Jump to content

ΝΕΟ ΒΙΟΤΟΠΙΚΟ


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Δυομιση χρονια μετα το στησιμο του πρωτου μου ενυδρειου(κοινωνικο-jewel rio 125lt) πηρα την αποφαση να παρω αλλο ενα lewel record 55lt,με σκοπο να φτιαξω ενα βιοτοπικο Ν.Αμερικης και παραλληλα να διαμορφωσω το μεγαλο για αφρικανες(Malawi).Οπως καταλαβενετε,αποφασισα να κανω δυο παραλληλα βηματα σε πραγματα τα οποια ισως με δυσκολεψουν.

Προς το παρον δεν θα σας ενοχλησω με τις κιχλιδες αλλα με το βιοτοπικο.

Οπως σας ειπα κατεληξα σε ενα Jewel Record 55lt(λογω ελλειψης χωρου και αφου ξεπερασα την γκρινια για το δευτερο ενυδρειο στο σαλονι.... :bowdown: ).Διαβαζοντας διαφορα θελω βοηθεια σε μερικες αποριες μου......

1)Χρειαζομαι απαραιτητα ειδικο υποστρωμα για τα φυτα?Μου λενε οτι δεν ειναι κανονας.....

2)Ποσα φυτα πρεπει να αγορασω?Πρεπει να τα παρω ολα απο την αρχη για να γεμισω το 60%-70% του ενυδρειου η' παιρνω καποια και μετα μπορω να κανω δουλεια κοβωντας και μεταφυτευοντας απο τα ηδη υπαρχοντα...?

3)Μπορειτε να μου προτεινετε καποια φυτα που να ταιριαζουν και να ειναι ''ευκολα''?

4)Χρειαζεται να αλλαξω λαμπα και να βαλω αλλη και αν ναι ποια προτεινεται...?

5)Εχω ηδη ενα κοπαδακι ροδοστομουσς τους οποιους θα μετακομισω.Τι αλλο μου προτεινετε να βαλω και σε τι αριθμους?(διαβαζοντας ενα εγχειριδιο της sera προντινε στα 60 lt 17 ψαρακια.Δεν ειναι πολλα γι'αυτα τα λιτρα?

Ευχαριστω πολυ....!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Δυομιση χρονια μετα το στησιμο του πρωτου μου ενυδρειου(κοινωνικο-jewel rio 125lt) πηρα την αποφαση να παρω αλλο ενα lewel record 55lt,με σκοπο να φτιαξω ενα βιοτοπικο Ν.Αμερικης και παραλληλα να διαμορφωσω το μεγαλο για αφρικανες(Malawi).Οπως καταλαβενετε,αποφασισα να κανω δυο παραλληλα βηματα σε πραγματα τα οποια ισως με δυσκολεψουν.

Προς το παρον δεν θα σας ενοχλησω με τις κιχλιδες αλλα με το βιοτοπικο.

Οπως σας ειπα κατεληξα σε ενα Jewel Record 55lt(λογω ελλειψης χωρου και αφου ξεπερασα την γκρινια για το δευτερο ενυδρειο στο σαλονι.... :bowdown: ).Διαβαζοντας διαφορα θελω βοηθεια σε μερικες αποριες μου......

1)Χρειαζομαι απαραιτητα ειδικο υποστρωμα για τα φυτα?Μου λενε οτι δεν ειναι κανονας.....

καλα λενε..αμα βαλεις φυτα και με 1-2 ταμπλετες στο υποστρωμα οποτε και οπου χρειαζεται εισαι οκ

2)Ποσα φυτα πρεπει να αγορασω?Πρεπει να τα παρω ολα απο την αρχη για να γεμισω το 60%-70% του ενυδρειου η' παιρνω καποια και μετα μπορω να κανω δουλεια κοβωντας και μεταφυτευοντας απο τα ηδη υπαρχοντα...?

παρε λιγα φυτα στην αρχη ναα δεις αν θα κρατησουν και αν θα σ'αρεσουν και μετα αποφασιζεις

γνωμη μου ειναι μικρα και αργα βηματα

3)Μπορειτε να μου προτεινετε καποια φυτα που να ταιριαζουν και να ειναι ''ευκολα''?

Hygrophila polysperma-cryptocoryne sp.-Camboba caroliana-και καποια ειδη Echinodorus

4)Χρειαζεται να αλλαξω λαμπα και να βαλω αλλη και αν ναι ποια προτεινεται...?

τι λαμπες εχεις τωρα???

5)Εχω ηδη ενα κοπαδακι ροδοστομουσς τους οποιους θα μετακομισω.Τι αλλο μου προτεινετε να βαλω και σε τι αριθμους?(διαβαζοντας ενα εγχειριδιο της sera προντινε στα 60 lt 17 ψαρακια.Δεν ειναι πολλα γι'αυτα τα λιτρα?

17 ψαρακια στο μεγεθος των ροδοστομων ειναι καλα αλλα στα ορια...αλλα βαλε και κανενα corydoras Ευχαριστω πολυ....!!!

