Jump to content

ειναι σωστο τα Oscar να...


Recommended Posts

Καταρχην καλησπερα σε ολους αυτους στους οποιους χρωσταμε ,πολλοι απο εμας ,τις ζωες αυτων των ομορφων ''κατοικιδιων'' μας!! κ σε ολους οσους διαβαζουν το θεμα αυτο... :bowdown:

Εχω 3 απο αυτα τα απιστευτα ψαρια+1 πλεκο σε ενα υπερβολικα βολικο ενυδρειο για εμενα(120 λιτρων)[θα κανω κ μετρισεις σημερα τις οποιες κ θα ανεβασω για παραπανω αναλυση] αλλα αντιστοιχως κ πολυ μικρο για αυτα τα θηρια!!(το μεγαλυτερο ειναι 15εκ περιπου) (το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα , η λυση εχει βρεθει (850 λιτρα)μενει το οικονομικο οποτε μετραμε μερες........) :)

τα εχω παρατηρισει αρκετες φορες(συνηθως μετα το ταισμα) να ακουμπανε πανω σε βραχια ή κ στον βυθο του ενυδρειου με την κοιλια κ ψιλο-γερνοντας κιολας, σαν να ξεκουραζονται ...(?)

το ενα απο αυτα επισης εχει την συνηθεια τις τελευταιες μερες να βρισκεται την περισσοτερη ωρα στην μια γωνια του ενυδρειου οπου κ σκαβει τον βυθο φτιαχνοντας μια λακουβα, ας την πουμε(καθως δεν μπορει να σκαψει κ πολυ βαθια μεσα στο ενυδρειο!!)-(το χαλικι που εχω μεσα καλυπτει περιπου 4-5εκατοστα) κ 'αραζει' εκει την περισσοτερη ωρα του.....

ειναι φυσιολογικο???

(σοβαροι τραυματισμοι απο τσακωμους παντως δεν εχουν παρατηριθει(5,5 μηνες που τα εχω)...το μεγιστο ειναι κατι γρατζουνιες απο τα βραχια του ενυδρειου....)

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω ανταποκριση κ ανυσηχω! τεσπα.... εκανα καποιες μετρησεις με το "eSHa aqua quick test" (οχι κ τοσο κατατοπιστικο μπορω να πω[οχι οτι εχω χρησιμοποιήσει κ κανενα αλλο,απλα δυσκολευτηκα να βρω τις τιμες])

οι μετρησεις:

No3 = ~ 170

Gh/DT/TH = ~ >14d + >21d

Kh = 3d

ph = 7,5

στις 2 πρωτες δεν ημουν κ 100% σιγουρος, το no3 ηταν αναμεσα στο 100 και το 250 και το gh το ιδιο (αναμεσα σε 14βαθμους D k 21 αντιστοιχα.,.,..)

is that cool????

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου

τωρα ειδα το μηνυμα σου και θα συμφωνησω μαζι σου για το μεγαλυτερο ενυδρειο καθοτι κι εμεις εχουμε οσκαρ σε 640 λιτρα και ειναι μια χαρα και νομιζω οτι θα σου ηταν πιο οικονομικη μια λυση μικροτερου ενυδρειου αλλα σαφως μεγαλυτερου απο αυτο που εχεις.

ΝΟ3 170 ειναι πααααααρα πολυ ...... αν διαβασεις τις οδηγιες λεει εως 50 να ειναι παροτι δεν ειναι και τοσο αξιοπιστο σαν τεστ. Κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου και δες το θεμα της φιλτρανσης αμεσα. Τι φιλτρο εχεις?

Επισης το οτι μεταφερουν το χαλικι και την αραζουν ειναι απολυτα φυσιολογικο. Το γεγονος ομως οτι ψιλογερνουν οταν καθονται στο βυθο σε μας το κανουν οταν κανουμε σκουπα και ειναι ενδειξη διαμαρτυριας γιατι τους πειραζουμε το ενυδρειο, αν ομως δεν ισχυει αυτο ελεγξε παλι το συσχετισμο με τα νιτρικα σου που ομολογουμενως ειναι πολυ υψηλα.

