τα ανακατέψεις μέχρι να γίνει ένας πυχτός πολτός. Σ' αυτό το σημείο θα το αραιώσεις όσο χρειάζεται, ανάλογα με το μέγεθος των ψαριών που θέλεις να ταϊσεις. Αν είναι για μωρά θα το κάνεις λίγο πιό νερουλό, ενώ αν είναι για μεγάλα θα βάλεις πιό λίγο νερό και θα το ανακατέψεις τόσο ώστε να γίνει σε κομμάτια.(όχι πολύ νερουλό). Απο κει και πέρα μπορείς σ' αυτό το μίγμα να προσθέσεις βιταμίνες, όπως επίσης και φυλλαράκια τροφής που θα τρίψεις λίγο με το χέρι σου. Έτσι μπορείς να φτιάξεις μια πολύ θρεπτική και νόστιμη τροφή για τα γκάπυ σου. Κάτι τελευταίο. Όταν βράσεις το αυγό είναι καλύτερο να μη κάνεις όλο τον κρόκο τροφή, γιατί θα παρατηρήσεις ότι μέσα σε μία-δύο μέρες θα αρχίσει να μυρίζει, αν δε καταναλωθεί γρήγορα. Είναι καλύτερα να βάλεις ένα μικρό μέρος του κρόκου(ίσα-ίσα για ένα με δύο ταϊσματα, ανάλογα με το πόσα ψάρια έχεις).

Ελπίζω να σε βοήθησα. :blink:

μπραβο μικρε..!!! ΑΨΟΓΟΣ :blink::)
Link to comment
Share on other sites

miltos, ευχαριστώ πολύ !!

γιατί έκανα μια προσπάθεια σήμερα με πολύ λίγο κρόκο και σταγόνες νερό (το έκανα αλοιφή και δημιουργήθηκε ένα μικρό νέφος) , αλλά τα μικρά μου δεν το προτίμησαν καθόλου .....

Αποτέλεσμα, να κάνω μια τοπικό καθαρισμό αργότερα στο χαλικάκι που προσγειώθηκε, με ένα λαστιχάκι ...

Αποτυχία .

Παρόλα αυτά, όταν τους θρυμματίζω τροφή σε σκόνη την καταναλώνουν μανιωδώς .

Το σημαντικότερο !!! Συνολικά από τις δύο γέννες συγκεντρώθηκαν 28 νεογνά!!!!!

Είχα 2 απώλειες (1 έπεσε θύμα της μητέρας του και 1 βρέθηκε το πρωί νεκρό στο χαλικάκι ) :helpjim:

και μέχρι στιγμής διανύουν το 36 ώρες ζωής !! :)

Ωραία εμπειρία, τα χαζεύω με τις ώρες :bowdown::D

Link to comment
Share on other sites

Klaz, πρέπει να σου πω ότι διαβάζω μανιωδώς τα άρθρα σου , πραγματικά ο τίτλος Dr Klaz σου ανήκει !

milto, θα δοκιμάσω αύριο την τροφή με το κρόκο, όντως ακούγετε πολύ καλό .

Σας ευχαριστώ πολύ !!! :):helpjim:

Link to comment
Share on other sites

miltos, ευχαριστώ πολύ !!

γιατί έκανα μια προσπάθεια σήμερα με πολύ λίγο κρόκο και σταγόνες νερό (το έκανα αλοιφή και δημιουργήθηκε ένα μικρό νέφος) , αλλά τα μικρά μου δεν το προτίμησαν καθόλου .....

Δεν πειράζει. Μπορεί να μη τη συνήθισαν ακόμα και την επόμενη φορά να φάνε. Πάντως άμα δε θέλεις να μπαίνεις στον κόπο δεν είναι και τόσο απαραίτητη και με τη τροφή σε σκόνη καλύπτεσαι. Περισσότερο για ποικιλία.

Το σημαντικότερο !!! Συνολικά από τις δύο γέννες συγκεντρώθηκαν 28 νεογνά!!!!!

:blink::blink:

Είχα 2 απώλειες (1 έπεσε θύμα της μητέρας του και 1 βρέθηκε το πρωί νεκρό στο χαλικάκι ) :)

Κακούργες μανάδες. Τα συνηθήζουν κάτι τέτοια. :helpjim: Πάντως είναι μέχρι να συνηθήσουν την παρουσία των μικρών όχι σαν ζωντανή τροφή, αλλά ως ψάρια. :blink:

Ωραία εμπειρία, τα χαζεύω με τις ώρες :bowdown::D

Είναι όντως ωραίο. Και πού να δεις ενδιαφέρον και αγωνία όταν θα αρχίσουν να βγάζουν τα πρώτα τους χρώματα. :blink:

Link to comment
Share on other sites

miltos, ευχαριστώ πολύ !!

