Jump to content

ΣΥΜΒΟΥΛΗ


Recommended Posts

ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 100Λ ΕΧΩ 1 ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΤΙ ΑΛΛΑ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ ΨΑΡΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ?

2 ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ ΜΑΖΙ ΟΧΙ ΕΤΣΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Δυο μονομαχοι μαζι αποκλειονται ως ιδεα, θα αλληλοσκοτωθουν! Οι μονομαχοι ειναι ιδιαζοντως ιδιοσυγκρασιακα ψαρια - και εχουν αναφερθει διαφορα για τη συγκατοικηση τους με αλλα ψαρακια. Μερικες φορες οι προσπαθειες ειναι επιτυχεις, αλλες παλι οχι.

Αν ο μονομαχος σου δει τα αλλα ψαρια σαν ανταγωνιστες θα τους επιτεθει. Απο την αλλη, πρεπει να φροντισεις να βαλεις ψαρια που να μην τσιμπανε τα πτερυγια και την ουρα του μονομαχου.

Μπορεις να προσπαθησεις να εισαγεις ενα κοπαδακι νεον τετρα η rasbora, επισης corydoras η πλεκακια στον πυθμενα. Βαλε 6-8 στο κοπαδακι, και τα ψαρια θα αισθανονται πιο ανετα και ο μονομαχος δεν θα τους επιτεθει.

Η Τζινια εχει μονομαχους, δες τι θα σου πει και αυτη για τη συγκατοικηση.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την μαρινα καθως δεν εχεις και πολλες επιλογες.επισης μπορεις να βαλεις και Tanichthys albonubes ( White mountain fish) .............

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να μην μπει μαζί με guppies μονομάχος, λόγω διαφορετικών αναγκών στις συνθήκες του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Οι αρσενικοί μονομάχοι μπαίνουν ΠΑΝΤΑ μόνοι τους γιατί θα σφαχτούν. Με τα γκαπυ δεν θα σου το συνιστούσα σε καμμία περίπτωση γιατί θα τους μπερδέψει οι ουρές και θα τους περάσει για betta. Εγώ θα του έπαιρνα ένα μικρό ενυδρείο και θα τον έβαζα μόνο του με κανένα apple snail. Τώρα αν επιμένεις να το βάλεις με ζωοτόκα(ΟΧΙ ΜΕ ΓΚΑΠΥ) βάλτον αλλά τα μάτια σου δεκατέσσερα, ααααααααααα για καλό και κακό έχει και κάποιον άλλο χώρο μην τυχόν σου κάνει τσαμπουκάδες

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και γω,καλυτερα να τον βαλεις καπου μονο του.

Οχι γιατι το ενα με το αλλο θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου,

αλλα ο μονομαχος ετσι οπως τον εχω ζησει εγω τουλαχιστον, προτιμαει να ζει μονος του.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και γω,καλυτερα να τον βαλεις καπου μονο του.

Οχι γιατι το ενα με το αλλο θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου,

αλλα ο μονομαχος ετσι οπως τον εχω ζησει εγω τουλαχιστον, προτιμαει να ζει μονος του.

9405[/snapback]

Gappy οχι, συμφωνω και εγω - οπως οχι σε οτιδηποτε εχει φανταχτερη ουρα και πτερυγια - θα γινει σφαγη. Τα νεον και τα rasbora δεν σου αρεσουν? Αν οχι, τοτε η λυση ειναι η ψαρια βυθου η μονος του, οπως σου ειπαν τα παιδια. Αρχισες λιγο με τα δυσκολα ... οι μονομαχοι ειναι ψαρια με ιδιαζουσες απαιτησεις οσον αφορα τους πιθανους συγκατοικους τους. Ομολογουμενως ομως οι αρσενικοι ειναι εκπληκτικα ψαρια, πανεμορφα. Εγω οταν τους πρωτοειδα ηθελα να παρω 7 και να τους βαλω μαζι σε φυτεμενο, απλα για να βλεπω τις ουριτσες και τα πτερυγια να κινουνται .... μου πηρε 3 μηνες να ξεπερασω την απογοητευση μου οταν καταλαβα οτι αυτο ΔΕΝ γινεται (να φανταστειτε ειχα διαλεξει και τα ψαρια που ηθελα.... :busted_cop: )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...