Link to comment
Share on other sites

NO3 μεχρι 25.Καλο καθαρισμα νερου και μια γερη αλλαγη νερου.Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην γρηγορα αλλαγη 50% και αυριο αλλα 25% και μην ταισεις καθολου για 2-3 μερες μετα ελαχιστα μεχρι να ερθει το ΝΟ3 κατω απο 25 αν χρειαστει κανε αλλαγες καθε μερα.

παιζει να κανει και λαθος το τεστ αλλα δεν κανει κακο ετσι κι αλλιως μια καλη αλλαγη νερου γιατι τα ψαρια ειναι μεγαλα και το ενυδρειο μικρο, να μη τα χασεις τσαμπα.

Παρε επειγοντως υγρα τεστ NH3/NH4, NO2, NO3, gH, kH, pH (APi κατα προτιμηση ως πολυ αξιοπιστα).

Πολυ καλο κουνημα τα μπουκαλακια πριν τη χρηση και πιο πολυ απο οτι λενε οι οδηγιες.

Την αναμονη για τα αποτελεσματα με το χρονομετρο.

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

καλη τυχη και με το καλο το καινουριο ενυδρειο (και γρηγορα :bowdown: )

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους... εκανα τις αλλαγες νερου.....κ μια μερα μετα εκανα αλλο ενα τεστ (υγρα τεστ δεν εχω παρει ακομα[μονο για τα νιτρικα εχω+αυτο με το χαρτακι της esha που ειναι για ολα κ καλα...])

οι μετρησεις επεσαν καπως,αλλα μαλλον θα χρειαστω κιαλλη αλλαγη...

ph=7,3

gh=>14d

kh=~6d

no3=~50!

no2=1

αλλαγες νερου κανω συνηθως 2 φορες τον μηνα....αντε 3!

φιλτρο εχω το δικο του (του ενυδρειου δηλαδη[απο καρφουρ]απλα εχω βαλει αλλον εναν κυκλοφορητη 450λιτ/ωρα(900λιτ/ωρα στο κουτι)

+ενα μικρο φιλτρο εσωτερικο (500λιτ/ωρα).

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε να μετρησεις με πιο αξιοπιστα τεστ,και μαλιστα οσο γινεται πιο συντομα για να ξερεις με ακριβεια τι να κανεις..

απο εκει και μετα ,κανε μικρες και συχνες αλλαγες νερου,ταισμα λιγοστο,και παρατηρεις...

το θεμα με την αλλαγη του ενυδρειου σε μεγαλυτερο βαλτο σε πρωτη σου προτεραιοτητα....

καλη συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

640 λιτρα για 3 οσκαρ θα ηταν οκ δηλαδη φιλε μου μαμπο??

βασικα επιδη τα συμπαθησα πολυ αυτα τα ψαρια τα θελω Αρχοντες! γιαυτο ελεγα 850-900λιτ ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου

Για 3 Οσκαρ αρκει και ενα ενυδρειο 450 λιτρων και υπαρχουν πολύ ομορφα στην αγορα και σιγουρα θα πρεπει να το δεις το συντομωτερο δυνατο και θα παρατηρησεις οτι τα μεγαλύτερα ενυδρεια ανεβάζουν δυσκολοτερα νιτρικα.

