Jump to content

Green Terror!


Recommended Posts

Αγαπητοί συγχομπίστες χαίρετε! :D

Παρακαλώ για την βοήθειά σας! :excl:

Έχω σε ενυδρείο 450λτ έναν sailfin pleco, έναν red fin shark και ένα ζευγάρι green terror. (λειτουργεί εδώ και 5 μήνα.

Περίπου ένα μήνα πριν εμφάνισε ένα πρόβλημα το εξωτερικό μου φίλτρο με αποτέλεσμα μέχρι να το πάρω χαμπάρι και να το διορθώσω να μου ανέβει η αμμωνία.

Βέβαια τα ψαράκια μου στρεσαρίστηκαν και το θηλυκό green terror για μία εβδομάδα ήταν κρυμμένο σε μια σπηλιά και δεν έτρωγε ( το αρσενικό όμως καλά κρατούσε).

Δεν υπήρχαν πληγές στο ψάρι οπότε υπέθεσα ότι είναι εσωτερικά παράσιτα και έκανα την σχετική θεραπεία. Στις 5 μέρες τις θεραπείας βγήκε απ' την σπηλιά και έτρωγε πού και πού τίποτα bloodworms. Παρ' όλα αυτά αρνούνταν κάθε άλλη τροφή και παρέμενε νοχελικό.

Στις 10 μέρες της θεραπείας έκανα 20% αλλαγή έβαλα άνθρακα και ξαναέκανα την θεραπεία. Το τρομερό είναι ότι βλέπω πλέον και τι αρσενικό να έχει αρρωστήσει, δεν τρώνε τίποτα (ούτε bloodworms) εκεί που πριν σε βλέπανε από μακρυά και κάνανε σαν τρελά για να τα ταίσεις.

Τροποποίησα λίγο την έξοδο των φίλτρων για να έχω καλύτεερη κίνηση και οξυγόνωση του νερού και φαίνεται να έχει σπάσει λίγο η νωχελικότητά τους. Βέβαια εξακολουθούν να μην τρώνε. Οι μετρήσεις του νερού είναι οι ακόλουθες:

10mg/l NO3

0mg/l NO2

7 deg GH

6 deg KH

7,0 PH

Kαμμιά ιδέα για να τα σώσω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Χριστός Ανέστη! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Άν μιλάμε για παράσιτα που προκαλούν "sleeping disease" τότε μάλλον η θεραπεία σου δέν ήταν η κατάλληλη....

Τί φάρμακα χρησιμοποίησες και πώς ακριβώς?Τί κύκλους θεραπείας έκανες???

Link to comment
Share on other sites

Εδώ με πιάνετε λίγο αδιάβαστο.

Χρησιμοποίησα ένα "General Cure" για παράσιτα που μου έδωσε το μαγαζί της γειτονιάς μου. Δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες.

Σύμφωνα με τον μαγαζάτορα βάζεις το φάρμακο την πρώτη και την τρίτη μέρα της θεραπείας ενώ την δέκατη κάνεις αλλαγή νερού και βάζεις άνθρακα. Στην περίπτωση που δεν υπάρξει πλήρης ανάρρωση επαναλαμβάνεις τον κύκλο.

:D

Link to comment
Share on other sites

Εδώ με πιάνετε λίγο αδιάβαστο.

Χρησιμοποίησα ένα "General Cure" για παράσιτα που μου έδωσε το μαγαζί της γειτονιάς μου. Δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες.

Σύμφωνα με τον μαγαζάτορα βάζεις το φάρμακο την πρώτη και την τρίτη μέρα της θεραπείας ενώ την δέκατη κάνεις αλλαγή νερού και βάζεις άνθρακα. Στην περίπτωση που δεν υπάρξει πλήρης ανάρρωση επαναλαμβάνεις τον κύκλο.

:D

Μήπως με αυτό το "ζουμί" η βιολογία σου "πήγε περίπατο";;

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω? Έχω σταματήσει τώρα την θεραπεία και περιμένω να δω πώς θα πάνε τα πράγματα. Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν επανέλθει γιατί οι μετρήσεις του νερού είναι καλές...

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...