Jump to content

Φυτά


Recommended Posts

geia sas.eimai kenourios sthn orea sas parea.tha hthela na sas rothso gia ta fita mou.exou bgalei edo kai mia ebdomada kati mayres trixoules se merika fila .prospathisa na ta kathariso me to xeri alla mataia.xerete ti einai ayto to pragma,kai ean einai kako?episeis tha ithela na moy peite posa kai pia fita mporo na balo sto enudreio mou (140 L).eyxaristo

Link to comment
Share on other sites

χαρη καλωςηρθες...

νομιζω οτι αναφερεσαι σε μαυρη τριχοειδη αλγη(ΒΒΑ)...για αυτο θα σου απαντησουν οι εμπειροι του φορουμ..

υ.γ. ποσταρε διαστασεις ενυδρειου,το φωτισμο σου,τις μετρησεις σου και μια φωτο της αλγης. :D

Link to comment
Share on other sites

χαρη καλωςηρθες...

νομιζω οτι αναφερεσαι σε μαυρη τριχοειδη αλγη(ΒΒΑ)...για αυτο θα σου απαντησουν οι εμπειροι του φορουμ..

υ.γ. ποσταρε διαστασεις ενυδρειου,το φωτισμο σου,τις μετρησεις σου και μια φωτο της αλγης. :D

10612[/snapback]

Καλώς ήρθες Χάρη :D

Τα βασικά τα είπε ο Πέτρος. Το μόνο που μπορεί να κάνεις για την άλγη είναι να κόψεις τα φύλλα που έχουν bba ή να τα βουτήξεις σε διάλυμα χλωρίνης/νερού (1/19) για 2-3 λεπτά με τις ρίζες απέξω.

Περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες για τον εξοπλισμό , τα ψάρια και τα φυτά και κάποια φωτογραφία.

Υ.Γ.Γράφε και στα ελληνικά please :D

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.Γράφε και στα ελληνικά please  :D

:D:D το please στο τέλος της συγκεκριμένης παράκλησης έγραψε, γειά σου ρε Μιχάλη :D:D

Χάρη καλώς ήρθες και απο μένα,

Αν βουτήξεις τα φυτά σε διάλυμα χλωρίνης μετά ξέπλυνέ τα καλά με νερό με αντιχλώριο και βούτηξέ τα για καμμιά ώρα σε νερό με Discus Buffer - αυτό για να φύγει τελείως η χλωρίνη πριν ξαναμπούν στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Χάρη. :D

Κατ' αρχάς η ΒΒΑ είναι δύσκολη άλγη και πρέπει να καταπολεμηθούν και τα αίτια εμφάνισής της.

Ώπως είπε και ο PPAP πες μας τις διαστάσεις του ενυδρείου σου, τι φωτισμό έχεις, τι μετρήσεις κάνεις και ποια είναι τα αποτελέσματα, τα φυτά που έχεις μέσα και πόσα είναι, αν ρίχνεις λίπασμα, ποιο και σε τι ποσότητες. Επίσης θυμήσου αν έχεις κάνει κάποια αλλάγή στην ρουτίνα συντήρησης του ενυδρείου σου ή αν αλλάξε κάτι, λίπανση, φωτισμός, πρόσθεση-αφαίρεση φυτών.

Τώρα, για τα φυτά που μπορείς να βάλεις, απάντησέ μας στα προηγούμενα και όλο και κάτι θα σου προτείνουμε. :D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.το ενυδρειο μου εχει διαστεσεις 1m x 30cm x 40cm.οι μετρησεις μου ειναι:PH 8 , NO2-N <0.1 , NO2 <0.3 , NH3 0.03 , NH4 0.03.Tα ψαρια μουειναι: 1χηρα,1σκαλαρι,1γληφτης,2 congo tetra,1..........τα αλλα (6) δεν τα ξερω δυστηχος, γιατι μου τα εφεραν δωρο.ευχαριστω για τον χρονο σας και παλι

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.το ενυδρειο μου εχει διαστεσεις 1m x 30cm x 40cm.

post-622-1138872563.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.το ενυδρειο μου εχει διαστεσεις 1m x 30cm x 40cm.οι μετρησεις μου ειναι: PH 8 , NO2-N <0.1 , NO2 <0.3 , NH3 0.03 , NH4 0.03.Tα ψαρια μουειναι: 1χηρα,1σκαλαρι,1γληφτης,2 congo tetra,1..........τα αλλα (6) δεν τα ξερω δυστηχος, γιατι μου τα εφεραν δωρο.ευχαριστω για τον χρονο σας και παλι

10769[/snapback]

Χάρη καλημέρα,

οι μετρήσεις σου είναι λίγο περίεργες....

το πρώτο σημαίνει pH=8 (βγαίνει φατσούλα γιατί το έχεις χωρίς space με το : ), αλλά τι εννοείς λέγοντας ΝΟ2-Ν ? Επίσης έχεις τεστ που μετράει ξεχωριστά τα ΝΗ3 και ΝΗ4?

ΝΟ2-Ν δεν υπάρχει.... Τι τεστ είναι?

Τα τεστ είναι ΝΗ3-ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 & pH. Για κοίτα και πες μας :D

Επίσης η φωτο σου δεν φαίνεται ολόκληρη...

Link to comment
Share on other sites

γιαννη γεια σου.οι τιμες ειναι NH3-NH4 0.03 / NO2 0.9/ PH 8

Link to comment
Share on other sites

Χάρη με τι τεστ μετράς? Ποιας εταιρείας είναι? Είναι σταγόνες ή στικ?

