Jump to content

Co2 της Red Sea


Recommended Posts

Σε ενυδρείο 70λτ φυτεμένο με διάφορα είδη cryptocoryne, anubias, venisleria, hygrophila και exinodorus, έχω εγκαταστήσει εδώ και μία εβδομάδα το turbo co2 bio system της Red Sea. Φαίνεται να δουλεύει (βγάζει φυσσαλίδες κάθε 2-3 λεπτά - δεν ρυθμίζεται) αλλά παρατηρώ τα παρακάτω:

- ο μόνιμος δείκτης co2 της dennerle που έχω λέει ότι είμαι σε μηδενικά επίπεδα co2 (σκούρο μπλε).

- το ph μέσα στην ημέρα δεν μεταβάλεται. Μάλλον αυξάνει μέρα με την μέρα και τώρα είναι 7,25 (ψηφιακό hanna).

To σύστημα εννοείται πως είναι αρκετό για ενυδρείο 200 λίτρων! Αν βάλω 1/4 μίας ταμπλέτας co2 της Sera το ph αμέσως πέφτει κατά 0,2 μονάδες.

Τι μπορεί να συμβαίνει; Φοβάμαι μήπως χάσω όλα τα φυτά στο τέλος! Το έχει κανείς εγκατεστημένο και να δουλεύει;

Λίπασμα βάζω της seachem flurish και nitrogen. Οι λάμπες είναι οι εργοστασιακές 2 X 15W (άσπρη, ροζ). Είναι αρκετές;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αν εξαιρεσω το φλουρις,βλεπω οτι ριχνεις και νιτρικα.

να ρωτησω λοιπον τι ψαρια εχεις μεσα,και τι ενδειξη νιτρικων εχεις μετρησει και με τι τεστ...?

επισης οι λαμπες αν και οριακα με τα συγκεκριμενα φυτα δεν θα εχεις προβληματα...

καλο θα ειναι να ριχνεις καλλιο,αλλα και σιδηρο(επισης της σιτσεμ),το δευτερο δε,σε ποσοτητες λιγοτερες απο την αναγραφομενη στη συσκευασια...

οι εχινοδωροι θα εκτιμησουν δεοντως τις παστιλιες λιπασματος στο ριζικο τους συστημα τουλαχιστον 1 φορα ανα 2-3 μηνες....

τα υπολοιπα συστηματα που ρωτας εγω προσωπικα δεν τα εχω δουλεψει, δεν ξερω καν αν ειναι αξιοπιστα και δεν τα γνωριζω καθολου.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

αν εξαιρεσω το φλουρις,βλεπω οτι ριχνεις και νιτρικα.

να ρωτησω λοιπον τι ψαρια εχεις μεσα,και τι ενδειξη νιτρικων εχεις μετρησει και με τι τεστ...?

επισης οι λαμπες αν και οριακα με τα συγκεκριμενα φυτα δεν θα εχεις προβληματα...

καλο θα ειναι να ριχνεις καλλιο,αλλα και σιδηρο(επισης της σιτσεμ),το δευτερο δε,σε ποσοτητες λιγοτερες απο την αναγραφομενη στη συσκευασια...

οι εχινοδωροι θα εκτιμησουν δεοντως τις παστιλιες λιπασματος στο ριζικο τους συστημα τουλαχιστον 1 φορα ανα 2-3 μηνες....

τα υπολοιπα συστηματα που ρωτας εγω προσωπικα δεν τα εχω δουλεψει, δεν ξερω καν αν ειναι αξιοπιστα και δεν τα γνωριζω καθολου.

Ευχαριστώ, τα ψάρια είναι chuna gourami, cory, gappy, molly. Σκέφτομαι να βάλω δύο sae και 6-7 καρδινάλιους, αφού πρώτα δώσω πίσω 4 molly... Τα νιτρικα είναι με το ζορι 10. Σίδηρο ρίχνω κάθε 15 μέρες, παστίλιες έχω βάλει στα φυτά.

Σχετικά με το διοξείδιο, καμμία πρόταση για μπουκάλα σε λογική τιμή υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι,να επιλεξεις αναμεσα σε ζωοτοκα(γκαπις,μολλυς) η σε ωοτοκα.ειναι καλυτερα να μην τα μπερδευουμε(συνθηκες νερου,κλπ).

απο εκει και μετα αν ψαξεις σε πυροσβεστικα ειδη,πχ ''προνοια'',θα βρεις 2κιλη μπουκαλα με κανα 40ευρω...

σιδηρο και καλλιο θα ριχνεις σε εβδομαδιαια βαση,αν γινεται να σπασεις την ολικη εβδομαδιαια δοση σε καθημερινη βαση,ακομη καλυτερα.

