Jump to content

ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟΙ


Recommended Posts

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥ ΣΑΣ.ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ FORUM ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ..ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΙΓΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΤΑΛΑΣΣΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ..ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΕΡΙ ΑΜΜΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ XRISTOSK83 .ΚΑΙ ΔΙΕΚΡΙΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΦΙΛΩΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΙΔΟΣ ΨΑΡΙΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ.ΓΙΑΤΙ?..ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΤΑ ΚΑΡΧΑΡΙΟΕΙΔΗ,ΑΥΤΑ ΤΑ ΥΠΕΡΟΧΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ,ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΠΑΝΤΑ

ΨΑΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΠΙΣΙΝΕΣ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ..ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ..ΤΑ ΠΑΓΚΑΣΙΟΥΣ ΓΚΑΛΑΧΕΡ ΟΠΩΣ ΤΑ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ ΣΤΑ ΠΕΤ ΣΟΠΣ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ....ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΑ 60 ΕΚ. ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΙΧΜΑΛΩΣΙΑΣ..ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΟΠΩΣ OODINIUM KAI ICHTHYOPHTHIRIUS MYKYTIASEIS ΚΑΙ ΚΑΡΚΙΝΟΓΕΝΕΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΑΛΩΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΑΛΟΝΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ.ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΥΛΙΑΞΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ 130 CM ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΕΠΙΤΕΥΘΗΚΑΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.ΟΙ ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΝΕΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΑΣ..ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΤΥΧΕΙ?ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΣΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ Η ΕΣΤΩ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΚΛΙΣΗ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΤΟΥ 0,2% ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ?ΓΙΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ ΑΥΤΗΝ ΜΟΥ ΤΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΘΑ ΠΩ ΑΠΛΑ ΠΩΣ ΤΟΣΟ ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΧΩΡΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΝΕΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ,ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΜΕ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ...ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΦΟΥ ΕΠΙΛΕΞΑΜΕ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΙ ΕΙΔΟΣ ΨΑΡΙΟΥ ΘΑΥΜΑΖΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε εσένα φίλε και καλώς ήρθες στο φόρουμ μας.

Εδώ ήμαστε μια παρέα που μπορεί ο κάθε ένας να εκφράζει ελευθέρα τα πιστεύω του.

Ο κάθε ένας λοιπόν μπορεί να πει την γνώμη του όπως κανείς και εσύ, και αν κάπου κάποιος κάνει λάθος δεν έγινε και τίποτα άνθρωποι είμαστε, όλο και κάποιος θα το αντιλήφθη και θα το διορθώσουμε.

Τώρα το θέμα που αναφέρεις πολύ έχουν διαφορετική γνώμη για αυτά τα ψάρια και είναι σεβαστή. Αν κάποιος πιστεύει ότι αυτά τα ψάρια δεν κάνουν για ενυδρείο μπορεί να υπάρξει ελευθέρα και ο αντίλογος. Τα μέλη διαβάζουν και της δυο απόψεις και με βάση τα πιστεύω τους πράττουν τα ανάλογα. Νομίζω ότι όλα τα μέλη έχουν την ικανότητα να μπορούν να ξεχωρίζουν ποιος μηλαει σωστά ποιος υπερβάλει κτλ. οπότε δεν διατρέχεται κανένας κίνδυνος παραπληροφόρησης γιατί δεν υπάρχει μονόλογος αλλά διάλογος και αντίλογος. Μέσα από τέτοιες εποικοδομητικές συζητήσεις βγάζουμε τα συμπεράσματα μας.

Θα μπορούσα και εγώ σε αυτά που λες να διαφωνήσω πχ. Αναφέρεις ότι το ψαρί αυτό στην αιχμαλωσία δεν ξεπερνά τα 60 cm. Αναρωτήθηκες γιατί; Είναι προφανές ότι δεν βρίσκει της ιδανικές συνθήκες για αυτό. Προσωπικά εγώ λοιπόν δεν θα αγόραζα ένα ζωντανό που να μην μπορώ να το προσφέρω της ιδανικές συνθήκες.