Πιστευω ομως οτι στο υπαρχων ενυδρειο εχεις προβλημα φιλτρανσης. Το εσωτερικό σου φίλτρο ειναι οκ για το ενυδρειο γιατι το φερνει βόλτα φορες ανα ώρα 120 Χ 4 = 480 αρκει ομως να ειναι μηχανικο για να παιρνει τα χοντρα που λεμε. Το εξωτερικο σου φιλτρο ομως τι ειναι? Τι γεμίσματα έχει μεσα? Τι ροη έχει σε λιτρα ανα ωρα? Μαλλον εκει πρεπει να οφειλεται η ανοδος των νιτρικων. Επίσης πρεπει να ειναι βιολογικο οπωσδηποτε. Προσωπικα δεν εχω και τοση εμπιστοσυνη στα φιλτρα που πουλανε μαζι με τα ενυδρεια πακετο γιατι απο καπου πρεπει να μοιωσουν κι αυτοι το κοστος τους. Ψαξε το......

Τελος μην συγχεεις τον κυκλοφορητη με τα φιλτρα διοτι απλα κανει κυκλοφορία συν οξυγονωση και απ οτι βλεπω ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικο φιλτρο δεν εχω! οτι ανεφερα παραπανω...2 κυκλοφοριτες(900λιτ/ωρα κ οι 2 μαζι) κ ενα μικρο φιλτρο σαν αυτα που εχουν τα 60λιτρα ενυδρεια 500λιτ/ωρα κ καλα...

το ενυδρειο δουλευει 4 μηνες κ ειναι η πρωτη φορα που βλεπω τοσο ανεβασμενα επιπεδα αμμωνιας κ ειναι(προσωπικη μου αποψη παντα) γιατι δεν ειχα πραγματοποιησει τις 3(περιπου) αλλαγες που εκανα καθε μηνα...

Το 'φιλτρο' του ενυδρειου με τους κυκλοφοριτες αν κ βρισκεται στην γωνια του ενυδρειου, τραβαει αρκετα καλα...+με την σκουπα που βαζω σε καθε αλλαγη συν το μικρο φιλτρο στην αλλη γωνια......πιστευω οτι ,αν οχι τελεια, υπαρχει τουλαχιστον μια ικανοποιητικη φιλτρανση στο εν λογο ενυδρειο... :bowdown:

Αν κ εφοσον θα παρω κ μεγαλυτερο οπως ειπα κ ποιο πριν,ειχω αρχισει να μαζευω ,σιγα σιγα, εξοπλισμο που θα μου χρειαστει οπως πετρες-χαλικια κ διαφορα διακοσμητικα προς το παρων...οποτε μαλλον θα ηταν σωστο πιστευω να παρω+το εξωτερικο φιλτρο που θα χρειαστω σιγουρα στο κοντινο μελλον κ να αρχισω να το στρωνω κιολας...βοηθοντας και λιγο παραπανω αυτη την λιγο 'στριμογμενη' κατασταση! :)

Τα μεταχειρισμενα συμφερουν?! θα μου πειτε εξαρτατε απο τον καιρο που το εχουν δουλεψει.......right? η ''διαρκεια ζωης''που εχουν τα φιλτρα ποση ειναι?(κ το ρωταω αυτο για να ξερω αναλογα με το ποσο καιρο θα μου πει καποιος οτι δουλευε το φιλτρο του ,σε τι κατασταση περιπου βρισκεται....) :)

Link to comment
Share on other sites

παιζει να κανει και λαθος το τεστ !!

Δηλαδη??!!?τι λαθος μπορει να εχει γινει? :)

εκανα ακριβως οτι εγραφε στο κουτι του....βυθισμα ,(οτι να βραχει)....κ συκρινα(αφου περασε 1 λεπτο) το χαρτακι με τις ενδιξεις τις συσκευασιας του εν λογο τεστ....

:)

Το εξωτερικο σου φιλτρο ομως τι ειναι? Τι γεμίσματα έχει μεσα? Μαλλον εκει πρεπει να οφειλεται η ανοδος των νιτρικων. Επίσης πρεπει να ειναι βιολογικο οπωσδηποτε.

