Jump to content

τη σημαινει μαλακο νερο κ σκληρο


rossi

Recommended Posts

καλησπερα σε ολουσ .

εχω μια απορια τη σημενη μαλακο η σκληρο νερο ?

κ τη κακο κανει ? κ πωσ το μετρανε ?

:thumbup:

Γειά σου Πάνο!

Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να έχεις στο ενυδρείο σου είδη που οι απαιτήσεις τους σε σκληρότητες να ικανοποιούνται από το νερό της βρύσης σου (το μετράς με ειδικά τεστ από ενυδρειακά καταστήματα).

Αν θέλεις όμως κάποιο είδος που θέλει αρκετά διαφορετική σκληρότητα τότε θα πρέπει να την αλλάξεις, διάβασε πως εδώ και ότι θελήσεις ρώτα, ή χρησιμοποίησε την μηχανή αναζήτησης του φόρουμ βάζοντας λέξεις κλειδιά και διάβασε κάποια παλαιότερα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΓΕΙΑ ΣΟΥ Κ ΣΕ ΣΕΝΑ Κ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΗΤΑ ΑΠΩΛΕΙΑΣ 15 ΨΑΡΙΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΟ .

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ Κ ΣΕ ΣΕΝΑ Κ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΗΤΑ ΑΠΩΛΕΙΑΣ 15 ΨΑΡΙΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΟ .

"Rossi" καλησπέρα κι από μένα.

Με απλά λόγια,το νερό που έχει pH πάνω από 7-7.5 θεωρείται "αλκαλικό". Οταν το νερό έχει pH κάτω από 7(6 ή 6.5)είναι "όξινο".Η "σκληρότητα" του νερού(GH)επηρεάζεται από την "ανθρακική σκληρότητα"(ΚΗ), η οποία ονομάζεται "προσωρινή"γιατί δεν είναι σταθερή,αλλά και από τη γύψο(θειικό ασβέστιο)καθώς και το "θειικό μαγνήσιο" που μπορεί να περιέχει το νερό.

Όσο μεγαλύτερο είναι το GH του νερού,τόσο πιο δύσκολο έως ακατόρθωτο είναι να έχεις χαμηλό pH.

Όταν το GH είναι 0-4 τότε το νερό είναι πολύ μαλακό,όταν είναι 4-8 είναι μαλακό,όταν είναι 8-12 είναι μέτρια σκληρό και όταν το GH είναι 12-30 τότε το νερό είναι σκληρό.

Κάνεις λοιπόν κάποιες ομαδοποιήσεις με ψάρια που ζούν σε ίδιες συνθήκες νερού μεταξύ τους(pH-GH-θερμοκρασία,συμπεριφορά) και ανάλογα ρυθμίζεις και το νερό του ενυδρείου σου.

Πιστεύω να σε βοήθησα κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου για ρίξε μια ματιά εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/GH_PH.htm

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...