Jump to content

Υπαρχει προβλημα συμβατοτητας ?


Recommended Posts

καλημερα θα ηθελα να ρωτησω αγορασα ενα ψαρακι Hemichromis lifalili

το οποιο και μου αρεσε παρα πολυ .

την επομενη μερα αγορασα αλλο ενα μια zebra απο το pet shop μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα

αλλα οταν το εβαλα μεσα το Hemichromis lifalili το κυνηγαει και το χτυπαει υπαρχει περιπτωση να συμβιωσουν αρμονικα καποια στιγμη ? (το Hemichromis lifalili ενημερωνο οτι εχει πολυ μικροτερο μεγεθος απο την zebra )

παραθετω φωτο σε στιγμη ελαχιστων δευτερολεπτων που δεν τσακωνονται :thumbup::Dpost-6844-1205050567_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

..ειναι πολυ επιθετικο ψαρι και ειναι απιθανο να συμβιωσει ειρηνικα με αλλα ειδος

και μικροτερο μεγεθος που ειναι

Link to comment
Share on other sites

..ειναι πολυ επιθετικο ψαρι και ειναι απιθανο να συμβιωσει ειρηνικα με αλλα ειδος

και μικροτερο μεγεθος που ειναι

φανταζομαι οτι εννοεις Hemichromis lifalili τι προτεινεις να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως μιλαμε για τα ποιο επιθετικα ψαρια που ειχα εγω ποτε.

Να φανταστεις ειχα ενα ζευγαρι σε 100λ μονο του οτιδηποτε αλλο απλα δεν επιβιωνε εν καιρο.

Αν σου αρεσει τοσο πολυ θα κρατησεις μονο αυτο και ισως καποιο ακομα του ιδιου ειδους αναλογα με τα λιτρα του ενυδρειου σου.

Αλλιως το δινεις πισω ή το χαριζεις σε καποιο χομπιστα και διαμορφωνεις τη συνθεση του ενυδρειου σου εξαρχης εχοντας περισσοτερες επιλογες πια..

Το ενυδρειο σου ποσα λιτρα ειναι και τι ψαρια εχει αυτη τη στιγμη μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως μιλαμε για τα ποιο επιθετικα ψαρια που ειχα εγω ποτε.

Να φανταστεις ειχα ενα ζευγαρι σε 100λ μονο του οτιδηποτε αλλο απλα δεν επιβιωνε εν καιρο.

Αν σου αρεσει τοσο πολυ θα κρατησεις μονο αυτο και ισως καποιο ακομα του ιδιου ειδους αναλογα με τα λιτρα του ενυδρειου σου.

Αλλιως το δινεις πισω ή το χαριζεις σε καποιο χομπιστα και διαμορφωνεις τη συνθεση του ενυδρειου σου εξαρχης εχοντας περισσοτερες επιλογες πια..

Το ενυδρειο σου ποσα λιτρα ειναι και τι ψαρια εχει αυτη τη στιγμη μεσα?

Αυτο βλεπω και εγω δυστηχως γιατι ειναι πανεμορφο ψαρι με προσωπικοτητα αλλα .... το ενυδρειο μου ειναι 70 λιτρα δεν εχω αλλα ψαρια μονο αυτα τα δυο και ενα μικρο γλυφτη περιπου 2 εκατοστα

προτεινεις να κρατησω το zebra εχω περισσοτερες επιλογες αν κρατησω αυτο ??

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι στα 70 λιτρα λιτρα καταρχην ξεχνας την εισοδο καποιου 3ου ψαριου.

Επειτα διαλεγεις ποιο απο τα δυο αγαπας! :thumbup: και το κρατας.

και εν συνεχεια οριακα ομως κρατας ενα ακομη του ειδους που εχεις επιλεξει να εχεις.

(Πραγμα το οποιο θα ηταν πολυ ποιο ευκολο αν ειχες διαπιστωμενο ζευγαρι)

Υ.Γ. Η "ζεβρα" :D ειναι Convict cichlid και επισης αρκετα επιθετικη ειδικα σε περιοδους αναπαραγωγης.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου έχεις περισσότερες επιλογές για να βάλεις κι άλλα είδη αν κρατήσεις το lifalili με την προϋπόθεση ότι δεν θα πάρεις και δεύτερο που μπορεί να γίνουν ζευγάρι.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω 2 lifalili - λέγονται και juel ?? - και μια zebra σε 60 λτ άλλοτε κάθονται ήσυχα και άλλοτε το 1 lifalili κυνηγάει την μεγαλόσωμη zebra αλλά και το άλλο του είδους του. Μήπως είναι όλα αρσενικά ή ούτως η άλλως επιθετικά. Τον γλύφτη δεν τον κυνηγάνε ? Εγω έχω βάλει μέσα ένα πλέκο και δεν τον πειράζουν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω 2 lifalili - λέγονται και juel ?? - και μια zebra σε 60 λτ άλλοτε κάθονται ήσυχα και άλλοτε το 1 lifalili κυνηγάει την μεγαλόσωμη zebra αλλά και το άλλο του είδους του. Μήπως είναι όλα αρσενικά ή ούτως η άλλως επιθετικά. Τον γλύφτη δεν τον κυνηγάνε ? Εγω έχω βάλει μέσα ένα πλέκο και δεν τον πειράζουν καθόλου.

ναι λεγονται και juwel τα ψαρια αυτα

και δεν πιστευω να κυνηγησουν ποτε τον πλεκο ή τον γλυφτη

γιατι δεν τον θεωρουν απειλη ...ενω τις υπολοιπες κιχλιδες ναι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ να ρωτήσω μήπως για να σταματήσει το κυνηγητό και οι κρυψώνες να προσθέσω κάποιο θηλυκό ?

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις αυτο τα πραγματα θα ειναι καλυτερα για το ζευγαρι :bowdown::bowdown:

Και πολυ χειροτερα για τον τριτο της παρεας :):blink:

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

το ένα juwel βρε παιδιά έχει τρελλαθεί να κυνηγάει το άλλο juwel και την ζέβρα. Τα δύο ψάρια κάθονται συνέχεια κρυμμένα και νομίζω πως πρέπει να βρεθεί λύση γιατί στο τέλος θα μου πεθάνουν αφού καθημερινά γίνεται αυτό το κυνήγι. Αλλες προτάσεις για λύση ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...