Προσωπικα δεν εχω και τοση εμπιστοσυνη στα φιλτρα που πουλανε μαζι με τα ενυδρεια πακετο γιατι απο καπου πρεπει να μοιωσουν κι αυτοι το κοστος τους. Ψαξε το......

Τελος μην συγχεεις τον κυκλοφορητη με τα φιλτρα διοτι απλα κανει κυκλοφορία συν οξυγονωση και απ οτι βλεπω ειναι οκ.

Οπως ειπα κ πριν λιγο εξωτερικο φιλτρο δεν εχω ακομα....Βιολογικα υλικα εχω βαλει στο ''κουτι'' με τους κυκλοφοριτες...(σχεδον μισο κουτι sera siporax + ανθρακα[περιπου 1/3 της συσκευασιας,sera]

αρκει??!??!?!?!

στο δευτερο που αναφερεσαι δεν υπαρχει λογος, να μην σε πιστεψουμε, ουτε μια στο 1.000.000!! :bowdown:

στο τριτο ομως θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η κυρια διαφορα αναμεσα στο φιλτρο το εξωτερικο απο το "κουτι" το οποιο υπαρχει πχ στο ενυδρειο μου?! (αφου λαβουμε υποψην μας οτι εχω βαλει βιολογικα υλικα κτλ)ειναι θεμα αποδοσης κ μονο??

Link to comment
Share on other sites

κ κατι ασχετο! (αν θελετε απαντηστε με πμ [μην ξεφευγουμε απο το θεμα] )

γιατι δεν εμφανιζεται η φωτο η οποια εχω ανεβασει σαν προσωπικη εδω?

Link to comment
Share on other sites

.....το ενυδρειο δουλευει 4 μηνες κ ειναι η πρωτη φορα που βλεπω τοσο ανεβασμενα επιπεδα αμμωνιας

Δεν ειδα πιο πανω να εχεις δωσει τιμη για NH3/NH4.

To στικ που εχεις δεν εχουν τεστ αμμωνιας.

Για νιτρικα μιλαγαμε νομιζω (ΝΟ3 : 170)

Σου ειπα οτι ειπα "παιζει να κανει λαθος το τεστ" γιατι τα τεστ, υγρα και στικ, εχουν ημερομηνια ληξης.

Καθε φορα που ανοιγεις το κουτακι με τα στικ, αλλιωνονται ολο και περισσοτερο.

(τα υγρα, 1 χρονο συνηθως μετα απο το πρωτο ανοιγμα)

Εκτος αυτου, τα στικ δεν ειναι απο τα πλεον αξιοπιστα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο μπαινουμε εδω,ετσι ωστε να μας εξηγητε οτι δεν μπορει να 'πιασει' το 'αρχαριο' ή κ ερασιτεχνικο μυαλο μας.... Ετσι θελω να πιστευω τουλαχιστον!!! :bowdown: ναι εχεις δικιο!για νιτρικα μιλαμε... :) τα οποια στην πρωτη μετρηση ηταν 170 οπως ειδες...κ στην δευτερη(μετα την αλλαγη) περιπου 50 .... θα κανω αλλη μια μετρηση σημερα κ μπορει κ μια μερικη αλλαγη νερου αν δεν ειναι ποιο ικανοποιητηκα τα αποτελεσματα....

τεστ αμμωνιας εχω (σε υγρο) τα υπολοιπα δεν εχω παρει ακομα..... Τα στικ τα οποια εχω ειναι καινουργια,τα ειχα αγορασει κ δεν τα ειχα ανοιξει διοτι ειχα κιαλλα.... οποτε, το καινουργιο στικ,παιζει να εχει τοσο μεγαλη αποκλιση απο την πραγματικοτητα?

(ευχαριστω για την οποια βοηθεια μου εχετε προσφερει μεχρι τωρα(η οποια δεν ειναι κ λιγη!! :):) )

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδα πιο πανω να εχεις δωσει τιμη για NH3/NH4.

