Jump to content

ΧΗΜΙΚΗ ΣΥΣΤΑΣΗ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ


Recommended Posts

Κυριες & Κυριοι......

Με αφορμη το τελος της πτυχιακης εργασιας μου....η οποια ειχε θεμα "Ποιοτητα ποσιμου νερου στο νομό Βοιωτίας".....μου δημιουργηθηκαν πολλες απορριες με θέμα τη χημική συσταση του νερου....για να φερω εις περας την πτυχιακη μου εργασία πραγματοποίησα ερευνα με δειγματοληψίες ποσιμου νερου τα οποια δειγματα αναλυθηκαν στο γενικο χημειο του κρατους.

Αποτελεσματα χημικων αναλυσεων εδιξαν σαφως οτι το ποσιμο νερο απο περιοχη σε περιοχη διαφερει....αλλου υπαρχει χρωμιο αλλου χαλκος......αλλου εξασθενες χρωμιο.....κ μαλιστα σε απιστετυες συγκεντρωσεις......αλλου αρσενικο.....αλλου υδραργυρος.....κ πολλα αλλα βαρεα μεταλλα....που σε υψηλες συγκεντρωσεις...βλαπτουν σοβαρα εμας....

Η απορρια μου ειναι η εξης...αφου σε πολλες περιοχες της Ελλαδας το νερο ΔΕΝ ειναι ακαταλληλο για ποση......πως ειναι δυνατον να το χρησιμοποιουμαι στα ενυδρεια μας??-νομιζω πως οι περισσοτεροι απο εμας σε καθε αλλαγη οπως κ να εχει νερο απο τη βρυση θα βαλουμε....,λοιπον πως ειμαστε τοσο σιγουροι οτι τα σκεβασματα των διαφορων εταιριων ειναι αποτελεσματικα στο να αφαιρεσουν απο το νερο χλωριο βαρεα μεταλλα και καθε αλου ειδους αρνητικους παραγοντες.....???

Πιστευω πως το στησιμο δυο ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιων ενυδρειων με τα ακριβως ιδια υλικα φιλτρανσης φωτισμου καθαρισμου και χρηση ιδιων σκευασματων οπως αντιχλωριο κ.α. σε δυο διαφορετικες πολης της Ελλαδας.....σιγουρα διαφερει....δηλαδη στη Χιο το νερο εχει υδραργυρο.....στα Οινοφυτα το νερο εχει χρωμιο και ολικο και 6ασθενες(καρκινογονο) πως ειναι δυνατον να αφαιρεθουν αυτα απο το νερο??ποσο σιγουροι ειμαστε οτι πραγματι αφαιρουνται????

Επισης ποσο σιγουροι ειμαστε οτι τα τεστ διαφορων παραμετρων(pH, KH,gH, NH κ.α.) των εταιριων που κυκλοφορουν ειναι αξιοπιστα????Ενημερωτικα σας λεω...οτι εκανα μετρησεις στο ενυδρειο μου με ενα μηχανημα μετρησεων της Hanna(πιστοποιημενο κ πολυ ακριβο...μερικες χιλιαδες ευρω!!!) που χρησιμοποίησα κ για τις μετρησεις του νερου οταν εκανα δειγματοληψιες για την ερευνα τις πτυχιακης....και τα αποτελεσματα του στις τιμες του ενυδρειου μου ηταν πολυ διαφορετικα και ακρως πιο ανυσιχιτικα απο αυτα που μου εδειχναν τα τεστ των διαφορων εταιριων.....

Ομολογω οτι....απλα απογοητευτηκα........

Link to comment
Share on other sites

τα αποτελεσματα του στις τιμες του ενυδρειου μου ηταν πολυ διαφορετικα και ακρως πιο ανυσιχιτικα απο αυτα που μου εδειχναν τα τεστ των διαφορων εταιριων.....

Για ποιά test μιλάς?

Μπορείς να αναφέρεις κάποιες συγκριτικές τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Αφού είχες πρόσβαση στο χημείο του κράτους τότε θα μπορούσες να έπαιρνες νερό από μια περιοχή με υψηλή συγκέντρωση βαρέων μετάλλων να έκαμνες της μετρήσεις προτού και μετά την χρήση του αντιχλώριου και θα ξέραμε τώρα κατά πόσο είναι ή όχι αποτελεσματικό. Αν έχεις αυτήν την δυνατότητα δεν έχεις από το να το κάνεις.

Παλιότερα τα αντιχλώρια δέσμευαν τα διάφορα βαρέα μέταλλα μέσο μιας χηλικής ένωσης, τα σημερινά υποτίθεται ότι τα καταστρέφουν. Εγώ παλη πιστεύω ότι εν μέρει κάποια καταστρέφονται στην χημική τους σύσταση, αλλά κάποια δεσμεύονται μέσο χειλικών ενώσεών κατακάθονται στον βυθό και με τον καιρό βακτηρίδια διασπούν της χειλικές ενώσεις και τα βαριά μέταλλα επανέρχονται στην επιφάνεια. Αν μπορείς πάρε νερό από ένα ενυδρείο που δουλεύει ένα χρόνο και ο κάτοχος του κάνει αλλαγές νερού αποκλειστικά με αντιχλώριο και μέτρα το στο χημείο.

Εγώ πάντα τα έβλεπα και τα βλέπω τα αντιχλώρια με μισό μάτι.

Link to comment
Share on other sites

τα αποτελεσματα του στις τιμες του ενυδρειου μου ηταν πολυ διαφορετικα και ακρως πιο ανυσιχιτικα απο αυτα που μου εδειχναν τα τεστ των διαφορων εταιριων.....

Για ποιά test μιλάς?

Μπορείς να αναφέρεις κάποιες συγκριτικές τιμές?

μιλαω για τεστ ph KH gh...και αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Αφού είχες πρόσβαση στο χημείο του κράτους τότε θα μπορούσες να έπαιρνες νερό από μια περιοχή με υψηλή συγκέντρωση βαρέων μετάλλων να έκαμνες της μετρήσεις προτού και μετά την χρήση του αντιχλώριου και θα ξέραμε τώρα κατά πόσο είναι ή όχι αποτελεσματικό. Αν έχεις αυτήν την δυνατότητα δεν έχεις από το να το κάνεις.

