Jump to content

Αλλαγή σκηνικού


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Λόγω του ότι ΡΗ και GH είναι και τα δύο στο 8 εκ του φυσικού τους, και η συντήρηση του νερού σε χαμηλότερα επίπεδα απαιτεί χρήση Α/Ο και CO2, και επειδή η μέθοδος με την τύρφη αποδείχτηκε όντως αρκετά ...μπελαλίδικη, αποφάσισα να αλλάξω το ενυδρείο μου σε κιχλίδων. Δεν είχα ποτέ μου ξαναασχοληθεί με κιχλίδες και είδα ότι είναι πολυ δραστήρια και εκφραστικά ψάρια.

Έβαλα λοιπόν τρεις Malawi. Μέχρι τώρα δεν έχουν πειράξει τα δύο xifo που έχω μέσα ούτε και τα φυτά.

Εάν τα πειράξω θα τα δώσω αλλού (αν προλάβω βέβαια!), τα φυτά όταν τα ρημάξουν θα τα αντικαθιστώ με πέτρινο σκηνικό, θα δω πως θα πάει, αλλά μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος με τους καινούργιουε ενοίκους και τη διαφορετική των xifo συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλο το ph 8 αλλα το gh θελει ανεβασμε 13+ για να δεις και καλητερη συμπεριφορα στις αφρηκανες,και χρωματα!!λιγο αλατακι για (προσωπικα seachem για malawi,και λιγο trace και ειμαι οκ) :wub:

για τους ξιφο...δεν ξερω αν ...αλλα δεν ταιριαζουν,,,,και βαλε πολλες ,πολλες πετρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλο το ph 8 αλλα το gh θελει ανεβασμε 13+ για να δεις και καλητερη συμπεριφορα στις αφρηκανες,και χρωματα!!λιγο αλατακι για (προσωπικα seachem για malawi,και λιγο trace και ειμαι οκ) :wub:

για τους ξιφο...δεν ξερω αν ...αλλα δεν ταιριαζουν,,,,και βαλε πολλες ,πολλες πετρες.

Αυτό έχω σκοπό να κάνω φίλε μου, οι xifo είναι για μια - δυο μέρες, μέχρι να... παραδώσουν το οικοσύστημα στις κιχλίδες!!

Τις πέτρες θέλω να τις τοποθετήσω με την ησυχία μου, να το ευχαριστηθώ.

Προτιμούν κάποιον συγκεκριμμένο τύπο πέτρας;

Όσο για το trace δεν γνωρίζω περί τούτου, μπορείς να με διαφωτίσεις;

Όπως ανέφερα πρώτη φορά βάζω κιχλίδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...