Το υγρο τεστ για αμμωνια που εχω ειναι της sera (αυτο που βλεπεις το ποσο εντονο πρασινο θα γινει το νερο μετα την γνωστη διαδικασια)

οποτε δεν μπορω να σας δωσω ακριβως την τιμη....

Οι σημερινες μετρησεις:

NH3/NH4 : ειναι αρκετα υψηλα τα επιπεδα της ακομα κ μετα την αλλαγη(75% περιπου)

ph= 7,5

No3= 50

No2= 0

Kh= 6d

Gh= >14d

οποτε θα χρειαστει αλλη μια αλλαγη οπωσδηποτε {[(30% ειναι οκ?)]}?????????????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Πηγα κ πηρα υγρο τεστ για No3 κ το εκανα, τα αποτελεσματα ηταν αρκετα υψηλα οπως κ τις αμμωνιας..οποτε προχωραω σε αλλαγη 50%...

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην συγνωμη αν φανηκε απο το ποστ μου οτι σου "φωναζω". :bowdown:

Λοιπον, αν δεν διευκρινησα καλα. Τα στικ και καινουρια δεν ειναι τοσο αξιοπιστα ποσο μαλλον παλια.

Γι'αυτους τους λογους δεν τα εμπιστευομαι, αν και γω στην αρχη τετοια ειχα (esha).

Αλλα ειδα και το λογο της οικονομιας.

Τα υγρα ειναι πιο ακριβα εκ πρωτης οψεος αλλα βγαζουν περισσοτερα τεστ και φυσικα πιο αξιοπιστα.

Στο θεμα τωρα.

Η υπαρξη αμμωνιας και ταυτοχρονα νιτρικων και κατα πασα πιθανοτητα και νιτρωδων (τα οποια ειναι τα πιο επικυνδυνα) σημαινει οτι κατι δεν παει καλα με τη βιολογια σου.

Εχουμε πει οτι τα ψαρια δεν θα επιζησουν για πολυ στα 120 λιτρα που εχεις.

Ειπες οτι : "Εξωτερικο φιλτρο δεν εχω! οτι ανεφερα παραπανω...2 κυκλοφοριτες(900λιτ/ωρα κ οι 2 μαζι) κ ενα μικρο φιλτρο σαν αυτα που εχουν τα 60λιτρα ενυδρεια 500λιτ/ωρα κ καλα..."

Αυτο σημαινει οτι δεν εχεις αρκετη βιολογια και δεν μπορει να ανταπεξερθει στα αποβλητα του ενυδρειου σου.

Οταν εχουμε ενα ενυδρειο μικρο για την ιχθυοφορτοση που εχουμε θελουμε περισσοτερη φιλτρανση απο οτι αν ειχαμε τα ψαρια σε ενα κανονικα μεγαλο ενυδρειο καταλληλο για τα ψαρια.

Με λιγα λογια τα ψαρια επρπε να ειναι κανονικα σε 600 λιτρα με 2 εξωτερικα φιλτρα 10-14 λιτρα βιολογιας με 2000 λ/ωρα κυκλοφοριας τουλαχιστον.

Στα 120 λιτρα θελεις τη διπλη φιλτρανση :) Υπολογισε :)<_<

Οτι λεμε εδω ειναι για να σωσουμε για λιγο την κατασταση μεχρι να μετακομισουν τα ψαρια.

Οσο βρισκονται μεσα σε αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα λιγοστευει η ζωη τους ραγδαια και με λογαριθμικη προοδο εως και ξαφνικος θανατος.

Σορυ που στα λεω χυμα, αλλα ετσι ειναι.

Δωσε τα ψαρια καπου πιο φιλοξενα μεχρι να παρεις το ενυδρειο που πρεπει.

Το τεστ της αμμωνιας που εχεις (Sera) δεν το εχω χρησιμοποιησει για να ξερω, αλλα λογικα θα επρεπε να ειχε μεσα στο κουτι ενα πινακακι με τη διαβαθμιση των τιμων της αμμωνιας.