Αναρτιέσαι αν είναι γενικά εφικτό να προσφέρουμε ιδανικές συνθήκες στα ψάρια μας, ή της ιδανικές συνθήκες της θεωρείς πολύ δύσκολο να επιτεθούν. Και εγώ σε απαντώ ευθέως ναι μπορούμε να δημιουργήσουμε ιδανικές συνθήκες και δεν είναι δύσκολο αρκεί να μην κάνουμε του κεφαλιού μας . Όταν παράδειγμα στη φύση ο καρδινάλιος φτάνει τα 3 cm και ζει ένα άντε ενάμιση χρόνο και στο ενυδρείο μου φτάνει τα 5 cm και ζει 5 χρόνια τότε ναι το πρόσφερα της ιδανικές συνθήκες. Όταν τα σκαλάρια στην φύση ζουν 10-15 χρόνια και φτάνουν το τελικό μέγεθος 20-25cm. Και τα δικά μου σκαλάρια έφτασαν τα 25cm και ψόφησαν μετά από 17 χρόνια τότε ναι τα πρόσφερα της ιδανικές συνθήκες.

Και για να μην παρεξηγήσουμε τον όρο ‘’ιδανικές συνθήκες’’ δεν εννοούμαι ότι αντιγράψαμε πλήρες ένα κομμάτι της φύσης αυτό είναι αδύνατον αλλά προσφέραμε στα ψάρια μας της συνθήκες αυτές που το επιτρέπουν να ανατηχθεί φυσιολογικά.

Οπότε αν μπορέσουμε να προσφέρουμε τέτοιες συνθήκες στο παγκασιους τότε να το αγοράσουμε. Επειδή όμως για να ανατηχθεί αυτό το ψάρι σωστά θέλει πάρα πολλά λίτρα και υπερβολικά λίγη τα διαθέτουν είμαι της γνώμης να μην αγοράζουμε αυτό το ψάρι.

Κάθε άλλη άποψη είναι σεβαστή και ούτε απαιτώ να συμφωνούν όλοι με την δική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

με προλαβε ο φιλος χρηστος και πιστευω πως τα καλυψε ολα πανω απο το συγκεκριμενο θεμα αλλα θελω να προσθεσω πως ναι,το συγκεκριμενο ψαρι δεν υπαρχει περιπτωση να φτασει τα 130 εκ. αλλα ειναι ικανο πολυ ευκολα να φτασει σε ενα μεγεθος που θα μπορουσε να δημιουργηση μοιραια προβληματα στο ενυδρειο τις περιπτωσης που ανεφερες και πιστεψε με το εχω δει και στα 85 εκ το συγκεκριμενο ειδος.

στο κατω κατω αμα ελγξεις το ποστ μου ειχα πει πως δεν θα φτασει τα 130 εκ.

παντα φιλικα ολιμπιακακιας

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε εσένα φίλε και καλώς ήρθες στο φόρουμ μας.

Εδώ ήμαστε μια παρέα που μπορεί ο κάθε ένας να εκφράζει ελευθέρα τα πιστεύω του.

Ο κάθε ένας λοιπόν μπορεί να πει την γνώμη του όπως κανείς και εσύ, και αν κάπου κάποιος κάνει λάθος δεν έγινε και τίποτα άνθρωποι είμαστε, όλο και κάποιος θα το αντιλήφθη και θα το διορθώσουμε.

Τώρα το θέμα που αναφέρεις πολύ έχουν διαφορετική γνώμη για αυτά τα ψάρια και είναι σεβαστή. Αν κάποιος πιστεύει ότι αυτά τα ψάρια δεν κάνουν για ενυδρείο μπορεί να υπάρξει ελευθέρα και ο αντίλογος. Τα μέλη διαβάζουν και της δυο απόψεις και με βάση τα πιστεύω τους πράττουν τα ανάλογα. Νομίζω ότι όλα τα μέλη έχουν την ικανότητα να μπορούν να ξεχωρίζουν ποιος μηλαει σωστά ποιος υπερβάλει κτλ. οπότε δεν διατρέχεται κανένας κίνδυνος παραπληροφόρησης γιατί δεν υπάρχει μονόλογος αλλά διάλογος και αντίλογος. Μέσα από τέτοιες εποικοδομητικές συζητήσεις βγάζουμε τα συμπεράσματα μας.

