Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!!!


Recommended Posts

Παιδιά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και χρειάζομαι τα φώτα σας. Τον τελευταίο ενάμιση μήνα έχω χάσει σταδιακά γύρω στα 5 ψάρια και όλα με τον ίδιο τρόπο. Ενώ κάποτε ήταν αρκετά δραστήρια ξαφνικά τα έβλεπα να σταματούν να κολύμπούν και να περνάνε αρκετή ώρα σχεδόν ακίνητα στον βυθό. Αν τα ακουμπούσα με το δάκτυλο μπορεί να σηκώνονταν να κολύμπούσαν για λίγα δευτερόλεπτα και μετά άραζαν πάλι στον βυθό. Αυτό μπορεί να συνεχιζόταν για 2-3 μέρες και μετά τα έβρισκα νεκρά! όταν συνέβει στο πρώτο ψάρι δεν έδωσα σημασία αλλά τώρα έχω ήδη χάσει 5 με τον ίδιο τρόπο και έχω αρχίσει να ανησυχώ!!! έχω κάνει όλες τις μετρήσεις με υγρά τέστ και είναι όλες πολύ καλές, συγκεκριμένα:

NH4: 0

NO2: 0,025

NO3: 5

PH: 6.8-7.2

Το ενυδρείο ήδη έχει μπει στον 5ο μήνα και το νερό έχει στρώσει απόλυτα. Σε κανένα από τα ψάρια δεν εμφανίζονται σημάδια ότι μπορεί να έχουν κάποια αρρώστια και αν εξαιρέσεις την νωχελικότητά τους κατά τα άλλα δείχνουν υγιέστατα. Στο ενυδρείο επίσης υπάρχουν αρκετά ζωντανά φυτά και κορμοί. Μήπως όλα αυτά οφείλονται στην έλλειψη οξυγόνου; Υπάρχει κάποιος τρόπος να διαπιστώσω ότι ισχύει κάτι τέτοιο και αν ναι πως θα το αυξήσω; Μήπως είναι στρεσαρισμένα;Αλλαγές κάνω μία φορά την εβδομάδα 10% του νερού και μία φορά τον μήνα 30%. Το ενυδρείο μου είναι ένα JEWEL 110. Αυτή την στιγμή μέσα υπάρχουν 2 Ramirezi, 2 kissing gourami, 1 molly, 1 colisa lalia gourami ( το οποίο εμφανίζει τα ίδια συμπτώματα οπότε είναι μάλλον στα τελευταία του), 2 corydoras και 5 sae μικρά.

Βοηθάτε χριστιανοί πριν τα χάσω όλα!

Link to comment
Share on other sites

2 gourami, 1 balloon molly, 1 molly, 1 ramirezi.

Μια βοήθεια κάποιος;;;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΕΙΣ;;;;;

Αυτό το Video το τράβηξα μόλις τώρα δείχνει το gourami Μου σε πολύ άσχημη κατάσταση, ίσως και να χει πεθάνει τώρα σας γράφω. Παιδιά ας βοηθήσει κάποιος!

Έγινε επεξεργασία - netgod
Link to comment
Share on other sites

ηρεμησε ρε φιλε ,δεν θα απαντησουν ολοι σε μια μερα!!!

δεν μπορω να ξερω τι γινετε ,εμενα ολα καλα μου φαινοντε αν εξερεσης τα kissing gourami που μπορει να τραυματισαν τα ψαρια,τπτ αλλο δεν μπορω να σκεφτω...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην βλεπω δυο πιθανες αιτιες προβληματων...

1) Οι πολυ μικρες αλλαγες νερου. Εγω ας πουμε κανω στανταρ 30% καθε βδομαδα.

2) Οταν λες pH 6,8 -7,2 τι εννοείς? Πως μετράς? Ποτε εχεις αυτη τη μεταβολή?

Με τι τεστ μετράς??