Αν εχει καποιος αυτο το τεστ ας βοηθησει.

Οι κανονικες τιμες πρεπει να ειναι

ΝΗ3/ΝΗ4 : 0 (και μονο 0)

ΝΟ2 : 0 (και μονο 0)

ΝΟ3 : 5-15 (αν εχεις φυτα καλο ειναι να ειναι 10-20, για να τρεφονται)

Αυτες οι τιμες επιτυγχανονται με σωστη διαχειριση αριθμου ψαριων σε λιτρα, ποσοτητα τροφης, και σωστη συντηρηση φιλτρων.

Τα φιλτρα δεν τα πειραζουμε αν δεν χρειαζεται.

Ο καθαρισμος τους γινεται μονο οταν αρχιζει και πεφτει ο ροη τους, και οχι διεξοδικος, δηλαδη δεν καθαριζουμε τα υλικα να γινουν "τζαμι".

Στιβαζουμε τα σφουγγαρια ελαφρα να φυγουν τα χοντρα και να "ξεβουλωσουν".

Η μουργα που υπαρχει πανω τους ειναι στην ουσια η βιολογια που λεμε και δεν θελουμε να τη χασουμε ολη.

ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ Ο ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.

ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗ ΒΡΥΣΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΧΛΩΡΙΟ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

.....Στιβαζουμε τα σφουγγαρια ελαφρα να φυγουν τα χοντρα και να "ξεβουλωσουν".....

Ηθελα να πω "Στιβουμε τα σφουγγαρια"..... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε delta66 ευχαριστω πολυ για τον χρονο που αφιερωσες κ για ολες τις χρησιμες πληροφοριες που μου εδωσες μεχρι τωρα οπως κ οι υπολοιποι εδω μεσα!!!!μπορω να πω οτι το τελευταιο ποστ κ ποσο μαλλον το πμ βοηθησαν οσο δεν φανταζεσαι!! εχουμε αρχισει να κατασταλασουμε σιγα σιγα....(θελω να πιστευω) :bowdown:

το τεστ της sera οπως ειπες εχει ενα χαρτι στην συσκευασια του με τις τιμες το οποιο κ εχω χασει εδω κ καιρο!!!! το θυμηθικα πριν λιγο που πηρα το αλλο τεστ παλι της sera για τα νιτρικα(Νο3) κ το ειδα μεσα!!!

τελευταιες μετρησεις της μερας!! :

Με το τεστ της esha:

ph= 7,5

kh= 5

gh=10

No2=0

No3=~30

και με το τεστ της sera Νh3-Nh4

Νο3=10mg/l

την τιμη με ακριβεια απο το τεστ για την αμμωνια δεν μπορω να σας την πω με σιγουρια αφου δεν εχω το χαρτι με τις τιμες για να το δω, αλλα μπορω να πω οτι εχει ελαχιστα ποσοστα...σχεδον κιτρινο ειναι ...ουτε καν πρασινο(για οποιον το εχει χρησιμοποιησει).

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα καλα τα αποτελεσματα. (το "αρκετα" παει στην ασαφεια των αποτελεσματων της αμμωνιας)

Βλεπεις τη διαφορα στο ΝΟ3?

στικ : 30. υγρο τεστ : 10, το πρωτο ειναι πανω απο το οριο το δευτερο καλο.

Συνεχεια ελεγχο να μην ανεβουν παλι οι τιμες.

Μετρο στη τροφη (2-3 φορες τη μερα αλλα λιγη, να φευγει αμεσως ολη και να μη μενει στο νερο).

Συντομα αγορα ενυδρειου (για να μη τρεχεις και συ) και διαβαζε εν τω μεταξυ και για τα ψαρια πληροφοριες.

Διασταυρωνε πληροφοριες και καλη συνεχεια.