την ημερα της αλλαγης νερου δεν ριχνεις τιποτε.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να δουλεύει (βγάζει φυσσαλίδες κάθε 2-3 λεπτά - δεν ρυθμίζεται)

Κάτι δεν δείχνει να λειτουργεί σωστά εδώ.

Θα έπρεπε να βλέπεις να βγαίνουν φυσαλίδες 10 - 15 φορές το λεπτό.

Σε τι θερμοκρασία περιβάλοντος είναι η πλαστική φιάλη;

Για να παράγεται CO2 πρέπει να να είναι πάνω από 21 οC.

Έριξες την σωστή δόση από μαγιά; (Το φακελάκι που δείνει χωριστά)

Είναι καλά κλεισμένη η φιάλη ή έχεις διαρροή;

Για σετάκι CO2 με φιάλη, μανόμετρα, βαλβίδα μικρορύθμισης, σωληνοειδή βαλβίδα (ηλεκτροβάνα), μετρητή φυσαλίδων κλπ, αν το φτειάξεις μόνος σου υπολόγισε 150 - 200 €

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν δείχνει να λειτουργεί σωστά εδώ.

Θα έπρεπε να βλέπεις να βγαίνουν φυσαλίδες 10 - 15 φορές το λεπτό.

Σε τι θερμοκρασία περιβάλοντος είναι η πλαστική φιάλη;

Για να παράγεται CO2 πρέπει να να είναι πάνω από 21 οC.

Έριξες την σωστή δόση από μαγιά; (Το φακελάκι που δείνει χωριστά)

Είναι καλά κλεισμένη η φιάλη ή έχεις διαρροή;

Για σετάκι CO2 με φιάλη, μανόμετρα, βαλβίδα μικρορύθμισης, σωληνοειδή βαλβίδα (ηλεκτροβάνα), μετρητή φυσαλίδων κλπ, αν το φτειάξεις μόνος σου υπολόγισε 150 - 200 €

Έβαλα στο δοχείο όλα τα υλικά που είχε μέσα. Είναι καλά κλειστό.

Η θερμοκρασία τώρα στο δωμάτιο είναι 21 βαθμοί. Το χειμώνα;;;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στο δοχείο όλα τα υλικά που είχε μέσα. Είναι καλά κλειστό.

Η θερμοκρασία τώρα στο δωμάτιο είναι 21 βαθμοί. Το χειμώνα;;;

Ελπίζω το ΟΛΑ να συμαίνει την σωστή δοσολογία από τις οδηγίες.

Σε θερμοκρασία κάτω από 21 σταματάει να παράγεται CO2 γιατί σταματάει η ζήμωση.

Λύσεις:

α. Βάζεις τη φιάλη να ακουμπαέι στο ενυδρείο (πολλοί την βάζουν και μέσα αν υπάρχει χώρος) για να αποκτήσει υψηλότερη θερμοκρασία και βλέπεις τ ιγίνεται ή

β. Βάζεις τη φιάλη σε ένα μικρό δοχείο με νερό και ένα μικρό θερμοστάτη/θερμαντήρα. Ρυθμίζεις την θερμοκρασία από 23-25 οC (όσο υψηλότερη θερμοκρασία, τόσο περισσότερη ζήμωση άρα μεγαλύτερη παραγωγή CO2).

Ο θερμαντήρας και η αντλία του συστήματός σου πρέπει να κλείνουν το βράδυ μαζί με τα φώτα στο ενυδρείο(δηλαδή τα συνδέεις στο χρονοδιακόπτη από τα φώτα) για να μην επιβαρύνεται το ενυδρείο.

Χωρίς φως δεν γίνεται φωτοσύνθεση άρα δεν χρειάζονται τα φυτά CO2, ίσα - ίσα που παράγουν τα ίδια.

Καλή Ανάσταση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ !!!

Καλή Ανάσταση και υγεία σε όλους.

Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σε ολους... θα ηθελα γνωμη για το red sea co2 bio system..ειμαι αρχαριος βεβαια στο αντικειμενο..αλλα δεν βλεπω καθολου φουσκαλες(οσο αφορα θερμοκρασια του δοχειου το ελενξα)..και βεβαια αν αξιζει για καλη λειτουργια στο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου έσπασε τα νεύρα με αποτέλεσμα να το αφήσω στην άκρη.

Πήρα φιάλη, μανόμετρα και Ph=6,5 σταθερό και τα φυτά δείχνουν οκ. Τελικά όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τι εννοεις..οτι σημερα το πηρα και σημερα να το πεταξω..δηλαδη τιποτά?

Link to comment
Share on other sites

Πριν πετάξετε κάτι δείτε στα άρθρα του AZ για την λειτουργία CO2 με μαγιά.

