Jump to content

Ενυδρείο 110lt & καρχαριάκι


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι ένας νέος στο 'άθλημα' ... και κατενθουσιασμένος με καποιους καρχαρίες (10cm) που είδα σε ένα petshop εντελώς τυχαία (είχα πάει για τροφη για το σκύλο μου).

Έτσι λοιπόν αγόρασα ένα ενυδρείο Juwel 110 lt με εσωτερικο φίλτρο και είμαι τώρα στην διαδικασία στρωσίματος του ενυδρείου (αργά κ σταθερά). Βασικά θέλω σίγουρα να πάρω ένα μικρο καρχαρία και 2-3 ψάρια ακόμα (και ίσως κανένα αστακό). Το σημαντικό για μένα είναι να μπορούν να ζήσουν άνετα τα ψαράκια εκει μέσα και απροβληματιστα.

Τι λέτε, μπορεί να γίνει αυτό ?? Απο το κατάστημα μου είπαν ότι ουσιαστικά τα ψάρια (όπως ο καρχαρίας) θα μεγαλώνουν όσο το επιτρέπει το μέγεθος του ενυδρείου, δηλαδή αν ο καρχαρίας θα μπορούσε να γίνει (παραδειγμα) 40 cm τώρα θα φτασει τα 15cm, ισχύει κάτι τέτοιο ή λέω καμία μπαρούφα ??

Επιπλέον θέλω να ρωτήσω ... τωρα που είμαι στην φάση στρωσίματος βλέπω κάτι σαν σκόνη μόνο στην επιφάνεια του νερού, αυτά να τα μαζέψω με ένα ποτήρι ή όχι ??

Συγνώμη αν σας κούρασα κ ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον ... παρατηρω κάποιες γραμμές σαν σκόνη και στα τοιχόματα του ενυδρείου ...

Να πάρω ένα πανάκι να τα σκουπίσω ή θα φύγουν σιγά σιγά απο μόνα τους ??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μας και καλη τυχη με το νεο σου ενυδρειο!

Τα 110 λιτρα ειναι πολυ περιορισμενα για καρχαριακια τα οποια θελουν πολυ περισσοτερα λιτρα και κυριως μεγαλο μηκος ενυδρειου μιας και ειναι γρηγοροι και κινητικοι κολυμβητες. Αυτο που σου ειπαν στο πετ σοπ ισχυει εν μερει για μεγαλα ψαρια σε μικρο ενυδρειο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο.Εσυ αφου θες να εχεις ευτυχισμενα ψαρακια θα πρεπει να τους παρασχεις και τις συνθηκες που θελουν.Και μην φανταστεις οτι ενα ειδος που γινεται 30εκ. θα μεινει 10εκ.. Απλως δεν θα παρει το τελικο του μεγεθος..αν προλαβει,μιας και το στρες θα μειωσει και την διαρκεια ζωης του.Για αστακο οχι, ενοχλει η/και σκοτωνει τα ψαρια.Μπορεις ομως να εχεις γαριδες αν θες.

Το χαλικι/αμμο το επλυνες σχολαστικα πριν το βαλεις; τα αιωρουμενα σωματιδια,σκονη θα φυγουν μονα τους σιγα σιγα. Με τι μεθοδο στρωνεις το φιλτρο σου;

Αυτο που προεχει τωρα ειναι το σωστο στρωσιμο. Για τα ψαρακια που θα βαλεις μεσα,αρχισε να διαβαζεις και οταν αποφασισεις ποια ειδη σου αρεσουν το συζηταμε. Η συμβουλη μου ειναι υπομονη και ρωτα μας πριν βαλεις ο,τιδηποτε μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Με τι μεθοδο στρωνεις το φιλτρο σου;

Δυστυχώς είχα ξεκινήσει με την μέθοδο του pet shop πριν σας γνωρίσω ...

Έτσι λοιπόν μου είχανε πει ότι για 10 μέρες να βάζω περίπου 4ml ενος υγρού (δεν θυμάμαι τι ακριβώς) ... όπως επίσης την πρωτη μέρα είχα βάλει 11ml απο κάτι άλλο.