Μερικα λινκ για τα οσκαρ.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=43

http://www.theaquariumwiki.com/Oscar

http://www.fishbase.gr/Summary/SpeciesSumm...mp;lang=English

http://en.wikipedia.org/wiki/Astronotus_ocellatus

Και ψαξε και αλλα στο google

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει αρκετα κ συνεχιζω να διαβαζω οσο βρισκω πληροφοριες!οπως θα κανω κ με τα λινκ που μολις εστειλες!!! εκανα τεστ αμμωνιας στο νερο τις βρυσης το μεσιμερι κ μου βρηκε καποια ελαχιστα ποσοστα!! ειναι φυσιολογικο!??!?!?!?! το νερο που πινουμε περιεχει αμμωνια?!?! :bowdown:

οσο για το οτι μειωθηκαν τα ποσοστα απο νιτρικα/νιτρωδοι/αμμωνιας ειναι δεδομενο μετα τις 3 αλλαγες σε 3 μερες!!!! ολες οι ενδιξεις ηταν αρκετα χαμηλες στο τελευταιο check που εκανα...

το Νο3 επεσε κατακορυφα οπως κ η αμμωνια....

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δεν εχει αμμωνια το νερο της βρυσης.

Εγω δεν εχω βρει ποτε στο δικο μου (κανω καθε 1-2 μηνες ενα τσεκ)

Υπαρχει περιτωση να εχεις ομως.

και φυσικα δεν ειναι καλο ουτε για μας.

http://freshaquarium.about.com/cs/disease/...moniapoison.htm για ψαρια

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002759.htm για μας

Μηπως ομως δεν κανεις καλα το τεστ?

Προσοχη στις δοσεις νερου και χημικου.

Και προσοχη στα λεπτα αναμονης.

Κουνα καλα τα πλαστικα μπουκαλακια με τα χημικα πριν τη χρηση.

Ξεπλυνε καλα τους δοκιμαστικους σωληνες και ξεπλυνε τους με το νερο του ενυδρειου στο τελος.

Βαλε ακριβως την ποσοτητα του νερου που λεει.

Βαλε ακριβως τις σταγονες που λεει.

Κουνα καλα τους δοκιμαστικους σωληνες.

Περιμενε ακριβως τα λεπτα που λεει μεχρι να δεις το αποτελεσμα.

Το χρωμα στο μπουκαλακι θα το εξεταζεις βαζοντας το σε ασπρο φοντο (εγω χρησιμοποιω το πινακακι με τη διαβαθμηση) και σε καλα φωτισμενο χωρο.

Παντα φιλικα Σπυρος.

ΥΓ Αυτα που γραφω μπορει να τα ξερεις ηδη αλλα μπορει καποιος που διαβαζει αλλος να μη τα ξερει. :bowdown:

Επισης παρακαλω τους εμπειροτερους να με διορθωσουν αν εχω κανει καποιο λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις κ εισαι "υπερ-περιγραπτικος" γιατι ολο κ κατι θα μου ειχε ξεφυγει κ εμενα!(το κεφαλι μου εχει φυγει, απο την θεση του αυτες τις μερες, αλλα δεν βαριεσαι!!!!)

Οσο να ναι οταν διπλοτσεκαρεις κατι μονο να κερδισεις μπορεις....

Τα τεστ οπως περιγραφεις κ εσυ τα πραγματοποιω ακολουθωντας πιστα τις οδηγειες.οποτε δεν νομιζω,αν κ θα το ξανακανω αυριο!!!

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο μηνα επισης εχω παρατηρισει οτι εχει εμφανιστει αλγη...σε πετρες,στο τζαμι κτλ....

1) Γιατι εμφανιστηκε μονο στα 2 μεγαλυτερα ενυδρεια που εχω?(120 κ 96 λιτρων)

2) Τι επιπτωσεις εχει στα ψαρια??καπου διαβασα οτι σταματαει την αναπτυξη τους.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...