Jump to content

Βοήθεια με τα Oscar !!!


Recommended Posts

Ξαφνικά το μικρό μου ενυδρείο 120 λίτρων, βρέθηκε να έχει 6 μικρά oscar (2 tiger, 2 albino και 2 red) . Είναι περίπου στα 10-12 εκατοστά έκαστο.

Ξέρω είναι άκρως απαγορευτικά τα λίτρα αυτά ακόμα και για 1 oscar.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι το εξής: την επόμενη εβδομάδα θα παραλάβω ενα juwel vision 450. Σε αυτο το καινολυργιο ενυδρείο για πόσο καιρό θα μπορέσω να τα κρατήσω αξιοπρεπώς πρίν χρειαστεί να τα μοιράσω σε ενυδρεία (όπως καταλαβαίνετε είμαι ερωτευμένος μάζί τους και δεν τα αποχωρίζομαι )?

P.S.

Ελπίζω να μη φάω βρίσιμο...

Link to comment
Share on other sites

αφου ηδη γνωριζεις,τι πρεπει να κανεις,αυτο ειναι το θετικο.

τωρα οσο αφορα τα λιτρα σου,θα μπορουσες να τα κρατησεις μεχρι να φανει πιθανοτατα το φυλλο τους,οπου και αν τελικα σου αρεσουν πολυ και θελεις να αφοσιωθεις στο ειδος,να σου βγει και ενα ζευγαρι,οπου και με σωστη φιλτρανση να μπορεσεις να το κρατησεις και να δωσεις τα υπολοιπα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ναί, ήδη γνωρίζω τις ανάγκες του είδους.

Σε πόσο καιρό θα μπορέσω να αναγνωρίσω το φύλο τους?

Ας πούμε οτι βγάζω ένα ή δύο ζευγάρια...θα μπορέσω να τα κρατήσω σε 450 λίτρα με αρκετή φίλτρανση?

Link to comment
Share on other sites

1 ζευγαρι,και αυτο οριακα και με καλη φιλτρανση.!!!

οσο για να τα ξεχωρισεις σαν φυλο,σιγουρα μερικα μηνακια θα τα εχεις ολα μαζι......

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 4 μηνες τωρα 3 oscar, 2 fire mouth k 1 pleco σε 120 λιτρα(αν κ ειναι μικρα ακομα[το πολυ 13 cm τα οσκαρ κ 4-5 τα fire mouth]) κ το μονο προβλημα που εχω συναντησει μεχρι τωρα ειναι να υπαρχει καποιο ψιλοκυνηγητο μεταξυ τον 2 oscar (οχι συχνα) με το εξης αποτελεσμα:

post-5778-1201532492_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ολυμπιακάκια για μένα προορίζεται το "κονσερβοκούτι";

Τα οσκαράκια μου αυτη τη στιγμή είναι περίπου 15cm και πολύ πολύ σύντομα θα έχω και το 450άρι στημένο !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 4 μηνες τωρα 3 oscar, 2 fire mouth k 1 pleco σε 120 λιτρα(αν κ ειναι μικρα ακομα[το πολυ 13 cm τα οσκαρ κ 4-5 τα fire mouth]) κ το μονο προβλημα που εχω συναντησει μεχρι τωρα ειναι να υπαρχει καποιο ψιλοκυνηγητο μεταξυ τον 2 oscar (οχι συχνα) με το εξης αποτελεσμα:

Φιλε μου το Oscarακι αυτο το πηρες απο το πετσοπ στη Μεταμορφωση διπλα στο carrefur? Εχω κι εγω ενα αρσενικο ιδιο και ψαχνω για ενα θηλυκο. Προσεχε τα παρα πολυ γιατι ειναι λιγα τα λιτρα σου και Astronotus Ocellatus Tiger sp. Venezuela δεν βρισκεις καθε μερα..........

Link to comment
Share on other sites

Ολυμπιακάκια για μένα προορίζεται το "κονσερβοκούτι";

Τα οσκαράκια μου αυτη τη στιγμή είναι περίπου 15cm και πολύ πολύ σύντομα θα έχω και το 450άρι στημένο !!!