Θα μπορούσα και εγώ σε αυτά που λες να διαφωνήσω πχ. Αναφέρεις ότι το ψαρί αυτό στην αιχμαλωσία δεν ξεπερνά τα 60 cm. Αναρωτήθηκες γιατί; Είναι προφανές ότι δεν βρίσκει της ιδανικές συνθήκες για αυτό. Προσωπικά εγώ λοιπόν δεν θα αγόραζα ένα ζωντανό που να μην μπορώ να το προσφέρω της ιδανικές συνθήκες.

Αναρτιέσαι αν είναι γενικά εφικτό να προσφέρουμε ιδανικές συνθήκες στα ψάρια μας, ή της ιδανικές συνθήκες της θεωρείς πολύ δύσκολο να επιτεθούν. Και εγώ σε απαντώ ευθέως ναι μπορούμε να δημιουργήσουμε ιδανικές συνθήκες και δεν είναι δύσκολο αρκεί να μην κάνουμε του κεφαλιού μας . Όταν παράδειγμα στη φύση ο καρδινάλιος φτάνει τα 3 cm και ζει ένα άντε ενάμιση χρόνο και στο ενυδρείο μου φτάνει τα 5 cm και ζει 5 χρόνια τότε ναι το πρόσφερα της ιδανικές συνθήκες. Όταν τα σκαλάρια στην φύση ζουν 10-15 χρόνια και φτάνουν το τελικό μέγεθος 20-25cm. Και τα δικά μου σκαλάρια έφτασαν τα 25cm και ψόφησαν μετά από 17 χρόνια τότε ναι τα πρόσφερα της ιδανικές συνθήκες.

Και για να μην παρεξηγήσουμε τον όρο ‘’ιδανικές συνθήκες’’ δεν εννοούμαι ότι αντιγράψαμε πλήρες ένα κομμάτι της φύσης αυτό είναι αδύνατον αλλά προσφέραμε στα ψάρια μας της συνθήκες αυτές που το επιτρέπουν να ανατηχθεί φυσιολογικά.

Οπότε αν μπορέσουμε να προσφέρουμε τέτοιες συνθήκες στο παγκασιους τότε να το αγοράσουμε. Επειδή όμως για να ανατηχθεί αυτό το ψάρι σωστά θέλει πάρα πολλά λίτρα και υπερβολικά λίγη τα διαθέτουν είμαι της γνώμης να μην αγοράζουμε αυτό το ψάρι.

Κάθε άλλη άποψη είναι σεβαστή και ούτε απαιτώ να συμφωνούν όλοι με την δική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το χρηστο

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ.ΤΟ ΟΤΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΒΑΘΜΟ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΟΥ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΤΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ , ΕΧΟΥΝ ΕΝΤΡΙΦΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΟΛΙΜΠΙΑΚΑΚΙΑ.ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΦΙΛΟΙ ΜΙΛΗΣΑ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΙΔΙΚΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ ΨΑΡΙΩΝ ΔΕΝ ΕΝΔΥΚΝΥΤΑΙ ΝΑ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΑΣ.<ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ>ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΝΑ ΨΑΡΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΕΙ...ΕΔΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ.ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΨΑΡΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟΣΕΣ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ.ΔΕ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΓΛΑΛΑΧΕΡ ΤΩΝ ΔΕΚΑΠΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ 2500 ΛΙΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΝΟΙΩΣΟΥΝ ΚΑΛΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΥΣΙΟ.ΟΜΩΣ ΟΥΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ..ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΕΧΕΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΥΟ ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΤΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ...ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ.ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΟ ΟΙ ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΙΚΤΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΑΝ ΕΣΥ ΤΙΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΠΡΑΒΟ...ΚΟΙΤΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝ ΤΟΣΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΓΚΑΛΑΧΕΡ 2,1 Μ. ΑΛΛΑ ΠΟΣΑ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΤΑ ΚΑΡΧΑΡΙΟΕΙΔΗ,ΑΥΤΑ ΤΑ ΥΠΕΡΟΧΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ,ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΠΑΝΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΠΙΣΙΝΕΣ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ..ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΙ .............ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΦΟΥ ΕΠΙΛΕΞΑΜΕ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΙ ΕΙΔΟΣ ΨΑΡΙΟΥ ΘΑΥΜΑΖΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Γεια σου φιλε και καλως ορισες.

