Jump to content

Xρειάζεται η γήωση στο ενυδρείο;


Recommended Posts

:wub::D:rasp: Εμαθα από το μαγαζί που προμηθεύομαι τα των ψαριών ότι χρειάζεται γήωση για το ενυδρείο. Είναι κάτι σαν καλώδιο που μπαίνει στο ενυδρείο. Ειναι απαραίτητο; Δεν διάβασα πουθενά να το αναφέρεται. Κοστίζει 25 ευρώ. Θα χρειαστώ δύο. Το ένα για το ενυδρειάκι κ το άλλο για την μεγάλη γυάλα. Αν θέλετε απαντήστε μου. Σας ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την διευκρίνηση. Αυτό ακριβώς θα κάνω. Από αύριο θα βάλω γείωση.

Link to comment
Share on other sites

Η γείωση καταλαβαίνω ότι εξυπηρετεί τη δική μας ασφάλεια. Αλλά ούτως η άλλως καλή πρακτική είναι κατά την άποψή μου να μη βάζουμε ποτέ χέρι στο ενυδρείο αν δεν έχουμε βγάλει τα πάντα από την πρίζα. Εγώ τα έχω συνδεδεμένα όλα σε ένα πολύμπριζο και είναι εύκολο να βγάλω και να βάλω μία μόνο πρίζα κάθε φορά.

Από την άλλη η ιστορία με τα ψάρια και τα ηλεκτροσόκ δεν με έπεισε. Θεωρητικά, χωρίς γείωση δεν είναι δυνατό να έχουμε ηλεκτρικό ρεύμα σε ένα ενυδρείο, πώς κλείνει το κύκλωμα, οπότε πώς θα πάθουν ηλεκτροσοκ τα ψάρια; Επίσης, σε σπίτια που έχουν ρελέ, και η παραμικρή διαρροή ρίχνει την ασφάλεια του ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω γήωση και δεν πειθομαι να βαλω , συμφωνω με τον dinamar , επεισης εχω κανει και το τεστ με το ηλεκρτολογικο κατσαβιδακι και με πολιμετρο δεν ειχα καμια διαροη . Ισως να παιζει ρολο και η κατασκευη του ενυδρειου μας .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eυχαριστώ για την διευκρίνηση. Αυτό ακριβώς θα κάνω. Από αύριο θα βάλω γείωση.

Παιδιά είμαι καινούργιος και είπα να δοκιμάσω αν ισχύει αυτό με τη γείωση (και όχι γήωση :excl: ). Απίθανο λέω μια και έχω καινούργιο ενυδρειο... κατσαβίδι... και όντως υπάρχει ρεύμα. Ελάχιστα Am αλλά υπάρχει. :excl: Το γείωσα πρόχειρα (καλώδιο σε σούκο μπρίζα και μέσα μόνο το κίτρινο καλώδιο) και η ροή έπαψε. Δεν ξέρω τι να κάνω... αν το αφήσω έτσι τα ψάρια λογικά δεν έχουν πρόβλημα (δεν γειώνονται άρα δεν κινδυνεύουν), αλλά δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο να ξέρεις ότι έχεις ρεύμα (εκτός αν είσαι πολιτικός! :excl: ). Γειωμένο φοβάμαι ότι μπορεί να δημιουργήσω υδρόλυση.

Καμιά συμβουλή; Ευχαριστώ!!! γιατί θα σκάσω... :D

Link to comment
Share on other sites

εχει συζητηθει κατα κορον στο παρελθον....

κανε αναζητηση εδω μεσα και θα βρεις αρκετο υλικο σχετικα...

Link to comment
Share on other sites

εχει συζητηθει κατα κορον στο παρελθον....

κανε αναζητηση εδω μεσα και θα βρεις αρκετο υλικο σχετικα...

Ευχαριστώ, "ρεύμα" "γείωση" "διαρροή" με έβγαλαν στο ίδιο thread (αυτό), αλλά τελικά τα βρήκα με external search engine (κρίμα το local indexing).

Έγινε επεξεργασία - mike_x
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, "ρεύμα" "γείωση" "διαρροή" με έβγαλαν στο ίδιο thread (αυτό), αλλά τελικά τα βρήκα με external search engine (κρίμα το local indexing).

αχ,αχ....τι θα κανω μαζι σας...

εεεεφταααασε....

εδω...και

εδω 2και αν ψαξω και αλλο θα βρω και αλλο υλικο..... :D

καλο διαβασμαααα...!!

Link to comment
Share on other sites

αχ,αχ....τι θα κανω μαζι σας...

