Jump to content

Πέτρες ποταμού


Recommended Posts

Θέλω, όποιος μπορεί να με βοηθήσει, να μου πεί πως μπορώ να δοκιμάσω αν οι πέτρες ποταμού είναι κατάληλες για ενυδρείο (ασβεστοληθηκές κτλ) και πως μπορώ να τις απολημάνω (βράσημο, για πόσα λεπτα, πόσες φορές κτλ ).

Θέλω δηλαδή λεπτομερείς βοήθεια διότι πήγα στο pet να αγοράσω πέτρες και τις δείνει 6ευρώ το κιλο δηλαδή περίπου 10ευρώ την πέτρα. Καταλαβένεται λοιπόν οτι δεν πρόκειται να αγοράσω

Δεύτερον θελω με pm να με συμβουλέψετε pet shop στην αθήνα γιατι κατεβαίνω το σάββατο και θέλω να ψωνήσω κυρίως φυτα (vesicularia dubyana).

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου τις πέτρες μπορείς να τις δοκιμάσεις με ξύδι ή άκουαφόρτε δηλ. άν ρίξεις επάνω στην πέτρα και αφρίσει τότε είναι ασβεστολιθικές,βράσιμο σχετικό είναι, πιστεύω πως με κανα 10λεπτο θα είσαι οκ όσο για μαγαζιά μπές εδώ και ρίξε μια ματιά http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=102

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου τις πέτρες μπορείς να τις δοκιμάσεις με ξύδι ή άκουαφόρτε δηλ. άν ρίξεις επάνω στην πέτρα και αφρίσει τότε είναι ασβεστολιθικές,βράσιμο σχετικό είναι, πιστεύω πως με κανα 10λεπτο θα είσαι οκ όσο για μαγαζιά μπές εδώ και ρίξε μια ματιά http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=102

Πολυ σωστα.

Τις πετρες τις βαζεις σε εναν κουβα με νερο και μεσα σε αυτον ριχνεις ξυδι,Επειτα παρατηρεις αν το νερο εχει αφρο στην επιφανεια.

Το ακουα φορτε το ριχνεις κατευθειαν στην πετρα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους . Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ευχαριστώ όλους για όλη την βοήθεια... :):bowdown::bowdown:

θέλω να σας κουράσω λίγο.......

α) Πως θα τοποθετήσω τις πέτρες μου εγώ αφου ούτε φενιζολ υπάρχει απο κάτω και πλέον με τα ψάρια μέσα πως θα τις κωλήσω;;;

β) αν κατάλαβα καλά, εγώ με τις αμερικάνες μου δεν χρειάζομαι ασβεστολιθικές, σωστά;;;

γ) πήγα πριν 5 μήνες γαμήλιο ταξίδι στις MALDIVES και έπαθα την πλάκα μου. Απο εκέι έμασα πολλά κοράλια που ξερνάει η θάλασσα διαφόρων μεγεθών.Απο τότε μεριμένουν σε ένα διακοσμητικό δίσκο πότε θα ξαναβρεθούν σε νερό. Τι λέτε κάνουν για κάποιο απο τα ενυδρεία μου και αν όχι στα δικά μου σε τι ενυδρείο τεριάζουν;;;

δ) σε σχέση με την μέτρηση (stik) του pH 7,6 που μέτρησα προχθές πρέπει να το κατεβάσω και πως; Με τύρφη;;;

ε) Κανείς δεν έχει severus heros;;; δεν βρίσκω κανένα θέμα για τις συνθήκες επιβίωσής τους και το φυσικό τους περιβάλλον!!!! Υποθέτω ταιριάζουν με αυτές του oscar καθότι αμερικάνες και αυτές

στ) νομίζω οτι έχω πρόβλημα με τον ''μανάτο'' θερμοστάτη μου στο ριο180. Τον έχω στο τέρμα(32οC) και η θερμοκρασία (γυάλινο θερμόμετρο) δεν ξεπερνάει ποτέ τους 26οC. Θα έχω προβλήματα;;;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ευχαριστώ όλους για όλη την βοήθεια... :):bowdown::bowdown:

θέλω να σας κουράσω λίγο

Δέν μας κουράζεις καθόλου

α) Πως θα τοποθετήσω τις πέτρες μου εγώ αφου ούτε φενιζολ υπάρχει απο κάτω και πλέον με τα ψάρια μέσα πως θα τις κωλήσω;;;

Άν δεν κάνω λάθος υπάρχει σιλικόνη για ενυδρεία που μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και μέσα στο νερό αλλά δέν είμαι σίγουρος για τα αποτελέσματα.Σε άλλη περίπτωση στίβαξέτες καλά και μήν κάνεις ψιλά κομμάτια

β) αν κατάλαβα καλά, εγώ με τις αμερικάνες μου δεν χρειάζομαι ασβεστολιθικές, σωστά;;;

:blink:

γ) πήγα πριν 5 μήνες γαμήλιο ταξίδι στις MALDIVES και έπαθα την πλάκα μου. Απο εκέι έμασα πολλά κοράλια που ξερνάει η θάλασσα διαφόρων μεγεθών.Απο τότε μεριμένουν σε ένα διακοσμητικό δίσκο πότε θα ξαναβρεθούν σε νερό. Τι λέτε κάνουν για κάποιο απο τα ενυδρεία μου και αν όχι στα δικά μου σε τι ενυδρείο τεριάζουν;;;

Καταρχήν δεν ζηλεύουμε που πήγες............πώς τις λένε;.........πλάκα κάνω.Τα κοράλια άστα στον δίσκο σαν διακοσμητικά είναι πιό ωραία εκτός άν σκαίφτεσαι να το γυρίσεις σε reef (χάλια ενυδρεία) αν και σε reef να το γυρίσεις δεν είναι και τόσο ασφαλείς η τοποθέτησή τους.