Παλιότερα τα αντιχλώρια δέσμευαν τα διάφορα βαρέα μέταλλα μέσο μιας χηλικής ένωσης, τα σημερινά υποτίθεται ότι τα καταστρέφουν. Εγώ παλη πιστεύω ότι εν μέρει κάποια καταστρέφονται στην χημική τους σύσταση, αλλά κάποια δεσμεύονται μέσο χειλικών ενώσεών κατακάθονται στον βυθό και με τον καιρό βακτηρίδια διασπούν της χειλικές ενώσεις και τα βαριά μέταλλα επανέρχονται στην επιφάνεια. Αν μπορείς πάρε νερό από ένα ενυδρείο που δουλεύει ένα χρόνο και ο κάτοχος του κάνει αλλαγές νερού αποκλειστικά με αντιχλώριο και μέτρα το στο χημείο.

Εγώ πάντα τα έβλεπα και τα βλέπω τα αντιχλώρια με μισό μάτι.

φιλε Χρηστο εχω προσβαση στο χημειο του κρατους αλλα για θεματα που αφορουν και τη νομαρχια...τις αναλυσεις του νερου τις εκανα γιατι τις χρειαζοταν η νομαρχια κ συγκεριμενα το υγειονομικο...κ μετα εγω τις εκμεταλευτηκα για την πτυχιακη μου...αν μπορουσα θα το ειχα κανει ηδη αυτο που προτεινεις....

Αυτο που μπόρεσα κ εκανα ομως ειναι οτι δανειστηκα το μηχανημα της Hanna απο τη νομαρχια κ οχι μια...αλλα τρεις φορες....χρησομοποιω αντιχλωριο στα ενυδρεια μου για τις αλλεγες του νερου Παντα..το προσθετω στο νερο το αφηνω 10 λεπτα κ μετα βαζω το νερο στο ενυδρειο....μια μερα αφου ολοκληρωσα την αλλαγη 1ΩΡΑ ΜΕΤΑ εκανα μετρηση χλωριου(υπολειματικου)....ανιχνευσε 0,22mg/l :) ...(το νερο απο τι βρυση ειχε 0,42)..ειπα δεν μπορει...ειναι λογο της αλλαγης...δεν εχει δρασει ακομα...που κ παλι κακος δεν ειχε δρασει...

εκανα μετρησεις κ τρεις και πεντε μερες μετα...το υπαλειματικο χλωριο ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΗΔΕΝΙΣΤΗΚΕ!!!

και φυσικα μου ανιχνευσε μικρες συγκεντρωσεις βαρεων μεταλλων κ νιτρικων παραπανω απο οσο νομιζα οτι ειχα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με το αντιχλώριο το χλώριο ελαττώθηκε κατά 50% θεωρητικά και αυτό το 50% θα μπορούσε να προξενήσει ζημιά στα ψάρια. :)

Το ότι μέτρησες αργότερα στο ενυδρείο σου μειωμένο χλώριο δεν πάει να πει ότι οφείλεται στο αντιχλωριο αλλά σε άλλους ενυδρειακούς παράγοντες.

Αχ να είχα λεφτά μπόλικα και να αγόραζα όλα τα απαραίτητα μηχανήματα νομίζω ότι πολλά θα ανατρέπονταν στον χώρο των ενυδρειοπληκτων.

Ρε παιδιά δεν υπάρχει κανένας εκατομμυριούχος χομπιστας ???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί εκπλείσεστε τόσο? Κακά τα ψέματα, αλλά εδώ δε ξέρουμε τι τρώμε και θα μπορούμε να είμαστε σίγουροι αν το αντιχλώριο που χρησιμοποιούμε δεσμεύει ή εξοντώνει όλα τα βαριά μέταλλα του πόσιμου νερού...? Στην εποχή που ζούμε για τίποτα δε μπορείς να είσαι σίγουρος...

(τι αισιοδοξία :) )

Link to comment
Share on other sites

μια μερα αφου ολοκληρωσα την αλλαγη 1ΩΡΑ ΜΕΤΑ εκανα μετρηση χλωριου(υπολειματικου)....ανιχνευσε 0,22mg/l :) ...(το νερο απο τι βρυση ειχε 0,42)..ειπα δεν μπορει...ειναι λογο της αλλαγης...δεν εχει δρασει ακομα...που κ παλι κακος δεν ειχε δρασει...

εκανα μετρησεις κ τρεις και πεντε μερες μετα...το υπαλειματικο χλωριο ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΗΔΕΝΙΣΤΗΚΕ!!!

και φυσικα μου ανιχνευσε μικρες συγκεντρωσεις βαρεων μεταλλων κ νιτρικων παραπανω απο οσο νομιζα οτι ειχα...

Ποιο αντιχλωριο χρησιμοποιησες?

Δες και αυτο : Review - Water Conditioners and Dechlorinators

Τι πηροφοριες μπορεις να δωσεις για τη χλωραμινη στα αποτελεσματα των τεστ?

Link to comment
Share on other sites

....χρησομοποιω αντιχλωριο στα ενυδρεια μου για τις αλλεγες του νερου Παντα..το προσθετω στο νερο το αφηνω 10 λεπτα κ μετα βαζω το νερο στο ενυδρειο....μια μερα αφου ολοκληρωσα την αλλαγη 1ΩΡΑ ΜΕΤΑ εκανα μετρηση χλωριου(υπολειματικου)....ανιχνευσε 0,22mg/l :) ...(το νερο απο τι βρυση ειχε 0,42)..ειπα δεν μπορει...ειναι λογο της αλλαγης...δεν εχει δρασει ακομα...που κ παλι κακος δεν ειχε δρασει...

εκανα μετρησεις κ τρεις και πεντε μερες μετα...το υπαλειματικο χλωριο ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΗΔΕΝΙΣΤΗΚΕ!!!

και φυσικα μου ανιχνευσε μικρες συγκεντρωσεις βαρεων μεταλλων κ νιτρικων παραπανω απο οσο νομιζα οτι ειχα...

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να κάνω μια διευκρινιστική ερώτηση. Το test που έγινε για την ύπαρξη χλωρίου ανιχνεύει χωριστά χλώριο και χλαραμίνη ;

Είναι γνωστό αν κάποιο δήμοι χρησιμοποιούν χλωραμίνες για τον καθαρισμό του νερού αντί για χλώριο και ποιοί;

To χλωριο και με αερισμό του νερού μπορεί να απομακρυνθεί ενώ η χλωραμίνη όχι.