εεεεφταααασε....

εδω...και

εδω 2και αν ψαξω και αλλο θα βρω και αλλο υλικο..... :D

καλο διαβασμαααα...!!

Σε ευχαριστώ, αν και τα άρθρα τα βρήκα (απλά είπα με external search engine) και τα διάβασα. Άκρη δεν έβγαλα.

Από ότι καταλαβαίνω υπάρχουν τρεις απόψεις:

α) Ηλεκτρολογική άποψη: Που συνοψίζεται στο (εκλαϊκεύω)... υπάρχουν διαρροές σε κάθε συσκευή, αν δεν βάλουμε γείωση δεν υπάρχει ροή, άρα δεν υπάρχει ρεύμα, άρα δεν χρειάζεται γείωση. Αντίθετα αν βάλουμε γείωση δημιουργούμε ροή άρα και ρεύμα, άρα και υδρόλυση, άρα και προβλήματα.

β) Εμπειρική άποψη: Που συνοψίζεται στο... εμένα δεν μου αρέσει να υπάρχει διαφορά τάσης ανάμεσα στο ενυδρείο μου και στη γη γιατί έτσι κινδυνεύω κάθε φορά που βάζω τα χέρια μου μέσα και δεν αρέσει στα ψάρια μου, άρα χρειάζεται γείωση.

Είναι προφανές ότι αν διάλεγα ανάμεσα στο α) και β) θα διάλεγα το α), αλλά υπάρχει και η γ) άποψη (την παρουσιάζω επί τροχάδην αν και διάβασα αρκετά αυτές τις ημέρες, όποιος θέλει περισσότερα παραθέτω αναφορές στα αγγλικά) που λέει ότι τα ψάρια έχουν ένα αισθητήριο όργανο που ονομάζεται "lateral line" που χρησιμοποιούν για εύρεση τροφής και κατεύθυνση. Το όργανο αυτό μπορεί να εντοπίσει και ηλεκτρικό φορτίο (και ναι φορτίο υπάρχει και δεν χρειάζεται ροή) και τα αποδιοργανώνει (αν και σε ιατρικά άρθρα δεν βρήκα σύνδεση με κάποια ασθένεια).

Δυστυχώς (αν και αναφέρθηκε σε κάποιο link) η άποψη αυτή δεν συζητήθηκε και το θέμα σταμάτησε (καταλαβαίνω τον λόγο που ο moderator το κλείδωσε), όμως προσωπικά θα περίμενα σε ένα forum για ενυδρεία να συζητηθεί ακριβώς αυτό. Προσωπικά μετά από τόσο διάβασμα δεν έχω βγάλει άκρη!

Αν κάποιος έχει βγάλει ας μου πει με προσωπικό μήνυμα. Συγνώμη που ανοίγω ξανά ένα θέμα κλειδωμένο αλλά δεν έχω πεισθεί ούτε για το ότι πρέπει να βάλω γείωση ούτε για το αντίθετο, αν και μάλλον είμαι προς το ότι η γείωση είναι περισσότερο επικίνδυνη από ωφέλιμη.

References

http://ezinearticles.com/?The-Function-Of-...h&id=445989

http://www.reefs.org/library/aquarium_net/996/996_5.html

http://www.aquarium-pond-answers.com/2007/...-functions.html

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, αν και τα άρθρα τα βρήκα (απλά είπα με external search engine) και τα διάβασα. Άκρη δεν έβγαλα.

Από ότι καταλαβαίνω υπάρχουν τρεις απόψεις:

α) Ηλεκτρολογική άποψη: Που συνοψίζεται στο (εκλαϊκεύω)... υπάρχουν διαρροές σε κάθε συσκευή, αν δεν βάλουμε γείωση δεν υπάρχει ροή, άρα δεν υπάρχει ρεύμα, άρα δεν χρειάζεται γείωση. Αντίθετα αν βάλουμε γείωση δημιουργούμε ροή άρα και ρεύμα, άρα και υδρόλυση, άρα και προβλήματα.

β) Εμπειρική άποψη: Που συνοψίζεται στο... εμένα δεν μου αρέσει να υπάρχει διαφορά τάσης ανάμεσα στο ενυδρείο μου και στη γη γιατί έτσι κινδυνεύω κάθε φορά που βάζω τα χέρια μου μέσα και δεν αρέσει στα ψάρια μου, άρα χρειάζεται γείωση.

