Jump to content

πως μπορω να αυξησω το Kh ??


Recommended Posts

Νερο βρυσης - ph 7,2 / kh 6

Νερο ενυδρειου - ph 7,2 / kh 4-5

Πως μπορω να αυξησω το kh και να ειναι πανω απο 6 ???

Υπαρχει τροπος για μονιμη αυξηση????

Ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Με μαγειρική σόδα. Όπως μου είχε πει κάποτε ο Klaz: 'Καλό είναι να ξεκινήσουμε με μία συγκέντρωση Διττανθρακικού Νατρίου, της τάξης των τριάντα γραμμαρίων ανά εκατό λίτρα νερού (30g/100l) και να αυξήσουμε την ποσότητα σταδιακά εφ’ όσον κριθεί απαραίτητο''. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με μαγειρική σόδα. Όπως μου είχε πει κάποτε ο Klaz: 'Καλό είναι να ξεκινήσουμε με μία συγκέντρωση Διττανθρακικού Νατρίου, της τάξης των τριάντα γραμμαρίων ανά εκατό λίτρα νερού (30g/100l) και να αυξήσουμε την ποσότητα σταδιακά εφ’ όσον κριθεί απαραίτητο''

Αυτος ο τροπος αυξανει μονιμα το kh η θα πρεπει συνεχεια να προσθετω

μαγειρική σόδα ??

Ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να υπολογισεις ποση να προσθετεις στο νερο της αλλαγης για να μενει σταθερη η ΚΗ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρηστω παιδια .

Ξεκινησαμε πειραματα σε νερο ετοιμο για

το ενυδρειο.Θα δουμε τις τιμες που θα παρουμε

για καποιο χρονικο διαστημα και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν εγω εχω kh 3 και το νερο της ευδαπ εχει 6.με τις αλλαγες νερου με τον χρονο δεν θα ανεβει και το kh???με αφορα ιδιαιτερα το θεμα....ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν εγω εχω kh 3 και το νερο της ευδαπ εχει 6.με τις αλλαγες νερου με τον χρονο δεν θα ανεβει και το kh???με αφορα ιδιαιτερα το θεμα....ευχαριστω!!

Φιλε iliascryptic επικινδυνη τιμη το kh 3 .

Αποτι εχω καταλαβει αυτο που θετεις ειναι απιθανο να γινει.

Προσωπικα εχω ξεκινησει πειραματα με σοδα εκτος ενυδρειου .

Οταν φτασω στο αποτελεσμα που θελω , θα γινει πραξη στο

ενυδρειο. Να ειναι καλα τα παιδια για τις πληροφοριες τους.

Ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν εγω εχω kh 3 και το νερο της ευδαπ εχει 6.με τις αλλαγες νερου με τον χρονο δεν θα ανεβει και το kh???με αφορα ιδιαιτερα το θεμα....ευχαριστω!!

Ερώτηση

Το 3 στο ενυδρείο σου πως το έκανες ενώ το νερό του δικτύου έχει 6

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση

Το 3 στο ενυδρείο σου πως το έκανες ενώ το νερό του δικτύου έχει 6

Θα σου πω αν και δεν γνωριζω να εγινε σιγουρα απο αυτο,το kh του ενυδρειου μου ηταν 5 και το ph 6.8. το ph του δικτυου μου ειναι 7.5 στις αλλαγες νερου για να μην φρικαρουν τα ψαρια απο την αποτομη αλλαγη ph απο 6.5 πηγαινε στο 7.2 ,γι'αυτο τον λογο χρησιμοποιουσα νερο πιο πολυ απο μηχαν αντιστροφης οσμοσης ετσι το νερο που εφτιαχνα ειχε το ιδιο ph με του ενυδρειου....(6.8) αλλα σιγα σιγα το kh του ενυδρειου πηγε στο 3... :):bowdown: με αποτελεσμα το ph να μην ειναι σταθερο....το εχω προγραμματισει να ειναι στο 7.0 .το βραδυ παει στο 6.8 και το πρωι ειναι στο 7.00....αυτο οφειλετε φυσικα στο χαμηλο κh.τωρα απο μαγειρικες σοδες ειμαι ασχετος και φοβαμαι μην κανω καμεια .....ανοησια....!! :blink::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε iliascryptic επικινδυνη τιμη το kh 3 .

