Jump to content

ΑΙΦΝΙΔΙΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ Albino


Recommended Posts

Νέο Μέλος

Ομάδα: Μέλος του Aquazone

Δημοσιεύσεις: 2

Εγγραφή: 07/04/2008

Αρ. μέλους: 7.330

Φύλο: Γυναίκα

Εμπειρία: Σχετικά καλή

Νομός: Σερρών

Χώρα:Hellas

Προειδοποίηση: (0%)

ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 17 ΛΙΤΡΩΝ ΜΕ 5 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ Κ ΕΝΑΝ ΓΛΕΙΦΤΗ.ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΛΕΥΚΟΧΡΥΣΟ ΚΑΡΧΑΡΙΑΚΙ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΑΤΙΑ Κ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ.ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΑΝΗΣΥΧΟ Κ ΕΚΑΝΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΒΟΛΤΕΣ Κ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΦΑΓΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΟΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΜΕ ΓΚΑΠΙ ΑΚΟΜΑ Κ ΜΕ ΝΕΟΝ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΨΟΦΗΣΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΠΡΩΤΥΤΕΡΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ..ΓΙΑΤΙ??????

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω για μαγαζάτορα να έχει τροπικά ψάρια μαζί με χρυσόψαρα.

Χρειάζονται κι άλλες λεπτομέρειες για να σου πει κάποιος τη γνώμη του.

Θερμοκρασίες, τιμές αμμωνίας, νιτρικών, είδος τροφής κλπ.

Link to comment
Share on other sites

17 λιτρα με 7 ψαρια μεσα δεν συμβιβαζετε με τιποτα.Πολλα ψαρια υπερβολικα λιγα λιτρα.Για να καταλαβεις 7 Ψαρια εγω εχω σε 80 λιτρα ενυδρειο.Ακομα και τα ειδη ειναι αταιριαστα.Τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου,και το καλυτερο θα ηταν να τα ειχες ξεχωριστα.

Link to comment
Share on other sites

17 λιτρα με 7 ψαρια μεσα δεν συμβιβαζετε με τιποτα.Πολλα ψαρια υπερβολικα λιγα λιτρα.Για να καταλαβεις 7 Ψαρια εγω εχω σε 80 λιτρα ενυδρειο.Ακομα και τα ειδη ειναι αταιριαστα.Τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου,και το καλυτερο θα ηταν να τα ειχες ξεχωριστα.

Το πιο λογικό είναι είναι να πήγε από υπερβολική δόση αμμωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο λογικό είναι είναι να πήγε από υπερβολική δόση αμμωνίας.

Το στριμωξιδι που το βαζεις;17 λιτρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το στριμωξιδι που το βαζεις;17 λιτρα!!!!

ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ??ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΠΡΟΕΤΡΕΨΑΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΨΑΡΙΑ.ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΟΥ ΟΓΚΟΥ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΥ.ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΚΟΣ * ΠΛΑΤΟΣ * ΥΨΟΣ ΣΕ ΕΚΑΤΟΣΤΑ Κ ΜΕΤΑ ΕΠΙ 1000?

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΑΠΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΔΟΣΗ ΑΜΜΩΝΙΑΣ??ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ALBINO Κ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΡΟΠΙΚΑ??100 ΛΙΤΡΑ ΑΡΚΟΥΝ???

Link to comment
Share on other sites

Το πιο λογικό είναι είναι να πήγε από υπερβολική δόση αμμωνίας.

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΑΠΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΔΟΣΗ ΑΜΜΩΝΙΑΣ??ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ALBINO Κ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΡΟΠΙΚΑ??100 ΛΙΤΡΑ ΑΡΚΟΥΝ???

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο καταρχας καλως ηρθες στην παρεα μας.

Τωρα οσον αφορα το ενυδρειο σου ειναι ΕΝΑ τιποτα απο θεμα μεγεθους για τα ψαρακια που εχεις,και τι θελω να πω με αυτο.Καθε χρυσοψαρο για να ειναι καλα χρειαζεται 40λτ ,οποτε τα 17 λτ και τα οκτω χρυσοψαρα ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟΣ συνδιασμος.Η αμμωνια προκαλειτε απο τις εκρισεις των ψαριων καθως και απο την τροφη που δεν καταναλωνετε αλλα πεφτει στον πυθμενα και ζαπιζει.

Μια αλλη επισυμανση που φιλικα θα ηθελα να σου κανω ειναι,ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΨΑΡΑΚΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΩΜΕΝΟ,δηλαδη να εχει κανει τον κυκλο του αζωτου.Αν θες υπαρχουν παρα πολλα αθρα για αυτο εδω μεσα.

Φιλικα

Χρηστος

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο καταρχας καλως ηρθες στην παρεα μας.

Τωρα οσον αφορα το ενυδρειο σου ειναι ΕΝΑ τιποτα απο θεμα μεγεθους για τα ψαρακια που εχεις,και τι θελω να πω με αυτο.Καθε χρυσοψαρο για να ειναι καλα χρειαζεται 40λτ ,οποτε τα 17 λτ και τα οκτω χρυσοψαρα ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟΣ συνδιασμος.Η αμμωνια προκαλειτε απο τις εκρισεις των ψαριων καθως και απο την τροφη που δεν καταναλωνετε αλλα πεφτει στον πυθμενα και ζαπιζει.

