Jump to content

Sos,ψηξη νερου!! οσο παει και ζεστενεται


Recommended Posts

καλημερα σε ολουσ,

στο ενυδρειου μου120 λτ που φιλεξενει 3 χρησοψαρα η θερμακρασια σηνεχοσ ειναι στουσ 28-29 βαθμους.

εχω βαλει τον ανεμιστηρα να φυσαει πανω αλλα χωρισ απετελεσμα.εχω διαβασει εδω για ανεμιστηρακια σαν αυτα που βαζουν στουσ υπολογιστερ.μπορει καποιοσ να μου πει λεπτομεριεσ??τι ισχυ πρεπει να εχουν???

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω mariosfa

εσυ στα 300 λτ με δυο των 12βολτ σου ριχνει την θερμακρασια αρκετα?

μολισ τωρα εβαλα ενα 12βολτ στα 120 λιτρα μου,

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω βαλει εδω και λιγους μηνες δεν τα εχω δοκιμασει καλοκαιρι αλλα απ'οτι μου ειπαν τα παιδια εδω κανουν καλη δουλεια !

Link to comment
Share on other sites

θα εχεις προβλημα με την εξατμιση και το προβλημα ειναι οταν θα λειπειs.το ειχα περσι μου κρατουσε την θερμοκρασια στους 28c αλλα οταν εφυγα διακοπες επρεπε να βρω ατομο να το συμπληρωνει καθε μερα.για αυτο φετος εκλεισα chiller .

Link to comment
Share on other sites

θα εχεις προβλημα με την εξατμιση και το προβλημα ειναι οταν θα λειπειs.το ειχα περσι μου κρατουσε την θερμοκρασια στους 28c αλλα οταν εφυγα διακοπες επρεπε να βρω ατομο να το συμπληρωνει καθε μερα.για αυτο φετος εκλεισα chiller .

ενταξει με το τσιλλερ,αλλα δεν ηρθε και το τελος του κοσμου αν δεν αποκτησει ψυκτικο....

μπορει καλλιστα με πολυ λιγα χρηματα να αποκτησει μια αυτοματη αναπληρωση,και να μην χρειαζεται να ψαχνεις για βοηθεια αλλου.....

Link to comment
Share on other sites

Το τελος του κοσμου δεν ερχεται αλλα οπως ξερεις τα ανεμιστηρακια δεν μπορεις να τα εμπιστευεσαι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εβαλα δυο ανεμιστιρακια 12βολτ το μεσημερη οπου η θερμοκρασια δοματιου ηταν 30 και στο ενυδρτειο 29.δουλεβαν για 2-3 ωρεσ κ δ επεφτε η θερμακρασια.επεσε παρα μονο οταν επεσε ο ηλιος και θερμοκρασια δοματιου εγινε 27,οπωσ ειναι κ τωρα. τα εχω κ δουλεβουν ακομα κ το ενυδρειο ειναι στους 25.μου φαινεται οτι στον καυσωνα δ θα κανουν δουλεια.

μηπος δ τα εβαλα σωστα????

post-7443-1212258105_thumb.jpg

post-7443-1212258153_thumb.jpg

post-7443-1212258175_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλα ολα αυτα σταματη,αλλα ειδα οτι δ βοηθησαν και πολυ οι ανεμηστηρες οταν εκανε πολυ ζεστη στο δοματιο.τα εχω βαλει σωστα?????

Link to comment
Share on other sites

δες απο που φυσαει περισσοτερο και βαλτα να χτυπουν στο νερο εγω ειχα 4. 2 εβαζαΝ αερα στο Ενυδρειο και τα αλλα 2 εβγαζαν αερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ανεμιστηρακια ειναι 220 και οχι 12βολτα,τοτε το αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΚΙΝΔΥΝΟ ΗΛΕΚΤΡΟΠΛΗΞΙΑΣ

τα 220 εαν για οποιονδηποτε λογο πεσουν στο νερο ειναι πολυ επικινδυνα ακομη και για θανατο του χρηστη (δεν ξερω για τα ψαρια), τα 12 εαν πεσουν στο νερο και τα χερια σου να εχεις μεσα δεν θα παθεις τιποτα

παρολα αυτα η ταση δεν κανει την διαφορα αλλα η ισχυ (μετριεται σε Watt, W) δηλαδη υπαρχει περιπτωση να ειναι πιο δυνατο το 12V απο το 220V

Αν τα ανεμιστηρακια ειναι 220 και οχι 12βολτα,τοτε το αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Μονο που υπαρχει παντα ο κινδυνος ηλεκτροπληξιας....

220 βολτ κοντα σε νερο, δεν ειναι και πολυ σοφο...

Link to comment
Share on other sites

θα πειραματιστω και θα δω τι θα γινει.προσ το παρον εχω το καπακι ανοικτο κ φυσανε,αν δω οτι εχω αποτελεσμα θα κανω τρυπεσ.

σασ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...