Τα περισσότερα αντι-χλώρια για ενυδρειακή χρήση μπορούν να κατακρατήσουν μόνο το χλώριο. Μέχρι τώρα έχω δεί δύο μόνο σκευάσματα (Αμερικανικής προέλευσης) που αναφέρουν ρητά την δυνατότητα κατακράτησης χλωρίου και την διάσπαση χλωραμίνης.

Μάλιστα στο ένα για την διάσπαση της χλωραμίνης απαιτείται σχεδόν 5/πλάσια ποσότητα από αυτή για το απλό χλώριο. π.χ. 0,013 ml /Lt έναντι 0,053 ml /Lt.

Επί πλέον ο κατασκευστής προτείνει και την χρήση σκευάσματος για την ουδετεροποίηση της αμμωνίας που παράγεται από την διάσπαση της χλωραμίνης.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο αντιχλωριο χρησιμοποιησες?

Δες και αυτο : Review - Water Conditioners and Dechlorinators

Τι πηροφοριες μπορεις να δωσεις για τη χλωραμινη στα αποτελεσματα των τεστ?

:)

Την ίδια σκέψη κάναμε.

Μπράβο πολύ καλός ο συγκριτικός πίνακας. Δυστυχώς δεν έχει τα Ευρωπαικά προιόντα.

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι.....

ας τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη...

1ον. Δεν θα αναφερω πιο αντιχλωριο χρησιμοποίησα για ευνοητους λογους...(ηταν πολυ γνωστης εταιριας)

2ον.Οταν στο νερο βαλουμε χλώριο αυτοματα αντιδρα με ολες τις οργανικες κ τις αναοργανες ενωσεις που βρισκονται στο νερο που τελικα δεσμεουν μια ποσοτητα χλωριου, αυτο που δεσμευεται ειναι το ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ χλωριο.Αυτο που περισευει ειναι το ΥΠΟΛΕΙΜΜΑΤΙΚΟ χλωριο που συνεχιζει την απολυμανση του νερου.

Σε χλωριοεμενο νερο διακρινουμε δυο μορφες χλωριου :το Ελευθερο και το Συνδιασμενο(και οι 2 μορφες ειναι μορφες υπολειμματικου χλωριου)

Το ελευθερο χλωριο ειναι πολυ δραστικο εχει μεγαλητερη απολυμαντικη δραση.(ειδικα σε pH<7)

Το Συνδιασμενο=χλωριο+αμμωνια +χλωραμινη ειναι μια πολυ σταθερη ενωση.Το ελευθερο χλωριο στο νερο, αφου υδρολυθει δινει HOCL και HCL.Οταν το HOCL συναντησει αμμωνια αντιδρα κ σχηματιχει χλωραμινη.Η χλωραμινη ομως δεν ειναι τοσο δραστικη κ εχει μικροτερη και πιο "αργη" απολυμαντικη δραση.

Εγω με το μηχανημα της HANNA ανιχνευσα στο ενυδρειο μου ΥΠΟΛΕΙΜΜΑΤΙΚΟ ΧΛΩΡΙΟ(μπορει να ηταν ειτε ελευθερο ειτε συνδιασμενο)Δεν με νοιαζει τι ηταν....με νοιαζει γιατι να ειναι εκει!!!

Επισης σας ενημερωνω οτι ακομα και καποιος Δημος που ΔΕΝ απολυμαινει το ποσιμο νερο με χλωραμινη αλλα με χλωριο και στο νερο υπαρχει αμμωνια(που συνηθως υπαρχει) θα δημιουργηθουν χλωραμινες.

Εντυπωση μου κανει που επικεντρωνεσται στο χλωριο και τι χλωραμινη......τα βαρεα μεταλα δεν σας νοιαζουν??????

Καπου διαβασα οτι η χλωραμινη εξαφανιζεται απο το νερο αν φιλτραριστει επι 24 ωρες με φιλτρο ενεργου ανθρακα....δεν ξερω αν ισχυει...ξερει κανεις??

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι.....

ας τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη...

1ον. Δεν θα αναφερω πιο αντιχλωριο χρησιμοποίησα για ευνοητους λογους...(ηταν πολυ γνωστης εταιριας)

2ον.Οταν στο νερο βαλουμε χλώριο αυτοματα αντιδρα με ολες τις οργανικες κ τις αναοργανες ενωσεις που βρισκονται στο νερο που τελικα δεσμεουν μια ποσοτητα χλωριου, αυτο που δεσμευεται ειναι το ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ χλωριο.Αυτο που περισευει ειναι το ΥΠΟΛΕΙΜΜΑΤΙΚΟ χλωριο που συνεχιζει την απολυμανση του νερου.

Σε χλωριοεμενο νερο διακρινουμε δυο μορφες χλωριου :το Ελευθερο και το Συνδιασμενο(και οι 2 μορφες ειναι μορφες υπολειμματικου χλωριου)

Το ελευθερο χλωριο ειναι πολυ δραστικο εχει μεγαλητερη απολυμαντικη δραση.(ειδικα σε pH<7)

Το Συνδιασμενο=χλωριο+αμμωνια +χλωραμινη ειναι μια πολυ σταθερη ενωση.Το ελευθερο χλωριο στο νερο, αφου υδρολυθει δινει HOCL και HCL.Οταν το HOCL συναντησει αμμωνια αντιδρα κ σχηματιχει χλωραμινη.Η χλωραμινη ομως δεν ειναι τοσο δραστικη κ εχει μικροτερη και πιο "αργη" απολυμαντικη δραση.

Εγω με το μηχανημα της HANNA ανιχνευσα στο ενυδρειο μου ΥΠΟΛΕΙΜΜΑΤΙΚΟ ΧΛΩΡΙΟ(μπορει να ηταν ειτε ελευθερο ειτε συνδιασμενο)Δεν με νοιαζει τι ηταν....με νοιαζει γιατι να ειναι εκει!!!

Επισης σας ενημερωνω οτι ακομα και καποιος Δημος που ΔΕΝ απολυμαινει το ποσιμο νερο με χλωραμινη αλλα με χλωριο και στο νερο υπαρχει αμμωνια(που συνηθως υπαρχει) θα δημιουργηθουν χλωραμινες.

Εντυπωση μου κανει που επικεντρωνεσται στο χλωριο και τι χλωραμινη......τα βαρεα μεταλα δεν σας νοιαζουν??????

