Jump to content

ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ


Recommended Posts

ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ! :busted_cop:

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΝΕΟΣ ΣΤΟ HOBBY. ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΟΛΗΤΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΕ (ΞΕΦΟΡΤΩΘΗΚΕ ΑΦΟΥ ΒΑΡΕΘΗΚΕ :busted_cop: ) ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 120 lt. ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ PET SHOP ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΞΥΓΟΝΩΣΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ. ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ INTERNET ΕΠΕΣΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ AQUAZONE ΚΑΙ ΚΟΛΗΣΑ! ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΑΕΡΑΝΤΛΙΕΣ, ΜΗΠΩΣ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα καλως ήρθες..... :busted_cop:

Η αεραντλία σε ένα ενυδρείο θεωρείτε πλέον ώς μή απαραίτητη αφού το σημαντικό φιλτράρισμα γίνεται από τα βιολογικά φίλτρα με τις αποικίες βακτηριδίων που 'πιάνου' στα ηλικά τους.Η οξυγόνωση επιτυγχάνεται με την ανατάραξη της επιφανίας του νερού στο ενυδρείο.

Το ενυδρείο που πήρες έχει φίλτρο.Άν ναι τί μοντελο/μάρκα?

Ότι θές είμαστε στην διάθεση σου! :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας. :busted_cop:

Η αερανλια δεν ειναι εντελως απαραιτητη,εγω προσωπικα αεραντλια εχω αλλα την εχω εκτος λειτουργιας αφου για την οξυγονωση του νερου εχω τοποθετηση την εξοδο του φιλτρου λιγο πανω απο την επιφανεια του νερου ετσι ωστε να βγαζει φυσαλιδες.

Γνωμη μου καλου κακου να την βαλεις και ας ειναι κλειστη.

Link to comment
Share on other sites

:busted_cop: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΤΟ ΦΕΡΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗ ΓΑΛΛΙΑ, ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΟΥΛΟΥΣΕ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΤΟ CARREFOUR. ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ, ΠΙΑΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΛΑΪΝΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ, ΚΑΙ Η ΕΞΟΔΟΣ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ, ΑΡΑ ΑΝΑΤΑΡΑΖΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΦΥΣΣΑΛΙΔΕΣ.

ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΕΙΔΗ Η ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΜΙΚΡΟ ΘΟΡΥΒΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΗΝ ΚΛΕΙΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

η αεραντλια θεωρειτε περιτη πλεον.τον λογο στον εξηγησαν οι παραπανω....

αν σου αρεσουν οι μπουρμπουληθρεσ μονο κρατα την................

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλία σε ένα ενυδρείο θεωρείτε πλέον ώς μή απαραίτητη αφού το σημαντικό φιλτράρισμα γίνεται από τα βιολογικά φίλτρα με τις αποικίες βακτηριδίων που 'πιάνου' στα ηλικά τους.Η οξυγόνωση επιτυγχάνεται με την ανατάραξη της επιφανίας του νερού στο ενυδρείο.

8865[/snapback]

ΚΑΙ εδω να κανω και εγω δυο επισυμανσεις ως σωστος DR.JEKYL :busted_cop::busted_cop:

σωστο ειναι αυτο που λεει ποιο πανω ο JIM , αλλα προσεχουμε και την ιχθυοφωρτηση,,, δηλαδη δεν βαζουμε 500 ψαρια και περιμενουμε οτι το φιλτρο θα αντεξει...........

ΝΑΙ η αεραντλια ειναι ειναι περιτη αλλα δεν την πεταμε στα σκουπιδια...

μπορει να χρειαστει σε περιπτωσεις αναγκης..

π.χ

πολυωρη διακοπη ρευματος...

στην διαρκεια καποιας θεραπειας οπου χρειαζεται να ανεβασουμε θερμοκρασια στο ενυδρειο οποτε απαραιτητα χρειαζεται να λειτουργει (( γιατι ως γνωστο τα ποσοστα οξυγονου πεφτουν στις μεγαλες θερμοκρασιες))....

αυτα..

(( ισως αυτα να εχουν ξαναγραφτει και καπου αλλου αλλα να τα ξαναγραψουμε αλλη μια φορα δεν βλαπτει))..

