Jump to content

Γκαπυ!


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους σας!!! :excl:

Σημερα πριν απο λιγο πηγα απο ενα Πετ Σοπ και πηρα μια Γεννηστρα για να γεννησουνε τα θυλικα μου Γκαπυ οταν ειναι ετημα!

Θα ηθελα να ρωτησω τι θερμοκρασια θελουν τα μικρα,και οταν δω οτι γενναει η θυληκια μου και την δω να σταματαει την βγαζω??

Η Γεννηστρα μου εχει θεσεις για ενα Γκαπυ αλλα αμα θες την χωριζεις στην μεση και γινεται για δυο!

Και νομιζω πως βρηκα τον τελειο Πετ Σοπα!!!!!!! :D:excl::excl:

ΑΑΑΑΑ και το καλητερο ποτε βγαζω τα μικρα μου απο την γεννηστρα οταν γινουν ποσο μηνων???????

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!! :D:P

Link to comment
Share on other sites

Οι γεννηστρες δεν ειναι ιδιαιτερα καλες ουτε για τη μητερα ουτε για τα μικρά.

Καλυτερα να παρεις αρκετο κερατοφυλλο να επιπλεει στην επιφανεια του ενυδρειου σου και να μην χρησιμοποιησεις καθολου τη γενηστρα...

Link to comment
Share on other sites

Οι γεννηστρες δεν ειναι ιδιαιτερα καλες ουτε για τη μητερα ουτε για τα μικρά.

Καλυτερα να παρεις αρκετο κερατοφυλλο να επιπλεει στην επιφανεια του ενυδρειου σου και να μην χρησιμοποιησεις καθολου τη γενηστρα...

Δεν μπορω να παρω κερατοφυλλο η οτι δηποτε αλλο αληθινο φυτο γιατι δεν μπορω να βρω στα Πετ Σοπ εδω!!

Αλλα γιατι δεν ειναι καλες οι γεννυστρες??

Αμα δεν τις βαλλω στις γεννηστρες θα τα φανε και δεν θα μεινει ουτε 1!!

Τι να κανω τελικα? :D

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πριν απο λιγο πηγα απο ενα Πετ Σοπ και πηρα μια Γεννηστρα για να γεννησουνε τα θυλικα μου Γκαπυ οταν ειναι ετημα!

αν και μιλησαμε πολλες φορες μαζι για το θεμα γεννηστρας,εντουτοις πηγες και πηρες γεννηστρα,ενω σου εχω τονισει εγω προσωπικα τοσες φορες οτι οι γεννηστρες στρεσσαρουν τα ψαρια...!!!

αφου δεν ακους και κανεις του κεφαλιου σου,τι να σου πω...?

συγνωμη αγαπητε φιλε,αλλα εγω προσωπικα δεν θα ασχοληθω αλλο με τις ερωτησεις σου... :D

Link to comment
Share on other sites

αν και μιλησαμε πολλες φορες μαζι για το θεμα γεννηστρας,εντουτοις πηγες και πηρες γεννηστρα,ενω σου εχω τονισει εγω προσωπικα τοσες φορες οτι οι γεννηστρες στρεσσαρουν τα ψαρια...!!!

αφου δεν ακους και κανεις του κεφαλιου σου,τι να σου πω...?

συγνωμη αγαπητε φιλε,αλλα εγω προσωπικα δεν θα ασχοληθω αλλο με τις ερωτησεις σου... :D

Ωραια ρε συ φιλε Κλαζ και τι να κανω να τα εχω στο ενυδρειο μου και να τα αφησω να τρωγονται! :excl:

Πολυ καλη συμβουλη!

Τι να πω εξαλου δεν σε υποχρεωνει κανενας να απαντησεις στις ερωτησεις του καθε αρχαριου που ζητα βοηθεια!!! :excl::excl::D

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ρε συ φιλε Κλαζ και τι να κανω να τα εχω στο ενυδρειο μου και να τα αφησω να τρωγονται! :D

Πολυ καλη συμβουλη!

Τι να πω εξαλου δεν σε υποχρεωνει κανενας να απαντησεις στις ερωτησεις του καθε αρχαριου που ζητα βοηθεια!!! :excl::excl::excl:

ναι,οπως και κανεις δεν υποχρεωνει καποιον να ρωταει συνεχως τα ιδια πραγματα,και να πηγαινει και να κανει τα αντιθετα..!!!!!!!!!

δεν σου ειχα προτεινει να εχεις ενα μικρουλι ενυδρειακι για γεννηστρα,και οχι να αγοπρασεις γεννηστρα...?

μην λεμε τωρα οτι μας συμφερει...!!!

το γεγονος οτι καθεται καποιος χανει το χρονο του οικειωθελως για να βοηθησει καποιον που το ζηταει ......ουτε αυτο δεν μετραει..?μου την λες και απο πανω..? :D

Link to comment
Share on other sites

ναι,οπως και κανεις δεν υποχρεωνει καποιον να ρωταει συνεχως τα ιδια πραγματα,και να πηγαινει και να κανει τα αντιθετα..!!!!!!!!!

δεν σου ειχα προτεινει να εχεις ενα μικρουλι ενυδρειακι για γεννηστρα,και οχι να αγοπρασεις γεννηστρα...?