Καπου διαβασα οτι η χλωραμινη εξαφανιζεται απο το νερο αν φιλτραριστει επι 24 ωρες με φιλτρο ενεργου ανθρακα....δεν ξερω αν ισχυει...ξερει κανεις??

Κύριε,

Η αρχική μου τοποθέτηση δεν αφορούσε το ποιό αντιχλώριο χρησιμοποιήθηκε, αλλά αν το συγγεκριμένο που χρησιμοποιήθηκε έχει την δυνατότητα διάσπασης της χλωραμίνης.

Ίσως αυτή να είναι και όλη η απάντηση που χρειάζεται στο ερώτημα "γιατί να είναι εκεί !!!"

Αν το συγκεκριμένο προϊόν έχει την δυνατότητα και έχει χρησιμοποιηθεί με την κατάλληλη δοσολογία τότε σωστά υπάρχει η απορία.

Αν δεν έχει την δυνατότητα, συνδιάζοντας αυτά που αναφέρεις παραπάνω, τότε σίγουρα θα υπάρχουν ενδείξεις υπολειμματικού χλωρίου.

Άρα μια δοκιμή με το κατάλληλο προϊόν στην κατάλληλη δοσολογία και επαναμέτρηση θα μας φωτίσει όλους.

Για τα βαρέα μέταλα, την απάντηση την δίνεις ο ίδιος. Μπορεί να κατακρατηθούν με προληπτική προετοιμασία του νερού σε ξεχωριστό κάδο και φίλτρανση με ενεργό άνθρακα.

Μου δημιουργείται όμως ένα άλλο ερώτημα, στις λίμνες και στα ποτάμια που ζούν τα ψάρια που φιλοξενούμε στα ενυδρεία μας, δεν υπάρχουν ανιχνεύσιμες άλλες ουσίες αλλά καθαρό νερό; Μήπως γινόμαστε υπερβολικοί ;

Σίγουρα άν οι μετρήσεις σου, σε συγγεκριμένες περιοχές, δείχνουν συγγεντρώσεις βαρέων μετάλων σε μεγάλο επίπεδο, τότε πρέπει να ληφθούν μέτρα για την δημόσια υγεία. Ή να σπεύσουμε όλοι να πάρουμε φίλτρα ενεργού άνθρακα.

Στο ερώτημα για το άν μπορεί ο ενεργός άνθρακας να απορροφήσει την χλωραμίνη, ο πιό κατάλληλος για να απαντήσει είσαι εσύ. Μπορεί να διασπάσει ο άνθρακας τον δεσμό της χλωραμίνης και να κατακρατήσει τα παράγωγα δεσμεύοντας χλώριο και αμμωνία ;

Εγώ λέω όχι.

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι.....

ας τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη...

1ον. Δεν θα αναφερω πιο αντιχλωριο χρησιμοποίησα για ευνοητους λογους...(ηταν πολυ γνωστης εταιριας)

:) Καταλαβαινω , αλλα το τεστ που εκανες, το εκανες με ΕΝΑ συγκεκριμενο αντιχλωριο και δεν μου λες επιχειρημα που να με πειθει οτι αυτα τα αποτελεσματα θα συμβαινουν με οποιοδηποτε αντιχλωριο.

Οποτε που βασιζεις τη αποψη ? (που απο εκει ξεκινησα να ψαχνω) που λες στο "δημοψηφισμα" : Αντιχλώριο, Χρησιμοποιείτε ή όχι; οτι :

πρωσοπικα πιστευω οτι: τζαμπα το αγοραζουμαι...τζαμπα το προσθετουμε και οτι ναι μεν μειωνει το χλωριο αλλα ΔΕΝ το ΜΗΔΕΝΙΖΕΙ!!!!!!!

Βαση των δεδομενων σου επρεπε να λες το ΤΑΔΕ αντιχλωριο τζαμπα το αγοραζουμε..τζαμπα το προσθετουμε κλπ

Εχεις κανει λοιπον ενα τεστ που τα αποτελεσματα του μας λενε οτι:

Σε ταδε λιτρα νερο εριξα ταδε ποσοτητα αντιχλωριου και δεν το αποχλωριοποιησε εντελως.

Καλα καταλαβα?

1. Τα "κακα" αποτελεσματα μπορει να προερχονται απο κακη δοσολογια του αντιχλωριου γαι τα συγκεκριμενα λιτρα (πραγμα δυσκολο για ενα που παει για πτυχιο να κανει τετοιο λαθος).

2. Το αντιχλωριο να εχει "κακη" δραση και να μην ειναι καλο αντιχλωριο. (τα αλλα αντιχλωρια ομως γιατι να μη ειναι καλα?)

Εντυπωση μου κανει που επικεντρωνεσται στο χλωριο και τι χλωραμινη......τα βαρεα μεταλα δεν σας νοιαζουν??????

Φυσικα αλλα δεν εχω τεστ που να τα μετραει ουτε αυτα ουτε τα υπολειματα του χλωριου κλπ.

Το αντιχλωριο που χρησιμοποιω λεει :

"Prime™ is the complete and concentrated conditioner for both fresh and salt water. Prime™ removes chlorine, chloramine and ammonia. Prime™ converts ammonia into a safe, non-toxic form that is readily removed by the tank’s biofilter. Prime™ may be used during tank cycling to alleviate ammonia/nitrite toxicity. Prime™ detoxifies nitrite and nitrate, allowing the biofilter to more efficiently remove them.

It will also detoxify any heavy metals found in the tap water at typical concentration levels.Prime™ also promotes the production and regeneration of the natural slime coat. Prime™ is non-acidic and will not impact pH. Prime™ will not overactivate skimmers. Use at start-up and whenever adding or replacing water.

Μπορεις να με διαβεβαιωσεις οτι και το δικο μου αντιχλωριο δεν κανει τιποτα απο αυτα που λεει οτι κανει?

Το review που σε εδωσα στο λινκ το επιβεβαιωνει.

Manufacturer : Seachem Prime - Deals with chlorine/ chloramine? Y/Y - Binds heavy metals? Y - Slime coat protector? Y

Seachem Prime

"Converts ammonia to non-toxic form which can be removed by biofilter. Can be used to alleviate ammonia/nitrite stress in cycling tank. For exceptionally high chloramine concentrations, a double dose may be used safely. To detoxify nitrite in an emergency, up to 5 times normal dose may be used. If temperature is > 86 °F (30 °C) and chlorine or ammonia levels are low, use a half dose. Prime will not over-activate skimmers."