Αποτι εχω καταλαβει αυτο που θετεις ειναι απιθανο να γινει.

φιλε μου το ξερω οτι αυτο που εχει γινει ειναι πολυ επικυνδυνο,το ph απο 7.00 που το εχω προγραματισει, το πρωι ειναι στο 7.0 και το βραδυ δεν ξερω για πιο λογο παει γυρω στο 6.8....... :bowdown: εντωμεταξυ εχω μπουκαλα co2 που δεν μπαινει σχεδον καθολου σε λειτουργια γιατι ποτε το ph δεν παει πανω απο 7.0 ως αποτελεσμα να μην βοηθουντε και τα φυτα.... :)

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

Αν και κυμβαλίζουμε τώρα το αρχικό θέμα του φίλου μας Κώστα ελπίζω να μας συγχωρέσει και να αποδεχτή αυτήν την παρένθεση.

Από την στιγμή που έχεις ΑΟ δεν χρειάζεται να πλέξης με σόδες κτλ.

Είναι εύκολο να φτιάξεις το νερό σχεδόν παρόμοιο όπως του ενυδρείου σου.

Καταρχήν όταν φτιάχνουμε νερό για το ενυδρείο μας δεν το φτιάχνουμε με βάση το Ph αλλά με βάση το Gh. Παράδειγμα έχεις στο ενυδρείο σου ένα Gh 6 φτιάχνεις λοιπόν με την ΑΟ ένα νερό με Gh 6. Και τίποτε παραπάνω. Τώρα θα αναρτιέσαι γιατί όχι με βάση το Kh, η Ph.

Θα σου εξηγήσω το Ph και το Kh δεν είναι σταθερή παράμετροι και μεταβάλλονται εύκολα στο ενυδρείο μας από διάφορους παράγοντες. Ενώ το Gh είναι μια σταθερή παράμετρος και μόνο από μια περίπτωση μπορεί να μεταβληθεί (λίγο σπάνια).

Παράδειγμα στο ενυδρείο σου έχεις ένα Gh 6, Kh 3, Ph 6,8. Βάση του φυσικού νόμου έχεις ένα CO2 περίπου 14.

Αν πεις τώρα εσύ να φτιάξεις νερό με βάση το Ph του ενυδρείου σου δηλαδή 6,8 κατά πάσα πιθανότητα το Ph αυτό θα μεταβληθεί μέσα στο ενυδρείο σου.

Το νερό του δικτύου δεν έχει πολύ CO2 συνήθως έχει περίπου 1. Αν εσει θέλεις να φτιάξεις από αυτό το νερό ένα Ph 6,8 θα πρέπει το Kh να είναι 0,2 διότι το CO2 είναι 1. Και είναι αδύνατον να κάνεις ένα Ph 6,8 με Kh 3 ενώ το CO2 είναι 1.

Νομίζω είναι προφανές ότι το νερό που φτιάξαμε με βάση το Ph δεν αντιπροσωπεύει το νερό του ενυδρείου μας και είναι λογικό να υπάρχει μεταβολή στο Kh και στο Ph.

Και κάτι ακόμη αν μετράς το Ph της ΑΟ με ηλεκτρονικό πεχαμετρο τότε σίγουρα η ένδειξη είναι λάθος. Το νερό της ΑΟ δεν περιέχει ηλεκτρολύτες και το μηχάνημα δεν μπορεί να βγάλει σαφή αποτέλεσμα.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην σε μπέρδεψα παραπάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

.....Καταρχήν όταν φτιάχνουμε νερό για το ενυδρείο μας δεν το φτιάχνουμε με βάση το Ph αλλά με βάση το Gh. Παράδειγμα έχεις στο ενυδρείο σου ένα Gh 6 φτιάχνεις λοιπόν με την ΑΟ ένα νερό με Gh 6. Και τίποτε παραπάνω......

Αν προετοιμαζουμε νερο με τυρφη και οχι ΑΟ, το φτιαχνουμε και παλι με το gH?

Τι "λειτουργειες" αντιστοιχες γινονται?

Link to comment
Share on other sites

Αν φτιάχνεις νερό με τύρφη τότε το κάνεις με βάση το Kh η τύρφη επηρεάζει το Kh. Φυσικά στο ενυδρείο σου αν έχεις τύρφη ενδέχεται να πέσει το Kh και άλλο.