:):)<_<

Έγινε επεξεργασία - yiapasdiscus
Link to comment
Share on other sites

Viapasdiscus ευχαριστω για τισ συμβουλες.Η λαμπα ειναι αυτη που εχει πανω ο κατασκευαστης(οταν παραλαβω το ενυδρειο θα σου πω ακριβως).Θα ηταν προτιμοτερο να μπει μια sera plant ας πουμε...

Μια αλλη ερωτηση......Χρειαζομαι συσκευη CO2?

Με την ευκαιρια......η προτινομενη συνθεση της sera - αν θυμαμαι καλα - ηταν

2 agassizi

4 black tetra

5 corry

6 otocinclus (αλγοφαγα)

Αν δεν κανω λαθος καποια απο αυτα μεγαλωνουν αρκετα

Ευχαριστω και παλι.....

Έγινε επεξεργασία - R.G.
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεσεις να προσαρμοσεις και μια 2ρη λαμπα GroLux θα εισαι τελεια και

μαλλον δε θα χρειαστεις CO2 .

Εγω εχω ενα 54λιτρα και οταν τοποθετησα τη 2ρη και με 1 ανακλαστηρα

σε καθε λαμπα ειδα μεγαλη εως τεραστια διαφορα στα φυτα .

Δεν εχω βαλει ποτε CO2 , μονο Excel υγρο .

Link to comment
Share on other sites

Περασε απο το μυαλο μου η εγκατασταση δευτερης λαμπας αλλα........εχεις καμια ιδεα πατεντας για να το κανω αυτο...?

Link to comment
Share on other sites

Τα φτωχά νερά του Αμαζόνιου δεν επιτρέπουν πλούσια υποβρύχια βλάστηση...

Εαν πραγματικά θέλεις να δημιουργήσεις μια βιοτοπική δεξαμενή, θα πρέπει να περιοριστείς σε λιτό φυτικό διάκοσμο, 1-2-3 φυτά, ανάλογα το μέγεθος του ενυδρείου σου... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Περασε απο το μυαλο μου η εγκατασταση δευτερης λαμπας αλλα........εχεις καμια ιδεα πατεντας για να το κανω αυτο...?

Πρεπει να εχει περιπου το ιδιο καπακι με το δικο μου.

Προσωπικα αγορασα ενα ανακλαστηρα της ARCADIA για λαμπα 15W

οπου εχει μεσα τις βασεις και βιδες πλαστικες .

Στο μπροστινο μερος απο το καπακι με τη κλιση και μεσα ανοιξα δυο τρυπες

με οδηγο τις οπες του ανακλαστηρα . Τοποθετησα τον ανακλαστηρα με τις

βιδες και τις βασεις της λαμπας. Μετα αγορασα ενα ειδικο μετασχηματιστη

με στεγανα ακροφυσια για μια λαμπα 15W και τη τοποθετησα .

Αυτα .

Υλικα - 1.μετασχηματιστη ειδικο για ενυδρεια

2.ανακλαστηρα ARCADIA για λαμπα 15W

3.Λαμπα 15W

Ολα μαζι με κοστος γυρο στα 45 ευρω .Τα αγοραζεις ολα σε καταστημα με ενυδρειακα .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Χωρίς να θέλω να σας στερήσω την χαρά των κατασκευών, πιστεύω ότι το Record 60 λόγω ύψους, ειδικά για βιότοπο Ν.Αμερικής που το φως είναι λίγο στα μαύρα νερά, δεν χρειάζεται 2η λάμπα.

Μετά από πολλές δοκιμές, συστήνω ανεπιφύλακτα την αντικατάσταση της αρχικής λάμπας με μία πλήρους φάσματος JBL Solar Tropic 4000K και τοποθέτση ανακλαστήρα.

Το χρώμα της είναι απαλό λευκό προς το κόκκινο πιο κοντά στο περιβάλον των ψαριών που θέλεις.

Με την σωστή επιλογή και τοποθέτηση φυτών, η ανάπτυξή τους είναι καταπλητική με ή χωρίς CO2.

Βάζω μία φωτό από παλαιότερο ενυδρείο μου για το αποτέλεσμα.

post-5311-1206819656_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις ιδεες και τις συμβουλες που μου δωσατε.

Salvator,τι φυτα και σε τι αριθμους τα εχεις μεσα στο ενυδρειο της φωτο?Τι απαιτησεις εχουν...?

Τι υποστρωμα εχεις?

Κωστα the eye of mordor rules them all....

Έγινε επεξεργασία - R.G.
Link to comment
Share on other sites

Κωστα the eye of mordor rules them all....

Σωστα....φιλε wizard R.G. αν και στο avatar σου θα προτιμουσα εναν

sorcerer με 2 scimitar .

Στο θεμα σου τωρα καλη συνεχεια στις επιλογες σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Χωρίς να θέλω να σας στερήσω την χαρά των κατασκευών, πιστεύω ότι το Record 60 λόγω ύψους, ειδικά για βιότοπο Ν.Αμερικής που το φως είναι λίγο στα μαύρα νερά, δεν χρειάζεται 2η λάμπα.

