Jump to content

Απορίες


Recommended Posts

Καλημέρα

Θα ήθελα την βοήθεια σας , θέλω να αγοράσω ένα κοινωνικό ενυδρείο εώς 200 € και να βάλω μέσα λίγα ψάρια ( καμία 10αρια νέων κτλ. ή ένα μονομάχο και ένα θηλυκό ) η ερώτησή μου είναι απλή.

Α) επειδή δεν είμαι πολύ οργανωτικός τύπος δεν μπορώ να αλλάζω κάθε μέρα - εβδομάδα το νερό θα προτιμούσα να το άλλαζα κάθε μήνα (αν γίνεται) τί ενυδρείο (διαστάσεις – μάρκα – χρήματα κτλ.) χρειάζομαι?

Β) από που θα το αγοράσω? ( δ/νση)

Γ) αν βάλω μέσα 1 μονομάχο αρσενικό πόσους θηλυκούς μπορώ να βάλω?μπορώ να βάλω μαζί και κανένα γλύφτη και γατόψαρο .

Δ) θέλω να βάλω ζωντανά φυτά , θα τα καταφέρω ? τι είναι το Co2 ? το χρειάζομαι?

Υ.Γ.

Είμαι άσχετος με το θέμα αλλά μου αρέσει πολύ

Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα θέματα στο forum αλλά μερικά δεν μπορώ να τα καταλάβω ακόμα.

Ευχαριστώ

Καλή χρονιά

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς καλώς ήλθες στην παρέα μας και Χρόνια πολλά.

Το θέμα του ενυδρείου και της συντήρησής του δεν είναι απλό. Υπάρχουν ενυδρεία συνχομπιστών, χαμηλής συντήρησης.

Στα 200 λιτ που υπολογίζεις με χαμηλή ιχθυοφόρτιση και αρκετά εύκολα φυτά, μπορείς να κάνεις αλλαγές νερού σε μακρά χρονικά διαστήματα, όχι όμως από την αρχή. Τα ψαράκια που θέλεις να βάλεις είναι λίγα και μπορείς να βάλεις μερικά ακόμα. Είσαι σε σωστό δρόμο.

Το ενυδρείο πρέπει να στηθεί με όλες τις διαδικασίες (στρώσιμο, μετρήσεις), για τις οποίες μπορείς να διαβάσεις εδώ στο Forum.

Αφού στρώσει η λειτουργία του (όχι μόνον ο κύκλος του αζώτου, αλλά γενικά η λειτουργία του ενυδρείου) και δεις ότι σε επαναλαμβανόμενες μετρήσεις, έχεις τα σωστά αποτελέσματα, σιγά-σιγά θα μπορέσεις να αυξάνεις το χρονικό διάστημα μεταξύ των αλλαγών νερού.

Όταν με το καλό πάρεις το ενυδρείο, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε σε ότι χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλά που διαβάζουν και άλλοι τα ποστ και μου λένε όταν..............

Φίλε sifo, δεν είδα το σύμβολο του ευρώ στο PC μου και κατάλαβα ότι μάλλον εννοούσες λίτρα.

Λοιπόν, στα 200 ευρώ μπορείς να βρεις άνετα ενυδρεία 120 λίτρων. Υπάρχουν προσφορές που ξεκινάνε από 120 ευρώ και περιέχουν φίλτρο εσωτερικό, λάμπες, θερμοστάτες και βάση. Σου μένουν και κάποια χρήματα για τα υπόλοιπα παρελκόμενα και τα ψάρια, καθώς και για τεστ. Αν θέλεις να αγοράσεις ενυδρείο από τις "καλές" μάρκες, πρέπει να κάνεις έρευνα αγοράς για να δεις τι παίρνεις με 200 ευρώ. Φυσικά θα πρέπει να υπολογίσεις μετά κάποια χρήματα παραπάνω για τα υπόλοιπα.

Τα παραπάνω που έγραψα για την "χαμηλή συντήρηση ισχύουν". :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sifo γεια σου,

Προσωπικα δεν θα εβαζα αρσενικο και θηλυκο μονομαχο μαζι γιατι πολλες φορες τα αρσενικα τσακωνονται και με τα θηλυκα μεχρι θανατου. Καλο ειναι να κρατας τον αρσενικο μονο του. Για περαιτερω πληροφοριες περι μονομαχων ρωτησε τη Τζινια (Gin) που ειναι το αστερι μας επι μονομαχων.

Επισης, οι δικοι μου θηλυκοι μονομαχοι μου ειχαν φαει ολα τα νεον.

Προσωπικα δεν θα συνιστουσα ουτε μονομαχους με γατοψαρα.

Εχε υποψη σου οτι, ειδικα αν δεν εχεις καιρο να ασχολεισαι πολυ με το ενυδρειο σου, πρεπει να διαλεξεις ησυχα κοινωνικα ψαρια που δε μεγαλωνουν πολυ και δεν παραγουν μεγαλες ποσοτητες απο οργανικα αποβλητα. Πως θα σου φαινοταν ενα κοπαδακι gappies η mollies? Τα lalia ειναι επισης πολυ ευχαριστα και ομορφα ψαρακια. Ισως μια επισκεψη στο fish index εδω μπορει να βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...