Jump to content

Γέννα Bettas ..


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Στο ενυδρείο μου των 120 λίτρων μαζί με τους άλλους ενοίκους, φιλοξενώ ένα αρσενικό μονομάχο μαζί με δύο θηλυκές. Κατά καιρούς ο κύριος και η μία κυρία «παίζανε το γιατρό» :D:D .... φτιάχνανε φωλιά, έβλεπα και αυγά αλλά μέχρι εκεί.

Μετά την τελευταία.... «εξέταση» :D προχωρήσαμε και στην επόμενη φάση, των μωρών.

Σήμερα είναι πρώτη μέρα που είδα μικρά να κολυμπάνε κάθετα.

Το θέμα είναι ότι δεν περίμενα να γίνει κάτι και έτσι δεν προετοιμάστηκα.

Τι τύχη θα έχω τώρα αν τα απομονώσω -μέσα στο ίδιο ενυδρείο όπως είναι- σε μία γεννίστρα για να τα προστατεύσω;

Από φαγητό, δεν έχω προετοιμάσει αρτέμια. Προλαβαίνω εάν ξεκινήσω αύριο όπως περιγράφει η τζίνια στο άρθρο της (αφού προμηθευτώ αυγά). Επειδή θα είναι η πρώτη φορά που θα προσπαθήσω για αρτέμια, εάν δεν σταθώ τυχερός, υπάρχει κάτι έτοιμο;

Θα’ θελα πάντως να προσπαθήσω για την εμπειρία :D .

Τι λετε (Τζίνια:D;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην προσπαθήσεις απ τη στιγμή που έχουν βγει τα μικρούλια θα είναι δηλαδή καλύτερα να τα αφήσεις να πεθάνουν απ το να προσπαθήσεις; Λοιπόν πάρε μια γεννήτρα και βάλε μέσα τη φωλιά και τον αρσενικό αλλά θέλει παρα πολύ μεγάλη προσοχή να μην τα βγάλεις έξω απ το νερό βάλε τη γεννήστρα απο κατω και ανέβασε την σιγά σιγά και πρόσεχε να μην πιάσεις κανένα μωρό στα τοιχώματα του ενυδρείου και της γεννήστρας. Πάρε αυγά και αρχίνα καλλιέργεια. Τώρα αν μένεις Αθήνα στείλε μου πμ να βρεθούμε, αφού ελένξω αν δεν έχει λήξη η τροφή για να σου τη δώσω, δυστυχως τα αυγά για αρτέμια τα έχω δώσει αλλιώς θα σου τα δίνω :D

Θα πρέπει επάνω απ την γεννήστρα να βάλεις ένα πλαστικό καπάκι για να μην αλλαζει η θερμοκρασία που υπάρχει στον αέρα γιατί σ αυτή την ηλικία είναι παρα πολύ ευαίσθητα με την παραμικρή αλλαγή θερμοκρασίας και του νερού αλλά και του αέρα. Αυτό είναι το πιο βασικό που θα πρέπει να κρατάς σταθερό αν θες να πανε όλα καλά. Μόλις αρχίσουν να κολυμπάνε καθετα θα πρέπει να βγάλεις τον αρσενικό (τώρα αυτό που φοβάμαι είναι μην στρεσαριστεί λόγο έλλειψης χώρου και στα κάνει μαμ ελπίζω να μην το κάνει). Και ΠΡΟΣΟΧΗ στις αλλαγές νερού να είναι η ίδια θερμοκρασία που έχει το ενυδρείο. Περιμένω πμ :D

Και Καλή επιτυχία με τα μωράκια σου :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...