δ) σε σχέση με την μέτρηση (stik) του pH 7,6 που μέτρησα προχθές πρέπει να το κατεβάσω και πως; Με τύρφη;;;

θές λίγο κατέβασμα...για τα ψαράκια που έχεις, τύρφη και Α/Ο είναι μία καλή λύση.Καθός και υγρά test

ε) Κανείς δεν έχει severus heros;;; δεν βρίσκω κανένα θέμα για τις συνθήκες επιβίωσής τους και το φυσικό τους περιβάλλον!!!! Υποθέτω ταιριάζουν με αυτές του oscar καθότι αμερικάνες και αυτές

http://www.malawicichlidhomepage.com/other/heros_severus.htm

στ) νομίζω οτι έχω πρόβλημα με τον ''μανάτο'' θερμοστάτη μου στο ριο180. Τον έχω στο τέρμα(32οC) και η θερμοκρασία (γυάλινο θερμόμετρο) δεν ξεπερνάει ποτέ τους 26οC. Θα έχω προβλήματα;;;

Προβλήματα δεν θα έχεις αρκεί να έχεις και ένα δεύτερο θερμόμετρο σε περίπτωση που δεν δουλέυει αυτό που έχεις και ανεβάσει καμιά τρελλή θερμοκρασία και κατα δευτερον να αγοράσεις έναν καινούργιο θερμαντήρα ...

Φιλικά Κώστας

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Θέλω, όποιος μπορεί να με βοηθήσει, να μου πεί πως μπορώ να δοκιμάσω αν οι πέτρες ποταμού είναι κατάληλες για ενυδρείο (ασβεστοληθηκές κτλ) και πως μπορώ να τις απολημάνω (βράσημο, για πόσα λεπτα, πόσες φορές κτλ ).

Θέλω δηλαδή λεπτομερείς βοήθεια διότι πήγα στο pet να αγοράσω πέτρες και τις δείνει 6ευρώ το κιλο δηλαδή περίπου 10ευρώ την πέτρα. Καταλαβένεται λοιπόν οτι δεν πρόκειται να αγοράσω

Δεύτερον θελω με pm να με συμβουλέψετε pet shop στην αθήνα γιατι κατεβαίνω το σάββατο και θέλω να ψωνήσω κυρίως φυτα (vesicularia dubyana).

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Στο ενυδρείο μου έχω πέτρες από τον ποταμό Φονιάς της Σαμοθράκης. Είναι υπέροχες ποταμίσιες πέτρες τις οποίες τις τοποθέτησα στο ενυδρείο αφού πρώτα τις έβρασα για 10 λεπτά. Δεν είναι ασβεστολιθικές αλλά δεν έκανα και τις διαδικασίες με aqua forte κλπ. Αφού όμως έχεις δυνατότητα να πάρεις πέτρες από καθαρό ποτάμι, μην το συζητάς καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Για τα heros μπορω να σου πω πως δεν εχουν προβλημα προσαρμογης σε λιγο μεγαλύτερο ΡΗ. Το 7,6 όμως ειναι ψηλο. Εγω τα εχω αρκετά χρόνια σε 7-7,2 ΡΗ. Αυτό που παρατήρησα είναι πως σε χαμηλότερο ΡΗ είναι πιο ευαίσθητα. Θα μπορούσες να το ρίξεις (το ΡΗ) και με απιονισμένο νερό. Αυτο που δεν συμφωνω ειναι τα λίτρα σου που είναι λιγα, εχεις και το οσκαρ...

Οσο αφορά τις πέτρες αν τις τοποθετήσεις ετσι ωστε να μην κουνιούνται δεν θα εχεις πρόβλημα απο τα ψάρια αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες ποιο είναι το pH για το oscar και ποιό για severus;;;;;;

Απο οτι ξέρω to oscar ζει με 6,0-8,0 και οι severus με 5,1-6,5!!!!

Οπότε αν και με τα υγρά τέστ βγάλω 7,6, για να συμβαδίζουν οι συνθήκες των δυο ειδών, θέλω μείωση 1,0 και θα είμαι μια χαρά (νομίζω!!!!!!).

Πως το μειώνω όμως σταδιακά χωρίς να προκαλέσω προβλήματα;;;;

Οι πέτρες ποταμού επειρεάζουν το pH;;;

Εννοείται όταν μεγαλώσουν δεν θα χωράνε μαζί τα δύο είδη και θα βρεθεί λύση.

Τώρα είναι μικρά πιστεύω: 11cm oscar, 11cm herosA, 9cm herosB

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...