Παράδειγμα έχεις στο ενυδρείο σου Kh 3 και έχεις μέσα στο ενυδρείο σου τύρφη. φτιάχνεις το νερό σου με τύρφη και το φέρνεις στο 3 Kh. το βάζεις λοιπόν στο ενυδρείο σου μέσα, τότε το Kh θα συνεχίζει να κατεβαίνει διότι στο ενυδρείο σου έχεις μέσα τύρφη. Πόσο θα κατέβει δεν μπορεί να σε πει κανείς, εξαρτάτε από την ποσότητα της τύρφης, από την ποιότητα της, από το είδος της τύρφης, τα λίτρα του ενυδρείου, από της αλλαγές νερού, και άλλοι παράγοντες. Μπορεί και να μην διαπιστώσεις καμιά διαφορά.

Πάντως να ξέρεις αν έχουμε από το δίκτυο ένα υψηλό Kh πχ 10 είναι πολύ δύσκολο να κατεβάσουμε με τύρφη το Kh στο 3 και θέλουμε μεγάλη ποσότητα τύρφης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 150 λιτρα νερο ενυδρειο και στο εξωτερικο φιλτρο εχω 500 γρ τυρφη με αποτελεσμα:

pH 6,5 (πρωι) - 6,7 (βραδυ), kH 2 gH 7.

Λεω να βγαλω λιγη τυρφη, να φερω το pH στο 6,7 και το kH οσο ανεβει.

Στο βαρελι εχω 60 λιτρα νερο και 400 γρ τυρφη για 3 μερες που το παει pH 6,5, gH 7.

Εχω ακουσει οτι το χαμηλο kH μπορει να προκαλεσει ασταθεια στο pH (αν και δεν εχω δει δειγματα τετοια).

Υπαρχει αλλος τροπος (με τυρφη) να κραταω χαμηλα το pH και το gH χωρις να κατεβαινει τοσο το kH?

Link to comment
Share on other sites

το μονο που ηθελα να επεισημανω ειναι πως ΚΗ,ΡΗ,GH, οι τιμες αυτων ειναι αληλενδετες μεταβοντας δηλαδη

τοΚΗ σιγουρα θα μεταβληθουν και οι αλλε δυο. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και κυμβαλίζουμε τώρα το αρχικό θέμα του φίλου μας Κώστα ελπίζω να μας συγχωρέσει και να αποδεχτή αυτήν την παρένθεση.

Κανενα προβλημα Χρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το προβλημα εντοπιστικε .

Λαθος αποτελεσματα απο το τεστ της SERA kH .

Με τεστ API kH η τιμη ειναι στο 6 .

Απο τοτε που αρχισα μετρησεις kH

ειχα το τεστ της SERA που ειναι και το μοναδικο

ενω ολα τα αλλα τεστ ειναι API .

Απο εδω και περα μονο API τεστ .

Ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη αν μετράς το Ph της ΑΟ με ηλεκτρονικό πεχαμετρο τότε σίγουρα η ένδειξη είναι λάθος. Το νερό της ΑΟ δεν περιέχει ηλεκτρολύτες και το μηχάνημα δεν μπορεί να βγάλει σαφή αποτέλεσμα.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην σε μπέρδεψα παραπάνω. :bowdown:

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου.οταν εφταιχνα το νερο στην βαρελα κοιταζα προσεχτικα την δοσολογια δηλ εβαζα 70% νερο α/ο και ενα 30% νερο απο την βρυση ωστε οταν το νερο το εβαζα στο ενυδρειο το οποιο εχει 6.8 η τιμη του δεν αλλαζε.....ετσι καταλαβα οτι και το νερο της βαρελας που εφτιαχνα ηταν γυρω στο 6.8 με μικρη αποκλιση.....Πιστευα οτι η αποτομη αλλαγη του ph μεταξυ βαρελας ενυδρειου θα στρεσσαρε υπερβολικα τα ψαρια κατα την αλλαγη και κοιταζα να φτιαχνω το νερο βαση του ph....και οχι του gh...

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν φτιαχνω στην βαρελα το νερο 8 gh που εχω στο ενυδρειο και δεν κοιταω το ph καθολου , κατα την αλλαγη που το gh θα ειναι ιδιο αλλα το ph θα ειναι διαφορετικο δεν θα κανω κακο στα ψαρια.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ kαι ελπιζω να κουραζω υπερβολικα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...