Jump to content

Αλλαγες νερου και εξωτερικο φιλτρο.


zissis

Recommended Posts

εψαξα ολο το site αλλα δεν βρηκα παρομοιο θεμα.

εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρων με εσωτερικο φιλτρο

το ενυδρειο το εχω διπλα στον τοιχο της μπαλκονοπορτας στο σαλονι και σκεφτομαι να κανω μια τρυπα στον τοιχο και να βγαλω απ εξω στο μπαλκονι ενα καινουργιο εξωτερικο φιλτρο.

το ερωτημα λοιπον ειναι το εξης:

Μπορω πανω στο φιλτρο να προσαρμοσω βανες και να κανω την αλλαγη νερου με το φιλτρο?εχει την δυναμη ενα φιλτρο να επιστρεψει νερο ξανα στο ενυδρειο σε αποσταση 1.5 μετρο και υψος 1.40?

Έγινε επεξεργασία - zissis
Link to comment
Share on other sites

εψαξα ολο το site αλλα δεν βρηκα παρομοιο θεμα.

εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρων με εσωτερικο φιλτρο

το ενυδρειο το εχω διπλα στον τοιχο της μπαλκονοπορτας στο σαλονι και σκεφτομαι να κανω μια τρυπα στον τοιχο και να βγαλω απ εξω στο μπαλκονι ενα καινουργιο εξωτερικο φιλτρο.

το ερωτημα λοιπον ειναι το εξης:

Μπορω πανω στο φιλτρο να προσαρμοσω βανες και να κανω την αλλαγη νερου με το φιλτρο?εχει την δυναμη ενα φιλτρο να επιστρεψει νερο ξανα στο ενυδρειο σε αποσταση 1.5 μετρο και υψος 1.40?

Καλησπέρα Zissi

Αν κατάλαβα καλά θέλεις να αδειάζεις το νερό του ενυδρείου σου για να κάνεις τις αλλαγές χρησιμοποιώντας ένα καινούργιο εξωτερικό φίλτρο.

Κατ' αρχήν θα πρέπει το φίλτρο που θα βγάλεις έξω να είναι σε χαμηλότερο ύψος απ' ότι είναι το ενυδρείο σου,διαφορετικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μια ξεχωριστή αντλία την οποία θα "βυθίσεις" μέσα στο ενυδρείο σου και θα τροφοδοτεί την εισαγωγή του εξωτερικού σου φίλτρου.

Όλες οι αντλίες και τα φίλτρα έχουν όμως ένα ανώτατο σημείο που μπορούν να "στείλουν" το νερό πίσω και το οποίο λέγεται Hmax,αναγράφεται δε στα χαρακτηριστικά τους.Πρέπει λοιπόν να κοιτάξεις στα site των εταιρειών με φίλτρα.Αν λοιπόν το κάνεις με αυτό τον τρόπο,μπορείς να παρεμβάλεις ένα βανάκι της EHEIM διπλό στην είσοδο του εξωτερικού σου φίλτρου και να το δουλεύεις έτσι.

!!!ΠΡΟΣΟΧΗ!!! όμως.

Αν χρησιμοποιήσεις και ξεχωριστή αντλία,θα πρέπει η αντλία και το φίλτρο να ειναι ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΙΤΡΑ και το Hmax της κάθε μιας ξεχωριστά να σου καλύπτει την απόσταση που έχεις.

Έγω δουλεύω μ' αυτό τον τρόπο δύο εξωτερικά βιολογικά γιατι είναι πιο ψηλά απ' το ενυδρείο και λειτουργεί άψογα.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως ρωτησα,φυσικα και θα εχω πιο χαμηλα το φιλτρο οσο για εξτρα αντλια αυτο ακριβως θελω να αποφυγω.

σ ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...