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια σου όταν άρχιζαν να μην είναι δραστήρια και να κάθονται στο βυθό αυτό το κάνουν όλα μαζί και ψοφά ένα ενώ τα άλλα συνέρχονται. Ή μήπως τα άλλα ψάρια συμπεριφέρονται κανονικά και ξαφνικά ένα από αυτά εμφανίζει τα συμπτώματα;

Παρατήρησες μετά από πόσο καιρό αφού τα αγοράζεις εμφανίζουν αυτά τα συμπτώματα. Έχεις κανένα παλιό ψάρι μέσα στο ενυδρείο σου ή τα παλιά έχουν ψοφήσει όλα;

Ψοφάν διαφορετικά ψάρια ή πάντα το ίδιος είδος;

Πάντως τα φυτά μας δίνουν οξυγόνο και δεν πιστεύω το πρόβλημα σου να εστιάζεται εκεί.

Το ΝΟ2 είναι συνέχεια ελαφρό ανεβασμένο; Με τη το μετράς

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια σου όταν άρχιζαν να μην είναι δραστήρια και να κάθονται στο βυθό αυτό το κάνουν όλα μαζί και ψοφά ένα ενώ τα άλλα συνέρχονται. Ή μήπως τα άλλα ψάρια συμπεριφέρονται κανονικά και ξαφνικά ένα από αυτά εμφανίζει τα συμπτώματα;

Παρατήρησες μετά από πόσο καιρό αφού τα αγοράζεις εμφανίζουν αυτά τα συμπτώματα. Έχεις κανένα παλιό ψάρι μέσα στο ενυδρείο σου ή τα παλιά έχουν ψοφήσει όλα;

Ψοφάν διαφορετικά ψάρια ή πάντα το ίδιος είδος;

Πάντως τα φυτά μας δίνουν οξυγόνο και δεν πιστεύω το πρόβλημα σου να εστιάζεται εκεί.

Το ΝΟ2 είναι συνέχεια ελαφρό ανεβασμένο; Με τη το μετράς

Τα ψάρια συμπεριφέρονται κανονικά και ξαφνικά ένα από το πουθενά αρχίζει τα συμπτώματα. Όλα τα παλιά έχουν ψοφήσει αλλά μου έχουν ψοφήσει επίσης και 1 από τα πιο πρόσφατα αγορασμένα. Ψοφάν από διάφορα είδη αν και τα πεςρισσότερα που έχουν ψοφήσει είναι gourami (3). Όλα τα test είναι της JBL σε υγρή μορφή εκτός από το NO2 που είναι επίσης σε υγρή μορφή αλλά της SERA. Το PH είναι 6.8 τελικά. Προσπαθώ να κάνω και attach το video με το gourami το οποίο πέθανε πριν 2 ΄ωρες και το τράβηξα στις τελευταίες του στιγμές.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια συμπεριφέρονται κανονικά και ξαφνικά ένα από το πουθενά αρχίζει τα συμπτώματα. Όλα τα παλιά έχουν ψοφήσει αλλά μου έχουν ψοφήσει επίσης και 1 από τα πιο πρόσφατα αγορασμένα. Ψοφάν από διάφορα είδη αν και τα πεςρισσότερα που έχουν ψοφήσει είναι gourami (3). Όλα τα test είναι της JBL σε υγρή μορφή εκτός από το NO2 που είναι επίσης σε υγρή μορφή αλλά της SERA. Το PH είναι 6.8 τελικά. Προσπαθώ να κάνω και attach το video με το gourami το οποίο πέθανε πριν 2 ΄ωρες και το τράβηξα στις τελευταίες του στιγμές.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως κάνουμε attach το video μόλις το κάνω attach δεν μου το εμφανίσει μετά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως κάνουμε attach το video μόλις το κάνω attach δεν μου το εμφανίσει μετά.

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

26 σταθερή.

παιδιά έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζαμε θα σου λέγαμε να είσαι σίγουρος κάνε υπομονή μπορεί κάποιος να ξέρει

Πάντως το ψάρι φαίνεται να έχει πρόβλημα με την νηκτική κύστη. Τώρα από πού προήρθε το πρόβλημα αυτό δεν μπορώ να σου πω ακριβός μάλλον από καποια βακτήριδιακή λίμωξει.

Σίγουρα το ψάρι δεν εμφανίζει κανένα εξωτερικό σημάδι τίποτα βλέννες στο σόμα ή γύρο από τα βράγχια του, ή κάποιο άλλο σημάδι. Πως αναπνέει γρήγορα αργά. Που βρίσκεται περισσότερο στην επιφάνια ή στον βυθός.