Και το Turbo CO2 τέτοιο είναι.

Κανένα σύστημα με μαγιά δεν βγάζει αμέσως CO2, ειδικά των εταιριών που η αναλογία μαγιάς είναι μικρότερη για μεγαλύτερη διάρκεια. Χρειάζονται κάποιες ώρες για να αρχίσει η ζήμωση και να παραχθεί CO2.

Σίγουρα η μπουκάλα είναι πιο σταθερή σε απόδοση αλλά για μικρά ενυδρεία και η φυσική μέθοδος με μαγιά είναι επαρκής.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για ενυδρειο οπως το rio 180 το αποτελεσμα θα ειναι αρνητικο...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για ενυδρειο οπως το rio 180 το αποτελεσμα θα ειναι αρνητικο...

Η Red Sea το δίνει για ενυδρεία μέχρι 160 Lt.

Αλλά, εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις, όλα σχετικά είναι.

Αν θέλεις να κατεβάσεις και να κρατήσεις PH σε σταθερό επίπεδο δεν αρκεί γιατί η παραγωγή CO2 δεν είναι σταθερή, έστω κι αν δημιουργήσεις σταθερή θερμοκρασία όπως έγραψα παραπάνω και θα παιδευτείς στις δοκιμές.

Όμως αν πρόκειται να τροφοδοτήσεις μια μέτρια μάζα φυτών δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί το συγκεκριμένο λόγω της χρήσης αντλίας κάνει καλή διάχυση και κυκλοφορία για τα φυτά.

Για την ποσότητα παραγόμενου CO2 μπορείς να παίξεις λίγο με την ποσότητα της μαγιάς.

Σίγουρα θα δείς θετικά αποτελέσματα αλλά μετά από 10-15 μέρες.

Βέβαια αν έχεις ένα φούλ φυτεμένο ενυδρείο με δύσκολα φυτά, ή πρέπει να βάλεις περισσότερες μπουκάλες με μαγιά ή να καταφύγεις στην λύση μπουκάλα με συμπιεσμένο CO2 μανόμετρα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου και ομολογο πως με ηρεμησες αρκετα,δηλαδη δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα,θα το αφησω να δω πως θα παει γιατι πραγματι δεν εχω δυσκολα φυτα και ειναι στον αριθμο 6-7 τα οποια τα 5ειναι γρηγορης αναπτυξεις...δεν θεωρω οτι ειναι ιδιαιτερα πολλα σε ενα 180αρι..αν μπορουσες να τοποθετηθεις...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου και ομολογο πως με ηρεμησες αρκετα,δηλαδη δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα,θα το αφησω να δω πως θα παει γιατι πραγματι δεν εχω δυσκολα φυτα και ειναι στον αριθμο 6-7 τα οποια τα 5ειναι γρηγορης αναπτυξεις...δεν θεωρω οτι ειναι ιδιαιτερα πολλα σε ενα 180αρι..αν μπορουσες να τοποθετηθεις...

Σε γενικές γραμμές, τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης τραβάνε πολλά συστατικά από την στήλη του νερού, λίγο CO2 καλό θα κάνει. Αλλά για να τοποθετηθώ, θα έπρεπε να ξέρω και άλλες παραμέτρους, όπως φωτισμό, λίπανση, μετρήσεις κλπ.

Άνοιξε ένα δικό σου θέμα με τις μετρήσεις, παρατηρήσεις και ερωτήσεις σου και τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο που παρατηρω ειναι πως το red sea co2 bio system,πραγματικα δειχνει να δουλευει τελεια..τα φυτα μου εχουν παρει ενα υπεροχο χρωμα και ειναι ολοζωντανα..δουλευει αλλα θελει και μια σωστη και λογικη στρατηγικη..παραδειγμα,οταν γινεται η φωτοσυνθεση (της ωρες που ειναι αναμμενες οι λαμπες)δεν παραγουμε με τεχνικους τροπους οξυγονο,αφηνουμε το ενυδρειο χωρις φυσαλιδες και απλα δουλευει το redsea.Οταν λοιπον σβησουν τα φωτα τοτε παραγουμε με τεχνικους τροπους οξυγονο που σ'αυτην την περιπτωση ειναι πολυ χρησιμο αφου καταναλωνεται απο τα φυτα μας αλλα και απο τα ιδια μας τα ψαρια.. Εγω ομολογω πως ακολουθω αυτην την διαδικασια και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος με εμφανη στοιχεια.. Ηθελα να ενημερωσω γι'αυτην την συσκευη αφου δε με εχει προβληματισει με τη λειτουργια του..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...