Jump to content

Sos Πρόβλημα που δεν μπορώ να λύσω


Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθειά σας, στο εξής πρόβλημα: Χάνω ψάρια συνεχώς χωρίς να μπορώ να εντοπίσω τί φταίει. Τα ψάρια που χάνω είναι ψάρια που κινούντε στη μέση του ενυδρείου και στην επιφάνεια, έχω χάσει 5 σκαλάρια και 2 πέρλες το μόνο σύμπτωμα που παρουσιάζουν είναι να αναπνέουν γρήγορα και σιγά σιγά να σταματάνε να τρώνε και να ψωφάνε. οι ενδείξεις του ενυδρείου μου είναι φυσιολογικές:

P.H. 7.0, K.H. 4.0, G.H. 8.0, NH3 0.3mg/lt, NO2 0.1mg/lt, NO3 15mg/lt, CO2 8mg/lt.

Αλλάζω νερό κάθε 7 ημέρες αλλά δεν αλλάζει τίποτα το ένα μετά το άλλο τα ψάρια χάνονται και το περίεργο είναι ότι έχω στο ενυδρείο και 2 Albithrons και 1 Elephant και δεν έχουν πάθει τίποτα!!!!!!!!!!!!!! καμία ιδέα κανείς;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Με τι μετράς?

Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο με τέτοιες τιμές! και γι' αυτό χάνεις ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

NH3 0.3mg/lt, NO2 0.1mg/lt

Αυτές οι τιμές δείχνουν ότι το ενυδρειο σου δεν ειναι καλά στρωμμενο.

Πες περισσοτερες λεπτομερειες:

Ποσα λιτρα ειναι, πόσο καιρο τρεχει, τι φιλτρο εχεις, πως το εστρωσες και τι ψαρια έχεις μεσα...

Link to comment
Share on other sites

NH3 0.3mg/lt, NO2 0.1mg/lt

Αυτές οι τιμές δείχνουν ότι το ενυδρειο σου δεν ειναι καλά στρωμμενο.

Πες περισσοτερες λεπτομερειες:

Ποσα λιτρα ειναι, πόσο καιρο τρεχει, τι φιλτρο εχεις, πως το εστρωσες και τι ψαρια έχεις μεσα...

Δουλέυει 2 μήνες είναι 120 λίτρα και έχω 2 φίλτρα ένα εσωτερικό που έχει υαλοβάμβακα και EHFIMECH και ένα εξωτερικό φίλτρο της EHEIM το ecco 2234 με υλικά: EHFIFIX, EHFIMECH και EHFISUBSTRAT χρησιμοποίησα όλα τα προβλεπόμενα υλικά και έχω και CO2 της HAGEN και εξακολουθώ να βάζω Nitrivec για βακτηρίδια.

Να σταματήσω μήπως να αλλάζω το νερό τόσο συχνά (5 - 7 ημέρες)?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη περιπου 30% καθε εβδομαδα ειναι αυτο που προτεινουμε.

Το νερο της αλλαγής το ετοιμαζεις πριν το ριξεις στο ενυδρειο σου?

Δηλαδη ιδια θερμοκρασια και αντιχλωριο.

Μηπως προσθετεις τιποτα άλλο?

Δεν μας ειπες με τι μετράς...

Link to comment
Share on other sites

Ναί το ετοιμάζω να έχει ίδια θερμοκρασία αλλα το αντιχλώριο το ρίχνω μετά αναλογικά σε όλο το ενυδρείο.

Μετράω με Tetra test PH KH GH, API Nitrate Test Kit, και Prodak test NO2 kai NH3

Εκτός απο αντιχλώριο (Sera Aquatan) Βάζω επίσης Aera Morena, Hagen Nutrafin Cycle και λιπάσματα Sera Flora daydrops kai SeraFlorenette A και ρυθμίζω το PH με Seachem Neutral Regulator για να είναι 7,0.

