Jump to content

Μικρό ενυδρειο


Recommended Posts

Εχω ένα μονομάχο κ ένα χρυσόψαρο θέλω να βάλω αλλα δύο χρυσόψαρα σε 20λιτρο ειναι υπερβολικό;

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπερβολικό, τα χρυσόψαρα θέλουν περισσότερα λίτρα αλλά και δεν τεριάζουν και με τον μονομάχο.

Εάν ψάξεις στο forum θα βρεις πολλά παρόμοια θέματα και θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα μονομάχο κ ένα χρυσόψαρο θέλω να βάλω αλλα δύο χρυσόψαρα σε 20λιτρο ειναι υπερβολικό;

Kαλύτερα αποφάσησε ποιο είδος θέλεις να κρατήσεις και μετά απο το σχετικό διάβασμα

φιάξε γι΄αυτό ένα μικρό "παλατάκι"

Για τα λίτρα ο μονομάχος είναι ότι πρέπει :wub:

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα οτι ειναι πολυ μικρός ο χώρος αλλά εχω αγαπήσει και τον μονομάχο και το χρυσόψαρο πρέπει να αποφασίσω σύντομα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η μια λύση Σταματία ειναι να κρατήσεις το μονομάχο και θα είναι αρχοντας!!!η δεύτερη λυση ειναι να παρείς ενα μεγαλύτερο ενυδρειάκι η να φτίαξεις ενα με γυαλί και σιλικόνη μεγαλύτερο απο αυτό που εχείς.και να κρατήσεις και το χρυσοψαράκι..θα χρειαστείς ενα φιλτράκι ομως..στο 2 ενδεχόμενο αν παρείς ενα ενυδρειακι 60λίτρων μπορεις να βάλεις και 2 ο χυσόψαρο για να έχει παρεα!!καλη επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Η μια λύση Σταματία ειναι να κρατήσεις το μονομάχο και θα είναι αρχοντας!!!η δεύτερη λυση ειναι να παρείς ενα μεγαλύτερο ενυδρειάκι η να φτίαξεις ενα με γυαλί και σιλικόνη μεγαλύτερο απο αυτό που εχείς.και να κρατήσεις και το χρυσοψαράκι..θα χρειαστείς ενα φιλτράκι ομως..στο 2 ενδεχόμενο αν παρείς ενα ενυδρειακι 60λίτρων μπορεις να βάλεις και 2 ο χυσόψαρο για να έχει παρεα!!καλη επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Ξεχώρισα τα ψάρια κ αφησα το χρυσόψαρο στο ενυδρείο μέχρι να στρώσει και τον μονομάχο σε γυάλα 10 λιτρων με μέρος νερού από ενυδρείου. Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω φιλτράκι σήμερα αύριο στη γυάλα (αυτό που έχω στο ενυδρειάκι-εσωτερικό) και θα αγοράσω ένα εξωτερικό για το ενυδρειάκι. Οσο για θερμαντήρα τον άφησα στο ενυδρειάκι που είναι το χρυσόψαρο. Να το μεταφέρω στον μονομάχο. Τον χρειάζεται περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω φιλτράκι σήμερα αύριο στη γυάλα (αυτό που έχω στο ενυδρειάκι-εσωτερικό) και θα αγοράσω ένα εξωτερικό για το ενυδρειάκι. Οσο για θερμαντήρα τον άφησα στο ενυδρειάκι που είναι το χρυσόψαρο. Να το μεταφέρω στον μονομάχο. Τον χρειάζεται περισσότερο;σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο μονομαχος ειναι τροπικο ψαρι ενω το χρυσοψαρο κρυου νερου.

Φανταζομαι οτι το δωματιο που τα εχεις, εχει γυρω στους 22 C τωρα, ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Και τιποτα να μην αγορασεις μια χαρα θα ειναι ο μονομαχος.Ενα μικρο φωτακι να εχεις μονο και εισαι μια χαρα.Ουτε φιλτρο ουτε θερμαντηρα ουτε τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Και τιποτα να μην αγορασεις μια χαρα θα ειναι ο μονομαχος.Ενα μικρο φωτακι να εχεις μονο και εισαι μια χαρα.Ουτε φιλτρο ουτε θερμαντηρα ουτε τπτ.

Με τιποτα δεν ισχυει αυτο που γραφεις.

Εκτος αν εισαι ευχαριστημενος να ζησει 5-6 μηνες και μετα να παρεις καινουριο...

Οι δικοι μου εκλεισαν πριν απο 1 μηνα τα 2 χρονια... (και δεν εχω και λιγους) :wub:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο θα κάνω αυτό που μου λες θα βάλω τον θερμαντήρα στον μονομάχο. Σε ευχαριστώ. Οσο για τον φωτισμό αν θέλεις πες μου. Εκεί που τον έχω εχει αρκετό φως χρειάζεται λάμπα;

Link to comment
Share on other sites

Λέω να τον βάλω κοντά σε τζαμαρία που έχει πολύ φως. Συμφωνείς; Νομίζω πως αν του βάλω και κανένα φυτό θα είναι τέλεια. Αλήθεια μπορώ να του βάλω θηλυκιά μονομαχίνα μαζί του;

Link to comment
Share on other sites

Αν το βαραει ο ηλιος θα εχεις πολλη αλγη και πιθανον και να ανεβασει υπερβολική θερμοκρασία που ειναι και το δυσκολοτερο προβλημα με τα μικρα ενυδρεια.

Για φυτό λιγο κερατοφυλλο στην επιφανεια και ενα μικρο ξυλακι με δεμενη μια ανουμπια και θα ειναι θεος...

Link to comment
Share on other sites

Θα το μεταφέρω κάπου αλλού. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Μου είναι πολύτιμη η πείρα σας. Θα κάνω αυτά που μουπατε.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια μπορώ να του βάλω μία γυναικούλα μαζί του;

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ είμαι στην δουλειά... αλλά έχω κενό κ γράφω ελπίζω να το τσεκάρει κανείς. Όποτε μπορέσεις μου απαντάς. Περιμένω και μετά το αρνάκι. Ευχαριστώωωω

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ με τιποτα.

Οι μονομαχοι δεν ξεχωριζουν αρσενικο/θηλυκο.

ΟΛΟΙ ειναι παρεισακτοι και αντιπαλοι (συνηθως μεχρις θανατου).

Ακομα και για αναπαραγωγη βαζουμε την θηλυκια για λιγο και μετα απο ειδικη προετοιμασια...

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα ούτε που να το σκέπτομαι. Δεν πρόκειται να βάλω κανέναν μαζί του. Αρκετά κυνήγησε το χρυσόψαρο το κακόμοιρο στο ενυδρείο. Ευτυχώς δεν τον τσιμπούσε, αλλά όλο το κυνηγούσε κ αυτό όλο ετρεχε να ξεφύγει. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα απάντηση δεν πρόκειται να βάλω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...