Jump to content

Αρτεμια


Recommended Posts

Καλημερα,

Προσπαθω να κανω αποκελυφοποιηση αρτεμιας, αλλα κατι δεν παει καλα...

Εχω ενα μπουκαλι πλαστικο 1μιση λιτρου με πολυ οξυγονο και θερμοκρασια 28 βαθμους...(εριξα και αντιχλωριο)

Στην πρωτη αποπειρα περιμενα τεσσερις ολοκληρες αλλα τιποτα...

Στην δευτερη περιμενω ηδη δυο μερες...

Τι δεν παει καλα...

(Ερωτηση: Πως θα καταλαβω οτι ολα ειναι οκ Θα φαινονται οι νεογεννητες αρτεμιες να κολυμπανε στο μπουκαλι...:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ και αν δεν βοηθηθείς ξανά ρώτα

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο τα εχω διαβασει ολα...

Δεν μπορω να καταλαβω ομως τι φταιει...;

]Ερωτηση: Πως θα καταλαβω οτι ολα ειναι οκ Θα φαινονται οι νεογεννητες αρτεμιες να κολυμπανε στο μπουκαλι...
Έγινε επεξεργασία - tsagod
Link to comment
Share on other sites

Ναι φαίνονται οι νεογέννητες αρτέμιες αλλά για να είσαι σίγουρος μετά από 48 ώρες τοποθέτησε σε κάποιο σημείο μια πηγή φωτός και θα διαπιστώσεις ότι εκεί θα μαζευτούν όλες.

Τώρα αν δεν συμβεί αυτό δυο πράγματα θα συμβαίνουν.

Πρώτων κάνεις κάτι εσύ λάθος, ή τα αυγά είναι τζούφια.

Αν θέλεις περιέγραψε μας βήμα βήμα τη κάνεις για να δούμε αν το λάθος οφείλετε σε εσένα ή φταίνε τα αυγά.

Link to comment
Share on other sites

σε 1μιση λιτρο μπουκαλι βαζω μεσα το σακουλακι της σερα και γεμιζω το μπουκαλι περιπου με ενα λιτρο νερο και προσθετο και λιγο αντιχωριο.

Εχω μια αεραντλια με σωληνακι μεσα στο μπουκαλι που βγαζει πολυ αερα... Το μπουκαλι αυτο μετα το βαζω μεσα σε ενα μεγαλο κουβα που πριν εχω τοποθετηση εναν θερμοστατη για να κραταει την θερμοκρασια στους 26-28 βαθμους...

Απο εκει κι περα περιμενω...

Εχω δοκιμασει δυο φορες με αυγα διαφορετικων εταιριων...

Link to comment
Share on other sites

Ολα οκ...

τα παρατηρησα καλυτερα καιβλεπω κατι μικρες ψηρες να τρεμουλιαζουν... :bowdown:

ΠΑΩ ΝΑ ΤΑΙΣΩ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΣΚΑΛΑΡΑΚΙΑ...

ευχαριστω...

Υ.Γ. Χρειαζεται να ταισω τιποτα την αρτεμια αν θελω να μεγαλωσει για να ταισω και κανενα

μεγαλυτερο ψαρι... :)

Link to comment
Share on other sites

Η τροφη της αρτεμιας ειναιη σπιρουλινα .

Ειναι ομως πολυ δυσκολο να βρεις καθαρη σπιρουλινα που να ειναι σε τετοιο μεγεθος που να μπορουν οι αρτεμιες να τη φάνε .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανά διαστήματα όταν της μεγαλώνω χρησιμοποιώ όταν είναι πολύ μικρές Liquizell της Hobby είναι φυτοπλαγκτόν σε υγρή μορφή και όταν μεγαλώσουν λίγο (δέκατη μέρα) της δίνω HOBBY Mikrozell (σε σκόνη). Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν στην Ελληνική αγορά εγώ τα παραγγέλνω από το διαδίκτυο.

Ίσος να υπάρχουν και από άλλες εταιρείες παρόμοια σκευάσματα δεν γνωρίζω δεν το έψαξα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...