Jump to content

Eρωτήσεις για το καινούργιο μου ενυδρείο


Recommended Posts

To xαλίκι αν είναι μπεζ με λίγο μουσταρδί δηλαδή το χρώμα ενοχλεί τα ψάρια;

:D Σήμερα μου φέρνουν το καινούργιο ενυδρείο κ εχω αγωνία. Θα το στήσω θα το πλύνω θα του βάλω το χλώριο αύριο βακτηρίδια και σε 3 μέρες τα 2 πρώτα ψαράκια κ ο Θεός να βάλει το χέρι του.

Αγωνιώωω :excl::excl:

Από κάτω θα βάλω υπόστρωμα ένα ειδικό χώμα που μου έδωσαν και από πάνω χαλίκι για να μπορώ να φυτέψω.

Θα έχω πρόβλημα μετά με την άλγη; Ποια η γνώμη σας; Να αποφύγω το υπόστρωμα και να βάλω φυτά μόνο δεμένα πάνω σε ξύλο ή πέτρα;

Άπό θέμα καθαρισμού με την σκούπα βυθού θα δυσκολευτώ όταν υπάρχει το χώμα από κάτω;

Αν θέλετε πείτε μου για να μην στρώσω καν το χώμα που θα μου φέρουν σήμερα και να βάλω μόνο το χαλίκι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κ μια χάρη αν κανείς έχει Βacopa monieri ή κανένα κερατόφυλλο να μου δώσει θα τοθελα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

To xαλίκι αν είναι μπεζ με λίγο μουσταρδί δηλαδή το χρώμα ενοχλεί τα ψάρια;

:D Σήμερα μου φέρνουν το καινούργιο ενυδρείο κ εχω αγωνία. Θα το στήσω θα το πλύνω θα του βάλω το χλώριο αύριο βακτηρίδια και σε 3 μέρες τα 2 πρώτα ψαράκια κ ο Θεός να βάλει το χέρι του.

αγαπητη φιλη,το τελευταιο σε σοβαροτητα που θα επρεπε να σε απασχολει ειναι το χρωμα απο το χαλικι....αφου του βαλεις ΑΝΤΙχλωριο(και οχι χλωριο... :excl: ),θα ξεκινησεις να βαλεις βακτηριδια,και μερα μερα θα ταιζεις λιγη τροφουλα.ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ψαρακια τοσο γρηγορα..!!κινδυνευουν να πεθανουν.!!!

θα πρεπει πρωτα να στρωσει το φιλτρο σου να γινει δηλαδη ο κυκλος του αζωτου,καιψωαφου προμηθευθεις υγρα τεστ αμμωνια ςνιτρωδων και νιτρικων,και ωαρχισεις να μετρας...μετα απο τουλαχιστον 20-25 μερες θα μπορεσεις σιγα-σιγα να βαλεις τα πρωτα σου ψαρακια μεσα...!!!!

μετα μπορεις να πεις ο θεος βοηθος.αν το κανεις λαθος απο την αρχη,δεν σε φταινε ουτε τα ψαρακια ουτε ο καλος μας θεουλης...

περιμενουμε την συνεχεια,και καλογεμιστο το νεο σου ενυδρειο...

**το χρωμα του μπεζ στο χαλικακι ειναι μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...