Βλεπω μια αντιθεση στο πρωτο σου ποστ.

Τελικα τι πιστευεις?

Να βαζουμε μεγαλα ψαρια σε μικρα ενυδρεια? ή να ειμαστε πιο υπευθυνοι?

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ ΨΑΡΙΩΝ ΔΕΝ ΕΝΔΥΚΝΥΤΑΙ ΝΑ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΑΣ.

Αυτο δεν ειναι δικαιολογια.

Οποιο ψαρι δεν μπορει να ζησει σε ενυδρειο, απλα να μη πωλειται.

Υπαρχουν τοσα πολλα ψαρια, (και καρχαριοειδη) στο Pangasious θα κολλησουμε?

Οσο για τα χρυσοψαρα που ανεφερες δεν ειναι και τοσο λιγα τα λιτρα που θελουν.

ή μηπως τα εχεις δει σε γυαλα και νομιζεις οτι ετσι πρεπει να ζουν?

Φιλικα Σπυρος.

ΥΓ Το ζητουμενο ειναι να γινεται πιο "ανθρωπινο" το χομπι μας.

Απο τη στιγμη που καταλαβαινω τα λαθη μου πρεπει να τα διορθωνω και να βοηθαω και τους αλλους να τα διορθωσουν και αυτοι.

Και γω οταν ξεκινησα εκανα τετοια λαθη, αν δεν μου εγραφαν καποιοι καλοι φιλοι, δεν θα τα μαθαινα ποτε,

και ακομα θα αναρωτιωμουν "τι εχουν τα ερμα και ψοφανε?"

ΥΓ2 φιλε Vasilisk79 γραφε σε παρακαλω με μικρους χαρακτηρες οπως ολοι, γιατι ειναι κουραστικο το διαβασμα σε κεφαλαια και υποδηλωνει οτι φωναζει καποιος ετσι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Για να να δημιουργήσουμε σωστές συνθήκες επιβίωσης για ένα ψάρι δεν χρειάζεται να έχουμε ιδιαίτερες και εξειδικευμένες γνώσης. Ο κάθε ένας ακόμη και ο αρχάριος μπορεί να προσφέρει στα ψάρια του ιδανικές συνθήκες αρκεί να μην παρασυρθεί και κάνει του κεφαλιού του. Το όλο θέμα έχει να κάνει με την παιδία που επικρατή στον χώρο μας. Δεν μιλώ για αυτούς που έκαναν λάθη από αγνωσία αλλά θα πω ένα παράδειγμα.

Όταν κάποιος σε ρωτά πως μπορώ να συντηρήσω τα σκαλάρια και του λες, ότι το κάθε σκαλαρι θέλει 50 λίτρα καθαρό νερό το ύψος του ενυδρείου να είναι 50+ cm. Να μη υπερφορτώσουμε το ενυδρείο μας με άλλα ψάρια. Να έχουμε το λιγότερο 4 κομμάτια. Να δημιουργήσουμε με αληθινά φυτά πυκνοφυτεμένα μέρη και το Ph να είναι κάτω από το 7.

Αν τα πράξη αυτά και ασχολείται νορμάλ με την συντήρηση του ενυδρείου του (αλλαγές νερού κτλ) τότε το ψάρια του θα μεγαλώσουν κανονικά και θα του ζήσουν πολλά χρόνια.