Link to comment
Share on other sites

1.Το Seachem Neutral Regulator κατα τη γνωμη μου κακως το βαζεις. Τα διαφορα ζουμια τα αποφευγουμε οσο μπορουμε.

2. Το αντιχλώριο δεν θεωρω σωστο να το βάζεις μετά. Προσωπικα πιστευω οτι το χλωριο του νερου προλαβαινει να κανει ζημιά.

Δεν μας ειπες με τι μετρας και τι ψαρια εχεις στο ενυδρειο σου...

Link to comment
Share on other sites

Το sachem είναι σκόνη και έγραψα αναλυτικά με τί μετράω κάθε τιμή.

Τα ψάρια που έχω είναι 2 Albithrons, 1 Elephant, 3 scalare, 1 Geophagous Jurupari, 2 Clown και 2 γατοψαράκια corydoras panda.

Έγινε επεξεργασία - Aquadominus
Link to comment
Share on other sites

και λιπάσματα Sera Flora daydrops kai SeraFlorenette A

Καλησπέρα. Δεν έχω κάποια ιδέα τί μπορεί να φταίει, αλλά έχω να κάνω δυο παρατηρήσεις πάνω σ' αυτό. Ταμπλέτες SeraFlorenette A βάζεις σε κάθε αλλαγή νερού? κάθε βδομάδα? Συνήθως βάζουμε περίπου μια φορά το μήνα. Και επίσης (αν και δε γνωρίζω το άλλο λίπασμα που χρησιμοποιείς) έχω ακούσει ότι καλό είναι να μη βάζουμε λιπάσματα την ίδια μέρα αφότου κάνουμε αλλαγή νερού, γιατί τα δεσμεύει το αντιχλώριο και πάνε χαμένα. Βέβαια (επειδή όπως είπα δε γνωρίζω αυτό το λίπασμα που έχεις) δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει για όλα ή για κάποια συγκεκριμένα. Αν ξέρει κάποιος πιό έμπειρος, ας μας διαφωτίσει. Εγώ πάντως, τη μέρα της αλλαγής νερού, δε βάζω καθόλου λιπάσματα. Βάζω την επόμενη.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα ας μιλήσουν οι πιό έμπειροι από μένα.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν έχω κάποια ιδέα τί μπορεί να φταίει, αλλά έχω να κάνω δυο παρατηρήσεις πάνω σ' αυτό. Ταμπλέτες SeraFlorenette A βάζεις σε κάθε αλλαγή νερού? κάθε βδομάδα? Συνήθως βάζουμε περίπου μια φορά το μήνα. Και επίσης (αν και δε γνωρίζω το άλλο λίπασμα που χρησιμοποιείς) έχω ακούσει ότι καλό είναι να μη βάζουμε λιπάσματα την ίδια μέρα αφότου κάνουμε αλλαγή νερού, γιατί τα δεσμεύει το αντιχλώριο και πάνε χαμένα. Βέβαια (επειδή όπως είπα δε γνωρίζω αυτό το λίπασμα που έχεις) δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει για όλα ή για κάποια συγκεκριμένα. Αν ξέρει κάποιος πιό έμπειρος, ας μας διαφωτίσει. Εγώ πάντως, τη μέρα της αλλαγής νερού, δε βάζω καθόλου λιπάσματα. Βάζω την επόμενη.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα ας μιλήσουν οι πιό έμπειροι από μένα.

:lol:

Φυσικά και όχι ταμπλέτες βάζω μία φορά τον μήνα και τις βάζω και εγώ την άλλη μέρα της αλλαγής του νερού, όσο για το άλλο λίπασμα που βάζω είναι ένα καινούργιο λίπασμα της Sera που είναι για κάθε μέρα 1 σταγόνα ανα 10 λίτρα νερό. Και το χρησιμοποιώ για να αποφεύγω την υπερλίπανση που δημιουργεί άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...