Αμμωνία (ΝΗ3-ΝΗ4) έχεις λίγη, και νιτρώδη (ΝΟ2) έχεις! Πρέπει να κάνεις άμεσα 20-30% αλλαγή νερού, γιατί από ότι φαίνεται το ενυδρείο δεν έχει στρώσει εντελώς ακόμα (εφόσον τα τεστ μετράνε σωστά).

Επίσης τα ψάρια που έχεις (σκαλάρι, πλακόστομα...) δεν είναι για τόσο υψηλές τιμές pH. Καλό θα ήταν να ρίξεις σιγά σιγά το pH σου σε τιμές γύρω στο 7.

Και αν μπορείς βάλε φωτό από τα ψάρια που δεν ξέρεις να δούμε τι είναι και να σου πούμε...

:D

Link to comment
Share on other sites

τα τεστ ειναι σταγονες της sera.oσο για τα ψαρια εχω βαλει μερικα στο προφιλ μου.για το ph πηρα φαρμακο για να το κατεβασω.τα υπολιπα ομος πως θα τα ανεβασω?

Link to comment
Share on other sites

τα τεστ ειναι σταγονες της sera.oσο για τα ψαρια εχω βαλει μερικα στο προφιλ μου.για το ph πηρα φαρμακο για να το κατεβασω.τα υπολιπα ομος πως θα τα ανεβασω?

10853[/snapback]

θα συμφωνησω με το γιαννη...το ενυδρειο μου φαινεται αστρωτο....αληθεια τι θελεις να ανεβασεις;

Link to comment
Share on other sites

το ΝΟ2 (0.9) ΚΑΙ ΤΟ ΝΗ3-ΝΗ4(0.03)

Link to comment
Share on other sites

χαρη μου το ΝΟ2 πρεπει να το μηδενισεις,οπως επισης και την αμμωνια.γιατι να τα ανεβασεις;μηπως δεν εχω καταλαβει κατι;

Link to comment
Share on other sites

Τα ΝΟ2 πρεπει να μηδενιστουν οπως επισης και η αμμωνια οχι να ανεβουν.

Ειναι αστρωτο ακομα οπως ειπαν και τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

το ΝΟ2 (0.9) ΚΑΙ ΤΟ ΝΗ3-ΝΗ4(0.03).ΕΠΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΑΓΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΠΩΣ ΤΗΝ ΚΑΝΩ? ΑΠΛΟΣ ΑΦΑΙΡΩ ΤΟ ΝΕΡΟ (30% ? ) ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ?

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρεις το νερο με λαστιχο να κανει αναροφηση,

και προσθετεις νερο αλλα προσεχε τη θερμοκρασια.

Κρατα τη οσο μπορεις σταθερη.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΣΤΕΛΑ.Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Link to comment
Share on other sites

το ΝΟ2 (0.9) ΚΑΙ ΤΟ ΝΗ3-ΝΗ4(0.03).ΕΠΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΑΓΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΠΩΣ ΤΗΝ ΚΑΝΩ? ΑΠΛΟΣ ΑΦΑΙΡΩ ΤΟ ΝΕΡΟ (30% ? ) ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ?

10862[/snapback]

αυτο σου λεμε και εγω και ο βασιλης.πρεπει να μηδενιστουν οχι να ανεβουν..για τις αλλαγες αφαιρεις το 30% και προσθετεις νερο με ιδια θερμοκρασια και με προσθηκη αντιχλωριου..οι τιμες το ph του νερου της βρυσης σου ποιες ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιαννης πολυ απλα σου λεει να ριξεις το PH γιατι ειναι ψηλο για τα ψαρια σου.

Αληθεια τις μετρησεις με τι τεστ τις κανεις?

ΟΚ της SERA ,δεν ειδα πιο πριν

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέει ο Γιάννης ότι έχεις λίγη, εννοεί ότι έχεις αμμωνία και ενώ δεν πρέπει να έχεις καθόλου. Το ΝΗ3/4 και το ΝΟ2 δεν είναι σε επικίνδυνα επίπεδα, αλλά θέλουν προσοχή. Μετρήσεις κάθε μέρα και όταν τα δεις πιο ψηλά, άμεση αλλαγή νερού 30%. Μην ανησυχείς, τα πράγματα είναι ελεγχόμενα σε αυτήν τη φάση. Μην ταϊζεις πολύ, μια φορά την ημέρα είναι αρκετά. Στόχος είναι να μηδενιστούν αυτές οι τιμές. Μόλις μηδενιστούν θα μιλήσουμε ξανά για την άλγη. Επίσης πάρε ένα τεστ για ΝΟ3, είναι απαραίτητο.

Το νερό μπορείς να το αφαιρέσεις με ένα λάστιχο. Υπάρχουν στα pet-shop λάστιχα με σιφώνι στην μια άκρη που σου επιτρέπει να καθαρίζεις ταυτόχρονα με την αλλαγή του νερού και τον βυθό. Ζήτα τους να σου δείξουν και πως δουλεύει.

Στην πρόσθεση του νερού, πρέπει να είναι στην ίδια περίπου θερμοκρασία με του ενυδρείου σου. Μπορείς να κάνεις μίξη σε ένα δοχείο νερό κρύο με νερό από τον θερμοσίφωνα, να βάλεις αντιχλώριο, να ελέγξεις την θερμοκρασία και μετά να το ρίξεις στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.το αντιχλωριο απο πετ σοπ το περνω?ποσο κοστιζει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...