Jump to content

ΚΗ-1, Ph-5....


Recommended Posts

Όπως έχω γράψει και σε άλλα τόπικ, Έχω μία γεννήστρα για Ancistrus Sp3 στην οποία, για δίαφορους λόγους (κυρίως περίεργους μικροοργανισμούς που δημιουργήθηκαν), πρόσθεσα 4 μικρά Botia sidthimunki. Προχτές ένα από τα Botia είχε περίεργη συμπεριφορά με αποτέλεσμα να το "χάσω". Σήμερα το πρωί έχασα τα άλλα 2, ενώ το τελευταίο (τέταρτο) έχει παρόμοια συμπεριφορά με το πρώτο που έχασα...

Άμεσα έκανα τεστ και βρήκα ότι έχω:

NH3/NH4 - 0

NO2 - 0

NO3 - 0

KH - 1 (????)

GH - 11

PH - 5 (????)

Όλα τα παραπάνω σε θερμοκρασία 29 βαθμούς κελσίου.

Τα μικρά Ancistrus όπως και οι γονείς δεν δείχνουν να επηρεάζονται, αλλά σίγουρα το φαινόμενο είναι ανησυχητικό. Το νερό της βρίσης μου έχει PH 7,5 και KH 5. Τα υπόλοιπα στοιχεία/παρελκόμενα του ενυδρείου μου είναι:

Εξωτερικό φίλτρο Eheim Professionel 2224 με τα υλικά του, αλλά έχοντας βγάλει λίγο μακαρόνι της Eheim και αντικαθηστώντας το με 1L Siporax.

Φωτισμός 12 ώρες.

Μερικά εύκολα φυτάκια (Ανούμπια, φτέρη, κερατόφυλλο, Java moss...)

Υπόστρωμα της Dennerle έτοιμο να δεχτεί και πιο απαιτητικά φυτά.

Μία αεραντλία που δουλεύει 24 ώρες καθημερινά.

Αλλαγές νερού κάνω κάθε 2-3 μέρες το 30% περίπου και κάθε εβδομάδα περίπου το 50%, από το νερό βρύσης το οποίο προετοιμάζω με αντιχλώριο (Coat Stress) σε κουβάδες.

Επίσης, μέσα στο ενυδρείο έχω ρίξει ένα αποξηραμένο τροπικό φύλλο και 4 κουκκουναράκια, όλα της Dennerle, τα οποία διάβασα ότι βοηθάνε σε πιθανές ασθένειες.

Ξέχασα επίσης να γράψω ότι έχω τρία Golden Aple Snails για να καθαρίζουν τα περισσεύματα τροφής.

Ξέρετε τί μπορεί να φταίει;;;

Αύριο πάντως θα πάω να πάρω KH και PH UP.

Για να είμαι ειλικρινής το KH δεν ξέρω τί είναι ακριβώς, αλλά διάβασα πως πρέπει να είναι μεταξύ 3 και 9.

Μπορείτε γενικώς να με κατατοπίσετε?

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Το PH της βρυσης σου ποσο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και παραπάνω:

PH 7.5

KH 5

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και παραπάνω:

PH 7.5

KH 5

Το ΚΗ είναι η ανθρακική σκληρότητα και πρέπει να φτάσει στο 4-5.

Το ίδιο "πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ τώρα και σύμφωνα με τους γκουρού του χώρου

προσπαθώ να το ανεβάσω με την προσθήκη μαγειρικής σόδας.

Διαλύεις ενα κουταλάκι σε ένα μπουκαλάκι με νερό και το ρίχνεις πολύ αργά.

Link to comment
Share on other sites

Το να αυξήσεις το ΚΗ είναι εύκολο αλλά πρέπει να δούμε γιατί ανεβαίνει το ΚΗ.

Υπολογίζω ότι ανεβαίνει από τα φύλα που βάζεις, αν μπορείς πες μας τη ακριβώς βάζεις μέσα.

Θύμισε μας αν βάζεις και τίποτε άλλο πχ τύρφη.

Και άσε τα χημικά ζουμιά στην άκρη. Μόνο με σόδα όπως σε είπαν τα παιδιά θα ανεβάσεις το ΚΗ και το ΡΗ αυτόματα θα συνέρθει.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη δεν το ειδα :bowdown:. Εντυπωση μου κανει που αντεχουν τα ψαρια παντως σε τοσο χαμηλο PH. Το νερο της βρυσης σου ειχε παντα τοσο χαμηλο KH? Η αλλαξε τωρα τελευταια?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί και το τελευταίο Botia sidthimunki μοθυ άφησε χρόνους :buttrock:

Πέραν αυτού παρατήρησα και περίεργη συμπεριφορά και στα νεογνά Ancistrus. Είχαν κολλήσει όλα στο τζάμι κοντά στην επιφάνεια του νερού, λες και δεν είχαν οξυγόνο, κάτι που αποκλείεται, καθότι και η αεραντλία δουλεύει συνεχώς, αλλά και η έξοδος του φίλτρου αναταράσει το νερό.

Αυτομάτως άλλαξα περίπου το 70-80% του νερού και φυσικά η συμπεριφορά τους άλλαξε. Δεν πρόλαβα όμως να κάνω τεστ λόγο δουλειάς.

Όσον αφορά το τί ακριβώς είναι αυτά τα φύλλα που βάζω, δεν το θυμάμαι, αλλά όταν θα πάω σπίτι θα το δω.

Επίσης δεν έχω τύρφη, αλλά αυτά τα φύλλα παίζουν τον ρόλο της τύρφης.

Θέλω να μου πείτε σε τί αναλογία θα ρίξω την μαγειρική σόδα. Τα λίτρα του ενυδρείου είναι 75.

