Jump to content

Φαρμακευτικη αγωγη σε γεννα?


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους,

Εχω ενα ζευγαρι Archocentrus Nigrofasciatus που εχουν γεννηση αυγα και μεσα στο ιδιο ενυδρειο (340 lt)εχω και 2 μικρα oscar που μου παρουσιασαν ich, κανει να βαλω baktopur direct για να εξαφανισω επιτελους

το ich ? η υπαρχει περιπτωση να χαλασω τα αυγα απο την αντιβιοση?

Έγινε επεξεργασία - sv1gfu
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα Archocentrus Nigrofasciatus εχουν κανει μωρακια, σηκοσα το βραχακη που μπενοβγενουν οι γονεις και τα ειδα αποκατο να κολυμπανε, μπορω με καποιο τροπο να τα βαλω σε ενα μικρο ενυδρειο 30 λυτρων μαζι με τους γονεις? φοβαμαι μην τυχον τα φανε τα oscar, αλλα οσο ειναι μεσα στο βραχακη οι γονεις δεν αφινουν να πλησιασι κανεις. τη με συμβουλεβεται να κανω?

Έγινε επεξεργασία - sv1gfu
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε σένα,

Τo Bactopur Direct είναι ισχυρό αντιβακτηριδιακό για εσωτερικές μολύνσεις και όχι αντιπαρασιτικό.

:) ΔΕΝ κάνει για θεραπεία Ich.

Αν προτιμάς σκευάσματα της Sera τότε χρειάζεσαι Costapur παράλληλα με Ectopur (άλατα) + άνοδο σταδιακά της θερμοκρασίας 28 οC +καλό αερισμό.

Προτιμότερο θα ήταν να βάλεις σε άλλο ενυδρείο για θεραπεία τα προσβεβλημένα ψάρια και όχι τα μωρά.

Καλό θα ήταν να ανεβάσεις την θερμοκρασία και στο κυρίως ενυδρείο και να προσθέσεις μόνο αλάτι (Ectopur) για να σκοτώσεις τα παράσιτα που είναι διασκορπισμένα στο περιβάλον του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...