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Dr Jekyl για εναν ακομα λογο. Τα εσωτερικα φιλτρα ειναι συνηθως μικρα και δεν επιτυγχανουν αρκετη οξυγονωση για το ενυδρειο (αυτο φυσικα εξαρταται και απο τον αριθμο και το ειδος των κατοικων του ενυδρειου κτλ). Η εναλλακτικη λυση που πολλοι προτιμουν ειναι το venturi. Προσωπικα ειχα παντα αεραντλια σε ολα μου τα ενυδρεια και ακομα και τωρα, στο μεγαλο ενυδρειο, εχω αεραντλια λιμνης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!! :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Πριν πετάξεις ο,τιδήποτε δες και εδώ:

www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/air_pump.html - δημοσιεύτηκε και στο FAMA (9/2002).

Άλλα :

Σε όλα τα ενυδρεία κάτω των 500 λίτρων έχω (ισχυρές) αεραντλίες. Προσωπική παρατήρηση ότι με την παρουσία ισχυρών αεραντλιών, τα ψάρια αντέχουνε ψηλότερες συγκεντρώσεις νιτρικών - για παράδειγμα.

Ειδικά στα φυτεμένα, πετάει έξω και το διοξείδιο που παράγεται από τα φυτά το βράδυ.

Οταν ανέβει η θερμοκρασία του νερού (= πέφτουν τα επίπεδα οξυγόνου), η αεραντία βοηθάει σημαντικά (π.χ. καλοκαίρι).

Πολλά είδη που δεν το φανταζόμαστε (π.χ. γατόψαρα) έχουν ανάγκη από καλά οξυγονωμένο νερό..

Οχι σε ενυδρεία που υπάρχουνε δίσκοι γονείς με τα μικρά τους γιατί μερικές φορές "μπερδεύει" τα μικρά και δεν μπορούν να βρουν τους γονείς για να φάνε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, :busted_cop:

Να προσθέσω ότι με τις φυσαλίδες της αεραντλίας δημιουργουνται ρεύματα μέσα στο ενυδρείο πράγμα το οποίο βοηθάει στην καλύτερη κατανομή του διαλυμένου οξυγόνου αλλά και των άλλων θρεπτικών ουσιών και μή΄(ακομά και στην κατανομή της θερμοκρασίας) Οντος το βράδυ υπάρχει πρόβλημα με ένα φυτεμένο ενυδρείο και ειδηκότερα αν΄έχει μεγάλη ιχθυοφόρτιση.

Η γνώμη μου είναι να μην αποφεύγουμε τις αεραντλίες έστω και με μικρή ροη ας υπάρχει μέσα. κακό δεν κανει παντος, καλυτερή οξυγόνοση κανει(μην ξεχνάμε οτι οξυγόνο χρειάζονται και τα βακτήρια που βρήσκονται στο βιολογικό φίλτρο και οχι μονο....όλο το ενυδρειο χαλίκια,΄πλαστικά φυτά κλπ είναι γεμάτο βακτήρια)

Μερικες βέβαια αεραντλίες κάνουν θόριβο, τότε η αγοράζουμε αλλη(αφού την δωκιμάσουμε) ή .....πέρνουμε ενα καλαμάκι και φυσάμε στο ενυδρείο :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική παρατήρηση ότι με την παρουσία ισχυρών αεραντλιών, τα ψάρια αντέχουνε ψηλότερες συγκεντρώσεις νιτρικών - για παράδειγμα.

Γιωργο αυτο που λες ειναι σωστοτατο και εξηγειται χημικα. Πολυ χοντρικα, τα βακτηριδια που συγκεντρωνονται σε ποσοτητες νιτρικων καταναλωνουν οξυγονο στερωντας το ετσι απο τα ψαρια. Προσθετοντας οξυγονο κατ' ουσια εξουδετερωνουμε εναν απο τους κινδυνους των υψηλων νιτρικων.

Περισσοτερα περι αυτου στο αρθρο :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έχω μεν αεραντλία αλλά την έχω βάλει πάνω σε έναν χρονοδιακόπτη και τη λειτουργώ λίγες ώρες. Για παράδειγμα μισή ώρα το μεσημέρι, μισή το απόγευμα και γύρω στις 2 ώρες το βράδυ, αλλά όχι συνεχόμενα. Το βράδυ τη βάζω περισσότερη ώρα γιατί έχω αρκετά φυτά τα οποία ως γνωστόν παράγουν CO2 το οποίο δεν έιναι και ότι καλύτερο για τους κατοίκους του ενυδρείου. :busted_cop:

Έγινε επεξεργασία - agalenia
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...