Οι περισσότεροι δυστυχώς όταν τους τα λες αυτά κάνουν το αντίθετο έχουν ένα ενυδρείο με 100 λίτρα και επειδή τους αρέσουν τα σκαλάρια βάζουν μέσα 2 σκαλάρια (συνήθως τα μικρά ενυδρεία έχουν και μικρό ύψος). Με δυο σκαλαρια όμως το ενυδρείο φαίνεται άδειο και αν είναι και τα σκαλαρια μαύρο με γκρι είναι και άχρωμο. Βάζουν μέσα στο ενυδρείο όλα τα χρώματα της ίριδος φορτώνουν το ενυδρείο για να χορτάσει το μάτι ψάρι και όλα είναι μέλη γάλα.

Μετά από 3-4 χρόνια ψοφούν τα σκαλαρια τους και το θεωρούν επιτυχία ότι τους πήγαν πολύ.

Το ξαναλέω δεν είναι θέμα εμπηρίας αλλά θέμα παιδείας.

Δεν αποδεχόμαστε εύκολα το σωστό, το απορρίπτουμε θεωρώντας το υπερβολικό. Γαντζωνόμαστε από σπάνια παραδείγματα επιβίωσης κάποιον ψαριών υπό δυσμενής συνθήκες και τα αναφέρουμε σαν δικαιολογία.

Για αυτούς έχω να πω ότι και ο φυλακισμένος μπορεί να ζήση στην φυλακή πολλά χρόνια.

Νοοτροπία του Έλληνα.

Αν μας πη κάποιος κάτι που μας συμφέρει δεν ρωτάμε δεύτερη φορά το πράττουμε. Αν μας πει κάποιος κάτι που δεν μας συμφέρει τότε ψαχνόμαστε να πάρουμε και μια δεύτερη γνώμη. Θα αναφέρω ένα τελευταίο παράδειγμα με λίγο υπερβολή.

Αν πάει κάποιος άσχετος να αγοράσει ψάρια για το ενυδρείο του και ο καταστηματάρχης του πει ότι στο 100λιτρο ενυδρείο που έχει μπορεί να βάλει δυο σκαλαρια ένα δίσκο μερικές αφρικανες και γατόψαρα, αυτό του αρέσει, τα κάνει πράξη χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Αν όμως ο καταστηματάρχης του πη ότι στο 100λιτρο μπαίνει μόνο ένα ψάρι τότε αυτό δεν μας συμφέρει και 100% θα πάμε να ρωτήσουμε και αλλού.

Link to comment
Share on other sites

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΓΚΑΛΑΧΕΡ 2,1 Μ. ΑΛΛΑ ΠΟΣΑ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μπορείς να υπολογίσεις τις διαστάσεις του ενυδρείου που θα φιλοξενήσει το παραπάνω ψάρι; Τα υπόλοιπα τα θεωρώ προφανή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να υπολογίσεις τις διαστάσεις του ενυδρείου που θα φιλοξενήσει το παραπάνω ψάρι; Τα υπόλοιπα τα θεωρώ προφανή.

σωστά!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ ΧΡΗΣΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ..ΑΛΛΑ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΟΣΤΥΡΙΞΑ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ..Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.ΑΥΤΟ ΓΙΑ Τ ΟΟΠΟΙΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΙΔΟΣ ΨΑΡΙΩΝ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΦΟΡΜΕΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΔΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΙ..ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΔΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΑΔΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΤΟΣΟΣ ΝΤΟΡΟΣ...ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΙ¨..ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ..ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΙΚΤΕΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΛΟΓΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΖΟΥΝ ΥΠΡΒΟΛΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΟ ΛΟΓΟ....

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΙΣΩΣ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ...ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΤΡΩΜΑ ΜΕ ΥΨΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΑ ΝΙΤΡΩΔΗ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΑΜΜΩΝΙΑΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΟΥΝ...