Αν ειναι ολα ψεμματα, ευχαριστως να το "κανουμε θεμα" αλλα με αποδειξεις. :bowdown:

Καπου διαβασα οτι η χλωραμινη εξαφανιζεται απο το νερο αν φιλτραριστει επι 24 ωρες με φιλτρο ενεργου ανθρακα....δεν ξερω αν ισχυει...ξερει κανεις??

Αυτο, εσυ δεν θα επρεπε να το ξερεις?

Δεν ειναι μεσα στη υλη των πτυχιακων σου εξετασεων?

Αληθεια για ποιο πτυχιο δινεις?

Φιλικα Σπυρος.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Στο ερώτημα για το άν μπορεί ο ενεργός άνθρακας να απορροφήσει την χλωραμίνη, ο πιό κατάλληλος για να απαντήσει είσαι εσύ. Μπορεί να διασπάσει ο άνθρακας τον δεσμό της χλωραμίνης και να κατακρατήσει τα παράγωγα δεσμεύοντας χλώριο και αμμωνία ;

Τα φιλτρα ενεργου ανθρακα ΝΑΙ απορροφουν τη χλωραμίνη .

Ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο .

Ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Κύριε,

Η αρχική μου τοποθέτηση δεν αφορούσε το ποιό αντιχλώριο χρησιμοποιήθηκε, αλλά αν το συγγεκριμένο που χρησιμοποιήθηκε έχει την δυνατότητα διάσπασης της χλωραμίνης.

Ίσως αυτή να είναι και όλη η απάντηση που χρειάζεται στο ερώτημα "γιατί να είναι εκεί !!!"

Αν το συγκεκριμένο προϊόν έχει την δυνατότητα και έχει χρησιμοποιηθεί με την κατάλληλη δοσολογία τότε σωστά υπάρχει η απορία.

Αν δεν έχει την δυνατότητα, συνδιάζοντας αυτά που αναφέρεις παραπάνω, τότε σίγουρα θα υπάρχουν ενδείξεις υπολειμματικού χλωρίου.

Άρα μια δοκιμή με το κατάλληλο προϊόν στην κατάλληλη δοσολογία και επαναμέτρηση θα μας φωτίσει όλους.

Για τα βαρέα μέταλα, την απάντηση την δίνεις ο ίδιος. Μπορεί να κατακρατηθούν με προληπτική προετοιμασία του νερού σε ξεχωριστό κάδο και φίλτρανση με ενεργό άνθρακα.

Μου δημιουργείται όμως ένα άλλο ερώτημα, στις λίμνες και στα ποτάμια που ζούν τα ψάρια που φιλοξενούμε στα ενυδρεία μας, δεν υπάρχουν ανιχνεύσιμες άλλες ουσίες αλλά καθαρό νερό; Μήπως γινόμαστε υπερβολικοί ;

Σίγουρα άν οι μετρήσεις σου, σε συγγεκριμένες περιοχές, δείχνουν συγγεντρώσεις βαρέων μετάλων σε μεγάλο επίπεδο, τότε πρέπει να ληφθούν μέτρα για την δημόσια υγεία. Ή να σπεύσουμε όλοι να πάρουμε φίλτρα ενεργού άνθρακα.

Στο ερώτημα για το άν μπορεί ο ενεργός άνθρακας να απορροφήσει την χλωραμίνη, ο πιό κατάλληλος για να απαντήσει είσαι εσύ. Μπορεί να διασπάσει ο άνθρακας τον δεσμό της χλωραμίνης και να κατακρατήσει τα παράγωγα δεσμεύοντας χλώριο και αμμωνία ;

Εγώ λέω όχι.

Φιλε Salvator_v η αρχικη σου τοποθετηση δεν ηταν ουτε για το πιο αντιχλωριο χρησιμοποιηθηκε αλλα ουτε για το αν αυτο που χρησιμοποιηθηκε εχει δυνατοτητα διασπασης χλωραμινης......η αρχικη σου τοποθετηση-ερωτηση ηταν αν το τεστ που εγινε μετρα χωριστα χλωριο και χλωραμινη......και ναι χρησιμοποιησα αντιχλωριο που δρα και κατα τις χλωραμινης.......στη σωστη αναλογια παντα.

....υπερβολικοι ειμαστε.... εννοειτε.....δεν το αρνουμαι...για καποιους πολυ για καποιους οχι...ποτε δεν θεωρησα υπερβολη την αναζητηση πληροφωριων και απντησεων....

Τελος δεν ειμαι ο καταλληλος να απαντησω στην ερωτηση που θετω γιατ το αν ο ενργος ανθρακας διασπα τη χλωραμινη και ουτε ειμαι υποχρεωμενος να γνωριζω καθε απαντηση απο καθε τι που διαβαζω...

Link to comment
Share on other sites

:) Καταλαβαινω , αλλα το τεστ που εκανες, το εκανες με ΕΝΑ συγκεκριμενο αντιχλωριο και δεν μου λες επιχειρημα που να με πειθει οτι αυτα τα αποτελεσματα θα συμβαινουν με οποιοδηποτε αντιχλωριο.

Οποτε που βασιζεις τη αποψη ? (που απο εκει ξεκινησα να ψαχνω) που λες στο "δημοψηφισμα" : Αντιχλώριο, Χρησιμοποιείτε ή όχι; οτι :

Βαση των δεδομενων σου επρεπε να λες το ΤΑΔΕ αντιχλωριο τζαμπα το αγοραζουμε..τζαμπα το προσθετουμε κλπ

Εχεις κανει λοιπον ενα τεστ που τα αποτελεσματα του μας λενε οτι:

Σε ταδε λιτρα νερο εριξα ταδε ποσοτητα αντιχλωριου και δεν το αποχλωριοποιησε εντελως.

Καλα καταλαβα?

1. Τα "κακα" αποτελεσματα μπορει να προερχονται απο κακη δοσολογια του αντιχλωριου γαι τα συγκεκριμενα λιτρα (πραγμα δυσκολο για ενα που παει για πτυχιο να κανει τετοιο λαθος).

2. Το αντιχλωριο να εχει "κακη" δραση και να μην ειναι καλο αντιχλωριο. (τα αλλα αντιχλωρια ομως γιατι να μη ειναι καλα?)