Μια αλλη επισυμανση που φιλικα θα ηθελα να σου κανω ειναι,ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΨΑΡΑΚΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΩΜΕΝΟ,δηλαδη να εχει κανει τον κυκλο του αζωτου.Αν θες υπαρχουν παρα πολλα αθρα για αυτο εδω μεσα.

Φιλικα

Χρηστος

ΝΑΙ ΒΡΕ ΧΡΗΣΤΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ?ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΑΝ Η ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΟΤΙ Κ ΝΑ ΕΚΑΝΑΝ..ΕΡΩΤΩ ΞΑΝΑ ΟΜΩΣ:

ΠΩΣ ΜΕΤΡΑΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ? ΜΗΚΟΣ *ΠΛΑΤΟΣ*ΥΨΟΣ ΣΕ ΕΚΑΤΟΣΤΑ Κ ΜΕΤΑ * 1000????

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΣ ΜΕΤΡΑΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ? ΜΗΚΟΣ *ΠΛΑΤΟΣ*ΥΨΟΣ ΣΕ ΕΚΑΤΟΣΤΑ Κ ΜΕΤΑ * 1000????

πες τι υψος εχεις? τι βαθος? τι πλατος?

στο υψος υπολογισε μονο το υψος του νερου (ποτε δεν το γεμιζουμε μεχρι πανω πανω και στο βυθο καμια φορα εχουμε αμμο-χαλικι ι κατι αλλο)

θα σου απαντισω εδω ποσο ακριβος ειναι το ενυδρειο σου

εναλλακτικα δοκιμασε εδο να το κανεισ

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=15

Link to comment
Share on other sites

Εχω αναφερθει ξανα σε αυτα τα..........να μην πω,μαγαζια,και καθε φορα που ακουω κατι τετοια μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.Δεν ειναι μονο οτι θελουν ΜΟΝΟ να πουλανε,αλλα και οι υπαλληλοι που εχουν ειναι ΑΣΧΕΤΟΙ!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω αναφερθει ξανα σε αυτα τα..........να μην πω,μαγαζια,και καθε φορα που ακουω κατι τετοια μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.Δεν ειναι μονο οτι θελουν ΜΟΝΟ να πουλανε,αλλα και οι υπαλληλοι που εχουν ειναι ΑΣΧΕΤΟΙ!!!!!!!!!!!!!

ΜΗΚΟΣ επι ΠΛΑΤΟΣ επι ΥΨΟΣ δια 1000

Link to comment
Share on other sites

πες τι υψος εχεις? τι βαθος? τι πλατος?

στο υψος υπολογισε μονο το υψος του νερου (ποτε δεν το γεμιζουμε μεχρι πανω πανω και στο βυθο καμια φορα εχουμε αμμο-χαλικι ι κατι αλλο)

θα σου απαντισω εδω ποσο ακριβος ειναι το ενυδρειο σου

εναλλακτικα δοκιμασε εδο να το κανεισ

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=15

ΥΨΟΣ 0.21 ,ΠΛΑΤΟΣ 0,18 , ΜΗΚΟΣ 0,39 ΛΟΓΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 17 ΛΙΤΡΑ :bowdown:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...........

Link to comment
Share on other sites

ΥΨΟΣ 0.21 ,ΠΛΑΤΟΣ 0,18 , ΜΗΚΟΣ 0,39 ΛΟΓΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 17 ΛΙΤΡΑ :bowdown:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...........

Με αυτες τις διαστασεις οπως γραφεις,βγαινει ακομα μικροτερο.14,742lt

Link to comment
Share on other sites

Εχω αναφερθει ξανα σε αυτα τα..........να μην πω,μαγαζια,και καθε φορα που ακουω κατι τετοια μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.Δεν ειναι μονο οτι θελουν ΜΟΝΟ να πουλανε,αλλα και οι υπαλληλοι που εχουν ειναι ΑΣΧΕΤΟΙ!!!!!!!!!!!!!

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...ΑΝ ΣΟΥ ΠΩ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΣΕ ΤΙ ΧΑΣΑΠΗ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑ ΕΙΧΑ ΠΕΣΕΙ...... ΜΟΥ ΠΟΥΛΟΥΣΕ ΑΡΡΩΣΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΨΟΦΟΥΣΑΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ....ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΜΙΑ 30ΡΙΑ ΨΑΡΙΑ(ΟΧΙ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ) ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑΝ ΣΤΟΝ ΥΠΟΝΟΜΟ ΚΑΠΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΛΕΥΚΟ ΠΥΡΓΟ ,ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΜΙΑ ΧΑΖΗ ΦΟΒΙΑ ΜΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ(ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΚΡΙΣΗ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΨΟΦΑΕΙ ΕΣΤΩ Κ ΕΝΑ!!!ΟΧΙ ΑΣΤΕΙΑ...)ΕΚΑΝΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΕΠΙ.ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΙΘΕΜΕΝΗ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΘΩ ΤΑ ΙΔΙΑ......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...