Jump to content

ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ


Recommended Posts

ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 60Lt ΧΑΛΙΚΙ ΛΕΥΚΟ ΠΕΡΙ 1,0 cm.

ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΦΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ???

ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΒΥΘΟΥ ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΧΑΛΙΚΙ - ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ - ΑΜΜΟΣ ???

ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΚ 10 ΜΕΡΕΣ - ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας αν γινεται γραφε με μικρα.

απο εκει και μετα,καλο ειναι να υπαρχει υποστρωμα κατω απο το χαλικι σου,υπαρχουν πολλα ετοιμα ''κουβαδακια'' με υποστρωματα πχ της τετρα της σερα,της σιτσεμ κλπ....

απο εκει και μετα αφου κανεις μια στρωση,απο πανω τοποθετειται το χαλικι η η αμμος....μετα δηλαδη το υποστρωμα η χαλικι θα βαλεις η αμμο.οχι και τα 2 μαζι.

η επιλογη ειναι δικη σου,[παντως για φυτεμενο συνηθως αυτο που επιλεγεται ειναι η ψιλο χαλαζιακο χαλικι μικρης διαμετρου,η αμμος.ειναι τα ιδανικα για φυτεμενα ενυδρεια.....

**εαν θελεις να βαλεις υποστρωμα πρεπει να αφαιρεσεις πρωτα ολο σου το χαλικι,να μπει πρωτα το υποστρωμα ,και απο πανω του το χαλικι...σαφως και κατι τετοιο δεν ειναι και πολυ ευκολο.!!

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

το χαλικι που ηδη υπαρχει πρεπει να το βγαλω για να βαλω το υποστρωμα ???

υπαρχει αλλος τροπος ???

πρεπει να αδειασω το ενυδρειο ???

Link to comment
Share on other sites

το χαλικι που ηδη υπαρχει πρεπει να το βγαλω για να βαλω το υποστρωμα ???

υπαρχει αλλος τροπος ???

πρεπει να αδειασω το ενυδρειο ???

φοβαμαι πως πρεπει να το αδειασεις :):helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Αν βγαλω το νερο μπορω να ξαναβαλω το ιδιο ??? Δηλαδη να αποθηκεσω μια καλη ποσοτητα απο αυτο που θα βγαλω και αφου τελειωσω με το στρωσιμο του εδαφους να το ξαναχρησιμοποιησω ???

Η μηπως πρεπει να βαλω εντελωςκαινουργιο και να κανω το κυκλο απο την αρχη ???

Link to comment
Share on other sites

οταν στρωνουμε ενα ενυδρειο δεν στρωνουμε το νερο,αλλα το φιλτρο μας.!!!

αυτο ειναι η καρδια του ενυδρειου και αυτο ειναι η βιολογια μας.....

Link to comment
Share on other sites

Οσο ζεις μαθαινεις ... Γι'αυτο ειμαι αρχαριος...

Ευχαιστω Klaz.

Αρα εφοσον οπως μου ειπες στρωνουμε το φιλτρο μπορω αφου δεν εχω ακομα ψαακια μεσα ουτε φυτα να το αδειασω και να φτιαξω το διακοσμο (βυθο) και αφου το ξαναγεμισω να συνεχισω με τα τεστ για την προετοιμασια ωστε να βαλω ψαρια...

Α! και κατι ακομα Ποια ψαρια ειναι πιο ανθεκτικα για ξεκινημα...Προτιμησεις εχω αλλα πειρα δεν εχω μην κανω καμια κουταμαρα και βα λω αλλα αντι αλλων

Και παλι υχαριστω πολυ και sorry για τη συνεχη βροχη ερωτησεων αλλα ευελπιστω σε λιγα χρονια να μπορω και εγω να βοηθω νεους aquaristes!!!

Link to comment
Share on other sites

Οσο ζεις μαθαινεις ... Γι'αυτο ειμαι αρχαριος...

Ευχαιστω Klaz.

Αρα εφοσον οπως μου ειπες στρωνουμε το φιλτρο μπορω αφου δεν εχω ακομα ψαακια μεσα ουτε φυτα να το αδειασω και να φτιαξω το διακοσμο (βυθο) και αφου το ξαναγεμισω να συνεχισω με τα τεστ για την προετοιμασια ωστε να βαλω ψαρια...

Α! και κατι ακομα Ποια ψαρια ειναι πιο ανθεκτικα για ξεκινημα...Προτιμησεις εχω αλλα πειρα δεν εχω μην κανω καμια κουταμαρα και βα λω αλλα αντι αλλων

Και παλι υχαριστω πολυ και sorry για τη συνεχη βροχη ερωτησεων αλλα ευελπιστω σε λιγα χρονια να μπορω και εγω να βοηθω νεους aquaristes!!!

το φιλτρο στρωνεται οσο υπαρχει μεσα στο ενυδρειο μας νερο,και αυτο παιρνει καμποσες μερες..οποιες αλλαγες θελεις να κανεις μπορεις να τις κανεις σε αυτη τη περιοδο..

για ξεκινημα σκληρα και ανθεκτικα ψαρια ειναι τα ζωοτοκα,ψαρακια οπως τα γκαπις,πλτις,μολυς,ξιφοφοροι...

μη μ'ευχαριστεις,αν δεν μου αρεζε και δεν το αγαπουσα δεν θα το εκανα....... :)

Link to comment
Share on other sites

Για να κανουμε αλλαγη η α αδειασουμε νερο υπαρχουν τιποτα ειδικες αντλιες η με κουβαδακια κλπ ???

Link to comment
Share on other sites

Για να κανουμε αλλαγη η α αδειασουμε νερο υπαρχουν τιποτα ειδικες αντλιες η με κουβαδακια κλπ ???

υπαρχουν αντλιες,υπαρχουν ειδικες σκουπες που ρουφουν ταυτοχρονα και αδειαζουν....

εχει πολυ πραμα...μια βολτα στα μαγαζια και θα εχεις πολλες επιλογες....

Link to comment
Share on other sites

Εμ μια βολτα στα μαγαζια - μια κουβεντα ειναι ... Αντε να φυγεις απο Αιγινα να πας Αθηνα και να ψαχνεις γενικως ...

Υπαρχει κανα site ελληνικο να αγορασομε on line μηπως ???

Link to comment
Share on other sites

Πηρα αποφαση και λευκη αμμο για να αλλαξω απο χαλικι σε αμμο ... Φυσικα το ενυδρειο δεν εχει ακομα ψαρια.

Λοιπον αποφασισα να το αδειασω...Την αμμο πρεπει να τη πλυνω η να της κανω κατι ιδιαιτερο πριν τη τοποθετησω ???

Link to comment
Share on other sites

Πηρα αποφαση και λευκη αμμο για να αλλαξω απο χαλικι σε αμμο ... Φυσικα το ενυδρειο δεν εχει ακομα ψαρια.

Λοιπον αποφασισα να το αδειασω...Την αμμο πρεπει να τη πλυνω η να της κανω κατι ιδιαιτερο πριν τη τοποθετησω ???

την αμμο απο που την πηρες..?απο πετ σοπ..?
Link to comment
Share on other sites

ναι απο πετ μεσα σε σακκουλα σφραγισμενη !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...