Jump to content

Guppys η Μονομαχος


Recommended Posts

Καλη σας μερα!!

Ηθελα να ρωτησω κατι μιας και ειμαι αρχαριος.Εχω ενα ενυδρειο 30L μικρουλι αλλα πριν καιρο ειχα κανει μεγαλο λαθος γιατι απο οτι εχω διαβασει δεν κανει ειδικα στο ενυδρειο μου να βαλλω ουτε 1 χρυσοψαρο και αυτος που πειρα το ενυδρειο (Λοποδητης) ετσι τον λεω!Μου ειπε να βαλλω μεχρι10 χρυσοψαρα ο φονιας!!!!

Τελος παντως,εκει εφαγα μια μεγαλη απογοειτευση γιατι ολα μου τα ψαρια μετα απο3 βδομαδες ειχαν .........!

Ηθελα να ρωτησω να βαλλω μεσα στο φτωχικο μου οπως το λεω guppys κανενα κοπαδακιμικρο5-6 η να παρω εναν Μονομαχο??

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς συμβαίνουν αυτά που αναφέρεις πάμπολλες φορές, αλλά το ενθαρρυντικό είναι ότι υπάρχουν και σωστή καταστηματάρχες.

Εν πάση περιπτώσει, υποθέτω ότι το ενυδρείο σου είναι στρωμένο έτσι;

Αν ναι στην θέση σου θα έβαζα έναν μονομάχο και μερικά εύκολα αληθινά φυτά θα δήξη πανέμορφο.

Τα γκαπη ωραία είναι αλλά αν πάρεις ζευγάρια δεν θα ξέρεις τη να τα κάνεις μετά τα μικρά. Οπότε αν βάλεις γκαπυ βάλε μόνο αρσενικά. Πάντως ο μονομάχος με αρέσει πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς συμβαίνουν αυτά που αναφέρεις πάμπολλες φορές, αλλά το ενθαρρυντικό είναι ότι υπάρχουν και σωστή καταστηματάρχες.

Εν πάση περιπτώσει, υποθέτω ότι το ενυδρείο σου είναι στρωμένο έτσι;

Αν ναι στην θέση σου θα έβαζα έναν μονομάχο και μερικά εύκολα αληθινά φυτά θα δήξη πανέμορφο.

Τα γκαπη ωραία είναι αλλά αν πάρεις ζευγάρια δεν θα ξέρεις τη να τα κάνεις μετά τα μικρά. Οπότε αν βάλεις γκαπυ βάλε μόνο αρσενικά. Πάντως ο μονομάχος με αρέσει πιο πολύ.

Φιλε Χριστο καταρχας σου λεω πως στην περιοχη μου ολοι οι petshopades ειναι για κλαματα!

Σε οποιο μαγαζι και να ρωτησα δεν εχει αλη8ινα φυτα ουτε και ξυλα που 8ελουν οι Μονομαχοι!

Αμα ρωτησω πως 8ελω αρσενικα guppys 8α μου πουν και που ξερω ποια ειναι αρσενικα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Χριστο καταρχας σου λεω πως στην περιοχη μου ολοι οι petshopades ειναι για κλαματα!

Σε οποιο μαγαζι και να ρωτησα δεν εχει αλη8ινα φυτα ουτε και ξυλα που 8ελουν οι Μονομαχοι!

Αμα ρωτησω πως 8ελω αρσενικα guppys 8α μου πουν και που ξερω ποια ειναι αρσενικα!

Παιδια τουλαχιστων μπορειταινα μου πειτε ποσα Γκαπη μπορω να βαλω στο φτωχικο μου ???

:):bowdown::bowdown::blink::blink::blink::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις μεχρι 6 αρσενικα guppy. Τα ξεχωριζεις γιατι εχουν μεγαλη ουρα και ειναι πιο μικροσωμα απο τα θηλυκα. Αντιθετα τα θηλυκα εχουν πιο μικρη ουρα και ειναι πιο μεγαλοσωμα.