Έπειτα θα κάνουμε τις μετρήσεις μας (σκληρότητα ph, κτλ) για να δούμε αν είμαστε σε σωστό δρόμο και βλέπουμε.

Πάντως ο λόγος που αποφάσισα να μπω στον κόσμο του ενυδρείου ήταν το καρχαριάκι ... με μάγεψε πραγματικά ... έτσι λοιπον θα πάρω έστω κ ένα ... επείτα βλέπουμε, ίσως το πάω πίσω στο petshop ή 'αναγκαστω' να πάρω και μεγαλίτερο ενυδρειο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πες μας μονο πιο καρχαριακι προκειται να βαλεις γιατι υπαρχουν καποια ειδη που... γινονται πανω απο μετρο στη φυση. Αυτο με το μεγεθος που σου ειπαν δεν παιζει, κι αν το κανεις δημιουργεις προβλημα και σε εσενα (μετα αντε δωσε το, καποια ειδη απαξ και τα παρεις τα παντρεφτηκες) αλλα και στο ψαρι φυσικα το οποιο τα ταλαιπωρεις.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας μονο πιο καρχαριακι προκειται να βαλεις γιατι υπαρχουν καποια ειδη που... γινονται πανω απο μετρο στη φυση. Αυτο με το μεγεθος που σου ειπαν δεν παιζει, κι αν το κανεις δημιουργεις προβλημα και σε εσενα (μετα αντε δωσε το, καποια ειδη απαξ και τα παρεις τα παντρεφτηκες) αλλα και στο ψαρι φυσικα το οποιο τα ταλαιπωρεις.

Στο Pet Shop που πηγαίνω δεν υπάρχει πια ... μου είπαν ότι θα φέρουν καινούργια παραλαβή σε μια εβδομάδα περίπου. Άρα θα τσεκάρω ακριβή ονομασία. Λιγο που έψαξα στο internet για να τον βρω δεν το εντόπισα μπορει να κάνω κ λάθος (ίσως silver shark, όχι κόκκινη ουρα, όχι μεγάλα πεταχτα ματια). Νομίζω ότι αξίζει να περιμένω αφού πραγματικά ξετρελάθηκα με δαύτο ...

Πάντως σε σουλούπι κ χρωματισμό είναι όπως ο πραγματικός καρχαριας αλλά σε μικρογραφία. Η διάσταση του (αρχικά) είναι 10 cm περίπου ... μετά δεν ξέρω ...

Να ρωτήσω κάτι άλλο ... τα θυληκά είναι πιο μικρόσωμα ?? Μήπως να αναζητήσω θυληκό ?? Θα μπορούσα να πάρω ένα ή καλό είναι να έχω δυο ??

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε john-john.απο τι καταλαβα απο την περιγραφη σου,μαλλον εννοεις αυτο9842.jpgλεγετε pagasius,το οποιο μεγαλωνει παρα πολυ!τα λιτρα σου ειναι πολυ μικρα για να το φιλοξενησουν...

Link to comment
Share on other sites

IPB Εικόναλεγετε pagasius,το οποιο μεγαλωνει παρα πολυ

Καλα ,αυτο θελει πισινα ! Απ οτι καταλαβα ομως ο φιλος ενδιαφερεται για τα silver shark.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ενδιαφερεται για τα silver shark.!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε john-john.απο τι καταλαβα απο την περιγραφη σου,μαλλον εννοεις αυτο9842.jpgλεγετε pagasius,το οποιο μεγαλωνει παρα πολυ!τα λιτρα σου ειναι πολυ μικρα για να το φιλοξενησουν...

Γιατι?

Αν το ενυδρειο που πηρε ειναι 1,3m μηκος, το χωραει ισα-ισα.

pagasius

Link to comment
Share on other sites

μιπος και ειδε κανενα galaher ??? :thumbup:

post-6930-1205081842_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - gmer
Link to comment
Share on other sites

Γιατι?