Είναι προφανές ότι αν διάλεγα ανάμεσα στο α) και β) θα διάλεγα το α), αλλά υπάρχει και η γ) άποψη (την παρουσιάζω επί τροχάδην αν και διάβασα αρκετά αυτές τις ημέρες, όποιος θέλει περισσότερα παραθέτω αναφορές στα αγγλικά) που λέει ότι τα ψάρια έχουν ένα αισθητήριο όργανο που ονομάζεται "lateral line" που χρησιμοποιούν για εύρεση τροφής και κατεύθυνση. Το όργανο αυτό μπορεί να εντοπίσει και ηλεκτρικό φορτίο (και ναι φορτίο υπάρχει και δεν χρειάζεται ροή) και τα αποδιοργανώνει (αν και σε ιατρικά άρθρα δεν βρήκα σύνδεση με κάποια ασθένεια).

Δυστυχώς (αν και αναφέρθηκε σε κάποιο link) η άποψη αυτή δεν συζητήθηκε και το θέμα σταμάτησε (καταλαβαίνω τον λόγο που ο moderator το κλείδωσε), όμως προσωπικά θα περίμενα σε ένα forum για ενυδρεία να συζητηθεί ακριβώς αυτό. Προσωπικά μετά από τόσο διάβασμα δεν έχω βγάλει άκρη!

Αν κάποιος έχει βγάλει ας μου πει με προσωπικό μήνυμα. Συγνώμη που ανοίγω ξανά ένα θέμα κλειδωμένο αλλά δεν έχω πεισθεί ούτε για το ότι πρέπει να βάλω γείωση ούτε για το αντίθετο, αν και μάλλον είμαι προς το ότι η γείωση είναι περισσότερο επικίνδυνη από ωφέλιμη.

Eιλικρινά κ γω μπερδεύτηκα και ενώ έχω βάλει το ξανασκέφτομαι δεν θέλω να το βλάψω τα ψαράκια μου. Θα το σκεφτώ πολύ να βάλω στο μεγάλο στο ενυδρείο μου. Τι να πω αν εσείς καταλάβατε και είστε σίγουροι ότι πρέπει να υπάρχει εξηγήστε μου με απλά λόγια το γιατί για να καταλάβω κ γω.... :excl::D

References

http://ezinearticles.com/?The-Function-Of-...h&id=445989

http://www.reefs.org/library/aquarium_net/996/996_5.html

http://www.aquarium-pond-answers.com/2007/...-functions.html

Link to comment
Share on other sites

To xαλίκι αν είναι μπεζ με λίγο μουσταρδί δηλαδή το χρώμα ενοχλεί τα ψάρια;

Σήμερα μου φέρνουν το καινούργιο ενυδρείο κ εχω αγωνία. Θα το στήσω θα το πλύνω θα του βάλω το χλώριο αύριο βακτηρίδια και σε 3 μέρες τα 2 πρώτα ψαράκια κ ο Θεός να βάλει το χέρι του.

Αγωνιώωω :D:excl:

Από κάτω θα βάλω υπόστρωμα ένα ειδικό χώμα που μου έδωσαν και από πάνω χαλίκι για να μπορώ να φυτέψω.

Θα έχω πρόβλημα μετά με την άλγη; Ποια η γνώμη σας; Να αποφύγω το υπόστρωμα και να βάλω φυτά μόνο δεμένα πάνω σε ξύλο ή πέτρα;

Άπό θέμα καθαρισμού με την σκούπα βυθού θα δυσκολευτώ όταν υπάρχει το χώμα από κάτω;

Αν θέλετε πείτε μου για να μην στρώσω καν το χώμα που θα μου φέρουν σήμερα και να βάλω μόνο το χαλίκι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κ μια χάρη αν κανείς έχει Βacopa monieri ή κανένα κερατόφυλλο να μου δώσει θα τοθελα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

"Eιλικρινά κ γω μπερδεύτηκα και ενώ έχω βάλει το ξανασκέφτομαι δεν θέλω να το βλάψω τα ψαράκια μου. Θα το σκεφτώ πολύ να βάλω στο μεγάλο στο ενυδρείο μου. Τι να πω αν εσείς καταλάβατε και είστε σίγουροι ότι πρέπει να υπάρχει εξηγήστε μου με απλά λόγια το γιατί για να καταλάβω κ γω...."