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΤΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΤΟΣΟ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΝΕΟΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΨΑΧΝΟΥΝ ΛΥΣΗ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΠΛΑ ΟΣΟ ΤΟΣΟ ΣΥΝΘΕΤΑ ΟΣΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ(ΣΤΗΝ ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΗ ΤΟΥ ΕΝΝΟΩ)..0ΠΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΟΞΥΓΟΝΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ..ΜΙΚΡΟ ΧΩΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΕΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΕΜΙΖΕΙ ΚΑΠΝΑ ΤΣΙΓΑΡΩΝ Η ΤΩΝ ΠΕΡΙΦΗΜΩΝ ΑΠΟΣΜΗΤΙΚΩΝ ΧΩΡΟΥ...ΣΕ ΜΙΚΡΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΜΕ ΕΛΛΕΙΠΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΟΥ ΟΞΥΓΟΝΟΥ ΤΟΝΙΖΩ ΠΑΛΙ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ DELTA66 ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΜΙΑ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ.ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΕΧΕ ΤΗ..ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΟΥΝ ΣΕ ΓΙΑΛΕΣ ΦΙΛΕ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΠΩΛΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΟΥΛΟΥΝ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΕΝΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΟΧΙ ΤΡΟΠΙΚΟ..ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ...ΓΙΑ ΔΕΣ ΤΟ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΠΟΨΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΣΚΕΦΘΕΙ.

Υ.Γ.1 ΦΙΛΕ DELTA66 ΜΕ ΒΟΛΕΥΟΥΝ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟΝ ΚΟΥΡΑΖΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΕΙ.

Υ.Γ.2 ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΔΕ ΚΟΒΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΜΕ ΣΥΝΟΛΙΚΑ,ΑΝ ΕΣΥ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙΣ ΑΣΑΦΕΙΕΣ Η ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΛΑΘΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ 2.1 Μ. ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΣΑΝΙΤΟΝΣΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ.ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΤΙ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΙΧΜΑΛΩΣΙΑΣ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΑΝΕΦΙΚΤΟΣ.1,75 ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΤΕΧΝΗΤΗ ΛΙΜΝΗ ΣΤΗΝ ΤΑΥΛΑΝΔΗ.

ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ.. ΣΩΣΤΑ..

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολευομαι να κατανοησω μερικα λεγομενα σου, το ιδιο και συ για μενα νομιζω, οποτε τελειωνουμε εδω την επικοινωνια μας.

Καλη διαμονη.

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ 2.1 Μ. ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΣΑΝΙΤΟΝΣΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ.ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΤΙ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΙΧΜΑΛΩΣΙΑΣ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΑΝΕΦΙΚΤΟΣ.1,75 ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΤΕΧΝΗΤΗ ΛΙΜΝΗ ΣΤΗΝ ΤΑΥΛΑΝΔΗ.

ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ.. ΣΩΣΤΑ..

Δε λέμε κάτι διαφορετικό. Σε τελικό μέγεθος θέλουν λίμνη.

Σε ενυδρείο μεγαλώντας δεν μπορούν να στρίψουν - στρεσάρονται και είναι ευάλωτα σε αρρώστιες.

Αυτό ήταν το προφανές.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.1 ΦΙΛΕ DELTA66 ΜΕ ΒΟΛΕΥΟΥΝ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟΝ ΚΟΥΡΑΖΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΕΙ.

Section Mod Note:Οπως βλέπεις όλοι μας γράφουμε με πεζά και υπάρχει μια αρμονία στο φόρουμ δεν είναι δύσκολο για σένα να πατήσεις το Caps lock και να συνεχίσεις να γράφεις .

Ξέρεις προσπαθούμε σε αυτό το φόρουμ να έχουμε όσο γίνεται λιγότερους κανόνες .

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ ΧΡΗΣΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ..ΑΛΛΑ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΟΣΤΥΡΙΞΑ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ..Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.ΑΥΤΟ ΓΙΑ Τ ΟΟΠΟΙΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΙΔΟΣ ΨΑΡΙΩΝ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΦΟΡΜΕΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΔΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΙ..ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΔΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΑΔΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΤΟΣΟΣ ΝΤΟΡΟΣ...ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΙ¨..ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ..ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΙΚΤΕΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΛΟΓΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΖΟΥΝ ΥΠΡΒΟΛΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΟ ΛΟΓΟ....

