Jump to content

Είναι χαλαζίας?????


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Αγορασα πριν απο μερικες μερες ενα ενυδρειακι 12λτ για να βαλω μεσα μονομαχο.Απο

άλλο μαγαζι ζητησα χαλαζια για υποστρωμα.Μου εδωσε χυμα σε σακουλακι.(απο την αρχη μου φανηκε περιεργη η τιμη 1ευρω το κιλο!!!)Σημερα που το ξεπλενα βρηκα δυο κομματακια απο σπασμενο κοχυλι και

υπολειμματα απο φυκι!!Γνωριζει καποιος να μου πει αν οντως ειναι χαλαζιας ή τιποτα θαλασσινο??

Link to comment
Share on other sites

Πάρε λίγο από το χαλίκι και βάλτο σε ένα δοχείο.Ρίξε ξύδι ή Ακουαφόρτε (κατά προτίμηση το δεύτερο) και άν αρχίσει και αφρίζει τότε το χαλίκι σου δέν είναι χαλαζιακό και περιέχει πηγές ασβεστίου με συνέπεια να σου σκληραίνει το νερό (PH,GH,KH,TDS).

Άν δεν έχεις ψάρια σκληρού νερού τότε ΜΗΝ το χρησιμοποιήσεις..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζω και φωτο σε λιγο μηπως βοηθησουνε.ο χαλαζιας τι προελευση εχει??εννοω απο που το μαζευουνε??

η τιμη του??με ξυδι δε μου αφρισε!

Link to comment
Share on other sites

Ο χαλαζίας δέν έχει κάποια ιδιαίτερη τιμή και συλλέγεται από πολλά μέρη.

Αυτό που θα πρέπει να κάνεις (αφού δέν άφρισε με το ξύδι) είναι να βάλεις σε ένα γυάλινο ποτήρι 2 πόντους χαλίκι και να συμπληρώσεις τουλάχιστον 2 πόντους πάνω από την επιφάνεια του με ακουαφόρτε ,το οποίο έχει μεγαλύτερη οξύτητα από το ξύδι με συνέπεια την ποιό "ακριβή" ένδειξη. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΠΑω να παρω ακουφορτε για να το δοκιμασω (με το κεζαπ ειναι το ιδιο??).Ιδου οι φωτο

post-2332-1204652536_thumb.jpg

post-2332-1204652575_thumb.jpg

post-2332-1204652606_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

να βάλεις σε ένα γυάλινο ποτήρι 2 πόντους χαλίκι και να συμπληρώσεις τουλάχιστον 2 πόντους πάνω από την επιφάνεια του με ακουαφόρτε ,το οποίο έχει μεγαλύτερη οξύτητα από το ξύδι με συνέπεια την ποιό "ακριβή" ένδειξη.

:thumbup::D:buttrock::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...