Φυσικα αλλα δεν εχω τεστ που να τα μετραει ουτε αυτα ουτε τα υπολειματα του χλωριου κλπ.

Το αντιχλωριο που χρησιμοποιω λεει :

"Prime™ is the complete and concentrated conditioner for both fresh and salt water. Prime™ removes chlorine, chloramine and ammonia. Prime™ converts ammonia into a safe, non-toxic form that is readily removed by the tank’s biofilter. Prime™ may be used during tank cycling to alleviate ammonia/nitrite toxicity. Prime™ detoxifies nitrite and nitrate, allowing the biofilter to more efficiently remove them.

It will also detoxify any heavy metals found in the tap water at typical concentration levels.Prime™ also promotes the production and regeneration of the natural slime coat. Prime™ is non-acidic and will not impact pH. Prime™ will not overactivate skimmers. Use at start-up and whenever adding or replacing water.

Μπορεις να με διαβεβαιωσεις οτι και το δικο μου αντιχλωριο δεν κανει τιποτα απο αυτα που λεει οτι κανει?

Το review που σε εδωσα στο λινκ το επιβεβαιωνει.

Αν ειναι ολα ψεμματα, ευχαριστως να το "κανουμε θεμα" αλλα με αποδειξεις. :bowdown:

Αυτο, εσυ δεν θα επρεπε να το ξερεις?

Δεν ειναι μεσα στη υλη των πτυχιακων σου εξετασεων?

Αληθεια για ποιο πτυχιο δινεις?

Φιλικα Σπυρος.

φιλε Σπυρο....καταρχην το σεβασμο μου για τη μουσικη σου.....πολυ καλη.... :bowdown:

Επισης εχεις απολυτο δικιο για το οτι δεν σου δινω επιχειρημα.....απλα δεν θελω να αναφερω το αντιχλωριο που χρησιμοποιησα.....κ ας μην εχω επιχειρηματα....

Στη δοσολογια δεν εκανα λαθος....στο εγγυομαι....

Το αντιχλωριο που χρησιμοποιεις δεν ηξερα καν οτι υπαρχει......δεν ειμαι ουτε χημικος ουτε εχω εργαστηριο για να τσεκαρω και να σου πω ποσο αποτελεσματικο ειναι το δικο σου αντιχλωριο....εγω ετυχε και χρησιμοποιουσα το αντιχλωριο που χρησιμοποιουσα.....και αυτο μετρησα....

Οταν εξακριβωσω και εγω τι ειναι ψεμμα και τη αληθεια στη δραστικοτητα του αντιχλωριου και τον λοιπων δρασεων του ευχαριστος θα το κανω θεμα....

Οσο για το ερωτημα μου που λες οτι θα επρεπε να το γνωριζω....σε ενημερωνω οτι δεν μπορω να γνωριζω τις απαντησεις για καθε τι που διαβαζω οπου και αν το διαβαζω....αλλωστε αν το ηξερα....δεν θα το ρωτουσα...

Δεν εχω πτυχιακες εξετασεις....δεν υπαρχει κατι τετοιο στη δικα μου σχολη.....

Περασα ολα μου τα μαθηματα ολοκληρωσα την πτυχιακη μου εργασια αυριο τελειωνω και την πρακτικη μου ασκηση(Στο τμημα περιβαλλοντικης υγιεινης και υγειονομικου ελεγχου....καταλαβες τι σπουδαζω??) και σε 2 εβδομαδες με το καλο ορκιζομαι κ παιρνω το πτυχιο μου.......

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλτρα ενεργου ανθρακα ΝΑΙ απορροφουν τη χλωραμίνη .

Ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο .

Ευχαρηστω

:):bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΘΕΣΗ(Kostas new @ 26/03/2008, 13:06:58) *

Τα φιλτρα ενεργου ανθρακα ΝΑΙ απορροφουν τη χλωραμίνη .

Ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο .

Ευχαρηστω

thumbup.gif thumbup.gif

Θα συμπληρωσω οτι ειναι εφικτη 100% η αφαιρεση της χλωραμινης

απο φιλτρα ενεργου ανθρακα με ροη φιλτρανσης 4,5 λιτρα/το λεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Salvator_v η αρχικη σου τοποθετηση δεν ηταν ουτε για το πιο αντιχλωριο χρησιμοποιηθηκε αλλα ουτε για το αν αυτο που χρησιμοποιηθηκε εχει δυνατοτητα διασπασης χλωραμινης......η αρχικη σου τοποθετηση-ερωτηση ηταν αν το τεστ που εγινε μετρα χωριστα χλωριο και χλωραμινη......και ναι χρησιμοποιησα αντιχλωριο που δρα και κατα τις χλωραμινης.......στη σωστη αναλογια παντα.

....υπερβολικοι ειμαστε.... εννοειτε.....δεν το αρνουμαι...για καποιους πολυ για καποιους οχι...ποτε δεν θεωρησα υπερβολη την αναζητηση πληροφωριων και απντησεων....

Τελος δεν ειμαι ο καταλληλος να απαντησω στην ερωτηση που θετω γιατ το αν ο ενργος ανθρακας διασπα τη χλωραμινη και ουτε ειμαι υποχρεωμενος να γνωριζω καθε απαντηση απο καθε τι που διαβαζω...

Η αρχική μου τοτποθέτηση-ερώτημα είχε σκοπό την διεύρυνση του θέματος πάνω στην χλωραμίνη γιατί δεν είχε αναφερθεί σαν παράμετρος και συνήθως δεν λαμβάνεται υπόψη.

Όταν όμως ανοίγεις ένα θέμα στο οποίο καταγράφεις τις διαπιστώσεις από τις μετρήσεις σου, και αναφέρεις ότι έκανες έρευνα για την πτυχιακή σου εργασία, είναι φυσιολογικό να κριθείς σαν πιο κατάλληλος.

Εκτός αν η εργασία σου αφορούσε απλή καταγραφή και δεν περιείχε προτάσεις για την αντιμετώπιση των ευρημάτων, άρα και τις απαιτούμενες γνώσεις.