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΙΣΩΣ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ...ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΤΡΩΜΑ ΜΕ ΥΨΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΑ ΝΙΤΡΩΔΗ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΑΜΜΩΝΙΑΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΟΥΝ...

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΤΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΤΟΣΟ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΝΕΟΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΨΑΧΝΟΥΝ ΛΥΣΗ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΠΛΑ ΟΣΟ ΤΟΣΟ ΣΥΝΘΕΤΑ ΟΣΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ(ΣΤΗΝ ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΗ ΤΟΥ ΕΝΝΟΩ)..0ΠΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΟΞΥΓΟΝΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ..ΜΙΚΡΟ ΧΩΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΕΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΕΜΙΖΕΙ ΚΑΠΝΑ ΤΣΙΓΑΡΩΝ Η ΤΩΝ ΠΕΡΙΦΗΜΩΝ ΑΠΟΣΜΗΤΙΚΩΝ ΧΩΡΟΥ...ΣΕ ΜΙΚΡΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΜΕ ΕΛΛΕΙΠΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΟΥ ΟΞΥΓΟΝΟΥ ΤΟΝΙΖΩ ΠΑΛΙ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ DELTA66 ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΜΙΑ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ.ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΕΧΕ ΤΗ..ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΟΥΝ ΣΕ ΓΙΑΛΕΣ ΦΙΛΕ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΠΩΛΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΟΥΛΟΥΝ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΕΝΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΟΧΙ ΤΡΟΠΙΚΟ..ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ...ΓΙΑ ΔΕΣ ΤΟ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΠΟΨΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΣΚΕΦΘΕΙ.

Υ.Γ.1 ΦΙΛΕ DELTA66 ΜΕ ΒΟΛΕΥΟΥΝ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟΝ ΚΟΥΡΑΖΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΕΙ.

Υ.Γ.2 ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΔΕ ΚΟΒΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΜΕ ΣΥΝΟΛΙΚΑ,ΑΝ ΕΣΥ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙΣ ΑΣΑΦΕΙΕΣ Η ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΛΑΘΟΣ.

φιλε μου κατι δεν εχεις καταλαβει καλα.... :)

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που επεμβαινω,αλλα τελειως πληροφοριακα,το pangasius,εκτος απο πανεμορφο ψαρι,το πουλανε και ως υποκαταστατο τις γλωσσας σε πολλα εστιατορια.το επαγγελμα μου ειναι μαγειρας,και το εχω δει σε πολλους καταλογους προμηθευτων και ειναι και στην μιση τιμη(φυσικα το αποφευγω,ετσι...)οποτε αν δειτε φιλετο γλωσσας σε καταλογο,απλα....να το ξανασκεφτειται..(οχι σε ολα τα εστιατορια,μην τρελαθουμε κιολας)

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που επεμβαινω,αλλα τελειως πληροφοριακα,το pangasius,εκτος απο πανεμορφο ψαρι,το πουλανε και ως υποκαταστατο τις γλωσσας σε πολλα εστιατορια.το επαγγελμα μου ειναι μαγειρας,και το εχω δει σε πολλους καταλογους προμηθευτων και ειναι και στην μιση τιμη(φυσικα το αποφευγω,ετσι...)οποτε αν δειτε φιλετο γλωσσας σε καταλογο,απλα....να το ξανασκεφτειται..(οχι σε ολα τα εστιατορια,μην τρελαθουμε κιολας)

Πουλιεται κανονικοτατα σαν κατεψυγμενο φιλετο στα super market και ειναι και πολυ καλο...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ανοστο σαν αχυρο.Μονο καποιος που δεν εχει φαει μεσογειακο ψαρι θα το εβρισκε απλα ...βρωσιμο.Νοστιμο παντως....οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...