Jump to content

συνδιασμος:ΔΙΣΚΟΙ, ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ,ΜΕΛΑΝΟΤΑΙΝΙΕΣ???


Recommended Posts

Καλησπέρα. Εχω ένα 207lt, με μικρά (νέον, τέτρα, γατοψαρα, φαντομ κλπ).

Θα ήθελα να βάλω επίσης μελανοταινίες (έχω ήδη μία μικρή), αγγελόψαρα

και δίσκους.

Πόσα από το κάθε είδος θα μου προτειναν οι πιο παλιοί???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

..δεν νομιζω οτι μπορεις να βαλεις ολα τα ειδη που θες.. ισως θα ηταν καλυτερο να διαλεξεις ενα ειδος απο αυτα και μαλιστα υπο καποιες προυποθεσεις...ποσα ψαρια εχεις μεσα αυτη την στιγμη.?..

Link to comment
Share on other sites

..δεν νομιζω οτι μπορεις να βαλεις ολα τα ειδη που θες.. ισως θα ηταν καλυτερο να διαλεξεις ενα ειδος απο αυτα και μαλιστα υπο καποιες προυποθεσεις...ποσα ψαρια εχεις μεσα αυτη την στιγμη.?..

Συνολικά 16

Link to comment
Share on other sites

το υψος πιστευω σε καλυπτει για δισκους -αγγελοψαρα.. θα πρεπει να κοιταξεις τις απαιτησεις που εχουν τα ψαρια καθως επισης και τις συνθηκες που μπορεις να τους προσφερεις... απο κει και περα ειναι θεμα γουστο το τι θες να βαλεις ( στη θεση σου θα εβαζα ενα ειδος απο αυτα που αναφερεις) αλλα καλυτερα παρε και αλλες γνωμες..

Link to comment
Share on other sites

το υψος πιστευω σε καλυπτει για δισκους -αγγελοψαρα.. θα πρεπει να κοιταξεις τις απαιτησεις που εχουν τα ψαρια καθως επισης και τις συνθηκες που μπορεις να τους προσφερεις... απο κει και περα ειναι θεμα γουστο το τι θες να βαλεις ( στη θεση σου θα εβαζα ενα ειδος απο αυτα που αναφερεις) αλλα καλυτερα παρε και αλλες γνωμες..

Οπως είπα, έχω ήδη μία μελανοταινία, οπότε μου προτείνεις να βάλω και άλλη ίδια και να μην προσθέσω

δίσκους ή αγγελόψαρα???

Πιστεύεις πως με μελανοταινίες , δε ταιριάζουν και δίσκοι???

Link to comment
Share on other sites

Συνολικά 16

Δεν αναφέρεις αρχικά λίγο πιο αναλυτικά τι ψάρια είναι αυτά τα 16 ;

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπα, έχω ήδη μία μελανοταινία, οπότε μου προτείνεις να βάλω και άλλη ίδια και να μην προσθέσω

δίσκους ή αγγελόψαρα???

Πιστεύεις πως με μελανοταινίες , δε ταιριάζουν και δίσκοι???

δισκος θελει λιτρα 50 λιτρα ο καθενας,ειναι κοπαδοψαρο αρα 4 τουλαχιστον.η μελανοταινια μαζι με δισκους οχι στρεσαρει τους δισκους λογω ταχυτητας.αυτα για αρχη

Link to comment
Share on other sites

Εχω : 7νεον, 2φαντομ, 1μελανοταινία, 5διαφ.τετρα, 1γατόψαρο μέχρι στιγμής και

προσπαθώ να προσανατολιστώ στις επόμενες κινήσεις.

Οι δίσκοι είναι "όνειρο" και θα τους ήθελα. Ενοχλεί άραγε η μία μελανοταινία????

Link to comment
Share on other sites

τα νεον θελουν δροσερο νερακι συγκριτικα με τους δισκους..!!

τετρας,ναι αν ειναι ροδοστομοι..οχι κατι αλλο....

οι μελανοταινιες ειναι κοπαδοψαρα....

γενικως ο κανονας ειναι οτι ενα δισκοενυδρειο χτιζεται μονο και αποκλειστικα σε δισκους,και μετα ολα τα υπολοιπα....

χρειαζεσαι καθαρο νερο,αντιστροφης οσμωσης,και πολυ καλη φιλτρανση,οπως και διαβασμα για να διατηρεις σωστα τετοια ψαρια....

Link to comment
Share on other sites

τα νεον θελουν δροσερο νερακι συγκριτικα με τους δισκους..!!