Εγω παλι θα σου ελεγα να βαλεις εναν μονομαχο γιατι ειναι πιο εντυπωσιακος, τα guppy ειναι μεν πιο κινητικα αλλα εγω τουλαχιστον μετα απο λιγο τα βαρεθηκα. Ασε που τον μονομαχο τον μαθαινεις να πηδαει και να πιανει την τροφη απο το χερι σου, τσαμπουκαλευετε κιολας... γενικα εχει χαρακτηρα σαν ψαρι αντιθετα με τα guppy.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις μεχρι 6 αρσενικα guppy. Τα ξεχωριζεις γιατι εχουν μεγαλη ουρα και ειναι πιο μικροσωμα απο τα θηλυκα. Αντιθετα τα θηλυκα εχουν πιο μικρη ουρα και ειναι πιο μεγαλοσωμα.

Εγω παλι θα σου ελεγα να βαλεις εναν μονομαχο γιατι ειναι πιο εντυπωσιακος, τα guppy ειναι μεν πιο κινητικα αλλα εγω τουλαχιστον μετα απο λιγο τα βαρεθηκα. Ασε που τον μονομαχο τον μαθαινεις να πηδαει και να πιανει την τροφη απο το χερι σου, τσαμπουκαλευετε κιολας... γενικα εχει χαρακτηρα σαν ψαρι αντιθετα με τα guppy.

Και εσυ Μονομαχο μου λες να παρω??

Οσο αναφορα το οτι δεν 8α εχω ξυλα ουτε αλη8ινα φυτα τι λες γι αυτο??

Και αμα λεμε αμα καταλα8ως παρω ενα 8υλικο Γκαπυ την βαψαμε????

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥΣ ΚΑΙ ΓΚΑΜΠΙ

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΓΚΑΜΠΙ ΠΑΝΕ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΙΑ 1 ΑΡΣΕΝΙΚΑ 3 ΘΥΛΗΚΑ

ΑΛΛΙΩΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΑΧΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα εναν μονομαχο σε ενα 15Λ με ολα τα κομφορ.Αλλα μετα απο ενα μηνα βαρεθηκα να βλεπω μονο ενα ψαρι αν και εντυπωσιακο.Τωρα ειναι θεμα του καθενος τι του αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Γούστα είναι αυτά εμείς σε είπαμε εσύ επιλέγεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Και γω ψηφιζω μονομαχο.

Δε ειναι μονο το γουστο μου που ψηφιζω υπερ του αλλα και τα λιτρα που διαθετεις.

Εγω εχω ενα μονομαχο σε 45 λιτρα (35 νερο) με φυτα και ξυλο και θα του βαλω και indian almond leaves που μολις αγορασα απο ebay κανουν καλο στην υγεια του μονομαχου και μαλακωνουν το νερο.

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το ενυδρειο, δεν μου φαινεται αδειο παρα τον ενα κατοικο. (χορταινει το ματι μου φυσικα και με το μεγαλυτερο μου ενυδρειο)

Εχει προσωπικοτητα το ψαρι αυτο.

Αν δεν σου αρεσει αυτη η σκεψη με μικρο ενυδρειο και ενα μονομαχο καλυτερα να το πουλησεις και να παρεις ενα μεγαλυτερο 60αρι για να βαλεις αρσενικα γκαπακια.

Δεν κατεβαινεις θεσ/νικη να βρεις κανενα ωραιο ξυλο μοπανι?

Οσο για φυτα, δεν υπαρχουν στην πολη σου αλλοι χομπιστες να σου δωσουν τα κλαδεματα τους?

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δες και ενα βιντεο και καμια φωτογραφια απο το 45αρι του μονομαχου.

45αρι-μονομαχος-κεντρο

45αρι-μονομαχος-αριστερα

45αρι-μονομαχος-δεξια

:)

Παιδια να σας ευχαριστησω παρα πολυ για ολα αυτα που μου ειπατε αλλα νομιζω πως το να βλεπεις μονο ενα ψαρι κατανταει βαρετο!!!!!

Εγω ειδα οτι μπορω να βαλω και Neon τι 8α μου λεγατε για αυτα τα ψαρια????

Οσο για φυτα δεν ξερω αμα παω σε κανενα Petshop που εχουν ειδη και αξεσουαρ λετε να βρω εκει δεν εχω ψαξει ακομα σε Πετ σοπ!!