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Τα φύλλα είναι τα Catappa Leaves της Dennerle, ενώ όπως προείπα έχω ρίξει και κάποιες κουκουνάρες οι οποίες είναι πάλι της Dennerle και λέγονται Black Cones.

Επίσης πήρα σόδα και περιμένω να μου πείτε πως να την χρησιμοποιήσω. Α, πέραν της κανονικής σόδας πήρα και μία που τιτλοφορείται ως Δισανθρακική σόδα. Αν ξέρει κανείς κάτι ας μου πει :bowdown:

Thanxxx again :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα 3 γραμ σοδα ανεβαζουν σε 100 λιτρα νερο το ΚΗ κατα 1 βαθμο.

Οπότε παιρνεις νερο απο το ενυδρειο σου σε ενα δοχειο, βαζεις ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο μισο κουταλακι του καφε σοδα και ανακατευεις καλα να διαλυθεί.

Το προσθετεις ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ (σαν να κανεις προσαρμογη σε ψαρια) και μετα απο καμια ωρα μετρας την ΚΗ σου.

Εχω την εντυπωση οτι ολες οι "σοδες" ειναι Δισανθρακικες...

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή δεδομένων!

Το νερο της βρύσης μου έχει όντως PH 7.5 αλλά το ΚΗ είναι 6 και όχι 4 όπως έγραψα παραπάνω.

Επίσης,

Μετά την αλλαγή νερού που έκανα σήμερα το πρωί και τις μετρήσεις που έκανα πριν από λίγο, το νερό του ενυδρείου έχει πλέον PH 6,5 και ΚΗ 2.

Μόλις έριξα σόδα διαλυμένη σε νερό ενυδρείου και περιμένω να περάσει μία ώρα για να μετρήσω....

Εχω την εντυπωση οτι ολες οι "σοδες" ειναι Δισανθρακικες...

Έχω την εντύπωση πως είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ άσχετος και αν δεν είσασταν κι εσείς θα θρηνούσα τα μικρά μου... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο φυτά που βάζεις κατεβάζουν το ph,kh από λίγο. Ο συνδυασμός όμως και των δυο κατέβασε ακόμη πιο πολύ το ph,kh. Μην βάζεις και τα δυο μαζί βάλε ή το ένα ή το άλλο.

Και για να γλυτώσεις λίγα χρήματα αντί του Catappa Leaves βάλε αποξηραμένα φύλα καρυδιάς, περιέχουν τα ίδια συστατικά. Το Black Cones είναι ο καρπός του σκλήθρου (Alnus glutinosa) διαδομένο δέντρο στην Ελλάδα, τον φθινόπωρο μπορείς να μαζέψεις όσα θέλεις.

Περισσότερα για το σκλήθρο διάβασε εδώ (το προτελευταίο φυτό).

Μέχρι όμως να σταθεροποιηθεί η κατάσταση μην βάζεις τίποτα.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο φυτά που βάζεις κατεβάζουν το ph,kh από λίγο. Ο συνδυασμός όμως και των δυο κατέβασε ακόμη πιο πολύ το ph,kh. Μην βάζεις και τα δυο μαζί βάλε ή το ένα ή το άλλο.

Και για να γλυτώσεις λίγα χρήματα αντί του Catappa Leaves βάλε αποξηραμένα φύλα καρυδιάς, περιέχουν τα ίδια συστατικά. Το Black Cones είναι ο καρπός του σκλήθρου (Alnus glutinosa) διαδομένο δέντρο στην Ελλάδα, τον φθινόπωρο μπορείς να μαζέψεις όσα θέλεις.

Περισσότερα για το σκλήθρο διάβασε εδώ (το προτελευταίο φυτό).

Μέχρι όμως να σταθεροποιηθεί η κατάσταση μην βάζεις τίποτα.

Διάβασα το αντίστοιχο άρθρο σου για την καρυδιά και θα το εφαρμώσω. Τώρα σκλήθρο που θα βρω και πως θα το αναγωρίσω δεν ξέρω :bowdown:

Για την ώρα δεν έχει αλλάξει τίποτα στο ενυδρείο. Αν και σε καμιά ώρα δεν υπάρξει αλλαγή, θα δώσω μεγαλύτερη δόση σόδας......

Link to comment
Share on other sites

Αν η ΚΗ σου φτασει κοντα στο 3, μην την πειραξεις σημερα.

Αυριο παλι, αν θελεις να την αυξησεις περισσοτερο...

Link to comment
Share on other sites

Αν η ΚΗ σου φτασει κοντα στο 3, μην την πειραξεις σημερα.

Αυριο παλι, αν θελεις να την αυξησεις περισσοτερο...

Φρέσκα νέα!!!

KH 3

PH 7

:bowdown:

Βασικά άλλη μια μονάδα θα ηθελα να αυξήσω το KH αλλά όχι το PH. Να επιχειρήσω να ρίξω και αύριο σόδα;;;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα πειραζα τιποτα...

Εφόσον μιλάει η πείρα, εγώ δεν έχω να πω τίποτα περισσότερο.

Thanx και πάλι σε όλους σας :buttrock:

Σύντομα κοντά σας με νέες ασθένειες και προβλήματα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκα νέα!!!

KH 3

PH 7

:bowdown:

Βασικά άλλη μια μονάδα θα ηθελα να αυξήσω το KH αλλά όχι το PH. Να επιχειρήσω να ρίξω και αύριο σόδα;;;

μια χαρά τα πάς με τη σοδούλα! και εγώ ανέβηκα στα ίδια.

...λεω να την ανεβάσω όμως αλλον ένα βαθμο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...