οχι ρε!αφου τα εχουμε συζητηση.στον psytrancer που ισχυριζετε πως ειναι καλα ετσι οπως τα εχει απευθηνομαι

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 4 μηνες τωρα 3 oscar, 2 fire mouth k 1 pleco σε 120 λιτρα(αν κ ειναι μικρα ακομα[το πολυ 13 cm τα οσκαρ κ 4-5 τα fire mouth]) κ το μονο προβλημα που εχω συναντησει μεχρι τωρα ειναι να υπαρχει καποιο ψιλοκυνηγητο μεταξυ τον 2 oscar (οχι συχνα) με το εξης αποτελεσμα:

Εκτος του οτι ειναι ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολλα αυτα τα ψαρια που εχεις και για το μεγεθος που γινοντε αυτα τα χτυπηματα που εχει το οσκαρ δε πιστευω οτι ειναι απο το αλλο αλλα απο τον εσωτερικο διακοσμο που εχεις στο ενυδρειο . Προσπαθησε να κανεις κατι πριν τα αποχωριστεις ...

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να κανεις λιγη αποκεντρωση θα μπορουσα να σε απαλλαξω απο το τραυματισμενο που εχεις στην φωτο και να το βαλω με το αλλο το ιδιο που εχω στο νεο 640λιτρο ενυδρειο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξετε στις προηγουμενες σελιδες του φρουμ θα δειτε οτι το εχω ξανασυζητησει πολλες φορες το θεμα.....

Κ οπως λεει ο φιλος ο μαμπο η κατασταση αυτη ειναι προσωρινη διοτι θα τα μεταφερω σε αλλο αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο(αγορα ετοιμου 850 λιτρων ή θα φτιαξω ενα) σε αρκετα συντομο χρονικο διαστημα! ανυπομωνω βασικα!! :lol: να πω επισης στον φιλο μαμπο οτι το Astronotus Ocellatus Tiger το βρηκα στην αθηνα στην αλεξανδρας...κ πριν κανα 2 βδομαδες περιπου ειχαν μεινει 6-7 λευκα...τα μαυρα μεσα σε 2 μερες ειχαν εξαφανιστει!!

Ακομα να προσθεσω οτι τα ψαρια οσο αρχιζουν να "ισοσταθμιζεται" το μεγεθος τους τοσο μειωνονται κ οι "τσαμπουκαδες", αν κ ακομα δεν εχω δει καποια πληγη εκτος του κλασικου γδαρσιματος (κ παλι οχι πολυ συχνα).

post-5778-1202139024_thumb.jpg

post-5778-1202139352_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξετε στις προηγουμενες σελιδες του φρουμ θα δειτε οτι το εχω ξανασυζητησει πολλες φορες το θεμα.....

Κ οπως λεει ο φιλος ο μαμπο η κατασταση αυτη ειναι προσωρινη διοτι θα τα μεταφερω σε αλλο αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο(αγορα ετοιμου 850 λιτρων ή θα φτιαξω ενα) σε αρκετα συντομο χρονικο διαστημα! ανυπομωνω βασικα!! :lol: να πω επισης στον φιλο μαμπο οτι το Astronotus Ocellatus Tiger το βρηκα στην αθηνα στην αλεξανδρας...κ πριν κανα 2 βδομαδες περιπου ειχαν μεινει 6-7 λευκα...τα μαυρα μεσα σε 2 μερες ειχαν εξαφανιστει!!

Ακομα να προσθεσω οτι τα ψαρια οσο αρχιζουν να "ισοσταθμιζεται" το μεγεθος τους τοσο μειωνονται κ οι "τσαμπουκαδες", αν κ ακομα δεν εχω δει καποια πληγη εκτος του κλασικου γδαρσιματος (κ παλι οχι πολυ συχνα).

φιλε μου σου ευχομαι οι προσπαθειες σου να ευοδοθούν το συντομωτερο γιατι τα oscar μεγαλωνουν γρηγορα και οπως καταλαβαινεις το προβλημα θα οξυνεται......

Οσο για το Tiger το ιδιο που εχεις κι εσυ τα ειχα βρει σε ενα petshop κοντα στα κατω πατησια και αγορασα τρια αλλα δυστυχως εχασα τα δυο ομως...... ειναι Astronotus Ocellatus Tiger sp. Venezuela. Σπανιο ψαρι και να το προσεχεις.....

Link to comment
Share on other sites

κ εγω το ευχομαι.....!συντομα κιολας...αν κ μονο τους 20 πρωτους ποντους περνουν πολυ γρηγορα...μετα την υπολοιπη αναπτηξη την περνουν σιγα σιγα...οποτε εχω 4-5 μηνες να το σκεφτω οσο καλυτερα γινετε! Παντως να πω οτι αν κ την πρωτη βδομαδα δεν τα πηγεναν καλα μεταξυ τους τωρα δεν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα,στην αρχη το καθενα ηταν μονο του,στον κοσμο του ενω τωρα λειτουργουν ολα μαζι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...