Σταματία, χωρίς να το παίζω ειδικός (το αντίθετο :D αρχάριος στο hobby είμαι) η δικιά μου άποψη είναι: προσπαθώ να μειώσω τις διαρροές, αλλάζοντας τις συσκευές που τις δημιουργούν, αλλά δεν βάζω γείωση. :excl: Σε κάθε περίπτωση εργασίες με χέρια στο νερό πάντα με όλες τις συσκευές κλειστές. Μελετάω περί ηλεκτρικού φορτίου και αν αυτό έχει αρνητικές συνέπειες, αλλά σε κάθε περίπτωση καλύτερα φορτίο (χωρίς γείωση) παρά ρεύμα (με γείωση). Ξαναλέω είναι η προσωπική μου άποψη και δεν έχω καθόλου γνώσεις από ψάρια (σε αντίθεση με τα ηλεκτρολογικά).

Link to comment
Share on other sites

"Eιλικρινά κ γω μπερδεύτηκα και ενώ έχω βάλει το ξανασκέφτομαι δεν θέλω να το βλάψω τα ψαράκια μου. Θα το σκεφτώ πολύ να βάλω στο μεγάλο στο ενυδρείο μου. Τι να πω αν εσείς καταλάβατε και είστε σίγουροι ότι πρέπει να υπάρχει εξηγήστε μου με απλά λόγια το γιατί για να καταλάβω κ γω...."

Σταματία, χωρίς να το παίζω ειδικός (το αντίθετο :excl: αρχάριος στο hobby είμαι) η δικιά μου άποψη είναι: προσπαθώ να μειώσω τις διαρροές, αλλάζοντας τις συσκευές που τις δημιουργούν, αλλά δεν βάζω γείωση. :excl: Σε κάθε περίπτωση εργασίες με χέρια στο νερό πάντα με όλες τις συσκευές κλειστές. Μελετάω περί ηλεκτρικού φορτίου και αν αυτό έχει αρνητικές συνέπειες, αλλά σε κάθε περίπτωση καλύτερα φορτίο (χωρίς γείωση) παρά ρεύμα (με γείωση). Ξαναλέω είναι η προσωπική μου άποψη και δεν έχω καθόλου γνώσεις από ψάρια (σε αντίθεση με τα ηλεκτρολογικά).

:D Φίλε μου ευχαριστώ για την γνώμη σου. Μάλλον θα τις βγάλω (τζάμπα λεφτά) κ να φανταστείς ότι τις αγόρασα 25 ευρώ την μία δηλαδή έδωσα 50 ευρώ. Κ διάβασα στο site ότι το ίδιο μαγαζί τώρα τα πουλάει από 19 ευρώ που είναι η τιμή κανονικά, 15 ευρώ προσφορά για τα μέλη του aquazone. Eνιωσα ψιλο...άσχημα κ πήρα κ τους το είπα. Δεν με αρέσει να με κοροϊδεύουν. Είμαι αρχάρια αλλά όχι βλάκας. Μου είπαν ότι μου πούλησαν βελτιωμένο μοντέλο γι αυτό κ η διαφορα. :excl: Αυτά... Αν μάθω περισσότερα περί γείωσης θα τα ξαναπούμε. Φιλιά...

Link to comment
Share on other sites

:D Φίλε μου ευχαριστώ για την γνώμη σου. Μάλλον θα τις βγάλω (τζάμπα λεφτά) κ να φανταστείς ότι τις αγόρασα 25 ευρώ την μία δηλαδή έδωσα 50 ευρώ. Κ διάβασα στο site ότι το ίδιο μαγαζί τώρα τα πουλάει από 19 ευρώ που είναι η τιμή κανονικά, 15 ευρώ προσφορά για τα μέλη του aquazone. Eνιωσα ψιλο...άσχημα κ πήρα κ τους το είπα. Δεν με αρέσει να με κοροϊδεύουν. Είμαι αρχάρια αλλά όχι βλάκας. Μου είπαν ότι μου πούλησαν βελτιωμένο μοντέλο γι αυτό κ η διαφορα. :excl: Αυτά... Αν μάθω περισσότερα περί γείωσης θα τα ξαναπούμε. Φιλιά...

Αφου δεν σου ειπαν πως φταει ο ΟΤΕ η το Brent παλι καλα. Μηπως αγορασες το αγωνιστικο μοντελο με τις εξτρα εξατμισεις και τα φερινγκ?

Α ρε κλωτσιες που θελει ο κοσμος για να συνελθει.... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν σου ειπαν πως φταει ο ΟΤΕ η το Brent παλι καλα. Μηπως αγορασες το αγωνιστικο μοντελο με τις εξτρα εξατμισεις και τα φερινγκ?

Α ρε κλωτσιες που θελει ο κοσμος για να συνελθει.... :D

Αστα φίλε μου!!! Δύσκολοι καιροί και πρέπει να πονηρέψω έστω και τώρα. Φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...