Μετά από πολλές δοκιμές, συστήνω ανεπιφύλακτα την αντικατάσταση της αρχικής λάμπας με μία πλήρους φάσματος JBL Solar Tropic 4000K και τοποθέτση ανακλαστήρα.

Το χρώμα της είναι απαλό λευκό προς το κόκκινο πιο κοντά στο περιβάλον των ψαριών που θέλεις.

Με την σωστή επιλογή και τοποθέτηση φυτών, η ανάπτυξή τους είναι καταπλητική με ή χωρίς CO2.

Βάζω μία φωτό από παλαιότερο ενυδρείο μου για το αποτέλεσμα.

post-5311-1206819656_thumb.jpg

:bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

Salvator,τι φυτα και σε τι αριθμους τα εχεις μεσα στο ενυδρειο της φωτο?Τι απαιτησεις εχουν...?

Τι υποστρωμα εχεις?

Κωστα the eye of mordor rules them all....

Καλημέρα R.G.,

Το ενυδρείο αυτό το ερωτεύτηκε κάποιος φίλος που με επισκέφθηκε και το πήρε πριν μερικούς μήνες.

Ελπίζω να το χαίρεται και να το απολαμβάνει.

Σου παραθέτω τα φυτά όπως φαίνονται στην φωτό με τα link τους στο ευρετήριο φυτών του Aquazone για να δείς λεπτομέρειες.

Αριστερά μπροστά

Anubias Afzelii (2 ρίζες)

Πίσω αριστερά + κέντρο

Cabomba Caroliniana (30-40 ρίζες από συνεχές κλάδεμα και φύτεμα μέχρι να γίνει θάμνος)

Πίσω δεξιά & μέση δεξιά

Hygrophila Polysperma (10 + ρίζες όπως παραπάνω)

Εμπρός δεξιά

Limnophila Sessiliflora (5 + ρίζες όπως παραπάνω)

Μέση κέντρο

Echinodorus Quadricosatus var. magdalenensis (2 ρίζες - στην φωτό μόλις είχε πιάσει και έβγαζε νέα φύλλα)

Κέντρο-δεξιά εμπρός

Sagittaria Subulata (1 ρίζα γλαστράκι με πολλές παραφυάδες. Πρίν το δόσω είχε απλώθεί στο 1/4 του μπροστινού τμήματος)

Υπόστρωμα είχε ψιλό ουδέτερο χαλίκι 5 - 7 cm, κοκκομετρίας 1-3 mm, μπολιασμένο με παστίλιες Sera Florenette A στις ρίζες των φυτών.

Το εγχείρημα στόχευε να αποδείξει και το απέδειξε μετά από αρκετές προσπάθειες ότι δεν χρειάζονται υπερβολές σε λίτρα, φώτα κλπ για ένα όμορφο αποτέλεσμα αλλά με υπομονή να βρείς τις ιδανικές ισορροπίες.

Επιλογή φυτών κατάλληλων για τον βιότοπο των ψαριών που φιλοξενείς. Τα φυτά είναι ζωντανά, έχουν την δικό τους ρυθμό και εκκρίσεις που πρέπει να ταιριάζει με τα αντίστοιχα των ψαριών.

Φυτά χαμηλών, μεσαίων και υψηλών απαιτήσεων σε φως στην κατάλληλη θέση, φυτά αργής και γρήγορης ανάπτυξης για σωστή απορρόφηση των φυσικών και τεχνητών λιπασμάτων.

Πειραματισμό για την ένταση και φάσμα του φωτός.

Εκεί είναι το μυστικό, κάποια στιγμή το σύστημα βρίσκει την δική του ισορροπία και λειτουργεί από μόνο του.

Σαν "μάγος" που είσαι θα πρέπει απλά να φαντάζεσαι το τελικό αποτέλεσμα και να το βλέπεις να δημιουργείται. Αρκεί να το τροφοδοτείς με αγάπη γι' αυτό που κάνεις. :bowdown:

Κωστα the eye of mordor rules them all....

Impossible! For sure it does not rule me... :)

Link to comment
Share on other sites

Salvator σ'ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

Κωστα ευχαριστω κι εσενα για την πατεντα.Θα την δοκιμασω σιγουρα.(Καλως ο wizard kai o sorcerer αλλα πρωτη επιλογη παντα wooden elf archer h' dwarf priest of Tempus).

Link to comment
Share on other sites

Περασε απο το μυαλο μου η εγκατασταση δευτερης λαμπας αλλα........εχεις καμια ιδεα πατεντας για να το κανω αυτο...?

μπορεις να τοποθετησεις την2η λαμπα παραλληλα με την υπαρχουσα με πλαστικους "δετηρες" νομιζω οτι λεγονται ταΪρ απ και με εναν ανακλαστηρα κατευθηνεις το φως..αυτο σε περιπτωση που θες να αποφυγεις τις τρυπες στο καπακι..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε καταστήματα ηλεκτρονικών και ηλεκτρολογικών ειδών.

Link to comment
Share on other sites

Aπο που τα προμηθευεσαι τα tire ups?

Ρωτα !!! και αν μπορεις αγορασε αυτα που ειναι ΟΝ-OFF και οχι μιας χρησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...