τετρας,ναι αν ειναι ροδοστομοι..οχι κατι αλλο....

οι μελανοταινιες ειναι κοπαδοψαρα....

γενικως ο κανονας ειναι οτι ενα δισκοενυδρειο χτιζεται μονο και αποκλειστικα σε δισκους,και μετα ολα τα υπολοιπα....

χρειαζεσαι καθαρο νερο,αντιστροφης οσμωσης,και πολυ καλη φιλτρανση,οπως και διαβασμα για να διατηρεις σωστα τετοια ψαρια....

Να ξεχάσω δηλαδή τους δίσκους και να δημιουργήσω κοπαδάκι με μελανοταινίες???

Αγγελόψαρα ταιρίαζουν ή θα τα κάνω θάλασσα αντί για ενυδρείο??????

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διατηρώ ένα 230άρι για κάποια χρόνια κι έχω δοκιμάσει διάφορους συνδυασμούς θα σου έλεγα τα εξής :

Αν πας σε δίσκους προτείνω να μην εχεις οτιδήποτε άλλο μέσα παρά 4-5 δίσκους, εννοείται με ότι λέει ο Klaz λίγο πιο πριν :

καθαρο νερο,αντιστροφης οσμωσης,και πολυ καλη φιλτρανση,οπως και διαβασμα για να διατηρεις σωστα τετοια ψαρια....

Ωραία ιδέα (ειδικά αν πας προς φυτεμένο ενυδρείο) είναι ένα κοπάδι μελανοταινίες. Αν θέλεις μπορείς να έχεις και 1 κοπάδι tetra μέσα και κάποια corys. (ΙΜΟ δεν θα έβαζα κάτι άλλο, είναι πολύ ωραίο θέαμα σε full φυτεμένο ένα μεγάλο κοπάδι μελανοταινίες).

Η αλλη λύση είναι τα σκαλάρια και ίσως κάποια corys. Στην λύση αυτή αν θέλεις να προσθέσεις κάποια tetra πρέπει να είναι μεγαλόσωμα ώστε να μην φαγωθούν κάποια στιγμή από τα σκαλάρια.

Για όποια επιλογή επιλέξεις εννοείται ότι πρέπει να διαβάσεις για τις συνθήκες που χρειάζονται τα ψάρια σου...

Έγινε επεξεργασία - chrisx
Link to comment
Share on other sites

Επειδή διατηρώ ένα 230άρι για κάποια χρόνια κι έχω δοκιμάσει διάφορους συνδυασμούς θα σου έλεγα τα εξής :

Αν πας σε δίσκους προτείνω να μην εχεις οτιδήποτε άλλο μέσα παρά 4-5 δίσκους, εννοείται με ότι λέει ο Klaz λίγο πιο πριν :

Ωραία ιδέα (ειδικά αν πας προς φυτεμένο ενυδρείο) είναι ένα κοπάδι μελανοταινίες. Αν θέλεις μπορείς να έχεις και 1 κοπάδι tetra μέσα και κάποια corys. (ΙΜΟ δεν θα έβαζα κάτι άλλο, είναι πολύ ωραίο θέαμα σε full φυτεμένο ένα μεγάλο κοπάδι μελανοταινίες).

Η αλλη λύση είναι τα σκαλάρια και ίσως κάποια corys. Στην λύση αυτή αν θέλεις να προσθέσεις κάποια tetra πρέπει να είναι μεγαλόσωμα ώστε να μην φαγωθούν κάποια στιγμή από τα σκαλάρια.

Για όποια επιλογή επιλέξεις εννοείται ότι πρέπει να διαβάσεις για τις συνθήκες που χρειάζονται τα ψάρια σου...

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Με τα αγγελόψαρα τι γίνεται?? Χωράνε ένα-δύο??

Ταιριάζουν???

Link to comment
Share on other sites

Με τα αγγελόψαρα τι γίνεται?? Χωράνε ένα-δύο?? Ταιριάζουν???
Η αλλη λύση είναι τα σκαλάρια και ίσως κάποια corys. Στην λύση αυτή αν θέλεις να προσθέσεις κάποια tetra πρέπει να είναι μεγαλόσωμα ώστε να μην φαγωθούν κάποια στιγμή από τα σκαλάρια.

Όταν λέω σκαλάρια (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/scalar.htm) εννοώ τα αγγελόψαρα!