Αν το ενυδρειο που πηρε ειναι 1,3m μηκος, το χωραει ισα-ισα.

pagasius

εμμμμ.....δεν νομιζω.....click

ειναι βεβαια σε φυσικο περιβαλλον αλλα μεγαλωνει το ιδιο γρηγορα και σε ενυδρειο(οχι τοσο πολυ βεβαια,αναλογα τα λιτρα....)

Link to comment
Share on other sites

Ναι έμοιαζε με pagasius αλλα δεν είμαι 100% σίγουρος. Με βλέπω να ψάχνω απο petshop σε petshop σήμερα το απόγευμα μετά την δουλειά :thumbup: ...

Ερωτήσεις συνέχεια (συγνώμη αν σας πρήζω) :buttrock: :

α) Σε κάποιο petshop που το είδα έλεγε 'silver shark' όμως σε ένα άλλο petshop τo 'silver shark' ήταν εντελώς διαφορετικο !! Υπάρχει τέτοια περίπτωση διαφορετικό silver shark από μαγαζί σε μαγαζί ?? Ή απλά κάποιο απο τα δύο petshop τα βάφτισε ότι ήθελε ??

β) Είναι δυνατόν απο 10cm ... να εξελιχθει σε 1 μέτρο περίπου το ψάρι ?? Νομίζω είναι υπερβολικό εεεε (λέω εγω) ??

γ) Επιπλέον κάτι ακόμα ... τα θυληκά είναι πιο μεγάλα ή πιο μικρά σε μέγεθος ??

Ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι silver shark εισαι λιγο καλυτερα αλλα και παλι εχεις προβλημα χωρου.

Σου λεω καποιες πληροφοριες για τα silver shark (αν και μπορεις και μονος σου να googlαρεις και να βρεις τις πληροφοριες σου).

Ονομα : Melanopterus Balantiocheilos

Κοινά ονόματα: Καρχαρίας Bala

Θελει νερο με

pH: 6.0 - 8,0

Θερμοκρασία: 22C - 28C

Σκληρότητα: 5 - 12 dH

Πιθανό μέγεθος: Αρσενικό: 35cm , Θηλυκό: 35cm

Ειναι ειρηνικο (οχι ομως γαριδες και σαλλιγαρια που τα τρωει)

Ειναι κοπαδοψαρο (θελει παρεα δηλαδη 4-5 ακομα)

Ποσης χωρητικοτητας ενυδρειο νομιζεις οτι μπορει να χωρεσει 4 Χ 25ποντα ψαρια (πες στη καλυτερη για σενα περιπτωση) .

400 λιτρα το λιγοτερο.

Αντε ξεκινα δεν ειναι τοσο δυσκολο.

ΥΓ στην 1η ερωτηση σου : "Ή απλά κάποιο απο τα δύο petshop τα βάφτισε ότι ήθελε ??"

Η απαντηση ειναι : ευκολα γινονται τετοια "λαθη".

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες-συμβουλές :thumbup: ...

Προχωράω κ βλέπουμε (ενημερωνω / ρωτάω για περαιτέρω βεβαίως)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ... τελικά ξεκίνησα με κατηγορία 'ημι-άγρια' και συγκεκριμένα με κάποια γατόψαρα (2 σε αριθμό).

Προχθες μετακομίσαν στο νέο τους σπίτι και νομίζω ότι φάνηκαν πολύ χαρούμενα :thumbup::D

Χθες το βράδυ όμως παρατήρησα ότι τους πείραζε πολύ το φως του ενυδρείου που τους άναψα - κρυβόντουσαν σε κάποια βραχάκια κ κάνανε σαν τρελα όταν βρισκοντουσαν εκτεθημένα. Έτσι έκλεισα το φως ... και ηρέμησαν πάλι. Γιατι αυτό ?? την πρώτη μέρα δεν είχανε πρόβλημα ... καμία ιδέα ??

Τι ώρα είναι κατάλληλη να ανάβω το φως τους γύρω στις 2:00 / 4:00 ή 6:00 ??

