Jump to content

Πρόβλημα με λάμπα


Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο της ΤΕΤΡΑ 60λ, το οποίο λειτουργεί περίπου για 7 μήνες με μια λάμπα 15W που είχε πάνω από την αρχή και η οποία λειτουργεί περίπου 11-12 ώρες την ημέρα.

Το πρωί όταν πήγα να την ανάψω, τρεμόπαιξε ελάχιστα και έσβησε.

Θεωρώντας ότι έχει καεί πήγα σε ένα μαγαζί με ηλεκτρικά και πήρα μια άλλη πάλι 15W με λευκό φως. Την άλλαξα αλλά και πάλι τίποτα. Πιστεύοντας ότι μπορεί να φταίει το starter άρχισα να ξεβιδώνω, όσπου έφτασα στην πλακέτα του μετασχηματιστή όπου και διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει starter. :wub:

Τα ερώτηματά μου είναι τα εξής:

1. Πρέπει να αγοράσω ειδική λάμπα για ενυδρεία?

2. Αν έχει καεί το κύκλωμα πώς το αλλάζω? Πάω σε PET Shop και ζητάω ανταλλακτικό?

3. Έχει κανείς καμιά άλλη ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει?

4. Στο ενυδρείο έχω 4 πλάτυ, 2 γκαμπυ και 1 πλεκόστομο με δύο φυτά (δεν ξέρω ακριβώς τι φυτά είναι :D ) . Πόσο μπορεί να μείνει το ενυδρείο χωρίς φωτισμό?)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή Ανασταση σε όλους!

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σχετικά με τα ηλεκτρολογικά, αλλά έχω κι εγώ το ίδιο ενυδρείο και έχει ένα χρόνο εγγύηση.

Επίσης, από ό,τι μου είπαν όταν το αγόρασα η λάμπα πρέπει ούτως η άλλως να αλλαχθεί πάνω στον χρόνο. Αφού όμως το πρόβλημα δεν είναι στη λάμπα αλλά μάλλον στη βάση της, ίσως θα μπορούσες να κάνεις καμιά κρούση στο pet shop που το αγόρασες για να το δουν αυτοί, να σου βγει και τσάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σχετικά με τα ηλεκτρολογικά, αλλά έχω κι εγώ το ίδιο ενυδρείο και έχει ένα χρόνο εγγύηση.

Επίσης, από ό,τι μου είπαν όταν το αγόρασα η λάμπα πρέπει ούτως η άλλως να αλλαχθεί πάνω στον χρόνο. Αφού όμως το πρόβλημα δεν είναι στη λάμπα αλλά μάλλον στη βάση της, ίσως θα μπορούσες να κάνεις καμιά κρούση στο pet shop που το αγόρασες για να το δουν αυτοί, να σου βγει και τσάμπα.

Το ζήτημα βέβαια είναι ότι είναι δύσκολο το να το δουν στο Pet Shop. Θέλω να πω πώς παίρνεις ένα ενυδρείο 60λ με ψαράκια και το πάει να το ελέγξουν? :wub: Εκτός και αν ξηλώσω όλο το σύστημα και τους πάω το καπάκι με την πλακέτα.

Βέβαια, να προσθέσω ότι διαπίστωσα ότι ρεύμα φτάνει τελικά στους δύο ακροδέκτες της λάμπας, οπότε η απορία μου μεγαλώνει σχετικά με το τι σθμβαίνει... :D

Link to comment
Share on other sites

προφανως αγαπητε μου φιλε,ενα απο τα 2 γεγονοτα συμβαινουν.

εχεις ηλεκτρονικο μπαλλαστ,γι'αυτο και δεν ειδες σταρτερ.η εχουν προβλημα οι επαφες απο τα ακροφυσια,η εχεις καμμενο-βραχυκυκλωμενο μπαλλαστ.

τελος.

Link to comment
Share on other sites

προφανως αγαπητε μου φιλε,ενα απο τα 2 γεγονοτα συμβαινουν.

εχεις ηλεκτρονικο μπαλλαστ,γι'αυτο και δεν ειδες σταρτερ.η εχουν προβλημα οι επαφες απο τα ακροφυσια,η εχεις καμμενο-βραχυκυκλωμενο μπαλλαστ.

τελος.

Πάντως με το δοκιμαστικό που δοκίμασα, φτάνει ρεύμα και στην έξοδο του μπαλαστ και στους ακροδέκτες.