γιατί έκανα μια προσπάθεια σήμερα με πολύ λίγο κρόκο και σταγόνες νερό (το έκανα αλοιφή και δημιουργήθηκε ένα μικρό νέφος) , αλλά τα μικρά μου δεν το προτίμησαν καθόλου .....

Δεν πειράζει. Μπορεί να μη τη συνήθισαν ακόμα και την επόμενη φορά να φάνε. Πάντως άμα δε θέλεις να μπαίνεις στον κόπο δεν είναι και τόσο απαραίτητη και με τη τροφή σε σκόνη καλύπτεσαι. Περισσότερο για ποικιλία.

Το σημαντικότερο !!! Συνολικά από τις δύο γέννες συγκεντρώθηκαν 28 νεογνά!!!!!

:blink::blink:

Είχα 2 απώλειες (1 έπεσε θύμα της μητέρας του και 1 βρέθηκε το πρωί νεκρό στο χαλικάκι ) :)

Κακούργες μανάδες. Τα συνηθήζουν κάτι τέτοια. :helpjim: Πάντως είναι μέχρι να συνηθήσουν την παρουσία των μικρών όχι σαν ζωντανή τροφή, αλλά ως ψάρια. :blink:

Ωραία εμπειρία, τα χαζεύω με τις ώρες :bowdown::D

Είναι όντως ωραίο. Και πού να δεις ενδιαφέρον και αγωνία όταν θα αρχίσουν να βγάζουν τα πρώτα τους χρώματα. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Τα νεογνά είναι απομονωμένα σε ξεχωριστό μικρό ενυδρείο το οποίο χρησιμοποιώ περιστασιακά .

Σε πόσο χρόνο θα μπορέσω να τα μεταφέρω μαζί με τα ενήλικα ;

Link to comment
Share on other sites

Τα νεογνά είναι απομονωμένα σε ξεχωριστό μικρό ενυδρείο το οποίο χρησιμοποιώ περιστασιακά .

Σε πόσο χρόνο θα μπορέσω να τα μεταφέρω μαζί με τα ενήλικα ;

ΣΕΚΑΜΜΙΑ 45ρια μερουλες... :)
Link to comment
Share on other sites

miltos, ευχαριστώ πολύ !!

γιατί έκανα μια προσπάθεια σήμερα με πολύ λίγο κρόκο και σταγόνες νερό (το έκανα αλοιφή και δημιουργήθηκε ένα μικρό νέφος) , αλλά τα μικρά μου δεν το προτίμησαν καθόλου .....

Ίσως είναι μέχρι να τη συνηθήσουν. Μπορεί την επόμενη φορά να τη φάνε. Πάντως άμα δε θέλεις να μπαίνεις στον κόπο, να ξέρεις ότι δεν είναι απαραίτητη. Και με τη τροφή σε σκόνη καλύπτεσαι. περισσότερο για ποικιλία τη χρησιμοποιούμε.

Το σημαντικότερο !!! Συνολικά από τις δύο γέννες συγκεντρώθηκαν 28 νεογνά!!!!!

:blink:

Είχα 2 απώλειες (1 έπεσε θύμα της μητέρας του και 1 βρέθηκε το πρωί νεκρό στο χαλικάκι ) :helpjim:

Κακούργες μανάδες. Τα συνηθήσουν κάτι τέτοια. :bowdown: Μη στεναχωριέσαι. Αυτό θα σταματήσει όταν αρχίσουν να τα αντιμετωπίζουν ως ψαράκια και όχι ως ζωντανή τροφή. :blink:

Ωραία εμπειρία, τα χαζεύω με τις ώρες :D:blink:

Όντως πολύ καλό θέαμα. Και πού να δεις ενδιαφέρον και αγωνία όταν αρχίσουν να βγάζουν τα πρώτα τους χρώματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αχ παιδιά συγγνώμη, τα έκανα θάλασσα. Τα μπέρδεψα και τα έγραψα απο δύο τρεις φορές. :) Θα παρακαλούσα αν μπορούν οι υπεύθυνοι να σβήσουν τα διπλά ή τριπλά ποστ που έγραψα καθώς και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...