Link to comment
Share on other sites

Το φως καλό είναι να συμβαδίζει με την κανονική ημέρα δηλ. να ανάβει κατά τις 6-10 το πρωί και να σβήνει σε 8-10 ώρες, αν έχεις φυτά χρειάζεσαι χρονοδιακόπτη που έτσι κι αλλιώς θα σε εξυπηρετήσει.

Το στρές θα μειωθεί πολύ αν τους φτιάξεις κρυψώνες με ξύλο, πέτρες και φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι που την πρώτη ημέρα δεν κρυβόντουσαν κ κυκλοφορούσαν απροβλημάτιστα ενω την δεύτερη ημέρα άλλαξαν εντελώς συμπεριφορά ...

Φυτά, πέτρες και κρυψώνες υπάρχουν απλά αν για 6-8 ώρες μου είναι κρυμένα κ τρομαγμένα ... τότε κάτι άλλο πρέπει να βρω σαν λύση :thumbup: ...

Το ενυδρείο έχει δύο λάμπες κιτρινη - άσπρη (απο την μαμά εταιρεία Jewel) μήπως να βγάλω την μια απο τις δυό ?? Μήπως να προσθέσω κανένα μαύρο πετραδάκι για λιγότερη ακτινοβολία ??

Link to comment
Share on other sites

τα είδη που συμβιώνουν καλά είναι τα silver shark, albino shark (γίνονται 35 εκ περίπου) άλλα καρχαριοειδή είναι τα labeo bicolor & epalzeorynchus frenatum (πιο επιθετικά όμως ) ξέχασε τελείως τα pangasius & galacher γιατί θέλουν 2000 λτ τουλάχιστον και πολύ χαμηλό φωτισμό επίσης γίνονται τεράστια έχω δει τουλάχιστον 90εκ pangasius σε ενυδρείο 2500λτ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αααα :bowdown: ευχαριστώ πολύ !!!

Το θέμα είναι να βρω και κανένα petshop να τα έχει αυτά ... και νομίζω ότι για έναν αρχάριο είναι σαν να ψάχνει ψίλους στα άχυρα ... ή καλίτερα όπου βρίσκεις petshop να μπαίνεις και να βλέπεις ...

Αλήθεια εσεις οι πιο έμπειροι τι κάνατε ?? πως κάνατε τις αγορές σας ... Δηλαδή έχουμε δυο θεματα :

1) Που βρήκατε ποιο σας αρέσει ?? (από βιβλίο, περιοδικό από internet)

2) Και αφου αποφασίσατε ότι σας αρέσει κ ψάχνετε το 'Α' ψάρι, πως το βρίσκεται ?? (πέρνεται 'σβάρνα' τα petshop) ??

Ευχαριστώ κ sorry αν κουράζω :) ...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω θα ηταν καλη ιδεα να μεινη to ballast γυμνο.μπορεις να κλεισεις την μια?

Δυστυχώς έχει ένα κεντρικό διακόπτη κ για τα δυο φώτα ...

Και τελικά μου είπανε απο το Petshop ότι το συγκεκριμένο γατόψαρο είναι νυχτοβια κ γι' αυτό η 'αλλοκοτη' αντιδραση του ... άρα δικαιολογημένη.

Αλήθεια πόσο επίπτωση έχει στην υγεία του νυχτόβιου ψαριού το φως ??

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ...

Έχω τρια γατόψαρα στο ενυδρείο (2 solar catfish & 1 chocolate catfish) ... Παρατήρησα ότι και τα 3 είναι άκρως νυχτόβια, κρυβονται συνέχεια όταν ανάβω την λάμπα.

Επιπλέον το chocolate catfish (έτσι νομίζω το λέγανε) από το Σάββατο που το αγόρασα δεν έχει ξεμιτίσει απο κάποια σπηλιά που έχω βάλει στο ενυδρείο ... δεν έχει βγει ούτε για να φάει ... τίποτα, σαν να μην υπάρχει ... έχετε καμία πρόταση τι να κάνω ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...