Jump to content

θερμοκρασια


Recommended Posts

την θερμοκρασια την ειχα σταθερη 24 &τωρα με της ζεστες την κατεβασα 20 &τοθερμομετρο λεει σχεδον29 εβγαλα των θεμοστατη απο την πριζα αλλα παλι λεει 29 υπαρχει κανενα μηχανημα για ψυξη?? παρακαλω πειτε μου αν γνω ριζεται ! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ανεμιστηρακια....... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ανεμηστιρακια οπως ειπε και ο gohn1990 .Αλλλιως μετα πας σε ψυκτικο που ειναι και ακριβο αλλα και για δυσκολες καταστασεις.Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

100 λιτρα. Αυτα ειναι για ενυδρεια? υπαρχει καμια φωτο ????????

Link to comment
Share on other sites

φιλε savva και εγω εχθες εβαλα στο 100αρι μου,επειδη χτυπαγε κατι 30αρια...πας στο πλαισιο ή σε οποιο αλλο μαγαζι με υπολογιστες θελεις....παιρνεις δυο ανεμιστηρακια(εγω πηρα 12volt) και ενα τροφοδοτικο....συνδεεις τα ανεμιστηρακια παραλληλα,τα τοποθετεις και τελειωσες...εγω απο 31!! βαθμους ολη τη μερα εχθες,σημερα εχω 25 σταθερα...

Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστηράκια. Φθηνή και αξιόπιστη λύση.

ποσο περιπου?

Link to comment
Share on other sites

ποσο περιπου?

με ενα ενα 20αρικο καθαρισες......υπολογισε 10 ευρω ενα τροφοδοτικο μεταβλητης τασης και αλλα 10 ευρω δυο ''καλα'' ανεμιστηρακια....

Link to comment
Share on other sites

οι παραπανο φιλοι ξεχασαν μια παραμετρο τισ απωλειεσ νερου

Link to comment
Share on other sites

οι παραπανο φιλοι ξεχασαν μια παραμετρο τισ απωλειεσ νερου

σωστη η παρατηρηση του συνονοματου Γιαννη...τρελη εξατμιση,ομως απο το να γινουν ψαρια και φυτα σουπα,καλυτερα να συμπληρωνεις καθε μερα....

Link to comment
Share on other sites

με ενα ενα 20αρικο καθαρισες......υπολογισε 10 ευρω ενα τροφοδοτικο μεταβλητης τασης και αλλα 10 ευρω δυο ''καλα'' ανεμιστηρακια....

Προτείνε κάποιο καλό ανεμιστηρακι

Link to comment
Share on other sites

στο 100αρι μου εβαλα αυτους,απο πλαισιο.....

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog...;product=941670

να και το αποτελεσμα,λιγο προχειρο βεβαια(δεν ειχε και μπλε λεντακια.... :bowdown: )

dsc00445nv2.th.jpg

dsc00447jc0.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρότεινα είναι πιο αθόρυβο πιο αποδοτικό και πιο φθηνό, υστερεί μονό σε εμφάνιση, φίλε savva διαλέγεις και παίρνεις αυτό που σου ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρότεινα είναι πιο αθόρυβο πιο αποδοτικό και πιο φθηνό, υστερεί μονό σε εμφάνιση, φίλε savva διαλέγεις και παίρνεις αυτό που σου ταιριάζει.

χωρις να εχω ιδιαιτερη εμπειρια,τα δικα μου ειναι τελειως αθορυβα και οσο για την αποδοση,μειον 5 βαθμοι....τωρα η εμφανιση δεν παιζει και πολυ μεγαλο ρολο....

Link to comment
Share on other sites

χωρις να εχω ιδιαιτερη εμπειρια,τα δικα μου ειναι τελειως αθορυβα και οσο για την αποδοση,μειον 5 βαθμοι....τωρα η εμφανιση δεν παιζει και πολυ μεγαλο ρολο....

Ο κατασκευαστής δίνει θόρυβο 19dBA και ταχύτητα ανεμιστήρα 1220 rpm για το 12 cm που πρότεινα και 22 dBA και 1800 rpm για το 8 cm που πρότεινες. Η μεγαλύτερη επιφάνεια είναι πιο αποδοτική (μεγαλύτερη ροή αέρα λόγω της μεγαλύτερης επιφανείας). Είναι και αθόρυβος αφού έχει λιγότερες στροφές (19 dBA). Για τα χρήματα που έχει (4 ευρώ) είναι πολύ καλή αγορά, και μη ξεχνάς ότι τα ανεμιστηράκια είναι ευαίσθητα στη υγρασία άρα και αναλώσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστής δίνει θόρυβο 19dBA και ταχύτητα ανεμιστήρα 1220 rpm για το 12 cm που πρότεινα και 22 dBA και 1800 rpm για το 8 cm που πρότεινες. Η μεγαλύτερη επιφάνεια είναι πιο αποδοτική (μεγαλύτερη ροή αέρα λόγω της μεγαλύτερης επιφανείας). Είναι και αθόρυβος αφού έχει λιγότερες στροφές (19 dBA). Για τα χρήματα που έχει (4 ευρώ) είναι πολύ καλή αγορά, και μη ξεχνάς ότι τα ανεμιστηράκια είναι ευαίσθητα στη υγρασία άρα και αναλώσιμα.

στο δικο μου με την προσθετη λαμπα,12 cm δεν χωρανε ουτε για αστειο....επισης για το θεμα της αποδοσης ειχα αμφιβολιες,αλλα ειναι υπερ αρκετα ακομα και για εμενα που θελω θερμοκρασια 24-25.....

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα ανεμηστηρακια που ακριβως το τοποθετουμε κατω απο το καπακι? με βιδες? το τροφοδοτικο απο το πλαισιο το προμηθευομαστε και αυτο? πως το ζηταω γιατι χρηση?

ευχαριστω προκαταβολικα ευελπιστοντας στις αμεσες απαντησεις σας γιατι το ενυδρειο μου τεινει να γινει σαουνα με τις ζεστες..

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα ανεμηστηρακια που ακριβως το τοποθετουμε κατω απο το καπακι? ειτε πανω ειτε κατω οπου θελεις εσυ και σε βολευοει-αρεσει

με βιδες? ναι-συνηθως συμπεριλαμβανονται με τα ανεμιστηρακια

το τροφοδοτικο απο το πλαισιο το προμηθευομαστε και αυτο

ζητα και αν δεν εχουν απο ηλεκτρολογικα

πως το ζηταω γιατι χρηση? ως μετασχηματιστη με πολ/πλη ρυθμιση στα volt( να ρυθμιζετε για 4,5-6-7,5-9-12 volt)

ευχαριστω προκαταβολικα ευελπιστοντας στις αμεσες απαντησεις σας γιατι το ενυδρειο μου τεινει να γινει σαουνα με τις ζεστες.. ελαττωσε τη φωτοπεριοδο(διαρκεια φωτισμου) ή ακομη κλεισε και τα φωτα τελειως και κανε αλλαγες αν μπορεις καθημερινα,ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εβαλα 4 ανεμιστηρακια 12βολτ τα εκανα πατεντα σε ενα ξυλινο τελαρο & κατεβασ την θερμοκρασια . θα το βγαλω φωτογραφια να το δειτε ειναι πολυ ευκολο προσεχως ανεβαζω φωτο ευχαριστω για της πληροφοριες :bowdown::buttrock:

Έγινε επεξεργασία - savvas74
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλεμου να εισαι καλα..!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...