Jump to content

ΝΕΟΓΝΑ


rossi

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.Σημερα αγορασα ενα xiphophorus θυλικο καταλαθοσ ομωσ μου δωσανε παρα πολα μα παρα πολα νεογνα γενησαρικα δηλαδη.Ληπαμε ομωσ να τα πεταξο κ πηρα τη προτοβουλια να τα κρατησο τη πρεπει να κανο κ κατα ποσο ειναι εφικτο να ζησουνε μεσα σε ενυδριο που εχω 60 λιτρον. Παρακαλο δωστε μου γρηγορη απαντηση γιατι ακομα τα εχω στη σακουλα. s o s ................... :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.Σημερα αγορασα ενα xiphophorus θυλικο καταλαθοσ ομωσ μου δωσανε παρα πολα μα παρα πολα νεογνα γενησαρικα δηλαδη.Ληπαμε ομωσ να τα πεταξο κ πηρα τη προτοβουλια να τα κρατησο τη πρεπει να κανο κ κατα ποσο ειναι εφικτο να ζησουνε μεσα σε ενυδριο που εχω 60 λιτρον. Παρακαλο δωστε μου γρηγορη απαντηση γιατι ακομα τα εχω στη σακουλα. s o s ................... :lol:

Προφανώς ο ξιφοφόρος που πήρες ήταν έγγυος και γέννησε στο σακουλάκι κατα τη μεταφορά.

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Και τωρα τη κανουμε ???

Τί άλλα ψάρια έχεις μέσα? Κατα τ' άλλα έχεις καθόλου εμπειρία από γέννες ζωοτόκων? Έχεις διαβάσει θέματα στην κατηγορία των ζωοτόκων για τα νεογνά? Σε ρωτάω για να ξέρουμε περίπου πού βρισκόμαστε. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχω botia 2 - sark silver 1 - conidoras 1 - color glas 1 - barboys pentazona 2 - xiphophorus 2 - Και 2 γλυφτεσ αυτα. Απο ζοοτοκια δεν εχω διαβασει ποτε μου γιατι δεν μ ενδιεφερε κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω botia 2 - sark silver 1 - conidoras 1 - color glas 1 - barboys pentazona 2 - xiphophorus 2 - Και 2 γλυφτεσ αυτα. Απο ζοοτοκια δεν εχω διαβασει ποτε μου γιατι δεν μ ενδιεφερε κατι τετοιο.

Ωχ, τα ψαράκια που έχεις είναι μεγαλούτσικα και μπορεί να σου φάνε τα μωρά. Για αρχή θα μπορούσες να προμηθευτείς μια γεννήστρα για να τα βάλεις μέσα, μέχρι να δεις τί θα κάνεις. Θα τα ταϊζεις περίπου 4 φορές τη μέρα (αλλά όχι υπερβολικές ποσότητες) με είτε κάποια ειδική τροφή για νεογνά είτε τροφή σε φυλλαράκια που θα την τρίβεις με το χέρι σου πριν την ταϊσεις για να γίνει όσο πιό σκόνη γίνεται. Το νερό της γεννήστρας προσπάθησε να το ανανεώνεις γιατί ακόμα κι αν έχει τρύπες, δεν ανανεώνεται το νερό. Παίρνε ένα μικρό φλυτζανάκι ή ότι μικρό σκεύος έχεις και άδειαζε από το κυρίως ενυδρείο στη γεννήστρα κανα δυο ποτηράκια νερό. Αυτό κάντο κανα δυο-τρεις φορές τη μέρα και έτσι δε θα ενοχλείς και τα μωρά. Τέλος αν έχεις, βάλε κάποια αεραντλία με αερόπετρα στη γεννήστρα να δουλεύει, ώστε να μην υπάρχει έλλειψη οξυγόνου...

Φυσικά τα μωρά δε μπορούν να μείνουν για καιρό στη γεννήστρα, γιατί θα έχεις απώλειες. Θα πρέπει να βρεις μία λύση. Για αρχή κάνε αυτά που σου είπα και παράλληλα διάβασε στην κατηγορία των ζωοτόκων. Έχει πολλά θέματα που θα σε βοηθήσουν να βρεις μια λύση.

Ελπίζω να σε βοήθησα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.Σημερα αγορασα ενα xiphophorus θυλικο καταλαθοσ ομωσ μου δωσανε παρα πολα μα παρα πολα νεογνα γενησαρικα δηλαδη.Ληπαμε ομωσ να τα πεταξο κ πηρα τη προτοβουλια να τα κρατησο τη πρεπει να κανο κ κατα ποσο ειναι εφικτο να ζησουνε μεσα σε ενυδριο που εχω 60 λιτρον. Παρακαλο δωστε μου γρηγορη απαντηση γιατι ακομα τα εχω στη σακουλα. s o s ................... :lol:

Κάλησπέρα rossi.

Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να τα μαζέψεις με μια ψιλή απόχη και να τα βάλεις μέσα σε μια γεννήστρα που πουλάνε στα pet shops στο ίδιο το ενυδρείο,διαφορετικά νομίζω ότι τα bottia αλλά ιδίως τα barbus θα κάνουν γλέντι.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοι μου φιλοι σασ ευχαρηστο παρα πολυ για τησ πολυ χρησιμεσ συμβουλεσ σασ ηταν πολυ καλη η βοηθια σασ. τωρα θελω ομωσ να μου πειτε κ για τη μελη γενεστε για να ξερω τη με περημενει στη συνεχεια οταν λιγο μεγαλοσουν . :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οταν μεγαλωσουν βαζεις μια αγγελια και χαριζεις οσα δεν θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να παρεις ειδική τροφή για μωρά βάλε φλέικς σε ένα κομμάτι σακούλα και κάντα εκεί σκόνη!

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Απογοητευμένος αλλά σε βλέπω να χτυπιέσε στα γέλια!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να δώσεις ιδιαιτερή προσοχή στις συνθήκες θερμοκρασία και τίμές νερού θα πρέπει να μένουν σχεδόν αμετάβλητες κατα τις αλλαγές νερού!

Θα πρέπει να ταίζεις συχνά τα μωρά αλλα και να διατηρείς το νερό καθαρό καθώς θα παραμένει πολυ τροφή απ τα μωρά και θα το μολύνει!

:lol:

Link to comment
Share on other sites

δυστηχοσ τα νεογνα κατα περιεργο τροπο καθε μερα μειονοντουσαν κ τελοσ η γενηστρα σημερα ηταν αδεια τελειοσ πολυ κουφο δεν ειναι? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...