Υπάρχει περίπτωση να μην φτάνει αρεκτό για να ανάψει την λάμπα? Επίσης οι λάμπες με σταρτερ είναι διαφορετικές από αυτές που λειτουργούν με μπάλαστ?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με το δοκιμαστικό που δοκίμασα, φτάνει ρεύμα και στην έξοδο του μπαλαστ και στους ακροδέκτες.

Υπάρχει περίπτωση να μην φτάνει αρεκτό για να ανάψει την λάμπα? Επίσης οι λάμπες με σταρτερ είναι διαφορετικές από αυτές που λειτουργούν με μπάλαστ?

Οι λάμπες φθορισμού είναι οι ίδιες. Απλά το Ballast δίνει ηλεκτρονικά την υψηλότερη τάση έναυσης για λίγο, ενώ στον μετασχηματιστή χρειάζεται το Starter για να δώσει υψηλότερη τάση στην αρχή.

Έτσι θα βλέπεις ένδειξη στο δοκιμαστικό αλλά μπορεί να μην είναι αρκετή η τάση για ν' ανάψει την λάμπα.

Είναι σίγουρο ότι είναι Ballast και όχι μετασχηματιστής ; Αν είναι μετασχηματιστής το Starter δεν ειναι υποχρεωτικό να είναι απάνω ή δίπλα, μπορεί να είναι σε άλλο σημείο και συνήθως μέσα σε θήκη που ανοίγει το καπάκι της απ' έξω βιδωτά για να αλλάζεις το starter, χωρίς να πρέπει να το λύσεις όλο.

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες φθορισμού είναι οι ίδιες. Απλά το Ballast δίνει ηλεκτρονικά την υψηλότερη τάση έναυσης για λίγο, ενώ στον μετασχηματιστή χρειάζεται το Starter για να δώσει υψηλότερη τάση στην αρχή.

Έτσι θα βλέπεις ένδειξη στο δοκιμαστικό αλλά μπορεί να μην είναι αρκετή η τάση για ν' ανάψει την λάμπα.

Είναι σίγουρο ότι είναι Ballast και όχι μετασχηματιστής ; Αν είναι μετασχηματιστής το Starter δεν ειναι υποχρεωτικό να είναι απάνω ή δίπλα, μπορεί να είναι σε άλλο σημείο και συνήθως μέσα σε θήκη που ανοίγει το καπάκι της απ' έξω βιδωτά για να αλλάζεις το starter, χωρίς να πρέπει να το λύσεις όλο.

Πάντως φαίνεται ότι όντως δεν υπάρχει starter. Το μόνο σημείο πάνω στο καπάκι που μπορεί να τοποθετηθεί οτιδήποτε, είναι αυτό που άνοιξα και που έχει μόνο ένα κύκλωμα.

Οπότε χρεάζομαι πολέμετρο για να βεβαιωθώ ότι έχω σωστή τάση (230V)?

Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν τι κάνω? :wub: Πρέπει να αλλάξω όλο το σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Εαν ο λαμπτήρας σου έκανε 2-3 αναβοσβησίματα κατά την έναυση, τότε λειτουργεί με μηχανικό ballast και starter...

Εαν ο λαμπτήρας σου άναβε αμέσως και μόνο με την πρώτη, τότε χρησιμοποιεί ηλεκτρονικό ballast χωρίς starter...

Παίρνω το ρίσκο να υποθέσω ότι εφόσον έχεις ρεύμα και στην είσοδο και στην έξοδο του ballast, τότε αυτό λειτουργεί κανονικά και κατά πάσα πιθανότητα κάτι συμβαίνει είτε με τα ακροφύσια, είτε με τη λάμπα (ακόμα και με την καινούργια), είτε με λάθος τοποθέτηση ή εφαρμογή στα ντουί...

Δε χρειάζεσαι πολύμετρο, καθώς 230V υπάρχουν μόνο μέχρι την είσοδο του ballast... Κάνε προσεκτικό έλεγχο στα παραπάνω, κάνε και κάποιες δοκιμές είτε με άλλη λάμπα είτε την ίδια σε άλλο ballast... Εαν δεν έχεις τη δυανότητα για δοκιμές, πήγαινέ τα στο κατάστημα να στα κοιτάξουν εκεί! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Εαν ο λαμπτήρας σου έκανε 2-3 αναβοσβησίματα κατά την έναυση, τότε λειτουργεί με μηχανικό ballast και starter...

Εαν ο λαμπτήρας σου άναβε αμέσως και μόνο με την πρώτη, τότε χρησιμοποιεί ηλεκτρονικό ballast χωρίς starter...

Πού είσαι φίλε Γιώργο; Αυτό μου διέφυγε. Σωστόοο :wub:

Καλή Ανάσταση σε όλους !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...