Συγνώμη για της πολλές ερωτήσεις αλλά προσπαθώ να βοηθήσω όσο μπορώ.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Εχεις προσεξη αν τα 5 sae σου τα κυνηγάνε ;

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζαμε θα σου λέγαμε να είσαι σίγουρος κάνε υπομονή μπορεί κάποιος να ξέρει

Πάντως το ψάρι φαίνεται να έχει πρόβλημα με την νηκτική κύστη. Τώρα από πού προήρθε το πρόβλημα αυτό δεν μπορώ να σου πω ακριβός μάλλον από καποια βακτήριδιακή λίμωξει.

Σίγουρα το ψάρι δεν εμφανίζει κανένα εξωτερικό σημάδι τίποτα βλέννες στο σόμα ή γύρο από τα βράγχια του, ή κάποιο άλλο σημάδι. Πως αναπνέει γρήγορα αργά. Που βρίσκεται περισσότερο στην επιφάνια ή στον βυθός.

Συγνώμη για της πολλές ερωτήσεις αλλά προσπαθώ να βοηθήσω όσο μπορώ.

Εγώ συγνώμε αν έχω γίνει πιεστικός αλλά προσπαθώ να βρω άκρη με το τι μπορεί να συμβαίνει. Το ψάρι πριν πεθάνει όπως και όλα τα προηγόύμενα που πέθαναν με τον ίδιο τρόπο ανέπνεαν αργά και σίγουρα δεν είχαν κανένα σημάδι πουθενά γιατί αφού τα έβγαλα πεθαμένα από το ενυδρείο τα εξέτασα εξονυχιστικά. Μήπως πρέπει να πάρω κανά εξωτερικό φίλτρο και να αντικαταστήσω το εσωτερικό της JEWEL . Πάντως δεν τα βλέπω να ανεβαίνουν τα ψάρια στην επιφάνει αναζητώντας οξυγόνο που σημαίνει ότι μάλλον δεν χρειάζομαι εξωτερικό φίλτρο σωστά;; Μήπως να άλλαζα το ένα από τα 2 σφουγγάρια της βιολογίας με μακαρόνι;; Δεν ξέρω έχω πελαγώσει.Το βίντεο το είδες;Βγάζεις καμιά άκρη;

Link to comment
Share on other sites

Δική μου πρόταση είναι να αντικαταστήσεις το ένα σφουγκάρι (με τους χοντρούς πόρους) με siporax σπασμένο (το πιέζεις με τα δάκτυλα και σπάει στα 4 καταλαμβάνοντας μικρότερο όγκο) ή substrat pro, και να υπολογίσεις το CO2 εδώ (αν δεν ξέρεις ακριβώς ph, υπολόγισε μέγιστο και ελλάχιστο)

Link to comment
Share on other sites

Δική μου πρόταση είναι να αντικαταστήσεις το ένα σφουγκάρι (με τους χοντρούς πόρους) με siporax σπασμένο (το πιέζεις με τα δάκτυλα και σπάει στα 4 καταλαμβάνοντας μικρότερο όγκο) ή substrat pro, και να υπολογίσεις το CO2 εδώ (αν δεν ξέρεις ακριβώς ph, υπολόγισε μέγιστο και ελλάχιστο)

το CO2 είναι 10mg/lt σε Θερμοκρασία 25-26.5 βαθμούς Κελσίου

δηλαδή το ενυδρείο έχει ΧΑΜΗΛΟ CO2

H αλήθεια είναι ότι δεν έχω μηχανισμό για CO2 λές οι θάνατοι να οφείλονται σε χαμηλό CO2;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις προσεξη αν τα 5 sae σου τα κυνηγάνε ;

Όχι δεν τα κυνηγάνε.

Link to comment
Share on other sites

για να έχεις μαζικούς θανάτους μπορεί να είναι δηλητηρίαση απο αμμωνία, κάνε γενναίες αλλαγές νερού ή ίσως έλλειψη οξυγόνου βάλε μια αεραντλία και φρόντιζε το νερό να αναταράσσει την επιφάνεια. Για τις ασθένειες των ψαριών βάλε τουλάχιστον ένα σκεύασμα αντιβακτηριδιακό που να είναι για διάφορες ασθένεις αφού δεν υπαρχει διάγνωση σε πολύ μικρή ποσότητα και όχι κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...