Jump to content

\αποτελεσματα Test


Recommended Posts

NO2 - 0mg

no3 - 25

kh - 8

gh - 14

ph - 8

nh3/4 - safe

εβαλα ph minus να ριξω το ph γιατι θελω να βαλω δισκους με σκαλαρια

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα το ενυδρειο σου ειναι 75 lt αν ειναι ετσι ξεχνα τα σκαλαρια και προπαντως τους δισκους ειναι απαγορευτικα για αυτα τα λιτρα κοιτα στο forum για αλλα ψαρια που κανουν για αυτα τα λιτρα αν οπως ειπα πιο πριν ειναι αυτα τα λιτρα σου

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα το ενυδρειο σου ειναι 75 lt αν ειναι ετσι ξεχνα τα σκαλαρια και προπαντως τους δισκους ειναι απαγορευτικα για αυτα τα λιτρα κοιτα στο forum για αλλα ψαρια που κανουν για αυτα τα λιτρα αν οπως ειπα πιο πριν ειναι αυτα τα λιτρα σου

σκεφτομαι για δυο σκαλαρια δυο δισκους.οχι παραπανω ψαρια.αν το προβλημα ειναι για το μεγεθος των συγκεκριμενων ψαριων

Link to comment
Share on other sites

Δίσκους και σκαλαρια δεν τα τοποθετούμε ποτέ σε ενυδρεία κάτω τον 200σίων λίτρων. Με μίνιμουμ τα 4 άτομα.

Ένα σκαλαρη ή ένας δίσκος θέλει 50 λίτρα νερό.

Το λιγότερο 100 εκατοστά μήκος και 50 εκατοστά ύψος για να κολημπαει άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Δίσκους και σκαλαρια δεν τα τοποθετούμε ποτέ σε ενυδρεία κάτω τον 200σίων λίτρων. Με μίνιμουμ τα 4 άτομα.

Ένα σκαλαρη ή ένας δίσκος θέλει 50 λίτρα νερό.

Το λιγότερο 100 εκατοστά μήκος και 50 εκατοστά ύψος για να κολημπαει άνετα.

τα αποτελεσματα του test πως σου φαινονται;το gh με προβληματιζει λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Το Gh από πια άποψη σε προβληματίζει;

Link to comment
Share on other sites

Το Gh από πια άποψη σε προβληματίζει;

μου ειπαν πως πρεπει να ειναι 10-12.ισχυει;επισης αν βαλω μονο δισκους θα εχουν κι αυτοι προβλημα με τα λιτρα μου;

Link to comment
Share on other sites

Το νερό σου απέχει μακραν από αυτό που χρειάζονται η δίσκοι όχι μόνο από άποψης Gh. Αλλά εκτός αυτού είπαμε ότι το ενυδρείο σου είναι άκρος ακατάλληλο για αυτά τα ψάρια. Σου αναφέρω ποιο πάνω τα μίνιμουμ που χρειάζεσαι για αυτά τα ψάρια σε λίτρα και σε διαστάσεις. Οπότε πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι αυτά τα ψάρια δεν μπορείς να τα τοποθετήσεις σε αυτό το ενυδρείο. Ψάξε για άλλα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Το νερό σου απέχει μακραν από αυτό που χρειάζονται η δίσκοι όχι μόνο από άποψης Gh. Αλλά εκτός αυτού είπαμε ότι το ενυδρείο σου είναι άκρος ακατάλληλο για αυτά τα ψάρια. Σου αναφέρω ποιο πάνω τα μίνιμουμ που χρειάζεσαι για αυτά τα ψάρια σε λίτρα και σε διαστάσεις. Οπότε πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι αυτά τα ψάρια δεν μπορείς να τα τοποθετήσεις σε αυτό το ενυδρείο. Ψάξε για άλλα ψάρια

οποτε θα παμε για μικροτερα ψαρακια.δεν πειραζει.σε γενικες γραμμες το νερο μου πως το βλεπεις;στρωθηκε;τα ψαρακια που εχω μεσα τωρα δειχνουν παντως να ειναι καλα

Link to comment
Share on other sites

Αν ριξεις μια ματια μεσα στο φορουμ θα δεις πως υπαρχουν πολοι μεθοδοι στρωσιματος ενος νεου ενυδρειου λιγοτερο βαναυσοι απο την μεθοδο που ηδη ακολουθησες.Δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες για το συστημα σου, ποσο καιρο τρεχει,τι ψαρια εχεις μεσα,κ.τ.λ.Αρκετο διαβασμα και ενημερωση τις επομενες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Αν ριξεις μια ματια μεσα στο φορουμ θα δεις πως υπαρχουν πολοι μεθοδοι στρωσιματος ενος νεου ενυδρειου λιγοτερο βαναυσοι απο την μεθοδο που ηδη ακολουθησες.Δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες για το συστημα σου, ποσο καιρο τρεχει,τι ψαρια εχεις μεσα,κ.τ.λ.Αρκετο διαβασμα και ενημερωση τις επομενες μερες.

δεν μπηκαν τα ψαρακια για το στρωσιμο.δεν ηξερα και τα εβαλα μεσα.αν γνωριζα δεν υπηρχε περιπτωση να τα χρησιμοποιησω για το στρωσιμο.ισα ισα που εκανα καθε μερα αλλαγες νερου για να μην εχω απωλειες.το ενυδρειο μου τρεχει για 25 μερα σημερα.εχω gubby - platys - ζεβρακια και δυο σκαλαρια που μου τα φεραν δωρω που τελικα πρεπει να τα δωσω μετα απο οσα μου ειπε ο χρηστος

Link to comment
Share on other sites

δεν μπηκαν τα ψαρακια για το στρωσιμο.δεν ηξερα και τα εβαλα μεσα.αν γνωριζα δεν υπηρχε περιπτωση να τα χρησιμοποιησω για το στρωσιμο.ισα ισα που εκανα καθε μερα αλλαγες νερου για να μην εχω απωλειες.το ενυδρειο μου τρεχει για 25 μερα σημερα.εχω gubby - platys - ζεβρακια και δυο σκαλαρια που μου τα φεραν δωρω που τελικα πρεπει να τα δωσω μετα απο οσα μου ειπε ο χρηστος

Δυστυχως φιλε μου, οπως ολοι μας στην αρχη, λιγο πολυ τα ιδια λαθη καναμε και απο αυτα μαθαινουμε.Φροντι

σε τωρα με συχνες αλλαγες νερου και τροφη στο ελαχιστο να διατηρησεις τις τιμες των Νιτρικων σου σε χαμηλα επιπεδα με σκοπο να μηδενηστουν.Οσο αφορα τις τιμες PH,GH,KH, προς το παρων ειναι θεμα δευτερευον το οποιο θα δεις αφου εχει στρωθει πληρως η βιολογια του ενυδρειου(περιπου 3 μηνες).Κοιτωντας στο Ιντεξ θα

δεις πως για καθε ειδος ψαριων οι τιμες PH,GH,KH ειναι διαφορετικες αναλογα με την λιμνη απο την οποια προερχονται.Καλο ειναι να μην μπερδευουμε ειδη απο διαφορετικους βιοτοπους.Καλη συνεχεια κιο οτι απορια εχεις μην διστασεις να την γραψεις. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...