Jump to content

νεο ενυδρειο


Recommended Posts

γεια σας , ειμαι εντελως αρχαρια με τα ενυδρεια αγορασα ενα μικρο 25 λτ . Μεσα εχει ενα μερος που βαζω τον υαλοβαμβακα διπλα ενα μικρο σακουλακι ανθρακα . Το εστρωσα και εβαλα τεσσερα χρυσοψαρα .Ολα ηταν καλα στην πρωτη αλλαγη νερου στις15 μερες εβγαλα το 1/3 ,αντιχλωριο στο νεο νερο και λιγο bactozyme ,αλλαξα τον υαλοβαμβακα (δεν τον επλυνα),σε δυο μερες το νερο θολωσε λιγο περιμενα 4 μερες δεν βελτιωνονταν αγορασα (μου ταεδωσαν στο pet shop) κατι μαυρα σαν αστερια "bio-hema stars" της rena και εβαλα ενα κατω απο τον υαλοβαμβακα αλλαξα και το 1/4 του νερου. Ξεθολωσε λιγο οχι ομως οπως το ειχα στην αρχη διαφανο νερακι. Τι εκανα λαθος, κινδυνευουν τα ψαρακια μου.θα ηθελα λιγη βοηθεια γιατι στα pet shop (πηγα σε 3 !!!) ο καθε ενας ελεγε τα δικα του...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες αγαπητη μας φιλη...!!!

πολυ σαλονικα σημερα,και χαιρομαι ιδιαιτερως.

λοιπον.

οταν μας λες οτι το εστρωσες το ενυδρειο σου,εξηγησε μας καλυτερα το πως...

ποιες ειναι οι μετρησεις σου..?

και μιλαω για αμμωνια ,νιτρωδη και νιτρικα.

καθε αλλη πληροφορια θα βοηθησει για να εχουμε σωστη αποψη...

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες αγαπητη μας φιλη...!!!

πολυ σαλονικα σημερα,και χαιρομαι ιδιαιτερως.

λοιπον.

οταν μας λες οτι το εστρωσες το ενυδρειο σου,εξηγησε μας καλυτερα το πως...

ποιες ειναι οι μετρησεις σου..?

και μιλαω για αμμωνια ,νιτρωδη και νιτρικα.

καθε αλλη πληροφορια θα βοηθησει για να εχουμε σωστη αποψη...

ειμαι ασχετη τι ειναι οι μετρησεις; το εστρωσα όπως ελεγε ο οδηγος της sera και ηταν πεντακαθαρο το νερο για 15 μερες θολωσε στην 1 αλλαγη νερου

Link to comment
Share on other sites

γεια σας , ειμαι εντελως αρχαρια με τα ενυδρεια αγορασα ενα μικρο 25 λτ . Μεσα εχει ενα μερος που βαζω τον υαλοβαμβακα διπλα ενα μικρο σακουλακι ανθρακα . Το εστρωσα και εβαλα τεσσερα χρυσοψαρα .Ολα ηταν καλα στην πρωτη αλλαγη νερου στις15 μερες εβγαλα το 1/3 ,αντιχλωριο στο νεο νερο και λιγο bactozyme ,αλλαξα τον υαλοβαμβακα (δεν τον επλυνα),σε δυο μερες το νερο θολωσε λιγο περιμενα 4 μερες δεν βελτιωνονταν αγορασα (μου ταεδωσαν στο pet shop) κατι μαυρα σαν αστερια "bio-hema stars" της rena και εβαλα ενα κατω απο τον υαλοβαμβακα αλλαξα και το 1/4 του νερου. Ξεθολωσε λιγο οχι ομως οπως το ειχα στην αρχη διαφανο νερακι. Τι εκανα λαθος, κινδυνευουν τα ψαρακια μου.θα ηθελα λιγη βοηθεια γιατι στα pet shop (πηγα σε 3 !!!) ο καθε ενας ελεγε τα δικα του...

ευχαριστω

:wub::D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...