Jump to content

βοηθεια σε διαφορα θεματα


Recommended Posts

καλημερα κι απο μενα!

θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησουλες καθως τις τελευταιες μερες εχω φρικαρει με το οσκαρ μου.

πριν απο μερικες μερες, βραδυ ξημερωματα ακουω εναν δυνατο θορυβο, σηκωνομαι και βλεπω το οσκαρ μου εξω απο το ενυδρειο στο πατωμα!! :bowdown:

το μαζεψα, το ξαναβαλα μεσα αλλα γενικα λιγο πριν το αλμα αλλα ακομα και σημερα ενω μεχρι τωρα ηταν πολυ ησυχο εχει τρελαθει και θελει να αυτοκτονησει!! γενικα κανει πολλα κουλα, χτυπαει μονο του, εχει παρα πολυ δυναμη και φοβαμαι μηπως σηκωσει το μεγαλο καπακι αυτη τη φορα και μου πεταχτει!

γιατι το κανει αυτο αραγε??? συμβιωνει μαζι με 2 σεβερουμ και 2 Pleco αλλα οπως και προανεφερα δεν εχουν προβλημα μεταξυ τους, ουτε επιτιθεται στα αλλα ψαρια.

Κατα τ'αλλα τρωει κανονικα.

Επισης σε κανα 2μηνο το πολυ θα μεταφερθει σε καινουριο γωνιακο ενυδρειο 550 λιτρων. Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο καλο εξωτερικο φιλτρο για αυτα τα λιτρα? Θα δουλευει παραλληλα με το εξωτερικο που εχω ηδη τωρα το Fluval (δε θυμαμαι ακριβως μοντελο) αλλα ειναι μεχρι 200 λτ μονο.

Ευχαριστω! και σορυ για τη φλυαρια! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα τα ψαρια που αναφερεις σε ποσα λιτρα τα εχεις και θελουν να αυτοκτονησουν;

Link to comment
Share on other sites

γραψε σε παρακαλω μετρησεις.καθως και θερμοκρασια.....τωρα με τις ζεστες θα εχεις πολλα τετοια προβληματα αν δεν το προσεξεις...ειχα και γω παλιοτερα γκουραμι με τασεις φυγης μεχρι που κοιταξα το θερμομετρο......... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασια ειναι γυρω στους 26, ρυθμισμενο ομως με το θερμοστατη. Εχεις δικιο δε μου περασε καθολου η ιδεα της θερμοκρασιας. Παρολα αυτα στο σπιτι η θερμοκρασια ολη την ημερα δε ξεπερναει τους 25 βαθμους. Θα κανω και μετρησεις σημερα νερου αν και δε ξερω τι να φανταστω καθως αν ηταν μονο η θερμοκρασια γιατι να μου τα κανει αυτα μονο το βραδυ κι αφου κλεισουν τα φωτα?

προσωρινα μενουν σε ~200λτ, ειναι λιγα για αυτα τα ψαρια αλλα θα μετακινηθουν πολυ συντομα, περιμενω το μεγαλυτερο ενυδρειο.

Και δευτερον μονο το οσκαρ τα κανει αυτα τα αλλα ειναι απολυτως ηρεμα και μεταξυ τους και γενικα σαν συμπεριφορα.

Καμια προταση για φιλτρο στα 550λτ?

Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη ενα fluval που ειναι για 200λτ και σκεφτομουν να προσθεσω κι ενα συμπληρωματικο, αρκετα δυνατο..και οικονομικο κατα προτιμηση

Link to comment
Share on other sites

eheim 2217 ου εχει πολυ καλη σχεση τιμης-ποιοτητας

Link to comment
Share on other sites

γεια σας aquaφιλοι θελω μια μικρη βοηθεια στο θεμα αγορας ψαριων(κιχλιδες)μεσω διαδικτυου.γνωριζετε καποια σελιδα που να στελνει ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

γεια σας aquaφιλοι θελω μια μικρη βοηθεια στο θεμα αγορας ψαριων(κιχλιδες)μεσω διαδικτυου.γνωριζετε καποια σελιδα που να στελνει ελλαδα

ανοιξε αλλου καποιο νεο θεμα,εδω δεν θα βρεις βοηθεια...

Κατα τα αλλα ειναι στον χαρακτηρα τον oscar να το κανουν αυτο,εμενα μου εχει τυχει αυτο οταν τα ταιζα.Ξερω πολλους που τους εχει τυχει,ευτυχως που τον προλαβες και τον εβαλες μεσα.

Link to comment
Share on other sites

thanks venom!

Παρολα αυτα και την θερμοκρασια που μειωσα παλι κανει τα κουλα του ωρες ωρες. Οι μετρησεις ειναι οκ.

αντε να ερθει το καινουριο ενυδρειο να το δω τι θα κανει εκει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...