Jump to content

ΘΟΛΟΥΡΑ


Recommended Posts

Στο 60αρι νεο ενυδρειο μου και ενω το εχω 12 μερες (σχετικα στρωμενο ως προς το νερο) , με λευκο ποταμισιο χαλικι και νερο με τα αναλογα ρυθμιστικα του , σημερα εβαλα ενα μηχανακι φυσσαλιδων και ενα εσωτερικο φως για διακοσμηση.

Ενω ειχα πλυνει καλα στην αρχη του στησιματος το χαλικι τωρα κατα την διαρκεια της τοποθετησης των διακοσμητικων μου εβγαλε λευκη θολουρα.

Παρακαλω αν καποιος γνωριζει πως θα επανελθει η καθαροτητα (διαυγια) του νερου ας με βοηθησει , δεδομενου οτι εχουν περασει 3 ωρες απο τη τοποθετησει των νεων εξαρτηματων.

Link to comment
Share on other sites

Στο 60αρι νεο ενυδρειο μου και ενω το εχω 12 μερες (σχετικα στρωμενο ως προς το νερο) , με λευκο ποταμισιο χαλικι και νερο με τα αναλογα ρυθμιστικα του , σημερα εβαλα ενα μηχανακι φυσσαλιδων και ενα εσωτερικο φως για διακοσμηση.

Ενω ειχα πλυνει καλα στην αρχη του στησιματος το χαλικι τωρα κατα την διαρκεια της τοποθετησης των διακοσμητικων μου εβγαλε λευκη θολουρα.

Παρακαλω αν καποιος γνωριζει πως θα επανελθει η καθαροτητα (διαυγια) του νερου ας με βοηθησει , δεδομενου οτι εχουν περασει 3 ωρες απο τη τοποθετησει των νεων εξαρτηματων.

το ''σχετικα στρωμενο ως προς το νερο'' δεν ισχυει και ειναι τελειως λαθος.

οσο για τη θολουρα περιμενε λιγο παραπανω,εχε υπομονη και θα καθαρισει..αλλες φορες μπορει να κανει μερικες μερες.....

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω αν δεις σε μια εβδομάδα η θολούρα επιμένει και ίσως και να αυξάνεται αντί να μειώνεται, τότε ίσος να έχεις έξαρση βακτηριδίων. Ενημέρωσε μας για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περεταίρω.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά...

Επειδή το εσωτερικό φίλτρο του Juwel 60 έχει μικρό κυκλοφορητή και τραβάει νερό μόνο από την επιφάνεια παίρνει αρκετό χρόνο για να καθαρίσει αιορούμενα σωματίδια από την στήλη του νερού.

Για να το βοηθήσεις μπορείς να ξεπλύνεις στην βρύση τον υαλοβάμβακα που έχει πάνω-πάνω μήπως έχει μπουκώσει ήδη από προηγούμενες εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωι κοιταξα παλι να δω τη θολουρα αφου εχουν περασει 16 περιπου ωρες απο τη παρουσια της και παρατηρησα οτι αφενος εχει ψιλοκαθαρισει και αφετερου δεν ειναι ακριβως θολουρα αλλα φαινεται σαν παρα πολλες μικρεσ φυσαλιδες .

Δεν το καταλαβαινω αλλα περιμενω να δω τι θαγινει και το μεσημερι θα καθαρισω και τον υαλοβαμβακα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωι κοιταξα παλι να δω τη θολουρα αφου εχουν περασει 16 περιπου ωρες απο τη παρουσια της και παρατηρησα οτι αφενος εχει ψιλοκαθαρισει και αφετερου δεν ειναι ακριβως θολουρα αλλα φαινεται σαν παρα πολλες μικρεσ φυσαλιδες .

Δεν το καταλαβαινω αλλα περιμενω να δω τι θαγινει και το μεσημερι θα καθαρισω και τον υαλοβαμβακα.

αυτο που βλεπεις ειναι απολυτως φυσιολογικο σε νεα ενυδρεια...θα φυγει απο μονο του συντομα και θα καθαρισει το ενυδρειο σου.... :)
Link to comment
Share on other sites

μολις μετρησα για πρωτη φορα μετα απο 12 μερες.

τα νουμερα ειναι

ΝΟ3=0

ΝΟ2=0

GH=>16

KH=10

PH=7,6

παρακαλω πειτε μου πως τα βλεπετε

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια..?μετρησες..??

εχεις μεσα ψαρια.?(θυμησε μου)

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια..?μετρησες..??

εχεις μεσα ψαρια.?(θυμησε μου)

τεστ για αμμωνια περιμενω αυριο μεθαυριο βλεπεις στην Αιγινα ακομα καποια πραγματα ειναι λιγο αργα.

Ψαρια δεν εχω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

τεστ για αμμωνια περιμενω αυριο μεθαυριο βλεπεις στην Αιγινα ακομα καποια πραγματα ειναι λιγο αργα.

Ψαρια δεν εχω μεσα.

πρωτα μετραμε την αμμωνια και μετα τα υπολοιπα...ας π[εριμενουμε λοιπον και βλεπουμε...(ριχνεις μεσα καθολου βακτηρια η τροφη για ψαρια...?)
Link to comment
Share on other sites

πρωτα μετραμε την αμμωνια και μετα τα υπολοιπα...ας π[εριμενουμε λοιπον και βλεπουμε...(ριχνεις μεσα καθολου βακτηρια η τροφη για ψαρια...?)

ξεκινησα με sera nutrivic και οταν μου τελειωσε πηρα της της tetra το αντιστοιχο γιατι ειχε τελειωσει και στο πετ.

Επ ευκαιρειας θα συνεχιζω καθημερινα τα βακτηρια και για ποσο ???

Link to comment
Share on other sites

ξ

Επ ευκαιρειας θα συνεχιζω καθημερινα τα βακτηρια και για ποσο ???

το ποσο θα σου το πουνε οι μετρησεις.....ριχνε και καθημερινα ελαχιστη τροφη,γιαν να κρατας ζωντανα τα βακτηρια και να δινεις τροφη στην αμμωνια και βλεπουμε......ειπαμε.

Σ'αυτο το χομπι εαν θελεις να εχεις επιτυχια χρειαζεται ΥΠΟΜΟΝΗ.

Link to comment
Share on other sites

μωρε υπομονη εχω τεραστια αλλα εχω και αγνοια...

Οκ θα ριχνω βακτηρια και τροφη (ελαχιστη)καθημερινα και βλεπουμε !

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

νεες μετρησεις

ΝΟ3 = 25

ΝΟ2 = 0

GH = 10

KH = 6

PH = 7,6

NH3 = 0

εβαλα και λιγη τροφη οπως μου ειπατε.

καθε ποτε θα κανω μετρησεις ?

Τα φυσιολογικα νουμερα ποια ειναι ?

Τι κανω απο εδω και περα ?

Link to comment
Share on other sites

Τα φυσιολογικα νουμερα ποια ειναι ?

Τι κανω απο εδω και περα ?

ΕΔΩ

ψαχνουμε και λιγο......μη τα ζηταμε ολα ετοιμα καλε μου φιλε.....

ολα υπαρχουν μεσα στα ''ΑΡΘΡΑ''.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...