Με τις απαντήσεις σου διαπιστώνω, αναφορά σε θέματα με χρήση ορολογίας, για την δημιουργία εντυπώσεων, χωρίς επιχειρήματα και γενικεύσεις, κάτι που δεν με βρίσκει σύμφωνο και σταματώ εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμπληρωσω οτι ειναι εφικτη 100% η αφαιρεση της χλωραμινης

απο φιλτρα ενεργου ανθρακα με ροη φιλτρανσης 4,5 λιτρα/το λεπτο.

Αγαπητέ Kostas new, εφόσον είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο, θα ήταν πιο σαφές για όλους αν μας παρέθετες κάποια αναφορά για το θέμα ή να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τι φίλτρο ενεργού άνθρακα μιλάς.

Είναι για ενυδρειακή χρήση ;

Για φίλτρανση πόσιμου νερού ;

100% αφαίρεση χλωραμίνης με ροή φίλτρανσης 4,5 λίτρα / λεπτό... ποιού όγκου νερού, μέσα από πόση μάζα ενεργού άνθρακα και για πόση περιεκτικότητα σε χλωραμίνη ;

Γιατί η συζήτηση άρχισε να μου θυμίζει τον "επιστήμονα" που πουλάει φίλτρα στην τηλεόραση πιστοποιημένα από τον ανύπαρκτο "Διεθνή οργανισμό".

Ευχαριστώ κι εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η συζήτηση άρχισε να μου θυμίζει τον "επιστήμονα" που πουλάει φίλτρα στην τηλεόραση πιστοποιημένα από τον ανύπαρκτο "Διεθνή οργανισμό".

Καλημερα φιλε Salvator_v ,ευτυχως δε βλεπω τηλεοραση εδω και 10-12

χρονια οποτε δε μπορω να ξερω τι λεει ο καθε Χ-επιστημονας (αν ειναι)

για να βγαλει χρηματα . Το προβλημα με τη χλωραμινη ειναι υπαρκτο και

σε ανθρωπους με νεφροπαθεια , οποτε και αυτοι πρεπει αν εχουν καποιο

τροπο να την απομονωνουν . Παρακατω επισυναπτω καποια αρθρα

στα αγγλικα και θελει διαβασμα - μαζι με λυσεις φτηνες και ακριβες .

Οι λυσεις ειναι και για φίλτρανση πόσιμου νερού και για ενυδρειακή χρήση .

Ισχυει βεβαια το οτι πληρωνεις περνεις και σε αυτη τη περιπτωση .

Οποιος εχει το κουραγιο και το χρονο να μεταφρασει καποια αρθρα

και για αυτους που δε γνωριζουν αγγλικα θα ηταν πολυ καλο .

www.ianrpubs.unl.edu/epublic/pages/publicationD.jsp?publicationId=777

www.westboroughwater.com/Documents/In%20Depth%20Chloramination%20Q.pdf

www.cmcc-ac.co.jp/english/product/catalog2.html

www.calgoncarbon.com/products/activated/liquid_phase.html

Αυτη ειναι λυση με συνδυασμο Α/Ο και φιλτρα ενεργου ανθρακα

www.reefkeeping.com/issues/2003-11/rhf/feature/index.php

www.spectrapure.com/low_waste_systems.htm

Παντα φιλικα Κωστας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι φίλε Kwstas New,

Ευχαριστώ για τα links κάποια δεν τα είχα διαβάσει και έχουν ενδιαφέρον.

Δεν έχω καμία διαφωνία ότι οι συγγεντρώσεις χλωρίου και χλωραμίνης είναι επιβλαβείς και για τον άνθρωπο και για τα ζώα. Η τοποθέτησή μου ήταν ότι ο άνθρακας δεν μπορεί να διασπάσει και να απορροφήσει την χλωραμίνη.

Η τοποθέτησή σου ότι μπορεί 100% με ροή 4,5 lt / λεπτό = 270 lt / ωρα ήταν υπερβολική.

Από ότι γνωρίζω και απ' ότι διάβασα από τις αναφορές σου όμως δεν φαίνεται να ισχύει κάτι τέτοιο.

Μπορεί ίσως με ροή 4,5 ml / λεπτό και όχι 100% αλλά μόνο με την επιπλέον χρήση συσκευής Α/Ο.

Και πάλι υπάρχει πρόβλημα με την γρήγορη καταστροφή της μεμβράνης.

Για ιατρικούς λόγους μπορεί να μπεί κάποιος σε αυτήν την διαδικασία και το κόστος αλλά για ενυδρειακή χρήση μόνο όσοι χρησιμοποιούν συσκευές Α/Ο με επιφύλαξη για την μεμβράνη.

Απ' ότι θα διάβασες και εσύ, πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε και μετά την διάσπαση της χλωραμίνης με την αμμωνία.

Επί πλέον στις δημοσιεύσεις αναφέρεται σαφώς ότι πρέπει να ληφθεί υπόψη το ποσοστό της χλωραμίνης που περιέχεται στο νερό για να κρίνουμε την απόδοση των φίλτρων.

Επίσης από τα δημοσιεύματα που είδα ο άνθρακας από ξυλοκάρβουνο ή κέλυφος καρύδας που είναι πολύ διαδεδομένοι στα συστήματα αερισμού και στα ενυδρειακά σαν πιο φτηνοί, δεν είναι κατάλληλοι για ενυδρειακή χρήση γιατί προέρχονται από καύση οργανικών υλικών και απελευθερώνουν περισσότερα διαλυτά Φωσφορικά στο νερό και επιβαρύνουν το ενυδρείο.

Γι' αυτό δεν πρέπει να δίνουμε απόλυτες απαντήσεις όπως "αφαιρεί 100%" (χωρίς τις προυποθέσεις) γιατί δημιουργούν εντυπώσεις που δεν είναι σωστές.

Για ενυδρειακή χρήση, επειδή προσωπικά είμαι αντίθετος στην χρήση Α/Ο όταν το νερό της περιοχής δεν είναι πολύ σκληρό, προτιμώ την προετοιμασία του νερού με προσθήκη τεσταρισμένων σκευασμάτων για την αποχλωρίωση και φιλτράρισμα με ενεργό άνθρακα.

Υ.Γ. Η αναφορά μου στον "Επιστήμωνα" της τηλεόρασης, προέρχεται από το γεγονός ότι ο ηθοποιός που τον ενσάρκωνε, πριν ακόμα γινει γνωστός, είναι παιδικός φίλος και γελάγαμε με το πόσο πιστικός ήταν να πουλάει φίτρα που τα αφαιρούσαν "όλα".