Link to comment
Share on other sites

30 λίτρα για νέον είναι λίγα. Τα νέον είναι ομαδικά ψάρια το λιγότερο 10, άντε με συμβιβασμούς 8 κοματια πιο κάτω όχι. Τα αρέσει να κολυμπούν και θέλουν χώρο, δηλαδή ένα ενυδρείο με μήκος το λιγότερο 60cm και λίτρα μίνιμουμ 50.

Να σημειώσω ότι δεν παίζουν ρόλο μόνο τα λίτρα στην συντήρηση του ψαριού αλλά και η συνήθειες τους πχ αν θέλουν πολύ χώρο ή όχι. Και τα νέον θέλουν χώρο.

Link to comment
Share on other sites

30 λίτρα για νέον είναι λίγα. Τα νέον είναι ομαδικά ψάρια το λιγότερο 10, άντε με συμβιβασμούς 8 κοματια πιο κάτω όχι. Τα αρέσει να κολυμπούν και θέλουν χώρο, δηλαδή ένα ενυδρείο με μήκος το λιγότερο 60cm και λίτρα μίνιμουμ 50.

Να σημειώσω ότι δεν παίζουν ρόλο μόνο τα λίτρα στην συντήρηση του ψαριού αλλά και η συνήθειες τους πχ αν θέλουν πολύ χώρο ή όχι. Και τα νέον θέλουν χώρο.

Mονο αυτα τα δυο ειδη ψαριων ειναι που μπορω να βαλω στο φτοχικο μου??

Αν ναι,εγω 8α η8ελα να παρω τα πιο παιχνιδιαρικα που νομιζω πως ειναι τα Γκαπυ ε???

Link to comment
Share on other sites

Άντε βρε με τα "ψαράκια"... :bowdown:

Βάλε μονομάχο!

Μονομάχος Rulez!!! :)

ΥΓ. για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις μιλάω σε εντελώς φιλικό ύφος. Έχω στην κατοχή μου και μονομάχο και πλάτυς. Αλλά όσο νάναι η πρώτη αγάπη είναι και παντοτινη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις μιλάω σε εντελώς φιλικό ύφος. Έχω στην κατοχή μου και μονομάχο και πλάτυς. Αλλά όσο νάναι η πρώτη αγάπη είναι και παντοτινη

το μόνο σίγουρο...

Link to comment
Share on other sites

Άντε βρε με τα "ψαράκια"... :hysterical:

Βάλε μονομάχο!

Μονομάχος Rulez!!! :)

ΥΓ. για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις μιλάω σε εντελώς φιλικό ύφος. Έχω στην κατοχή μου και μονομάχο και πλάτυς. Αλλά όσο νάναι η πρώτη αγάπη είναι και παντοτινη :bowdown:

Ρε παιδια και εγω 8ελω Μονομαχο αλλα δεν μπορω!!

Δεν εχω τα αλη8ινα φυτα ουτε κανενα κουτσουρο!

Μπορει κανενας να μου δωσει πληροφοριες απο το site του aquazone η απο αλλα Ελληνικα site για τα γκαπυ και τους Μονομαχους??? :bowdown::blink::blink::blink::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical: :unsure

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορείς;

Όλο και κάποιος κοντά σου μπορεί να σε προμηθεύσει με λίγο κερατόφυλλο.

Όσο για ξύλο ούτε εγώ του έχω και είναι μια χαρά. Όσο για πληροφορίες ρώτησε ο,τι θέλεις και υπάρχουν και αρκετά θέματα εδώ στο AZ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας ευχαριστησω παρα πολυ για ολα αυτα που μου ειπατε αλλα νομιζω πως το να βλεπεις μονο ενα ψαρι κατανταει βαρετο!!!!!

Εγω ειδα οτι μπορω να βαλω και Neon τι 8α μου λεγατε για αυτα τα ψαρια????

Οσο για φυτα δεν ξερω αμα παω σε κανενα Petshop που εχουν ειδη και αξεσουαρ λετε να βρω εκει δεν εχω ψαξει ακομα σε Πετ σοπ!!

Mονο αυτα τα δυο ειδη ψαριων ειναι που μπορω να βαλω στο φτοχικο μου??