Μπορείς να βάλεις 6 αγγελόψαρα και να δεις την συμπεριφορά τους. Λογικά, αν οι συνθήκες είναι κατάλληλες θα δημιουργηθούν 1 ή 2 ή 3 ζευγάρια (ελπίζω να μην παίξει η περίπτωση του 0). Τότε, αν θέλεις, μπορείς να κρατήσεις 1 (ή 2 ζευγάρια το πολύ) στα λίτρα σου. Από εκεί και πέρα μπορείς να έχεις ένα κοπάδι ΜΕΓΑΛΟΣΩΜΑ τέτρα και ένα κοπάδι corys πάντα βέβαια συμβατά είδη με τα αγγελόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω σκαλάρια (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/scalar.htm) εννοώ τα αγγελόψαρα!

Μπορείς να βάλεις 6 αγγελόψαρα και να δεις την συμπεριφορά τους. Λογικά, αν οι συνθήκες είναι κατάλληλες θα δημιουργηθούν 1 ή 2 ή 3 ζευγάρια (ελπίζω να μην παίξει η περίπτωση του 0). Τότε, αν θέλεις, μπορείς να κρατήσεις 1 (ή 2 ζευγάρια το πολύ) στα λίτρα σου. Από εκεί και πέρα μπορείς να έχεις ένα κοπάδι ΜΕΓΑΛΟΣΩΜΑ τέτρα και ένα κοπάδι corys πάντα βέβαια συμβατά είδη με τα αγγελόψαρα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο με την ευκαιρία...

Υπάρχει περίπτωση (έτσι μου είπαν), οι μελανοταινίες

να πεθάνουν από το black water?????

(σημ.εχω ρίξει μέχρι στιγμής πολύ λίγο υγρό σε

σχέση με την αναλογία που γράφει στη συσκευασία),

αλλά έχω αρκετά (4) ξύλα.

Υπάρχει τέτοιος φόβος?????

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω σκαλάρια (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/scalar.htm) εννοώ τα αγγελόψαρα!

Μπορείς να βάλεις 6 αγγελόψαρα και να δεις την συμπεριφορά τους. Λογικά, αν οι συνθήκες είναι κατάλληλες θα δημιουργηθούν 1 ή 2 ή 3 ζευγάρια (ελπίζω να μην παίξει η περίπτωση του 0). Τότε, αν θέλεις, μπορείς να κρατήσεις 1 (ή 2 ζευγάρια το πολύ) στα λίτρα σου. Από εκεί και πέρα μπορείς να έχεις ένα κοπάδι ΜΕΓΑΛΟΣΩΜΑ τέτρα και ένα κοπάδι corys πάντα βέβαια συμβατά είδη με τα αγγελόψαρα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο με την ευκαιρία...

Υπάρχει περίπτωση (έτσι μου είπαν), οι μελανοταινίες

να πεθάνουν από το black water?????

(σημ.εχω ρίξει μέχρι στιγμής πολύ λίγο υγρό σε

σχέση με την αναλογία που γράφει στη συσκευασία),

αλλά έχω αρκετά (4) ξύλα.

Υπάρχει τέτοιος φόβος?????

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα το ενυδρείο σου δεν είναι 207 λίτρα όπως αναφέρεις αλλά 272 λίτρα τα καθαρά τα υπολογίζω περίπου στα 240 λίτρα.

Σε αυτά τα λίτρα και με αυτές της διαστάσεις πρέπει να αποφασίσεις τη θα βάλεις.

4-5 δίσκους με γατόψαρα και καρδινάλιους

4-5 σκαλάρια με γατόψαρα και SAE

Και στα δυο μπορείς να βάλεις και ένα δυο μικρόσωμους πλέκο.

Όλα τα παραπάνω ψάρια θέλουν μαλακό νερό και Ph κάτω από το 7.

Η Melanotaenia θέλουν τελείως διαφορετικές συνθήκες νερού, και εκτός αυτού υπάρχουν πολλά διαφορετικά είδη Melanotaenia.

Σε παραθέτω απόσπασμα από μια απάντηση του Heiko Bleher για την Melanotaenia boesemani. Όλες η Melanotaenia έχουν πάνω κάτω της ίδιες απατήσεις.

….1.Η λιμνη Ajamaru εχει pH ανω απο 8.0 εως 9.2 οπου εχω μετρησει.Η αγωγιμωτητα ειναι πανω απο 300 S/ms microsiemens(Δηλαδη ενα Gh 10-30 ειναι καλο) και η ανωτερη θερμοκρασια ειναι μεταξυ 26-27.5οC. Aν καποιος σου πει 30οC ιναι παρα πολυ.Δεν εχω δει εκει τετοιες θερμοκρασιες.Αντιθετως μια φορα μετρησα 24οC μετα τα μεσανυχτα.