μην λεμε τωρα οτι μας συμφερει...!!!

το γεγονος οτι καθεται καποιος χανει το χρονο του οικειωθελως για να βοηθησει καποιον που το ζηταει ......ουτε αυτο δεν μετραει..?μου την λες και απο πανω..? :D

Ενταξει ρε Κλαζ μου το ειπες αλλα εγω πηγα και πηρα γεννηστρα και τι να γινει τωρα??

Εγω δεν λεω οτι εχω δικαιο αλλα ρωτησα κατι αμα θες με απαντας αμα δεν θες οχι δεν χρειαζεται να γινει ολο αυτο το θεμα ασκοπα!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν δινω αλλη συνεχεια στο θεμα.

οτι ειχα να πω το ειπα.

μπορεις να συμβουλευτεις τον σουπερ-ντουπερ πετσοπα σου...

(ξερεις εε,?αυτον που τον πληρωνεις κιολας.).

τελος.

Link to comment
Share on other sites

δεν δινω αλλη συνεχεια στο θεμα.

οτι ειχα να πω το ειπα.

μπορεις να συμβουλευτεις τον σουπερ-ντουπερ πετσοπα σου...

(ξερεις εε,?αυτον που τον πληρωνεις κιολας.).

τελος.

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!! :excl::excl:

Και συγνωμη που δεν εκανα οτι μου ειπες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

Ετσι να φερεστε στους Αρχαριους μπραβω σας!!!! :excl::D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. απλα καλο ειναι οταν καποιος που ξερει σου δινει μια λυση να τον ακους. οι συμβουλες εχουν ολες εναν σκοπο. να περνανε καλα τα ψαρακια μας. Λοιπον αν δεν θελεις να αγορασεις ενα μικρο ενυδρειακι ασε τα ψαρακια σου να γεννησουν μεσα στο ενυδρειο. δεν χρειαζεται να τα ταλαιπωρησεις με την γεννηστρα. τωρα αν δεν ζησουν ολα αυτο ειναι θεμα της φυσης. εγω προσωπικα που εκανα το ιδιο δεν ειχα καμμια απωλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ρε συ φιλε Κλαζ και τι να κανω να τα εχω στο ενυδρειο μου και να τα αφησω να τρωγονται! :D

Πολυ καλη συμβουλη!

Και τι θελεις να σου πουμε βαλτα στη γεννηστρα ;

Αφου ο ρολος τις γεννηστρας δεν ειναι να μεγαλωνει ψαρια .

Ο ρολος τις γεννηστρας ειναι να μας βοηθηση να συλλέξουμε τα ψαρια απο τη γεννα αν δεν υπαρχει αλλος τροπος καλυτερος ,οπως να φροντησουμε να υπαρχουν πολλες μικρες κρυψωνες για τα νεογεννητα .

Γι αυτο και σου ειπαν ποιο πανω τα παιδια να βαλεις φυτα .

Το μεγαλωμα γινεται στη μεγαλώστρα ενα μεγαλυτερο ενυδρειο που εκει θα φροντίσουμε να έχουν της κατάλληλες συνθήκες .

Section mod note:Θα σε παρακαλούσα πολύ να είσαι ποιο ευγενικός με τους ανθρώπους που προσπαθούν να σε μάθουν κάποια πράγματα που εσένα σε ενδιαφέρουν .

Απ ότι είδα και κατά το παρελθόν ήσουν επιθετικός .

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω τι θερμοκρασια θελουν τα μικρα,και οταν δω οτι γενναει η θυληκια μου και την δω να σταματαει την βγαζω??

ναι τη βγάζεις (η γέννα διαρκεί περίπου 2-3 ώρες)

Η Γεννηστρα μου εχει θεσεις για ενα Γκαπυ αλλα αμα θες την χωριζεις στην μεση και γινεται για δυο!

ΑΑΑΑΑ και το καλητερο ποτε βγαζω τα μικρα μου απο την γεννηστρα οταν γινουν ποσο μηνων???????

καλύτερα είναι να τα βγάλεις όταν γίνουν 2 μηνών (αλλά την μάνα γκάπαινα την βγάζεις αμέσως μόλις γεννήσει)

οκ? οποιαδήποτε απορία έχεις στείλε πμ

Link to comment
Share on other sites

Η γεννα μπορει να κρατησει και 2 24ωρα και οχι μονο 2-3 ωρες και καλο ειναι να μην μπουν σε γεννηστρα ειναι αμαρτια για τα ψαρια σου βαλε καποιο φυτο ή παρε ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 μήνες ενα γκαμπυ φτανει τους 2 ποντους αρα δεν ειναι δυνατον αυτο να γινει μεσα σε γεννιστρα .

Η γνωμη η δικη μου ειναι οχι πάνω απο 2-3 ημερες στη γενίστρα τα ψαρια .

Φιλε skandal καλο ειναι να μην χρησιμοποιούμε τα πμ. σε αυτες τις περιπτωσεις και οτι εχουμε να πουμε να το λεμε δημοσια .

Και ο λογος ειναι για να μπορούν να μαθαίνουν ολοι απο μια συζήτηση .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...