Αν ναι,εγω 8α η8ελα να παρω τα πιο παιχνιδιαρικα που νομιζω πως ειναι τα Γκαπυ ε???

Ρε παιδια και εγω 8ελω Μονομαχο αλλα δεν μπορω!!

Δεν εχω τα αλη8ινα φυτα ουτε κανενα κουτσουρο!

Μπορει κανενας να μου δωσει πληροφοριες απο το site του aquazone η απο αλλα Ελληνικα site για τα γκαπυ και τους Μονομαχους???

Και τα γκαπις θελουν φυτα και πολλα μαλιστα.

Ξυλο δεν χρειαζεσαι, μπορεις να βαλεις πετρα ομως ειδικη διακοσμητικη.

Επισης χρειαζεσαι για τα γκαπις και ενα 60 λυτρο ενυδρειο με καλα φωτα για τα φυτα που θελουν τα γκαπις.

Επισης χρειαζεσαι και υπομονη και ανοιχτα αυτια.

Ολοι ασχολουνται να σε βοηθησουν για να μη τρεχεις ή απογοητευτεις και συ επιμενεις να πεισεις για το αντιθετο.

Νομιζεις οτι δεν ξερουν οσοι σου γραφουν προτασεις για το καλυτερο αποτελεσμα χωρις πολλα προβληματα? (γιατι τα λιγα λιτρα ετσι κι αλλιως μπορει να εμφανισουν προβληματα λογω ασταθειας συνθηκων απο τα λιγα λιτρα)

Φυσικα μπορεις να βαλεις και οτι αλλο θελεις μεσα, βαλε και γαυρο αν θελεις, απλα δεν θα σου ζησει.

Εγω οτι ειχα να πω το ειπα, καλη τυχη απο δω και περα.

http://en.wikipedia.org/wiki/Guppy

http://en.wikipedia.org/wiki/Betta_splendens

ΥΓ Λες οτι δεν εχεις παει σε μαγαζια να δεις για φυτα και λες οτι δεν υπαρχουν? :):bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Και τα γκαπις θελουν φυτα και πολλα μαλιστα.

Ξυλο δεν χρειαζεσαι, μπορεις να βαλεις πετρα ομως ειδικη διακοσμητικη.

Επισης χρειαζεσαι για τα γκαπις και ενα 60 λυτρο ενυδρειο με καλα φωτα για τα φυτα που θελουν τα γκαπις.

Επισης χρειαζεσαι και υπομονη και ανοιχτα αυτια.

Ολοι ασχολουνται να σε βοηθησουν για να μη τρεχεις ή απογοητευτεις και συ επιμενεις να πεισεις για το αντιθετο.

Νομιζεις οτι δεν ξερουν οσοι σου γραφουν προτασεις για το καλυτερο αποτελεσμα χωρις πολλα προβληματα? (γιατι τα λιγα λιτρα ετσι κι αλλιως μπορει να εμφανισουν προβληματα λογω ασταθειας συνθηκων απο τα λιγα λιτρα)

Φυσικα μπορεις να βαλεις και οτι αλλο θελεις μεσα, βαλε και γαυρο αν θελεις, απλα δεν θα σου ζησει.

Εγω οτι ειχα να πω το ειπα, καλη τυχη απο δω και περα.

http://en.wikipedia.org/wiki/Guppy

http://en.wikipedia.org/wiki/Betta_splendens

ΥΓ Λες οτι δεν εχεις παει σε μαγαζια να δεις για φυτα και λες οτι δεν υπαρχουν? :):bowdown::bowdown:

Ρε delta,εχω παει σε μαγαζια απλα δεν πηγα σε ΠΕΤ ΣΟΠ που πουλανε αξεσουαρ και τετοια,πηγα σε μαγαζια που πουλανε κατοικιδια και μαλιστα ο ενας ΠΕΤ ΣΟΠΑΣ μου ειπε πως το ενυδρειο μου ειναι μικρο για φυτα και οτι δεν τα χρειαζομαι αν και δεν πουλαει!

Οσο για το τι 8α βαλω μεσα μαλλον Γκαπυ 8α βαλω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...