2.Ζουνε σε ψικη λευκη αμμο(οπως στη φωτογραφια) ή μερικες φορες σε βραχωδεις περιοχες οπου υπαρχουν σε αφθονια στρογγυλοι βραχοι και στρογγυλες αμμωδεις πετρες.Τα μονα αλλα ψαρια που ζουνε μαζι ειναι τα μικρα γαλανοματικα Pseudomugil reticulatus (Τα οποια επισης ανακαλυψα).

3.Η μονη υδροβια χλωριδα που υπαρχει στη λιμνη ειναι το Cteratophyllum cf. demersum (Οπως στη φωτογραφια) και οι κυριοι τυποι του Najas.

Δωσε τους απλετο χωρο για κολυμπι και εχε στο ενυδρειο των 350 λιτρων σου περιπου 20 ψαρια(Καποια μεγαλυτερα και καποια μικροτερα.Τους αρεσει να δημιουργουν κοπαδια σε σχηματισμο…

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα το ενυδρείο σου δεν είναι 207 λίτρα όπως αναφέρεις αλλά 272 λίτρα τα καθαρά τα υπολογίζω περίπου στα 240 λίτρα.

Σε αυτά τα λίτρα και με αυτές της διαστάσεις πρέπει να αποφασίσεις τη θα βάλεις.

4-5 δίσκους με γατόψαρα και καρδινάλιους

4-5 σκαλάρια με γατόψαρα και SAE

Και στα δυο μπορείς να βάλεις και ένα δυο μικρόσωμους πλέκο.

Όλα τα παραπάνω ψάρια θέλουν μαλακό νερό και Ph κάτω από το 7.

Η Melanotaenia θέλουν τελείως διαφορετικές συνθήκες νερού, και εκτός αυτού υπάρχουν πολλά διαφορετικά είδη Melanotaenia.

Σε παραθέτω απόσπασμα από μια απάντηση του Heiko Bleher για την Melanotaenia boesemani. Όλες η Melanotaenia έχουν πάνω κάτω της ίδιες απατήσεις.

….1.Η λιμνη Ajamaru εχει pH ανω απο 8.0 εως 9.2 οπου εχω μετρησει.Η αγωγιμωτητα ειναι πανω απο 300 S/ms microsiemens(Δηλαδη ενα Gh 10-30 ειναι καλο) και η ανωτερη θερμοκρασια ειναι μεταξυ 26-27.5οC. Aν καποιος σου πει 30οC ιναι παρα πολυ.Δεν εχω δει εκει τετοιες θερμοκρασιες.Αντιθετως μια φορα μετρησα 24οC μετα τα μεσανυχτα.

2.Ζουνε σε ψικη λευκη αμμο(οπως στη φωτογραφια) ή μερικες φορες σε βραχωδεις περιοχες οπου υπαρχουν σε αφθονια στρογγυλοι βραχοι και στρογγυλες αμμωδεις πετρες.Τα μονα αλλα ψαρια που ζουνε μαζι ειναι τα μικρα γαλανοματικα Pseudomugil reticulatus (Τα οποια επισης ανακαλυψα).

3.Η μονη υδροβια χλωριδα που υπαρχει στη λιμνη ειναι το Cteratophyllum cf. demersum (Οπως στη φωτογραφια) και οι κυριοι τυποι του Najas.

Δωσε τους απλετο χωρο για κολυμπι και εχε στο ενυδρειο των 350 λιτρων σου περιπου 20 ψαρια(Καποια μεγαλυτερα και καποια μικροτερα.Τους αρεσει να δημιουργουν κοπαδια σε σχηματισμο…

Χρήστο, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Το Ενυδρείο είναι όντως 270 (από λάθος 207),

οπότε έχω μέλλον ακόμα μέχρι να το φουλάρω...

Ολες οι συμβουλές δεκτές.

Link to comment
Share on other sites

Bασικά το ενυδρείο σου δεν είναι ούτε 207 ούτε 270!

Θεωρώντας ότι οι διαστάσεις που έδωσες είναι εξωτερικές είναι κάπου στα 230 λίτρα. Για να μην κάνω υπολογισμούς κοίτα το δικό μου :

http://www.cheapet.gr/catalog/images/pages...m/cayman110.htm που είναι περίπου το ίδιο και η cayman το δίνει στα 230.

Για το black water δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά δεν υπάρχει και νόημα να προστεθεί blackwater γενικότερα.

Για τους δίσκους να μου επιτρέψετε να πω επειδή το "έχω δει το έργο" αρκετές φορές ότι στα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ λίτρα καλύτερα δίσκοι και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...