Jump to content

Υλικα για ενυδρειο απο θαλασσα...


Recommended Posts

Καλησπερα και παλι σε ολους...

Μετα απο αρκετο ψαξιμο και εχοντας καταληψει οτι το ειδος ψαριων που θα φιλοξενησει το ενυδρειο μου ειναι αφρικανικες κιχλιδες θελω να ρωτησω το εξης:

Επειδη αυτες τις ημερες θα παω σε παραλιακο μερος για να μεινω μερικες ημερες (Φαναρι Κομοτηνης) θα ειναι σωστο να ψαξω και να βρω πετρες και αμμο απο την θαλασσα ή την παραλια προκειμενου να χρησιμοποιηθουν στο ενυδρειο μου?

Ποιες πετρες ειναι ασβεστολιθικες?

Εαν ναι τις διαδικασεις καθαρισμου πρεπει να κανω?

Επισης κατι ακομη...

Ειναι προτιμοτερο να μπει χαλικι και φιλτρο βυθου (για δημιουργια βακτηριδιων, κινηση νερου κλπ) ή αμμος?

Παντα συζηταμε για αφρικανες.

Ευχαριστω εκ των προτερων....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες!!

Καλα να περασεις "στην παραλια..",και θα σου ελεγα για αμμο να παρεις απο πετ λευκη.για να εισαι σιγουρος και θα χρειαστεις μονο ενα νερο!!και θα εισαι οκ!!

Για πετρες γιατι και εγω απο θαλασσα τις εχω στις αφρικανες μου ειναι οκ ,και ph &gh &kh ..γιαυτο παρε τις ομορφοτερες που θα βρεις και μετα βρασιμο καλο!!!και τα υπολλιπα τα αφηνω σε εσενα.... :)

Link to comment
Share on other sites

"Ειναι προτιμοτερο να μπει χαλικι και φιλτρο βυθου (για δημιουργια βακτηριδιων, κινηση νερου κλπ) ή αμμος?"

Γι αυτο τι εχετε να πειτε?

Link to comment
Share on other sites

"Ειναι προτιμοτερο να μπει χαλικι και φιλτρο βυθου (για δημιουργια βακτηριδιων, κινηση νερου κλπ) ή αμμος?"

Γι αυτο τι εχετε να πειτε?

οχι φιλτρο βυθου με τιποτα :)

αμμος και φιλτρο εξωτερικο και εισαι αρχηγος

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο εχω ενα εσωτερικο Hydor Crystal Filter 4 (900 l/h)

Δυστυχως δεν υπηρξε δυνατοτητα λογω χωρου αγορας εξωτερικου. (αναθεμα στο μαραγκο που εκανε το επιπλο... γι αυτο μην μπλεκεις με φιλους οταν προκειται για δουλεια....)

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο φιλτρο ειναι πολυ μικρο για τα λιτρα σου και γενικα για βρωμικα ψαρια οπως οι αφρικανες

Link to comment
Share on other sites

:):bowdown::bowdown::blink:
Link to comment
Share on other sites

:):bowdown::bowdown::blink:

φιλε ΒΑΚΙS αυτο που παει? στο φιλτρο ή για τον μαραγκο?

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο φιλτρο ειναι πολυ μικρο για τα λιτρα σου και γενικα για βρωμικα ψαρια οπως οι αφρικανες

Δηλαδη olumpiakakia τι θα προτινες για το ενυδρειο μου? ειναι γυρω στα 100 LT.

Ποιο ισχυρο φιλτρο? Οπως?

Link to comment
Share on other sites

θα σε καλυπτε πληρως ακομα και για μεγαλυτερο ενυδρειο ενα εξωτερικο φιλτρο οπως το ΕΗΕΙΜ 2215

η το JBL CRISTAL PROFI 250

κατα προτιμηση το δευτερο γιατι με την ιδια τιμη εχεις περπιπου διπλασια χωρητικοτητα σε νερο και υλικα,ασε που ερχετε μαζι με τα βασικα υλικα φιλτρου τα οποια βεβεα μπορεις να αλλαξεις με οποιο τροπο θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...