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Salvator_v ,

Ευχαριστώ για τα links κάποια δεν τα είχα διαβάσει και έχουν ενδιαφέρον.

Μου πηρε χρονο να τα βρω και δε προλαβα να διαβασω τα παντα.

Η τοποθέτησή μου ήταν ότι ο άνθρακας δεν μπορεί να διασπάσει και να απορροφήσει την χλωραμίνη.

Σωστα - πρεπει να υπαρχει τροπος να απορροφηθει και η αμμωνια μετα τη διασπαση του χλωριου . Δε γνωριζω πολλα για αυτο το φιλτρο -

Calgon CENTAUR® 12 x 40 αν εχει μεσα καποιο υλικο που να το κανει .Θα στειλω email στην εταιρεια .Απο πολλες αναφορες που διαβασα στο ΝΕΤ πολλοι το θεωρουν οτι αφαιρει τη χλωραμινη .

Η τοποθέτησή σου ότι μπορεί 100% με ροή 4,5 lt / λεπτό = 270 lt / ωρα ήταν υπερβολική.Από ότι γνωρίζω και απ' ότι διάβασα από τις αναφορές σου όμως δεν φαίνεται να ισχύει κάτι τέτοιο.Μπορεί ίσως με ροή 4,5 ml / λεπτό και όχι 100% αλλά μόνο με την επιπλέον χρήση συσκευής Α/Ο.

Και πάλι υπάρχει πρόβλημα με την γρήγορη καταστροφή της μεμβράνης.

Ναι και μενα υπερβολική μου φανηκε μετα απο αυτα που διαβασα στα

links (αν και κραταω καποιες αμφιβολιες) γιατι καποια links δε τα εχω γραψει και τα εχασα μεσα στο χαος - ζηταω συγνωμη απο αυτους που το διαβασαν και το πηραν 100% οτι ισχυει .Για τις μεμβρανες αυτοι που εχουν

Α/Ο το γνωριζουν και νομιζω αναφερετε καπου στο ΑΖ.

Απ' ότι θα διάβασες και εσύ, πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε και μετά την διάσπαση της χλωραμίνης με την αμμωνία.

Επί πλέον στις δημοσιεύσεις αναφέρεται σαφώς ότι πρέπει να ληφθεί υπόψη το ποσοστό της χλωραμίνης που περιέχεται στο νερό για να κρίνουμε την απόδοση των φίλτρων.

Προφανως για να σου προτεινουν και το αναλογο φιλτρο .

Γι' αυτό δεν πρέπει να δίνουμε απόλυτες απαντήσεις όπως "αφαιρεί 100%" (χωρίς τις προυποθέσεις) γιατί δημιουργούν εντυπώσεις που δεν είναι σωστές.

Γιαυτο πρεπει να υπαρχου και οι πολλες αποψεις ετσι ωστε στο τελος να βγει μια ολοκληρωμενη απαντηση.

Για ενυδρειακή χρήση, επειδή προσωπικά είμαι αντίθετος στην χρήση Α/Ο όταν το νερό της περιοχής δεν είναι πολύ σκληρό, προτιμώ την προετοιμασία του νερού με προσθήκη τεσταρισμένων σκευασμάτων για την αποχλωρίωση και φιλτράρισμα με ενεργό άνθρακα.

Προσωπικα βαζω αντιχλωριο με τη ποσοτητα που προτεινει ο κατασκευαστης

για αφαιρεση χλωραμινης -φιλτράρισμα με ενεργό άνθρακα δε κανω παροτι

εχω φορητο με ροη φιλτρανσης 1,5 λιτρα/λεπτο (ειναι για να σωσει εμενα σε μερη με δυσκολη προσβαση και πολυ φορτιο στη πλατη).

Η αναφορά μου στον "Επιστήμωνα" της τηλεόρασης, προέρχεται από το γεγονός ότι ο ηθοποιός που τον ενσάρκωνε, πριν ακόμα γινει γνωστός, είναι παιδικός φίλος και γελάγαμε με το πόσο πιστικός ήταν να πουλάει φίτρα που τα αφαιρούσαν "όλα".

Ειμουν σχεδον σιγουρος και ας μη βλεπω τηλεοραση.

Καλο βραδυ - Ευχαρηστω και εγω

Link to comment
Share on other sites

...

Η απορρια μου ειναι η εξης...αφου σε πολλες περιοχες της Ελλαδας το νερο ΔΕΝ ειναι ακαταλληλο για ποση......πως ειναι δυνατον να το χρησιμοποιουμαι στα ενυδρεια μας??-νομιζω πως οι περισσοτεροι απο εμας σε καθε αλλαγη οπως κ να εχει νερο απο τη βρυση θα βαλουμε....,λοιπον πως ειμαστε τοσο σιγουροι οτι τα σκεβασματα των διαφορων εταιριων ειναι αποτελεσματικα στο να αφαιρεσουν απο το νερο χλωριο βαρεα μεταλλα και καθε αλου ειδους αρνητικους παραγοντες.....???

...

Καταλαβαίνω ότι το θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον και σχολαστικό, απλά θα ήθελα να αναφέρω ότι τα ψάρια μας στη φύση δε ζουν πλέον σε ''πεντακάθαρα'' ποτάμια και δυστυχώς υπάρχει μόλυνση με μέταλλα και λοιπά στοιχεία αν όχι σε όλα, στα περισσότερα από αυτά... :bowdown:
Link to comment
Share on other sites

....απλά θα ήθελα να αναφέρω ότι τα ψάρια μας στη φύση δε ζουν πλέον σε ''πεντακάθαρα'' ποτάμια και δυστυχώς υπάρχει μόλυνση με μέταλλα και λοιπά στοιχεία αν όχι σε όλα, στα περισσότερα από αυτά... :)

Και αυτο σημαινει οτι πρεπει να μολυνουμε αναλογα και τα ενυδρεια για να ειναι περισσοτερο φυσικο το περιβαλλον? :bowdown:

Καταλαβαινω τον προβληματισμο σου, αλλα οσο μεγαλυτερους στοχους θετουμε, τοσο καλυτερο το τελικο αποτελεσμα.

Εξαλλου η φυση εχει αλλους μηχανισμους για τη συνεχιση της ζωης, που δεν μπορουμε να εχουμε εμεις στα ενυδρεια. :)

Φιλικα σπυρος.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...